Connect with us

Polityka

Rządowe wsparcie realizacji inwestycji w gminach popegeerowskich

Published

on

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przekazał dziś w Brzostowie symboliczne czeki na dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Edycja III – PGR kolejnym samorządom, tym razem z powiatu  pilskiego oraz złotowskiego.

– To bardzo istotny program, który umożliwia samorządom sfinansowanie inwestycji, które z ich punktu widzenia są najbardziej potrzebne. Dziękuję wszystkim samorządowcom za aktywność i gratuluję skutecznego pozyskiwania rządowych środków na realizację inwestycji najbliższych mieszkańcom Wielkopolski – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Łącznie do samorządów powiatu obornickiego trafi 13 035 600 zł w ramach III edycji Programu Inwestycji Strategicznych na realizację 7 zadań.


Wojewoda spotkał się z samorządowcami z powiatu pilskiego oraz złotowskiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie. Łącznie do samorządów powiatu pilskiego i złotowskiego trafi 42 295 144 zł w ramach III edycji Programu Inwestycji Strategicznych na realizację 23 zadań.

Z tych powiatów dofinansowane rządowymi środkami zostaną te inwestycje:

– Gmina Miasteczko Krajeńskie – Przebudowa drogi gminnej położonej w miejscowości Brzostowo 2 000 000 zł,

Advertisement


– Powiat Pilski – Modernizacja drogi powiatowej nr 1174P na odcinku Nowy Dwór-Leżenica 2 940 000 zł,
– Powiat Złotowski – Przebudowa dróg powiatowych z przebudową przejść dla pieszych w miejscowościach: Święta, Radawnica, Brzeźnica, Tarnówka, Stara Wiśniewka 1 941 240 zł, Przebudowa drogi powiatowej nr 1065P- ulica Brzozowa w Złotowie 783 804 zł,
– Gmina Białośliwie – Rozbudowa stacji uzdatniania wody w Nieżychowie 2 058 000 zł,
– Miasto i Gmina Kaczory – Budowa ścieżki rowerowej Krzewina-Dziembowo 1 470 000 zł,
– Gmina Łobżenica – Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dźwiersznie Małym 3 430 000 zł,


– Gmina Szydłowo – Budowa, rozbudowa i przebudowa świetlicy wiejskiej w Starej Łubiance 3 590 000 zł,
– Gmina Ujście – Budowa boisk sportowych w Byszkach, Chrustowie i Jabłonowie 1 402 500 zł, Modernizacja placów zabaw na terenie gminy Ujście 975 000 zł,
– Gmina Wyrzysk – Budowa dróg w Rudzie i Gleśnie 2 000 000 zł, Budowa drogi gminnej nr G129315P w Falmierowie 1 000 000 zł,
– Miasto i Gmina Wysoka – Budowa wraz z przebudową sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej w rejonie Osiedla Kościuszki w Wysokiej 2 850 000 zł,
– Gmina i Miasto Jastrowie – Modernizacja oczyszczalni ścieków w m. Jastrowie 1 960 000 zł,
– Gmina i Miasto Krajenka – Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na terenie sołectwa Krajenka Wybudowanie 1 389 640 zł,
– Gmina Lipka – Termomodernizacja budynku Szkoły podstawowej w Łąkiem oraz Urzędu Gminy w Lipce 2 499 980 zł,
– Gmina Okonek – Modernizacja stacji uzdatniania wody z ujęciem wód głębinowych w Borucinie 1 990 000 zł,
– Gmina Tarnówka – Modernizacja stacji uzdatniania wody w miejscowości Bartoszkowo 1 620 000 zł, Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Annopole 805 000 zł,
– Gmina Zakrzewo – Termomodernizacja sal wiejskich w miejscowościach Głomsk i Kujan 1 666 000 zł, Budowa oświetlenia przy ścieżce pieszo-rowerowej wraz z budową placu rekreacyjnego w Zakrzewie 882 000 zł,
– Gmina Złotów – Budowa boiska wielofunkcyjnego i szatni w Stawnicy 1 470 000 zł, Budowa ścieżki pieszo-rowerowej w obrębie miejscowości Nowy Dwór i Dzierzążenko 1 372 000 zł.

Ponad 440 mln zł – tyle rządowych środków trafi do wielkopolskich samorządów, na terenie których funkcjonowały tzw. PGR-y. Dzięki tej kwocie 210 projektów otrzyma dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Edycja III – PGR.

O wsparcie w tej edycji Programu mogły ubiegać się gminy i powiaty, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Łącznie ponad 1800 wniosków uzyskało pozytywną rekomendację do otrzymania środków z budżetu państwa. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego wynosi 2 proc.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów. Współpraca rządu i samorządu daje efekty, w postaci inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców, co gwarantuje zrównoważony rozwój całego kraju. W II edycji programu każdy z samorządów otrzymał dofinansowanie, na które łącznie rząd przeznaczył ponad 30 mld zł.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Zakrzewie

Published

on

By

fot. Marek Borawski / KPRP

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Zakrzewie w pow. złotowskim. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał KRZYŻ WIELKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie księdzu Bolesławowi Domańskiemu.

 

Prezydent przekazał order na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, podczas dzisiejszej uroczystości przy Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.

Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Advertisement

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi księdza doktora Bolesława Domańskiego dla polskiej społeczności oraz kultywowania polskiej wiary, kultury i tradycji.

– Nie walczył z bronią w ręku. Był księdzem. Walczył modlitwą, walczył swoim talentem organizatorskim, swoimi głębokimi przekonaniami, wartościami, które w nim były, swoim talentem kaznodziejskim, rozmawiając, przemawiając i organizując polskie życie w Prusach. Pod tym względem był postacią absolutnie wybitną – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że księdzu Domańskiemu udało się zbudować i oddać do użytkowania w ręce polskiej wspólnoty Dom Polski. Doprowadził także do powstania Związku Polaków w Niemczech.

Advertisement

 

-Dziś szacuje się, ze w Niemczech jest 900 tysięcy Polaków i 2 miliony tych, którzy mają polskie korzenie. Jest to druga co do wielkości mniejszość w Niemczech. Problem w tym, że do dzisiaj przez Niemcy nie uznana i nie ciesząca się wszystkimi prawami, które zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym powinny przysługiwać mniejszości – wskazał Andrzej Duda.

Jak podkreślił Prezydent, przekazane dzisiaj odznaczenie to „symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej nie tylko dla księdza patrona, ale dla wszystkich Polaków, którzy tutaj mieszkają od pokoleń, którzy potrafili polskość tutaj zachować”.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Najazd polityków do Piły: Ewa Kopacz i Krzysztof Bosak odwiedzają miasto

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj Piła stała się miejscem intensywnej aktywności politycznej. Miasto odwiedziły dwie znaczące postacie polskiej sceny politycznej: Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Była premier na pilskim Targowisku

Ewa Kopacz w Pile

Pierwsza do Piły przybyła Ewa Kopacz, kandydatka do europarlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej wizyta miała miejsce na Targowisku Miejskim, gdzie miała okazję spotkać się z mieszkańcami miasta. Rozmawiała z nimi na temat lokalnych problemów oraz proponowanych rozwiązań na szczeblu europejskim. Kopacz podkreślała znaczenie aktywności obywatelskiej i zachęcała do udziału w nadchodzących wyborach. Później spotkała się w Regionalnym Centrum Kultury z dziećmi.

Lider Konfederacji na wiecu w Pile

Następnie, kilka godzin później, Piłę odwiedził Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. Jego spotkanie z sympatykami miało formę wiecu wyborczego na pl. Zwycięstwa. Bosak przedstawił program swojej partii, kładąc nacisk na suwerenność Polski oraz konieczność zmian w polityce gospodarczej. Skrytykował też KPO. Zachęcał też do głosowania na Konfederację jako alternatywę dla obecnego układu politycznego.

Te dwie wizyty pokazują, jak ważnym miejscem na mapie wyborczej jest Piła. Politycy różnych ugrupowań starają się dotrzeć do lokalnych społeczności, aby przedstawić swoje programy i przekonać do swoich wizji przyszłości Polski.  Już w najbliższy wtorek w Zakrzewie będzie Prezydent RP  Andrzej Duda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement