Connect with us

Polityka

Poseł Grzegorz Braun wykluczony z udziału w posiedzenia Sejmu po zgaszeniu gaśnicą menory chanukowej

Published

on

fot. PAP

Marszałek Sejmu podjął decyzję o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Wykluczenie ma związek z zakłóceniem obrządku religijnego na terenie Kancelarii Sejmu i uniemożliwianiem prowadzenia obrad. Wobec Brauna ma zostać tez skierowany wniosek do prokuratury.

We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał gaśnicę, która stała w Sejmowym korytarzu, podszedł do menory chanukowej i zgasił ją, zakłócając odbywający się na terenie Kancelarii Sejmu obrządek religijny.

 

W związku z incydentem poseł KO Witold Zembaczyński złożył wniosek o przerwanie obrad. “Przed chwilą doszło do niebywałego zdarzenia. Została przerwana uroczystość o tle religijnym. To jest niedopuszczalne” – powiedział.

Advertisement

 

“Poseł Braun dokonując napaści na uroczystości religijne na polskiej ziemi, gdzie wydarzył się holokaust, dokonał aktu hańbiącego” – dodał. “Wnoszę o przerwanie obrad. Wezwanie pana posła Brauna do Prezydium Sejmu celem wykluczenia z obrad. (…) Nie ma miejsca na akty antysemickie” – mówił.

 

Po tych słowach w trybie sprostowania głos zabrał Grzegorz Braun, który mówił, że “nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu”.

 

Advertisement

“Nie jesteście państwo świadomi przesłania treści tego aktu, zwanego niewinnie świętami chanuka” – mówił. Dodał, że przywraca “stan normalności i równowagi kładąc kres aktom satanistycznego, talmudycznego, rasistowskiego tryumfalizmu”.

 

Poseł Braun nie reagował na wezwania wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka do opuszczenia mównicy. Obrady przejął Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który zaznaczył, że na podstawie art. 22b regulaminu Sejmu stwierdza, że na terenie należącym do Kancelarii Sejmu naruszył spokój lub porządek. “W związku z tym zbierze się prezydium, które podejmie stosowne uchwały dotyczące jego ukarania”.

 

Advertisement

Ostrzegł go, że jeżeli jeszcze raz z mównicy Sejmowej będzie obrażał wyznawców innych religii, wykluczy go z obrad.

 

Braun ponownie wyszedł wtedy na mównicę.

 

Advertisement

“Na podstawie art. 175 ust 5 podejmuje decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń” – zwrócił się do Brauna Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

 

Hołownia poinformował, że wobec posła Grzegorza Brauna zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.

 

Advertisement

W związku z incydentem zarządzono pięć minut przerwy.

 

“Ta sytuacja z pewnością powinna od całej grupy parlamentarnej wymagać jedności. Myślę, że tak, jak tu jesteśmy, nie zgadzamy się, nie tylko z prawej strony, ale również z innej strony politycznej z tym, co się wydarzyło” – mówił po wznowieniu obrad poseł PiS Grzegorz Puda.

 

Advertisement

Puda w imieniu klubu PiS złożył wniosek o kolejną przerwę. “Myślę, że to pozwoli nam ochłonąć w tej sytuacji” – powiedział Puda.

 

Przerwę w obradach zarządzono do chwili podjęcia decyzji przez Prezydium Sejmu.

 

Advertisement

W rozmowie z dziennikarzami Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że Prezydium Sejmu jeszcze we wtorek zdecyduje o karze finansowej dla posła Brauna. Wyraził “swoje najgłębsze ubolewanie z powodu tego, co się stało”.

 

“To nie powinno mieć miejsca. Chcę też jasno powiedzieć, że na podstawie danych monitoringu, precyzyjnej klasyfikacji czynu pana Brauna, zostanie przeciwko niemu skierowany wniosek do prokuratury, najpewniej z paragrafu mówiącego o zakłóceniu obrządku religijnego” – poinformował Hołownia.

 

Podkreślił, że “to nie powinno nigdy mieć miejsca i jest policzkiem dla polskiego Sejmu, że coś takiego, przez nieodpowiedzialne, głupie, niemądre zachowanie jednego z posłów, reprezentantów narodu, stało się dzisiaj w tym budynku”. Zaznaczył, że “nie będzie żadnej tolerancji dla rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i jakichkolwiek innych dewiacji – dopóki ja jestem marszałkiem Sejmu”

Advertisement

 

We wtorek w Sejmie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun. Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e.

 

Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki. Pierwszego wieczoru po zachodzie słońca gospodarz domu zapala świecę główną i świecę pierwszą. Drugiego dnia zapala znowu świecę główną i pierwszą oraz drugą itd. Świece zapala się od lewej strony. (PAP)

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

W poniedziałek mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych

Published

on

By

fot. PAP

W poniedziałek o godz. 16.00 mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych. Każda lista kandydatów musi być poparta przez odpowiednią liczbę wyborców.

Komitet, który chce zgłosić kandydata w wyborach do rady w gminie do 20 tys. mieszkańców, musi zebrać co najmniej 25 podpisów. Co najmniej 150 podpisów musi zostać zebrane w gminach powyżej 20 tys. mieszańców oraz w dzielnicach Warszawy, aby zarejestrować listę. W przypadku wyborów do rad powiatów każda lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców, a w wyborach do sejmików wojewódzkich – podpisami co najmniej 300 wyborców.

 

Każdy wyborca ma prawo poprzeć dowolną liczbę list kandydatów, ale zgłaszanych tylko na terenie jednostki samorządu, w której mieszka. Jeśli to lista kandydatów do rady gminy, rady powiatu czy sejmiku województwa, wyborca musi być mieszkańcem odpowiednio tych samych: gminy, powiatu, czy województwa.

Advertisement

 

Po dokonaniu zgłoszenia, niemożliwe jest uzupełnienie listy o nazwiska kandydatów lub zmiany kandydatów, albo ich kolejności na liście.

 

Kandydaci na radnych muszą spełnić określone warunki. Startować mogą osoby pełnoletnie. Ponadto każdy obywatel polski urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne. W wyborach do rad gmin mogą startować obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego albo obywatele Wielkiej Brytanii.

Advertisement

 

Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

 

Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Przepisy zabraniają jednoczesnego startowania np. do rady gminy i rady powiatu. Kandydaci na radnego gminy mogą startować jednocześnie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli kandydat zostanie wybrany na radnego gminy i wójta, mandat radnego automatycznie wygasa.

Advertisement

 

W wyborach samorządowych obowiązują parytety na listach wyborczych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na liście w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, powiatów, dzielnic Warszawy oraz sejmików wojewódzkich muszą stanowić co najmniej 35 proc. miejsc.

 

Termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca o godz. 16.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Polityka

Krzysztof Paszyk: za kilka dni zarejestrujemy komitet wyborczy Trzecia Droga

Published

on

By

fot. PAP

Kilka dni dzieli nas od rejestracji koalicyjnego komitetu wyborczego Trzecia Droga w wyborach samorządowych – powiedział szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk.

Przypomnijmy, że 11 stycznia liderzy Polski 2050 i PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia poinformowali, że ich formacje utworzą wspólny komitet wyborczy na wybory samorządowe, które odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast odbędzie się 21 kwietnia. Termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa 12 lutego.

 

Paszyk powiedział PAP, że nazwa koalicyjnego komitetu Trzeciej Drogi na wybory samorządowe będzie tożsama z tą, która była jesienią ubiegłego roku na wybory parlamentarne. “A, więc koalicyjny komitet wyborczy Trzecia Droga” – powiedział poseł Stronnictwa.

Advertisement

 

Pytany, kiedy ten komitet zostanie zarejestrowany Paszyk odparł, że “dzieli nas od tego kilka dni”. Na pytanie, kto stanie na czele tego komitetu, polityk przekazał, że będzie to wiceprezes PSL, europoseł Adam Jarubas.

 

“To będzie pewnie formuła podobna, jak w wyborach parlamentarnych, że będziemy jednym komitetem, natomiast technicznie PSL będzie swoich kandydatów obsługiwało, a Polska 2050 swoich. Jest to jeszcze przedmiotem ostatnich ustaleń. Na pewno to za chwilę przekażemy” – zaznaczył Paszyk. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement