Connect with us

Polityka

Trzecia Droga podpisała umowę koalicyjną i chce zarejestrować komitet wyborczy

Published

on

fot. PAP

PSL i Polska 2050 podpisały umowę koalicyjną i są gotowe do rejestracji wspólnego komitetu wyborczego Trzecia Droga; zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego trafi do PKW w najbliższych godzinach – poinformowali w środę liderzy tych partii Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia.

Podczas konferencji prasowej liderzy Trzeciej Drogi – prezes PSL Władysław-Kosiniak-Kamysz i przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia – poinformowali, że została podpisana umowa o Koalicyjnym Komitecie Wyborczym Trzecia Droga i będzie wkrótce złożone do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego.

 

“Jesteśmy pierwszym komitetem gotowym do rejestracji. Odbędzie się to w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Złożymy dokumenty rejestracyjne. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga, z Polską 2050 z PSL, z Koalicją Polską, z tymi wszystkimi, którzy tworzą dzisiaj jedyną szansę na zwycięstwo wyborcze, na odsunięcie PiS-u od władzy” – mówił szef ludowców.

Advertisement

 

Jego zdaniem, to kto zajmie trzecie miejsce w wyborach, jest kluczowe. “Pierwsza i druga partia nie stworzą na pewno samodzielnie rządu. Gwarancją odsunięcia PiS-u od władzy jest wygrana Trzeciej Drogi, jest zajęcie przez nas trzeciego miejsca (…) Jesteśmy szansą na zwycięstwo wyborcze i zakończenie 8 lat pogardy, niszczenia praworządności, dzielenia Polaków, zapaści gospodarczej” – powiedział Kosiniak-Kamysz. “Prosimy o Państwa głosy, głosujcie na Trzecią Drogę” – zwrócił się do wyborców.

 

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował z kolei, że za chwilę “ta umowa w wersji podstawowej trafi do PKW. Ukonstytuuje się nasz koalicyjny komitet wyborczy. Ruszamy do pracy, tej kampanijne, oficjalnej” – powiedział.

Advertisement

 

Hołownia podkreślał, że podpisana umowa pomiędzy ugrupowaniami zostanie opublikowana, tak by wszyscy wyborcy mogli zapoznać się ze szczegółami ich współpracy.

 

Zapewnił, że Trzecia Droga jest gotowa do pracy kampanijnej, choć przyznał, stoi przed nią “potężne wyzwanie”. “Wyzwanie, jakie niesie przed sobą kampania wyborcza robiona w warunkach, w których przeciwnicy startują na sterydach, w której nie są przestrzegane zasady fair play, w której główny konkurent dowolnie zmienia reguły i dofinansowuje się na boku na tysiące różnych sposobów” – mówił.

Advertisement

 

“Ale my jesteśmy gotowi, żeby to wyzwanie podjąć. Jesteśmy gotowi, żeby powalczyć o wygraną” – zapewnił.

 

Lider Polski 2050 zaznaczył, że rozpoczynająca się kampania będzie krótka i jest niezwykle mało czasu do wyborów, a – jak podkreślał – stawka tych wyborów jest olbrzymia. Podobnie, jak lider ludowców podkreślał, że o wyniku wyborów, a tym samym o dalszym losie Polski zadecyduje “ten trzeci”.

Advertisement

 

“Pierwszy i drugi nie będzie w stanie osiągnąć takiej przewagi, która pozwoli zbudować rząd, zbudować polską przyszłość. Tak naprawdę, to najbardziej istotne pytanie, na które muszą odpowiedzieć wyborcy: kto będzie trzeci” – mówił.

 

Zapewnił przy tym, że Trzecia Droga jest gwarantem zmian na lepsze, ponieważ proponuje wyborcom szeroką formułę łączącą w sobie partię tradycyjną z partią nowoczesną. “Pokazuje, że szanując tradycję, trzeba jednocześnie patrzeć w przyszłość” – dodał. Hołownia zaznaczył, że na listach jego ugrupowania znajdują się ludzie wcześniej nie związani z wielką polityką. “Ze strony Polski 2050 Szymona Hołowni na listach mamy wspaniałych ludzi, którzy w 98 proc. nigdy nie byli posłami, nigdy nie byli w dużej polityce” – powiedział. Ocenił jednocześnie, że Sejm trzeba “radykalnie przewietrzyć”. “Trzeba doprowadzić do tego, że będzie tu głos polityki odpowiedzialnej za dobro obywateli, a nie partyjne gierki” – mówił.

Advertisement

 

Zagwarantował również, że Trzecia Droga będzie współtworzyć demokratyczny rząd. “Głos na Trzecią Drogę jest głosem oddanym na stabilne państwo, w którym rząd będzie robił rzeczy, których oczekują dzisiaj obywatele. (…) Czas na nowe rozdanie, my nim jesteśmy” – mówił Hołownia.

 

Zapewnił też, że nie boi się o próg wyborczy, który dla koalicji wynosi 8 proc. “Często byliśmy pytani o ten próg wyborczy. My się progu nie boimy, dlatego podjęliśmy decyzję, że idziemy na próg 8 proc. Jeśli ktoś boi się, że nie przeskoczy progu, to nie powinien startować w zawodach. My jesteśmy gotowi przeskoczyć skocznię” – przekonywał Szymon Hołownia.

Advertisement

 

We wtorek prezydent poinformował, że podjął decyzję o zarządzeniu wyborów parlamentarnych na dzień 15 października 2023 roku. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.(PAP)

 

autorzy: Daria Kania, Mateusz Mikowski

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Zakrzewie

Published

on

By

fot. Marek Borawski / KPRP

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Zakrzewie w pow. złotowskim. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał KRZYŻ WIELKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie księdzu Bolesławowi Domańskiemu.

 

Prezydent przekazał order na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, podczas dzisiejszej uroczystości przy Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.

Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Advertisement

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi księdza doktora Bolesława Domańskiego dla polskiej społeczności oraz kultywowania polskiej wiary, kultury i tradycji.

– Nie walczył z bronią w ręku. Był księdzem. Walczył modlitwą, walczył swoim talentem organizatorskim, swoimi głębokimi przekonaniami, wartościami, które w nim były, swoim talentem kaznodziejskim, rozmawiając, przemawiając i organizując polskie życie w Prusach. Pod tym względem był postacią absolutnie wybitną – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że księdzu Domańskiemu udało się zbudować i oddać do użytkowania w ręce polskiej wspólnoty Dom Polski. Doprowadził także do powstania Związku Polaków w Niemczech.

Advertisement

 

-Dziś szacuje się, ze w Niemczech jest 900 tysięcy Polaków i 2 miliony tych, którzy mają polskie korzenie. Jest to druga co do wielkości mniejszość w Niemczech. Problem w tym, że do dzisiaj przez Niemcy nie uznana i nie ciesząca się wszystkimi prawami, które zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym powinny przysługiwać mniejszości – wskazał Andrzej Duda.

Jak podkreślił Prezydent, przekazane dzisiaj odznaczenie to „symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej nie tylko dla księdza patrona, ale dla wszystkich Polaków, którzy tutaj mieszkają od pokoleń, którzy potrafili polskość tutaj zachować”.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Najazd polityków do Piły: Ewa Kopacz i Krzysztof Bosak odwiedzają miasto

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj Piła stała się miejscem intensywnej aktywności politycznej. Miasto odwiedziły dwie znaczące postacie polskiej sceny politycznej: Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Była premier na pilskim Targowisku

Ewa Kopacz w Pile

Pierwsza do Piły przybyła Ewa Kopacz, kandydatka do europarlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej wizyta miała miejsce na Targowisku Miejskim, gdzie miała okazję spotkać się z mieszkańcami miasta. Rozmawiała z nimi na temat lokalnych problemów oraz proponowanych rozwiązań na szczeblu europejskim. Kopacz podkreślała znaczenie aktywności obywatelskiej i zachęcała do udziału w nadchodzących wyborach. Później spotkała się w Regionalnym Centrum Kultury z dziećmi.

Lider Konfederacji na wiecu w Pile

Następnie, kilka godzin później, Piłę odwiedził Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. Jego spotkanie z sympatykami miało formę wiecu wyborczego na pl. Zwycięstwa. Bosak przedstawił program swojej partii, kładąc nacisk na suwerenność Polski oraz konieczność zmian w polityce gospodarczej. Skrytykował też KPO. Zachęcał też do głosowania na Konfederację jako alternatywę dla obecnego układu politycznego.

Te dwie wizyty pokazują, jak ważnym miejscem na mapie wyborczej jest Piła. Politycy różnych ugrupowań starają się dotrzeć do lokalnych społeczności, aby przedstawić swoje programy i przekonać do swoich wizji przyszłości Polski.  Już w najbliższy wtorek w Zakrzewie będzie Prezydent RP  Andrzej Duda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement