Connect with us

Polska i Świat

Podsumowanie działań ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa

Published

on

 • Stabilizacja rynku zbożowego

Celem było wyeksportowanie 4 mln ton zboża co zostało osiągnięte dzięki oferowanym dopłatom i rolnicy w ciągu 4 miesięcy pozbyli się zapasów przed kolejnymi żniwami.

 • Porozumienie w Szczecinie – dialog z rolnikami

Rozmowy z protestującymi rolnikami, zawieszenie strajku i w efekcie podpisanie Porozumienia.

 • 15 miliardów pomocy dla rolnictwa – historyczna wysokość pomocy

Na podstawie Porozumienia Szczecińskiego wypracowany został Pakiet pomocy finansowej dla rolników – 15 miliardów złotych.

 • Lista zadań wspólnie wypracowanych ze stroną związkową zawiera:

Dopłaty do sprzedanej pszenicy – osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar.

Dopłaty dla pozostałych zbóż tj. jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszanki zbożowej, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Wartość tej pomocy mieści się w przedziale od 700zł/1ha do 1750zł/1ha.

Dopłaty do nawozów: Polska jedynym krajem w UE, który zastosował dopłaty do nawozów.

Dopłaty do paliwa rolniczego: zwrot 2 zł do 1 litra zakupionego oleju napędowego – wzrost o 100 procent w stosunku do 2022 roku.

Advertisement

– Dodatek sołecki: 300 zł miesięcznie dla sołtysa, który pełnił funkcję co najmniej dwie kadencje, przez 8 lat.

– Uproszczenie ekoschematów dla gospodarstw do 5 ha – 225 euro/1ha.

Pomoc dla pszczelarzy: podniesienie do 80 mln zł limitu do przezimowanych rodzin pszczelarskich.

Wsparcie producentów trzody chlewnej:

Advertisement

Wprowadzenie hodowli świń na własny użytek.

– Kontynuacja Programu Locha+ – wartość pomocy 500 mln zł.

– Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego – wartość pomocy 210 mln zł.

– Kredyty płynnościowe –w zależności od wielkości gospodarstwa od 100 do 400 tysięcy zł, z okresem do 60 miesięcy, oprocentowaniem 2%.

Advertisement

Kredyty skupowe – 2% kredyty do wysokości 40 mln zł dla skupujących zboża i owoce miękkie.

– Zmiany w gospodarce gruntami rolnymi.

– Fundusz Ochrony Rolnictwa ustawa weszła w życie 1 lipca 2023 r. To gwarancja ochrony płatności rolnika.

Dopłata w wysokości 200 złotych do tony mokrej kukurydzy skupionej przez podmioty skupowe.

Advertisement

Zmiany przepisów prawnych pozwalające na budowę bez konieczności pozyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m3 i wysokości do 15m oraz jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną do 300m2.

 • Sojusz 5 krajów przygranicznych

Zbudowanie sojuszu 5 krajów przygranicznych, w skład którego wchodzą: Polska, Słowacja, Bułgaria, Rumunia i Węgry, któremu to od początku jego powstania nieformalnie przewodniczył polski minister rolnictwa. Wprowadzono unijne ograniczenia dotyczące zakazu importu zbóż zabezpieczające nasze rynki. We właściwy sposób zaczęły funkcjonować korytarze solidarnościowe. Wcześniej UE zdawała się wcześniej nie dostrzegać problemów państw przygranicznych.

 • Wzrost eksportu do 1,2 mln ton zboża miesięcznie
 • Blisko 3 krotny wzrost tranzytu – z 133 tys. ton zboża na początku roku do 346 tys. ton zboża w październiku.

Pozostałe działania:

 • Ułatwienia w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych
 • Skup malin
 • Pomoc dla producentów kalafiorów i brokułów
 • Pomoc dla sadowników i plantatorów truskawek
 • Dalsze wsparcie finansowe Kół Gospodyń Wiejskich I Ogólnopolska Parada Kół Gospodyń Wiejskich, Bitwa regionów
 • Bon frekwencyjny

Działania legislacyjne

– 23 rozporządzeń Rady Ministrów

– 7 ustaw przyjętych przez Sejm RP

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

Bodnar: CBA, SKW i ABW używały Pegasusa

Published

on

By

Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego były tymi służbami, które w latach 2017-2022 używały Pegasusa w kontroli operacyjnej – poinformował w środę szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar.

Z informacji Prokuratora Generalnego przesłanej we wtorek do Sejmu i Senatu wynika, że w latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu Pegasusa objęła 578 osób. Najwięcej osób było nią objętych w 2021 r. – 162. W przesłanej informacji podano też, że kontrolę operacyjną za pomocą Pegasusa stosowały trzy służby, o co Adama Bodnara pytali w środę dziennikarze.

 

– To były trzy służby. Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – odpowiedział Bodnar.

Dodał, że jeżeli chodzi o policję, to ona również korzystała z Pegasusa, ale – jak poinformował prokurator generalny – “nie korzystała indywidualnie, tylko prosiła za każdym razem CBA o wsparcie”.

Advertisement

 

– Generalnie te dane, które zostały przedstawione, dotyczą tych trzech służb i nie mamy wiedzy, żeby jakiekolwiek inne służby stosowały i korzystały z Pegasusa – zaznaczył Adam Bodnar.

 

Prokurator generalny ocenił też, że sędziowie, którzy wydawali zgodę na użycie kontroli operacyjnej przy pomocy Pegasusa, nie mogli mieć świadomości, że dotyczy ona tak inwazyjnego oprogramowania. “Tym bardziej, że służby nie informują o tym, jakiej techniki zamierzają użyć, tylko po prostu proszą o ogólną zgodę na kontrolę operacyjną” – tłumaczył.

 

Advertisement

“Sędziowie wydawali zgodę tylko i wyłącznie na kontrolę operacyjną (…). Nikt nie wiedział o istnieniu takiego systemu, że ta zgoda jest tak inwazyjna, że dotyczy tego urządzenia końcowego” – mówił. Dodał, że sędziowie nie wiedzieli, że w ten sposób będzie można zgłębić wszystko, “co się w tym urządzeniu komórkowym dzieje”. Ponadto, że będzie dostęp do “wszystkich informacji, zarówno aktualnych, jak i z przeszłości, jak również, że ten system daje możliwość wręcz dokonywania manipulacji na telefonie”.

 

Dodał też, że sędziowie nie mogli wiedzieć, że Pegasus to oprogramowanie, z którego państwo polskie korzysta tylko na podstawie licencji, co oznacza, że zebrane dane trafiały za granicę na serwery izraelskiej firmy NSO Group – operatora Pegasusa.

 

– Dlatego to jest ta jedna z najważniejszych kwestii, która jest tutaj do wyjaśnienia – czy te zgody sądu po prostu były wyłudzane, bo sędziowie nie mieli świadomości, na co wyrażają zgodę, podejmując decyzję o kontroli operacyjnej – podsumował.

 

Advertisement

Prokurator generalny odniósł się także do wypowiedzi byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który zapewnił we wtorek, że wszystkie wnioski o użycie Pegasusa były realizowane za zgodą sądu. Kamiński tłumaczył, że procedura wyglądała tak, że najpierw dana służba składała wniosek do Prokuratora Generalnego, gdzie specjalny zespół prokuratorów badał go pod względem formalnym i merytorycznym, a następnie – jeżeli prokuratorzy uznawali wniosek za zasadny – to zgadzali się na skierowanie go do sądu.

 

“To wszystko pięknie brzmi, jak to się przedstawia w ten sposób, natomiast jeżeli spojrzymy na te osoby, które były dotknięte Pegasusem, to niech mi ktoś przedstawi w sposób racjonalny argumenty, dlaczego takie osoby jak (prokurator) Ewa Wrzosek, (polityk KO) Krzysztof Brejza, (mecenas) Roman Giertych i wiele innych osób były traktowane tak, jakby były podejrzewane o najpoważniejsze przestępstwa” – skomentował Bodnar.

 

Advertisement

W jego ocenie Pegasus, w części przypadków, służył walce politycznej. “Aby zdobywać różne informacje na przeciwników politycznych” – powiedział prokurator generalny, podkreślając, że najdobitniej dowodzi tego sprawa Krzysztofa Brejzy.

 

Brejza, jak informował działający przy uniwersytecie w Toronto think tank Citizen Lab, miał być inwigilowany z wykorzystaniem systemu Pegasus w okresie od 26 kwietnia do 23 października 2019; w tym czasie kierował on sztabem wyborczym Koalicji Obywatelskiej.

 

Advertisement

Bodnar zastrzegł, że duża część z grupy 578 osób inwigilowanych Pegasusem była “faktycznie podejrzewana o jakąś poważną, potężną przestępczość zorganizowaną czy działalność szpiegowską”. Z tego powodu wezwania prokuratury osób, wobec których jest podejrzenie inwigilowania Pegasusem, są selekcjonowane. “Weryfikujemy w każdym przypadku, na ile dokonywanie inwigilacji za pomocą Pegasusa mogło być w jakikolwiek sposób uzasadnione interesem publicznym, a na ile po prostu było nadużyciem” – powiedział.

 

Prokurator generalny zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu osobiście przedstawi w Sejmie informację o stosowaniu przez służby kontroli operacyjnych, w tym o użyciu przez te służby Pegasusa.

 

Advertisement

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa podała, że 18 marca 2024 r. zostało wszczęte śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – w okresie od 7 listopada 2017 r. do 31 grudnia 2022 r. w Warszawie i innych miejscach na terenie kraju, podczas stosowania w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych oprogramowania Pegasus. W ocenie prokuratury, tym samym działano na szkodę interesu publicznego i prywatnego osób objętych czynnościami z wykorzystaniem Pegasusa.

 

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Ciężarówka uszkodziła tunel w Sulejówku; są utrudnienia dla kierowców

Published

on

By

fot. PAP

Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel w Sulejówku. Tunel został zamknięty, a policja kieruje samochody na objazdy – przekazała oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim sierżant sztabowy Elżbieta Zagórska.

Do zdarzenia doszło około godz. 5 w ciągu ul. Piłsudskiego w Sulejówku. To fragment drogi wojewódzkiej nr 638. “Pojazd ciężarowy uderzył tam w belkę zabezpieczającą przed wiaduktem kolejowym. Na miejscu pracują służby” – poinformowała we wtorek Zagórska.

 

Dodała, że tunel aktualnie jest zamknięty, a policjanci kierują samochody na objazdy. “Nikomu nic się nie stało. Kierowca był trzeźwy” – podała Zagórska.

Advertisement

 

Wiceburmistrz Sulejówka Remigiusz Górniak poinformował, że TIR uszkodził betonowe przęsło tunelu. “Wyciągnięcie pojazdu potrwa kilka godzin” – napisał na Facebooku. Dodał, że na miejsce ma przyjechać Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. “Decyzja policji ze względów bezpieczeństwa” – przekazał.

 

Tunel w Sulejówku w ciągu ulic Piłsudskiego został oddany do użytku w listopadzie 2023 roku. Inwestycja powstała dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego, miasta Sulejówka i PKP PLK, a jej koszt to przeszło 80 mln zł. Tunel o długości 90,5 metrów zastąpił kolizyjny przejazd kolejowy i powstał w miejscu jednego z najruchliwszych przejazdów kolejowych w kraju. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement