Connect with us

Polityka

Rządowe wsparcie realizacji inwestycji w gminach popegeerowskich

Published

on

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przekazał dziś w Brzostowie symboliczne czeki na dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Edycja III – PGR kolejnym samorządom, tym razem z powiatu  pilskiego oraz złotowskiego.

– To bardzo istotny program, który umożliwia samorządom sfinansowanie inwestycji, które z ich punktu widzenia są najbardziej potrzebne. Dziękuję wszystkim samorządowcom za aktywność i gratuluję skutecznego pozyskiwania rządowych środków na realizację inwestycji najbliższych mieszkańcom Wielkopolski – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Łącznie do samorządów powiatu obornickiego trafi 13 035 600 zł w ramach III edycji Programu Inwestycji Strategicznych na realizację 7 zadań.


Wojewoda spotkał się z samorządowcami z powiatu pilskiego oraz złotowskiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie. Łącznie do samorządów powiatu pilskiego i złotowskiego trafi 42 295 144 zł w ramach III edycji Programu Inwestycji Strategicznych na realizację 23 zadań.

Z tych powiatów dofinansowane rządowymi środkami zostaną te inwestycje:

– Gmina Miasteczko Krajeńskie – Przebudowa drogi gminnej położonej w miejscowości Brzostowo 2 000 000 zł,


– Powiat Pilski – Modernizacja drogi powiatowej nr 1174P na odcinku Nowy Dwór-Leżenica 2 940 000 zł,
– Powiat Złotowski – Przebudowa dróg powiatowych z przebudową przejść dla pieszych w miejscowościach: Święta, Radawnica, Brzeźnica, Tarnówka, Stara Wiśniewka 1 941 240 zł, Przebudowa drogi powiatowej nr 1065P- ulica Brzozowa w Złotowie 783 804 zł,
– Gmina Białośliwie – Rozbudowa stacji uzdatniania wody w Nieżychowie 2 058 000 zł,
– Miasto i Gmina Kaczory – Budowa ścieżki rowerowej Krzewina-Dziembowo 1 470 000 zł,
– Gmina Łobżenica – Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dźwiersznie Małym 3 430 000 zł,


– Gmina Szydłowo – Budowa, rozbudowa i przebudowa świetlicy wiejskiej w Starej Łubiance 3 590 000 zł,
– Gmina Ujście – Budowa boisk sportowych w Byszkach, Chrustowie i Jabłonowie 1 402 500 zł, Modernizacja placów zabaw na terenie gminy Ujście 975 000 zł,
– Gmina Wyrzysk – Budowa dróg w Rudzie i Gleśnie 2 000 000 zł, Budowa drogi gminnej nr G129315P w Falmierowie 1 000 000 zł,
– Miasto i Gmina Wysoka – Budowa wraz z przebudową sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej w rejonie Osiedla Kościuszki w Wysokiej 2 850 000 zł,
– Gmina i Miasto Jastrowie – Modernizacja oczyszczalni ścieków w m. Jastrowie 1 960 000 zł,
– Gmina i Miasto Krajenka – Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na terenie sołectwa Krajenka Wybudowanie 1 389 640 zł,
– Gmina Lipka – Termomodernizacja budynku Szkoły podstawowej w Łąkiem oraz Urzędu Gminy w Lipce 2 499 980 zł,
– Gmina Okonek – Modernizacja stacji uzdatniania wody z ujęciem wód głębinowych w Borucinie 1 990 000 zł,
– Gmina Tarnówka – Modernizacja stacji uzdatniania wody w miejscowości Bartoszkowo 1 620 000 zł, Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Annopole 805 000 zł,
– Gmina Zakrzewo – Termomodernizacja sal wiejskich w miejscowościach Głomsk i Kujan 1 666 000 zł, Budowa oświetlenia przy ścieżce pieszo-rowerowej wraz z budową placu rekreacyjnego w Zakrzewie 882 000 zł,
– Gmina Złotów – Budowa boiska wielofunkcyjnego i szatni w Stawnicy 1 470 000 zł, Budowa ścieżki pieszo-rowerowej w obrębie miejscowości Nowy Dwór i Dzierzążenko 1 372 000 zł.

Ponad 440 mln zł – tyle rządowych środków trafi do wielkopolskich samorządów, na terenie których funkcjonowały tzw. PGR-y. Dzięki tej kwocie 210 projektów otrzyma dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Edycja III – PGR.

Advertisement

O wsparcie w tej edycji Programu mogły ubiegać się gminy i powiaty, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Łącznie ponad 1800 wniosków uzyskało pozytywną rekomendację do otrzymania środków z budżetu państwa. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego wynosi 2 proc.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów. Współpraca rządu i samorządu daje efekty, w postaci inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców, co gwarantuje zrównoważony rozwój całego kraju. W II edycji programu każdy z samorządów otrzymał dofinansowanie, na które łącznie rząd przeznaczył ponad 30 mld zł.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

D. Tusk: jesteśmy tu dzisiaj, żeby wszyscy zobaczyli, ilu nas jest gotowych walczyć o wolność i demokrację

Published

on

By

fot. PAP

Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację – mówił lider PO Donald Tusk otwierając marsz 4 czerwca.

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych.

 

Otwierając marsz Tusk nawiązał do frekwencji. “Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące, tysiące ludzi z Polską w sercach, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zastraszyć, nie dali się zniechęcić” – mówił. “Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata” – dodał.

Advertisement

 

Lider PO dziękował obecnemu na marszu Lechowi Wałęsie i pokoleniu “Solidarności”, którzy wywalczyli konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemoc wywalczyli wolność i niepodległość. “Dzisiaj przed nami stoi podobna misja, o podobnej wadze i dzisiaj też wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, będą szli do zwycięstwa” – podkreślił.

 

“Chce wam powiedzieć, jak patrzę dzisiaj tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieją, że dawno już nie pomyślałem, że słowa +tu jest Polska+ tak bardzo pasują do miejsca i czasu. Tak, tu jest Polska” – mówił Tusk.

 

Advertisement

“Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził” – podkreślał lider PO.

 

Na marszu obecni są m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy były prezydent Lech Wałęsa. Wśród uczestników marszu widoczne są transparenty z hasłami m.in. “Abrakadabra niech zniknie pisowska makabra”, “Mam marzenie – Polska wolna od PiS” czy “Nie chcę żyć w świecie z książek Orwella”. Część uczestników ma również T-shirty z hasłem “KONSTYTUCJA”.

 

Po Donaldzie Tusku wystąpił były prezydent Lech Wałęsa. Jego przemówienie po ok. 10 minutach przerwali zgromadzeni, wołając “Idziemy, idziemy”. Część ze zgromadzonych uskarża się na nagłośnienie – nie słyszy przemówień.

Advertisement

 

Uczestnicy marszu mają polskie i unijne flagi; pojawiły się też transparenty z ośmioma gwiazdkami.

 

Cała impreza ma się zakończyć ok. godz. 18. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Patryk Jaki w sobotę odwiedzi Piłę

Published

on

By

Poseł do Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki odwiedzi w sobotę Wielkopolskę.

Jedno ze spotkań w ramach cyklu “Przyszłość Polski w Unii Europejskiej” odbędzie się w Pile.
Piła: Hotel Arche, rondo marszałka J.Piłsudskiego 1
Data: 15 kwietnia
Godzina: 15:30
Wstęp wolny!

Continue Reading