Connect with us

Polska i Świat

Mowy końcowe w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza

Published

on

fot. PAP

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbędzie się rozprawa w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. Obrońca oskarżonego Stefana W., prokurator oraz pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych wygłoszą mowy końcowe.

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbędzie się dwudziesta piąta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Na ten dzień przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Aleksandra Kaczmarek wyznaczyła zamknięcie przewodu sądowego i mowy końcowe. Wygłoszą je obrońca oskarżonego o zabójstwo Stefana W., prokurator oraz pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

 

Advertisement

Po wysłuchaniu głosów końcowych sąd niezwłocznie przystąpi do narady, następnie wyda wyrok. Może to zrobić tego samego dnia albo – jak wskazuje Kodeks Postępowania Karnego – gdy sprawa jest zawiła albo z innych ważnych powodów może odroczyć wydanie wyroku na czas nieprzekraczający 14 dni. KPK wskazuje również, że w razie przekroczenia tego terminu rozprawę prowadzi się od początku.

 

Stefan W. jest oskarżony o dokonanie zabójstwa Pawła Adamowicza w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Obu przestępstw oskarżony miał dopuścić się w warunkach powrotu do przestępstwa.

 

Do zabójstwa doszło 13 stycznia 2019 r. w trakcie trwającego w Gdańsku finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenę, nie powstrzymywany przez nikogo, wbiegł Stefan W. i zadał prezydentowi Adamowiczwi kilka ciosów nożem.

Advertisement

 

Proces przeciwko mężczyźnie rozpoczął się 28 marca 2022 roku. Od tego czasu zostało przeprowadzonych ponad 20 rozpraw, podczas których przesłuchano kilkudziesięciu świadków.

 

Rozprawy były prowadzone, prawie zawsze, w największej sali Sądu Okręgowego w Gdańsku. Stefan W. za każdym razem był wprowadzany do szklanej klatki, którą zamontowano w tej sali z uwagi na prowadzone wcześniej sprawy zorganizowanych grup przestępczych.

 

Advertisement

W trakcie rozpraw nie obyło się bez incydentów. W kwietniu ub.r. Stefan W. zerwał pagon z ramienia jednemu z pilnujących go policjantów. Innym razem krzyczał na sali “Allah Akbar”.

 

Oskarżony wysyłał również wnioski do sądu m.in. o uchylenie tymczasowego aresztu.

 

W połowie grudnia ubiegłego roku, w trakcie dwóch rozpraw, zostali przesłuchani psychiatrzy i psycholodzy, którzy wydawali opinię w sprawie poczytalności Stefana W. Podczas przesłuchań biegłych została wyłączona jawność rozprawy.

Advertisement

 

Według pierwszej opinii biegłych z Krakowa, która została sporządzona w 2019 r., Stefan W. w chwili ataku na Pawła Adamowicza był niepoczytalny. Dwie pozostałe opinie biegłych psychiatrów z Warszawy, Starogardu Gdańskiego oraz z Łodzi wydane w 2020 i 2021 roku wskazywały, że Stefan W. w chwili zabójstwa miał ograniczoną poczytalność.

 

Opinie sporządzone przez biegłych mogą wpłynąć na wysokość kary więzienia. Sąd może zastosować jej nadzwyczajne złagodzenie.

 

Advertisement

Oskarżonemu grozi od 12 lat do dożywotniej kary więzienia.(PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

Największy w Polsce konkurs umiejętności – ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023

Published

on

By

We wrześniu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, a także w halach kongresowo-wystawienniczych AMBEREXPO i terenach do nich przyległych odbędą się “igrzyska olimpijskie zawodów branżowych”, czyli EuroSkills Gdańsk 2023. Będzie to największe w historii Polski wydarzenie o charakterze edukacyjnym.

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem i doskonaleniem umiejętności zawodowych.

Konkurs EuroSkills organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi, gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy rywalizujących o miano najlepszego w wybranej przez siebie konkurencji.

Advertisement

Tegoroczna edycja konkursu EuroSkills Gdańsk 2023 powita 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, którzy wezmą udział w konkursach w 43 konkurencjach. Spodziewanych jest około 100 000 uczestników wydarzenia z całej Polski i zagranicy.

Widzowie będą mogli bezpłatnie śledzić zmagania konkursowe, a także spróbować swoich sił w strefach „Try-a-Skill”. Strefy te to doskonała okazja, żeby zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wdrożenia się w przyszły zawód. A dla pracodawców możliwość wyłowienia młodych i utalentowanych pracowników.

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowane przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasta Gdańsk i AMBEREXPO.

Więcej informacji na stronie: euroskills2023.org

Rejestracja: http://wydarzenia.frse.org.pl/ankieta/905914/euroskills-gdansk-2023-rejestracja.html

Advertisement

Continue Reading

Polska i Świat

To się nazywa mandat! Ponad 20 tysięcy złotych!

Published

on

By

32-letni mężczyzna pod wpływem amfetaminy we Włocławku nie zatrzymał się do kontroli, a w czasie ucieczki dopuścił się kilkunastu wykroczeń, w tym czterech kolizji. Dostał 111 punktów karnych i mandaty w łącznej wysokości 21 tys. zł, odpowie też za liczne kradzieże.

Policjanci z włocławskiej drogówki zwrócili uwagę na kierowcę volkswagena, który jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a jego auto nie posiadało tylnej wycieraczki. Mundurowi postanowili zatrzymać pojazd do kontroli, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe – poinformowała PAP w środę oficer prasowy włocławskiej policji nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek.

 

“Mężczyzna zignorował jednak polecenia i rozpoczął ucieczkę ulicami miasta, podczas której złamał szereg przepisów. Jazdę zakończył na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Toruńskiej, gdzie wjechał pomiędzy pojazdy oczekujące przed sygnalizatorem na zmianę światła. Podjął ucieczkę pieszo, lecz został szybko zatrzymany przez funkcjonariuszy” – dodała policjantka.

 

Advertisement

Włocławianin był trzeźwy, jednak wstępne sprawdzenie testerem wykazało w jego organizmie obecność amfetaminy.

 

32-latek za złamanie przepisów drogowych, m.in. spowodowanie czterech kolizji, jazdę pod prąd i po chodniku, ukarany został przez policjantów mandatami na łączną kwotę ponad 21 tys. zł, a także otrzymał 111 punktów karnych.

 

Jak się okazało, zatrzymany nie posiadał uprawnień do kierowania oraz obowiązkowego ubezpieczenia.

Advertisement

 

Śledczy ustalili również, że 32-latek od października 2022 roku do lutego tego roku dopuścił się kilkunastu kradzieży sklepowych na terenie Włocławka. Kradł głównie alkohol, papierosy, słodycze i kosmetyki, a straty sięgnęły ponad 11 tys. zł. Przestępstw tych dokonał jako recydywista, co będzie miało wpływ na wymiar kary.

 

Policjanci doprowadzili zatrzymanego do prokuratury, gdzie przedstawiono mu zarzuty. Sąd na wniosek prokuratora aresztował włocławianina na trzy miesiące. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement