Connect with us

Polska i Świat

EuroSkills Gdańsk 2023: z zawodów EuroSkills korzyści odnoszą całe sektory gospodarki

Published

on

fot. PAP/M. Kmieciński

578 młodych profesjonalistów z 32 państw rozpoczęło 6 września trzydniową rywalizację w 42 konkurencjach na EuroSkills Gdańsk 2023. Zawodników wspierają trenerzy i 500 ekspertów w konkursowych dziedzinach. Polskę reprezentuje 41 zawodników startujących w 36 dyscyplinach. „Wyjątkowe zawody, mnóstwo rzeczy dzieje się tutaj” – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Zawody EuroSkills Gdańsk 2023 odbywają się w proklamowanym przez Komisję Europejską Roku Umiejętności. Imprezie towarzyszą ważne wydarzenia. 7 września odbywa się Międzynarodowy Kongres Edukacji, na którym politycy i eksperci z krajów UE odpowiadają na pytanie, jak najefektywniej łączyć ekonomię, biznes, Green Deal i rynek pracy ze światem edukacji. Gościem specjalnym jest Nicolas Schmit, komisarz UE ds. zatrudnienia i praw socjalnych.

Advertisement

To wyjątkowe zawody w każdym aspekcie. Wespół z WorldSkills Europe chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii. Komisja Europejska zaufała nam jako organizatorom i bardzo nas wsparła finansowo. Nasz gość specjalny – Nicolas Schmit był cały czas z nami i patrzył, jakie czynimy postępy” – zaznaczył Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE podczas konferencji prasowej 6 września.

Kluczową częścią ekosystemu EuroSkills są eksperci WorldSkills Europe, reprezentujący swój kraj, którzy wspomagają zawodników dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Każda z 42 konkurencji na EuroSkills Gdańsk 2023 wymaga dedykowanego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy do pomocy.

W WorldSkills Europe mamy 500 ekspertów z różnych dziedzin, którzy przez dwa lata pracują z uczestnikami, by zdobyli doskonałość na światowym poziomie. To są bardzo specyficzne umiejętności, żeby poradzić sobie z wysoce technicznymi zadaniami” – podkreśliła Teija Ripattila, członek zarządu WorldSkills Europe.

Dodała, że z zawodów EuroSkills odnoszą korzyści nie tylko instytucje edukacyjne, ale również całe sektory gospodarki.

Advertisement

W Europie potrzebujemy najbardziej wyspecjalizowanych pracowników. Zawody to czubek góry lodowej. Widzę to na swoim przykładzie, jako nauczycielki, która opiekowała się grupą 20 uczniów przygotowujących się do EuroSkills w jednej z konkurencji. Na zawody pojechał jeden uczeń, ale każdy z tej dwudziestki otrzymał takie samo specjalistyczne szkolenie” – zaznaczyła Teija Ripattila.

Podczas EuroSkills zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zespołowo, aby wykonać w ciągu trzech dni konkretne zadania w swojej konkurencji: projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych, korzystając z najnowocześniejszych maszyn i urządzeń.

Nasza firma dostarcza maszyny do konkurencji Frezowanie CNC. Zależy nam, aby nasi klienci mieli możliwość zobaczenia, że oprócz dostarczania maszyn staramy się w Polsce rozwijać tę dziedzinę, aby zapewnić pracowników dla naszych klientów. Nowa maszyna to również nowy pracownik, a te młode osoby które dzisiaj tu konkurują są potencjalnymi pracownikami dla naszych klientów” – powiedział Marcin Berta z firmy DMG MORI sp. z o.o., ekspert w konkurencji Frezowanie CNC.

Projekty konkursowe wymagają złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie nauki w szkole, studiów i szkoleń w miejscu. Uczą się również radzenia sobie ze stresem.

Advertisement

Podczas treningów nikt nam nie patrzy na ręce, ale w trakcie zawodów patrzymy jak inni pracują, obawiamy się, że coś może nam nie wyjść. Dochodzi też stres ze strony otoczenia, ponieważ wiele osób przychodzi oglądać konkurencję. Jedni głośno rozmawiają, inni robią zdjęcia, ktoś inny krzyczy, dopinguje innego zawodnika. To może być mocno rozpraszające” – wyjaśnił Patryk Rudź z firmy DMG MORI sp. z o.o., trener reprezentacji Polski w konkurencji Frezowanie CNC.

Dyrektor generalny FRSE podkreśla, że społeczność WorldSkillsowa, w tym przypadku jej część europejska, uczy się wzajemnie od siebie. Dlatego na EuroSkills Gdańsk 2023 znalazły się również stoiska organizatorów przyszłych EuroSkills: w 2025 r. w Herning (Dania) i w 2027 r. w Dusseldorfie (Niemcy wspólnie z Luksemburgiem).

Nasi koledzy z Niemiec podkreślali, że są pod wrażeniem naszej ceremonii otwarcia i wykorzystają parę elementów w organizacji zawodów na swoim terenie. W ten sposób nadbudowuje się wiedza i doświadczenie. My też uczyliśmy się od innych, więc cieszymy się, dziękujemy im za te słowa, bo to oznacza że my jako Polska jesteśmy aktywnym uczestnikiem społeczności WorldSkills i możemy dużo do niej wnieść” – powiedział Paweł Poszytek.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Sondaż IBRIS: wojsko ma strzelać na granicy

Published

on

By

fot. PAP

Wyniki badania IBRiS dla “Rzeczpospolitej”

Żołnierze powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów – takie są wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Poparcie społeczne dla użycia broni

Według badania przeprowadzonego przez IBRiS, 85,7% respondentów uważa, że żołnierze Wojska Polskiego powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów. Zdecydowanie za takim rozwiązaniem opowiedziało się 57,8% ankietowanych, natomiast 27,9% jest raczej za. Przeciwnego zdania było 10,7% respondentów, z czego 9,2% raczej nie popiera użycia broni, a 1,5% jest zdecydowanie przeciw. Opinii w tej sprawie nie miało 3,6% badanych.

Kto popiera użycie broni?

Jak donosi „Rzeczpospolita”, poparcie dla użycia broni wyrażają przede wszystkim mężczyźni (88%), osoby co najmniej 50-letnie (90%) oraz mieszkańcy małych miast (91%). Te grupy społeczne wykazują największe poparcie dla zdecydowanych działań na granicy.

Advertisement

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone 7 i 8 czerwca na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów. Takie badania pozwalają na uzyskanie przekrojowych informacji na temat opinii społecznych w kluczowych kwestiach bezpieczeństwa narodowego.

Wnioski z badania

Wyniki badania IBRiS pokazują, że większość Polaków popiera zdecydowane działania żołnierzy w obronie granic kraju. Tak wysokie poparcie może wpływać na kształtowanie polityki państwa oraz decyzje dotyczące strategii obronnych.

Podsumowanie

Poparcie dla użycia broni przez żołnierzy Wojska Polskiego w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów jest wyraźnie wysokie, zwłaszcza wśród mężczyzn, osób starszych i mieszkańców małych miast. Badanie IBRiS, zlecone przez „Rzeczpospolitą”, dostarcza istotnych danych, które mogą mieć wpływ na politykę bezpieczeństwa narodowego.

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Brutalne pobicie nastolatki w Poznaniu: zatrzymano dwie podejrzane

Published

on

By

fot. PAP

Do brutalnego pobicia nastolatki doszło kilka dni temu w Poznaniu; w czwartek policjanci zatrzymali 15- i 16-latkę podejrzewane o atak.

– Żadna z osób, która była świadkiem tego zdarzenia, w żaden sposób nie zareagowała – podkreślił nadkom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji.

Do brutalnego pobicia nastolatki doszło 1 czerwca. Po kilku dniach nagranie, na którym widać, jak dwie młode osoby atakują, kopią i biją nastolatkę, pojawiło się w mediach społecznościowych.

-Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto w momencie, kiedy zobaczyli to nagranie, które krążyło w internecie, a które przedstawia pobicie nastolatki z 1 czerwca u zbiegu ulic Wrocławska/Krakowska w Poznaniu, od razu zajęli się tą sprawą – podkreślił w czwartek nadkom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji.

Dodał, że policjanci ustalili tożsamość pokrzywdzonej. Poinformował, że w czwartek nastolatka przyszła ze swoją mamą na komisariat i złożyła oficjalne zawiadomienie o tym zdarzeniu. Nastolatka została także skierowana do Zakładu Medycyny Sądowej na obdukcję.

W czwartek przed południem policjanci poinformowali o zatrzymaniu jednej z podejrzewanych nastolatek, która miała dopuścić się tego pobicia – to 16-latka. Święcichowski informował wówczas, że policjantom znana jest także tożsamość drugiej z podejrzewanych o atak nastolatek. Wskazał jednak, że ze względu na jej stan zdrowia “czynności z nią jeszcze nie zostały wykonane”.

Advertisement

W czwartek po południu policja poinformowała o zatrzymaniu drugiej z podejrzewanych nastolatek – 15-latki.

Święcichowski podkreślił, że obie są podejrzewane o popełnienie czynu karalnego, o pobicie.

-Całość materiału dowodowego, również z obdukcją, wyjaśnieniami, zeznaniami, trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który będzie podejmował decyzję o dalszym losie tych dwóch nastolatek, które miały dopuścić się tego pobicia – powiedział.

Nieletnie zostały przewiezione do Policyjnej Izby Dziecka.

  • Na uwagę zwraca również fakt, że żadna z osób, która była świadkiem tego zdarzenia, w żaden sposób nie zareagowała, co również mogło mieć wpływ na to, jak całe to zdarzenie przebiegał– zaznaczył Święcichowski.

To tragiczne zdarzenie w Poznaniu wywołało wiele emocji i pytań dotyczących reakcji społecznej na akty przemocy. Sprawa będzie kontynuowana w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement