Connect with us

Polityka

Trwają uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko

Published

on

W  kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie trwają uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko – byłego ministra środowiska.

W uroczystości pogrzebowej biorą udział tłumy. Przybył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W latach 1997–1999 minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 minister środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015–2018 minister środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

W 1966 ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora.

Advertisement

W latach 1993–1994 pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Został pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Wykłada także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jest autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Założył i prowadził prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych, w której prowadzone są badania nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego. Jest jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

W działalności naukowej zajmował się dynamiką liczebności populacji i regeneracją systemów leśnych. W swoich badaniach jako wskaźniki (bioindykatory) zmian zachodzących w środowisku wykorzystywał chrząszcze z rodziny biegaczowatych (Carabidae). Był dostarczycielem okazu, na podstawie którego opisano dla nauki jeden z gatunków z rodzaju Trechusa. Posiadał w swojej prywatnej kolekcji ponad 50 tys. egzemplarzy owadów, w tym ponad tysiąc gatunków z rodziny biegaczowatych.

Od 1987 był radnym i członkiem prezydium Miejskiej Rady Narodowej podwarszawskiej gminy Wesoła. W 1990, po utworzeniu samorządu gminnego, uzyskał mandat radnego tej miejscowości. Od 1991 był działaczem Porozumienia Centrum, a od 1996 wiceprezesem zarządu głównego tej partii. W wyborach prezydenckich w 1995 pełnił funkcję szefa krajowego komitetu wyborczego Adama Strzembosza. W wyborach parlamentarnych w 1997 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność w okręgu podwarszawskim.

Advertisement

Zaangażował się w działalność polityczną związaną z kręgiem skupionym wokół o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja.

Od 31 października 1997 do 19 października 1999 zajmował stanowisko ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka[10]. Następnie sprawował funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był pełnomocnikiem rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (1999–2000). W latach 2001–2005 zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Od 2001 należał do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku bez powodzenia kandydował do Sejmu z okręgu Piła (otrzymał 4108 głosów). W wyborach w 2005 zdobył liczbą 7042 głosów mandat posła na Sejm V kadencji z okręgu podwarszawskiego.

Od 31 października 2005 do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007 sprawował urząd ministra środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Pomiędzy tymi okresami był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i kierownikiem tego resortu. W lipcu 2006 wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy. Tym samym naraził się na krytykę obrońców przyrody, wielu naukowców, części społeczeństwa oraz przedstawicieli Unii Europejskiej.

Advertisement

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 15 623 głosy. Wszedł w skład Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 13 636 głosów. W wyborach w 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 15 015 głosów.

16 listopada 2015 powołany na ministra środowiska w rządzie Beaty Szydło. 11 grudnia 2017 objął to samo stanowisko w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego. 9 stycznia 2018 został odwołany z funkcji ministra środowiska[18]. W wyborach parlamentarnych w 2019 ponownie kandydował z listy PiS do Sejmu i prowadził kampanię wyborczą, jednak zmarł cztery dni przed wyborami.

Jego decyzje jako ministra środowiska często były przedmiotem krytyki, w tym głównie środowisk proekologicznych. Najczęstszym przedmiotem krytyki były:

Advertisement

– zezwolenie na budowę obwodnic Augustowa przez Dolinę Rospudy w wariancie uważanym przez niektórych aktywistów ekologicznym za bardziej szkodliwy dla środowiska naturalnego;

– ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (zwana niekiedy jako lex Szyszko]); uchwalona przez Sejm podczas kryzysu sejmowego w Sali Kolumnowej. Zwiększyła ona uprawnienia właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa i krzewy, do ich usuwania. Ustawa, uchwalona w błyskawicznym tempie i bez konsultacji społecznych, doprowadziła do nadmiernej wycinki drzew. Pod wpływem nacisku społecznego i protestów została ona zmieniona w maju 2017. Według szacunków Zbigniewa Karaczuna z Katedry Ochrony Środowiska SGGW przez kilka miesięcy obowiązywania ustawy mogło zostać wyciętych 3 mln drzew.

– wprowadzenie masowej wycinki z użyciem ciężkiego sprzętu w Puszczy Białowieskiej; w lipcu 2017 Komisja Europejska wystąpiła przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując, że prowadzona wycinka drzew stanowiła poważne zagrożenie integralności obszaru Natura 2000, nie była zgodna z celami ochrony Puszczy Białowieskiej i przekraczała środki, jakich można używać do zapewnienia zrównoważonego użytkowania lasu. W kwietniu 2018 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była niezgodna z prawem unijnym,

– zaproponowanie w 2017 zmian, które w „szczególnych wypadkach” pozwalają na odstąpienie od ochrony gatunków i siedlisk w ramach unijnej sieci Natura 2000.

Advertisement

Źródło: Wikipedia

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Za dwa tygodnie II tura wyborów na prezydenta Piły

Published

on

By

Niedzielne wybory samorządowe na prezydenta Piły nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dlatego za 2 tygodnie odbędzie się II tura wyborów.

W niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów zebrała Beata Dudzińska z KO ( 12124  głosy). Drugi był Marcin Porzucek z PiS (  5020 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się kandydat Trzeciej Drogi Adam Luboński (  3392 głosy).

Ostatecznie w II turze mierzą się Beata Dudzińska oraz Marcin Porzucek.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Wyniki wyborów do Rady Powiatu w Pile

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Znamy już nową Radę Powiatu Pilskiego. PKW podliczyła już wszystkie głosy. Zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska, która do nowej rady wprowadzi 11 radnych. 

Będą to:
Rafał Zdzierela (2160 głosów),
Stanisław Dąbek (1021 głosów),
Paweł Jarczak (1618 głosów),
Małgorzata Karwacka (967 głosów)
Marcin Borowicz (947 głosów)
Grzegorz Wądołowski (601 głosów)
Maria Augustyn (528 głosów),
Grażyna Sobieraj (520 głosów),
Maciej Kazek (514 głosów),
Katarzyna Papieska (478 głosów)
Michał Śron (434 głosy),.

Porozumienie Samorządowe, które do tej pory rządziło w powiecie będzie miało teraz 7 radnych. Będą to:
Eligiusz Komarowski (1538 głosów),
Marek Kamiński (1205 głosów)
Iwona Schulz (877 głosów),
Kazimierz Wasiak (740 głosów),
Dariusz Chrobak (681 głosów),
Krzysztof Stepnowski (659 głosów),
Włodzimierz Bystrzycki (568 głosów).

Advertisement

 

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi 4 radnych. Będą to:
Magdalena Porzucek (1501 głosów),
Arkadiusz Kubich (1015 głosów),
Zdzisława Bosak-Kawa (955 głosów),
Piotr Holc (482 głosy).

Połączone siły Polska 2050 i PSL czyli Trzecia Droga będzie miała 3 reprezentantów w nowej radzie. Nowymi radnymi zostali:
Daria Lubońska (711 głosów),
Paweł Kądziela (948 głosów),
Stefan Kowal  (825 głosów).

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement