Connect with us

Polska i Świat

Jak zbudować domowy schron antysmogowy?

Published

on

art. sponsorowany

Zimą normy powietrza w polskich miastach przekraczane są nawet kilkukrotnie (dane: Airly, GIOŚ). Pytanie zatem nie czy, a czym oczyszczać powietrze w mieszkaniu?

Diagnoza smogowa

Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy południowej oraz centralnej części kraju, czyli w województwie śląskim, małopolskim i łódzkim. Silnie zanieczyszczone są nie tylko duże aglomeracje, ale także mniejsze miejscowości, a nawet wsie, gdzie do złego stanu powietrza przyczynia się emisja z pieców indywidualnych.

Advertisement

Powietrze, którym oddychamy na zewnątrz, dostaje się również do mieszkań nawet przez zamknięte okna, a także szpary w drzwiach czy kratki wentylacyjne. Dlatego w każdym domu powinien znaleźć się oczyszczacz powietrza Philips. Dzięki niewielkiemu, nowoczesnemu urządzeniu poczujesz różnicę – w końcu lepsza jakość powietrza, to lepsza jakość życia. Tylko, który model najlepiej wybrać?

Który oczyszczacz powietrza Philips jest najlepszy? Ten z filtrem NanoProtect HEPA

To filtr, który wpływa na skuteczność i jakość oczyszczania powietrza. W przypadku oczyszczaczy powietrza Philips to filtr 3w1 NanoProtect HEPA. Wyłapuje on z powietrza zanieczyszczenia nawet 100x mniejsze niż standardowy filtr HEPA. Już sama nazwa wskazuje, że urządzenia radzą sobie z najmniejszymi (nano) cząsteczkami, których nie widać gołym okiem.

Filtr skutecznie rozprawia się ze smogiem, alergenami, bakteriami, kurzem, sierścią zwierząt i szkodliwymi gazami. W oczyszczaczach Philips Dual Scan filtr wystarcza do trzech lat, a w momencie rejestracji zakupu na stronie Philips drugi dostaniesz za złotówkę, więc przez sześć lat nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów użytkowania urządzenia. Na wyświetlaczu zawsze możesz sprawdzić stan jego zużycia.

Advertisement

Sprawdź też ranking oczyszczaczy Philips

Jak działa filtr 3w1 NanoProtect HEPA – proces filtracji powietrza:

  1. Filtr wstępny – zatrzymuje większe cząsteczki np. kurz i sierść.
  2. Filtr NanoProtect HEPA – usuwa smog, alergeny, pyłki roślin, roztocza, pleśń i grzyby, bakterie oraz nawet najmniejsze z wirusów.
  3. Filtr z węglem aktywnym – niweluje brzydkie zapachy oraz groźne gazy i lotne związki organiczne.

Chcesz poznać specyfikacje poszczególnych modeli oczyszczaczy powietrza i dowiedzieć, jak dobrać oczyszczacz do rozmiaru pomieszczenia, jak bardzo energooszczędne są oczyszczacze Philips oraz poznać odpowiedź na pytanie, czy oczyszczacz może też skutecznie nawilżać powietrze w Twoim domu?

Kompletny ranking oczyszczaczy i kompendium wiedzy znajdziesz tutaj.

Źródło informacji: Philips Domestic Appliances

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Żyje górnik poszukiwany po wstrząsie w kopalni Rydułtowy

Published

on

By

fot. PAP

Żyje górnik poszukiwany od czwartku po wstrząsie w kopalni Rydułtowy, czeka na niego śmigłowiec LPR – poinformował w sobotę Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na godz. 15:30 w sobotę PGG zapowiedziała konferencję, na której mają zostać przekazane szczegóły dot. odnalezienia górnika.

 

Do silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy doszło w czwartek o godz. 8.16. W zagrożonym rejonie 1150 m pod ziemią było 78 górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 z nich zostało wycofanych, 17 trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, część poszkodowanych jeszcze tego samego dnia wróciła do domów.

Advertisement

 

Od czwartkowego rana trwało poszukiwanie dwóch pozostałych górników. Późnym popołudniem tego dnia prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa przekazał informację o zlokalizowaniu jednego z nich, wieczorem PGG przekazała informację o śmierci mężczyzny. Drugiego z pracowników odnaleziono w sobotę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Incydent na parkingu przy Morskim Oku

Published

on

By

fot. PAP

Policja bada zachowanie turystów, którzy zignorowali informacje o braku wolnych miejsc parkingowych przed szlakiem do Morskiego Oka i próbowali siłą wjechać na parking. Zaatakowali pracownika parkingu i zniszczyli urządzenia – podały w poniedziałek władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Co się wydarzyło?

Do incydentu doszło 1 czerwca około południa na Palenicy Białczańskiej. Pracownicy TPN relacjonują, że mimo wyraźnego znaku na poprzedzającym parking rondzie na Łysej Polanie, informującego o braku wolnych miejsc, turyści podjechali pod szlaban i zignorowali instrukcję obsługi.

Na miejscu poinformowano ich, że mogą zaparkować na Łysej Polanie, gdzie są wolne miejsca. Turyści, w tym osoby niemające biletów na parking TPN, zaczęli kłócić się z obsługą i zniszczyli urządzenia systemu, w tym kamery, czujniki wjazdowe i szlabany. Pracownik parkingu był obrażany, popychany, kopany i szarpany. Doszło także do prób wjazdu przez bramkę wyjazdową i najeżdżania samochodem na pracownika.

Straty i reakcje władz

TPN szacuje koszt naprawy uszkodzonego systemu parkingowego na blisko 3 tys. zł.

Advertisement

Rzecznik zakopiańskiej policji, asp. sztab. Roman Wieczorek, poinformował, że policja prowadzi czynności w sprawie wykroczenia dotyczącego spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz uszkodzenia mienia.

Agresja turystów

Wieczorek opisał, że kobieta kierująca samochodem, mimo braku wolnych miejsc parkingowych, usiłowała wjechać na parking. Jej samochód uderzył w nogi pracownika parkingu.

„Wielokrotnie była informowana, że widoczne wolne miejsca są zarezerwowane dla osób, które wykupiły wcześniej bilety przez internet. Na szczęście pracownikowi nic poważnego się nie stało, ale doszło do uszkodzenia systemu monitoringu i bram wjazdowych. Patrol policji nie zastał już na miejscu ani samochodu, ani kobiety” – relacjonował rzecznik policji.

Zapobieganie przyszłym incydentom

Władze TPN zapowiadają kroki prawne, aby ukarać sprawców i zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Advertisement

„Brak szacunku i agresja wobec naszych pracowników są nieakceptowalne. Rozumiemy, że problemy z dojazdem i zaparkowaniem samochodu mogą wywołać złość i frustrację, jednak skala nieuprzejmości, jakiej doświadczają nasi pracownicy, jest porażająca. Obrażani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety” – napisały władze TPN w komunikacie, apelując do turystów o przestrzeganie zasad i uprzejmość.

Rezerwacja miejsc parkingowych

Na parkingach przed szlakiem do Morskiego Oka, zlokalizowanych na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, obowiązuje system wcześniejszej rezerwacji miejsc. Wprowadzony przez władze TPN w 2020 r. system e-biletów miał na celu poprawę organizacji ruchu na tej zatłoczonej drodze. Dzięki systemowi turyści mogą z wielodniowym wyprzedzeniem zarezerwować miejsce parkingowe przed tym popularnym szlakiem.

Planując wycieczkę do Morskiego Oka, należy wcześniej wykupić miejsce parkingowe za pośrednictwem strony internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Ze względu na bardzo duży ruch turystyczny zaleca się rezerwację miejsca nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Posiadając parkingowy e-bilet, turysta ma gwarancję, że będzie miał gdzie zaparkować samochód.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement