Connect with us

Polityka

Trzecia Droga podpisała umowę koalicyjną i chce zarejestrować komitet wyborczy

Published

on

fot. PAP

PSL i Polska 2050 podpisały umowę koalicyjną i są gotowe do rejestracji wspólnego komitetu wyborczego Trzecia Droga; zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego trafi do PKW w najbliższych godzinach – poinformowali w środę liderzy tych partii Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia.

Podczas konferencji prasowej liderzy Trzeciej Drogi – prezes PSL Władysław-Kosiniak-Kamysz i przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia – poinformowali, że została podpisana umowa o Koalicyjnym Komitecie Wyborczym Trzecia Droga i będzie wkrótce złożone do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego.

 

“Jesteśmy pierwszym komitetem gotowym do rejestracji. Odbędzie się to w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Złożymy dokumenty rejestracyjne. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga, z Polską 2050 z PSL, z Koalicją Polską, z tymi wszystkimi, którzy tworzą dzisiaj jedyną szansę na zwycięstwo wyborcze, na odsunięcie PiS-u od władzy” – mówił szef ludowców.

Advertisement

 

Jego zdaniem, to kto zajmie trzecie miejsce w wyborach, jest kluczowe. “Pierwsza i druga partia nie stworzą na pewno samodzielnie rządu. Gwarancją odsunięcia PiS-u od władzy jest wygrana Trzeciej Drogi, jest zajęcie przez nas trzeciego miejsca (…) Jesteśmy szansą na zwycięstwo wyborcze i zakończenie 8 lat pogardy, niszczenia praworządności, dzielenia Polaków, zapaści gospodarczej” – powiedział Kosiniak-Kamysz. “Prosimy o Państwa głosy, głosujcie na Trzecią Drogę” – zwrócił się do wyborców.

 

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował z kolei, że za chwilę “ta umowa w wersji podstawowej trafi do PKW. Ukonstytuuje się nasz koalicyjny komitet wyborczy. Ruszamy do pracy, tej kampanijne, oficjalnej” – powiedział.

Advertisement

 

Hołownia podkreślał, że podpisana umowa pomiędzy ugrupowaniami zostanie opublikowana, tak by wszyscy wyborcy mogli zapoznać się ze szczegółami ich współpracy.

 

Zapewnił, że Trzecia Droga jest gotowa do pracy kampanijnej, choć przyznał, stoi przed nią “potężne wyzwanie”. “Wyzwanie, jakie niesie przed sobą kampania wyborcza robiona w warunkach, w których przeciwnicy startują na sterydach, w której nie są przestrzegane zasady fair play, w której główny konkurent dowolnie zmienia reguły i dofinansowuje się na boku na tysiące różnych sposobów” – mówił.

Advertisement

 

“Ale my jesteśmy gotowi, żeby to wyzwanie podjąć. Jesteśmy gotowi, żeby powalczyć o wygraną” – zapewnił.

 

Lider Polski 2050 zaznaczył, że rozpoczynająca się kampania będzie krótka i jest niezwykle mało czasu do wyborów, a – jak podkreślał – stawka tych wyborów jest olbrzymia. Podobnie, jak lider ludowców podkreślał, że o wyniku wyborów, a tym samym o dalszym losie Polski zadecyduje “ten trzeci”.

Advertisement

 

“Pierwszy i drugi nie będzie w stanie osiągnąć takiej przewagi, która pozwoli zbudować rząd, zbudować polską przyszłość. Tak naprawdę, to najbardziej istotne pytanie, na które muszą odpowiedzieć wyborcy: kto będzie trzeci” – mówił.

 

Zapewnił przy tym, że Trzecia Droga jest gwarantem zmian na lepsze, ponieważ proponuje wyborcom szeroką formułę łączącą w sobie partię tradycyjną z partią nowoczesną. “Pokazuje, że szanując tradycję, trzeba jednocześnie patrzeć w przyszłość” – dodał. Hołownia zaznaczył, że na listach jego ugrupowania znajdują się ludzie wcześniej nie związani z wielką polityką. “Ze strony Polski 2050 Szymona Hołowni na listach mamy wspaniałych ludzi, którzy w 98 proc. nigdy nie byli posłami, nigdy nie byli w dużej polityce” – powiedział. Ocenił jednocześnie, że Sejm trzeba “radykalnie przewietrzyć”. “Trzeba doprowadzić do tego, że będzie tu głos polityki odpowiedzialnej za dobro obywateli, a nie partyjne gierki” – mówił.

Advertisement

 

Zagwarantował również, że Trzecia Droga będzie współtworzyć demokratyczny rząd. “Głos na Trzecią Drogę jest głosem oddanym na stabilne państwo, w którym rząd będzie robił rzeczy, których oczekują dzisiaj obywatele. (…) Czas na nowe rozdanie, my nim jesteśmy” – mówił Hołownia.

 

Zapewnił też, że nie boi się o próg wyborczy, który dla koalicji wynosi 8 proc. “Często byliśmy pytani o ten próg wyborczy. My się progu nie boimy, dlatego podjęliśmy decyzję, że idziemy na próg 8 proc. Jeśli ktoś boi się, że nie przeskoczy progu, to nie powinien startować w zawodach. My jesteśmy gotowi przeskoczyć skocznię” – przekonywał Szymon Hołownia.

Advertisement

 

We wtorek prezydent poinformował, że podjął decyzję o zarządzeniu wyborów parlamentarnych na dzień 15 października 2023 roku. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.(PAP)

 

autorzy: Daria Kania, Mateusz Mikowski

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

W poniedziałek mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych

Published

on

By

fot. PAP

W poniedziałek o godz. 16.00 mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych. Każda lista kandydatów musi być poparta przez odpowiednią liczbę wyborców.

Komitet, który chce zgłosić kandydata w wyborach do rady w gminie do 20 tys. mieszkańców, musi zebrać co najmniej 25 podpisów. Co najmniej 150 podpisów musi zostać zebrane w gminach powyżej 20 tys. mieszańców oraz w dzielnicach Warszawy, aby zarejestrować listę. W przypadku wyborów do rad powiatów każda lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców, a w wyborach do sejmików wojewódzkich – podpisami co najmniej 300 wyborców.

 

Każdy wyborca ma prawo poprzeć dowolną liczbę list kandydatów, ale zgłaszanych tylko na terenie jednostki samorządu, w której mieszka. Jeśli to lista kandydatów do rady gminy, rady powiatu czy sejmiku województwa, wyborca musi być mieszkańcem odpowiednio tych samych: gminy, powiatu, czy województwa.

Advertisement

 

Po dokonaniu zgłoszenia, niemożliwe jest uzupełnienie listy o nazwiska kandydatów lub zmiany kandydatów, albo ich kolejności na liście.

 

Kandydaci na radnych muszą spełnić określone warunki. Startować mogą osoby pełnoletnie. Ponadto każdy obywatel polski urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne. W wyborach do rad gmin mogą startować obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego albo obywatele Wielkiej Brytanii.

Advertisement

 

Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

 

Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Przepisy zabraniają jednoczesnego startowania np. do rady gminy i rady powiatu. Kandydaci na radnego gminy mogą startować jednocześnie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli kandydat zostanie wybrany na radnego gminy i wójta, mandat radnego automatycznie wygasa.

Advertisement

 

W wyborach samorządowych obowiązują parytety na listach wyborczych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na liście w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, powiatów, dzielnic Warszawy oraz sejmików wojewódzkich muszą stanowić co najmniej 35 proc. miejsc.

 

Termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca o godz. 16.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Polityka

Krzysztof Paszyk: za kilka dni zarejestrujemy komitet wyborczy Trzecia Droga

Published

on

By

fot. PAP

Kilka dni dzieli nas od rejestracji koalicyjnego komitetu wyborczego Trzecia Droga w wyborach samorządowych – powiedział szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk.

Przypomnijmy, że 11 stycznia liderzy Polski 2050 i PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia poinformowali, że ich formacje utworzą wspólny komitet wyborczy na wybory samorządowe, które odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast odbędzie się 21 kwietnia. Termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa 12 lutego.

 

Paszyk powiedział PAP, że nazwa koalicyjnego komitetu Trzeciej Drogi na wybory samorządowe będzie tożsama z tą, która była jesienią ubiegłego roku na wybory parlamentarne. “A, więc koalicyjny komitet wyborczy Trzecia Droga” – powiedział poseł Stronnictwa.

Advertisement

 

Pytany, kiedy ten komitet zostanie zarejestrowany Paszyk odparł, że “dzieli nas od tego kilka dni”. Na pytanie, kto stanie na czele tego komitetu, polityk przekazał, że będzie to wiceprezes PSL, europoseł Adam Jarubas.

 

“To będzie pewnie formuła podobna, jak w wyborach parlamentarnych, że będziemy jednym komitetem, natomiast technicznie PSL będzie swoich kandydatów obsługiwało, a Polska 2050 swoich. Jest to jeszcze przedmiotem ostatnich ustaleń. Na pewno to za chwilę przekażemy” – zaznaczył Paszyk. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement