Connect with us

Polska i Świat

Kubańskie cygara przemycane w walizce

Published

on

fot. KAS

Wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w walizce obywatelki Kuby 100 sztuk cygar. Mundurowi przeprowadzili kontrolę bagażu na lotnisku Port Lotniczy Poznań-Ławica.

Do znalezienia kontrabandy doszło w trakcie rutynowej kontroli.  Funkcjonariusze wielkopolskiej KAS skontrolowali na poznańskim lotnisku bagaże podróżnych, który przylecieli z Frankfurtu do Poznania. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziła jedna z walizek będąca w tranzycie, która przyleciała spoza Unii Europejskiej. Był to trafny strzał – w niej mundurowi znaleźli 100 szt. cygar bez polskich znaków akcyzy. Bagaż należał do obywatelki Kuby, która
przeszła zieloną linię „nic do zgłoszenia”.

„Kobiecie pozwolono zatrzymać dozwoloną ilość towaru. W przypadku pozostałych cygar, podróżna zrzekła się ich na rzecz Skarbu Państwa” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Zatrzymany towar przekazano do magazynu depozytowego Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu.
Co mówią przepisy Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego podróżujemy.

Advertisement

Przypominamy! Wyroby tytoniowe możesz przewieźć przez granicę tylko w określonych ilościach. Limity różnią się w zależności od kraju i środka transportu, jakim podróżujemy.

Aby zachować miłe wspomnienia z wakacji na długo, warto pamiętać również o innych ograniczeniach jakie obowiązują przy przekraczaniu granicy. Zanim wyruszysz w podróż poświęć parę chwil na nasz „Poradnik wakacyjny
wielkopolskiej KAS” i dowiedz się, jak się pakować, aby nie wpakować się w kłopoty.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

W pierwszy dzień szkoły wpadli z narkotykami

Published

on

By

fot. KPP w Szamotułach

Policjanci z Szamotuł (Wielkopolska) zatrzymali dwóch nastolatków, którzy mieli przy sobie narkotyki. Teraz odpowiedzą za to przed sądem rodzinnym.

W poniedziałek, 2 września 2024 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci pilnowali bezpieczeństwa w rejonie szkół. Tuż po godzinie 10.00, funkcjonariusze z Szamotuł zwrócili uwagę na dwóch nastolatków. Mundurowi spotkali nieletnich w krótkim czasie w rejonie dwóch szkół, co wydało im się podejrzane. Gdy policjanci kilka razy mijali ich radiowozem, ci dziwnie się zachowywali.

– Jak się okazało, 15-latkowie posiadali przy sobie tzw. „kryształ ”. Obaj zostali zatrzymani. Wstępne badania potwierdziły, że jest to metamfetamina. Chłopcy zostali  przesłuchani – informuje mł. asp. Ewelina Grzeszkowiak z KPP w Szamotułach.

Policjanci przedstawili im zarzuty dotyczące posiadania substancji psychotropowych. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie rodzinnym, który zdecyduje o ich dalszym losie.

Policjanci apelują do rodziców o szczególną czujność i baczne obserwowanie swoich nastoletnich pociech.

Advertisement

Continue Reading

Polska i Świat

Co kryje studnia na Zamku Krzyżackim w Człuchowie?

Published

on

By

fot. Miasto Człuchów

W Człuchowie zakończono kolejny sezon prac archeologicznych na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego, gdzie naukowcy kontynuowali badania odkrytej kilka lat temu studni. Tegoroczne prace skupiły się na wnętrzu studni, do której udało się zejść na głębokość 11 metrów.

Jednym z najbardziej interesujących znalezisk było XVII-wieczne nosidło do zaprawy murarskiej, wypełnione zaprawą wapienną. Niestety, ze względu na zły stan przedmiotu, nie jest możliwa jego konserwacja ani późniejsza ekspozycja. Odkrycie to świadczy jednak o wcześniejszych remontach studni. W jej wnętrzu odnaleziono także fragmenty ceramiki, resztki przedmiotów codziennego użytku oraz monety z różnych okresów.

Jednorazowe zasypanie studni

Badania potwierdzają, że odnaleziony materiał pochodzi głównie z XVII wieku i był efektem jednorazowego zasypania studni.

– Cały czas jesteśmy w zasypie XVII-wiecznym. Materiał, który odnajdujemy, jest na całej głębokości studni prawie taki sam, co pokazuje, że zasypanie studni było procesem jednorazowym – tłumaczy Marek Truszkowski, archeolog prowadzący badania.

Badania archeologiczne studni na zamku w Człuchowie – sierpień 2024

Starsze znaleziska

Mimo dominacji XVII-wiecznych przedmiotów, archeolodzy odnaleźli również starsze artefakty, w tym zabytki z XVI wieku, a nawet monety datowane na XV wiek. Warstwy ziemi w studni były przemieszane z różnymi odpadami, które w tamtych czasach uważano za śmieci.

Badania archeologiczne studni na zamku w Człuchowie – sierpień 2024

Ekspozycja w Muzeum Regionalnym

Wszystkie wartościowe znaleziska zostaną poddane konserwacji, a następnie trafią na wystawę w Muzeum Regionalnym w Człuchowie, gdzie będzie można podziwiać efekty tegorocznych odkryć.

Advertisement
Continue Reading