Connect with us

Polityka

Poseł Grzegorz Braun wykluczony z udziału w posiedzenia Sejmu po zgaszeniu gaśnicą menory chanukowej

Published

on

fot. PAP

Marszałek Sejmu podjął decyzję o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Wykluczenie ma związek z zakłóceniem obrządku religijnego na terenie Kancelarii Sejmu i uniemożliwianiem prowadzenia obrad. Wobec Brauna ma zostać tez skierowany wniosek do prokuratury.

We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał gaśnicę, która stała w Sejmowym korytarzu, podszedł do menory chanukowej i zgasił ją, zakłócając odbywający się na terenie Kancelarii Sejmu obrządek religijny.

 

W związku z incydentem poseł KO Witold Zembaczyński złożył wniosek o przerwanie obrad. “Przed chwilą doszło do niebywałego zdarzenia. Została przerwana uroczystość o tle religijnym. To jest niedopuszczalne” – powiedział.

Advertisement

 

“Poseł Braun dokonując napaści na uroczystości religijne na polskiej ziemi, gdzie wydarzył się holokaust, dokonał aktu hańbiącego” – dodał. “Wnoszę o przerwanie obrad. Wezwanie pana posła Brauna do Prezydium Sejmu celem wykluczenia z obrad. (…) Nie ma miejsca na akty antysemickie” – mówił.

 

Po tych słowach w trybie sprostowania głos zabrał Grzegorz Braun, który mówił, że “nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu”.

 

Advertisement

“Nie jesteście państwo świadomi przesłania treści tego aktu, zwanego niewinnie świętami chanuka” – mówił. Dodał, że przywraca “stan normalności i równowagi kładąc kres aktom satanistycznego, talmudycznego, rasistowskiego tryumfalizmu”.

 

Poseł Braun nie reagował na wezwania wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka do opuszczenia mównicy. Obrady przejął Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który zaznaczył, że na podstawie art. 22b regulaminu Sejmu stwierdza, że na terenie należącym do Kancelarii Sejmu naruszył spokój lub porządek. “W związku z tym zbierze się prezydium, które podejmie stosowne uchwały dotyczące jego ukarania”.

 

Advertisement

Ostrzegł go, że jeżeli jeszcze raz z mównicy Sejmowej będzie obrażał wyznawców innych religii, wykluczy go z obrad.

 

Braun ponownie wyszedł wtedy na mównicę.

 

Advertisement

“Na podstawie art. 175 ust 5 podejmuje decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń” – zwrócił się do Brauna Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

 

Hołownia poinformował, że wobec posła Grzegorza Brauna zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.

 

Advertisement

W związku z incydentem zarządzono pięć minut przerwy.

 

“Ta sytuacja z pewnością powinna od całej grupy parlamentarnej wymagać jedności. Myślę, że tak, jak tu jesteśmy, nie zgadzamy się, nie tylko z prawej strony, ale również z innej strony politycznej z tym, co się wydarzyło” – mówił po wznowieniu obrad poseł PiS Grzegorz Puda.

 

Advertisement

Puda w imieniu klubu PiS złożył wniosek o kolejną przerwę. “Myślę, że to pozwoli nam ochłonąć w tej sytuacji” – powiedział Puda.

 

Przerwę w obradach zarządzono do chwili podjęcia decyzji przez Prezydium Sejmu.

 

Advertisement

W rozmowie z dziennikarzami Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że Prezydium Sejmu jeszcze we wtorek zdecyduje o karze finansowej dla posła Brauna. Wyraził “swoje najgłębsze ubolewanie z powodu tego, co się stało”.

 

“To nie powinno mieć miejsca. Chcę też jasno powiedzieć, że na podstawie danych monitoringu, precyzyjnej klasyfikacji czynu pana Brauna, zostanie przeciwko niemu skierowany wniosek do prokuratury, najpewniej z paragrafu mówiącego o zakłóceniu obrządku religijnego” – poinformował Hołownia.

 

Podkreślił, że “to nie powinno nigdy mieć miejsca i jest policzkiem dla polskiego Sejmu, że coś takiego, przez nieodpowiedzialne, głupie, niemądre zachowanie jednego z posłów, reprezentantów narodu, stało się dzisiaj w tym budynku”. Zaznaczył, że “nie będzie żadnej tolerancji dla rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i jakichkolwiek innych dewiacji – dopóki ja jestem marszałkiem Sejmu”

Advertisement

 

We wtorek w Sejmie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun. Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e.

 

Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki. Pierwszego wieczoru po zachodzie słońca gospodarz domu zapala świecę główną i świecę pierwszą. Drugiego dnia zapala znowu świecę główną i pierwszą oraz drugą itd. Świece zapala się od lewej strony. (PAP)

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Zakrzewie

Published

on

By

fot. Marek Borawski / KPRP

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Zakrzewie w pow. złotowskim. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał KRZYŻ WIELKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie księdzu Bolesławowi Domańskiemu.

 

Prezydent przekazał order na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, podczas dzisiejszej uroczystości przy Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.

Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Advertisement

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi księdza doktora Bolesława Domańskiego dla polskiej społeczności oraz kultywowania polskiej wiary, kultury i tradycji.

– Nie walczył z bronią w ręku. Był księdzem. Walczył modlitwą, walczył swoim talentem organizatorskim, swoimi głębokimi przekonaniami, wartościami, które w nim były, swoim talentem kaznodziejskim, rozmawiając, przemawiając i organizując polskie życie w Prusach. Pod tym względem był postacią absolutnie wybitną – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że księdzu Domańskiemu udało się zbudować i oddać do użytkowania w ręce polskiej wspólnoty Dom Polski. Doprowadził także do powstania Związku Polaków w Niemczech.

Advertisement

 

-Dziś szacuje się, ze w Niemczech jest 900 tysięcy Polaków i 2 miliony tych, którzy mają polskie korzenie. Jest to druga co do wielkości mniejszość w Niemczech. Problem w tym, że do dzisiaj przez Niemcy nie uznana i nie ciesząca się wszystkimi prawami, które zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym powinny przysługiwać mniejszości – wskazał Andrzej Duda.

Jak podkreślił Prezydent, przekazane dzisiaj odznaczenie to „symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej nie tylko dla księdza patrona, ale dla wszystkich Polaków, którzy tutaj mieszkają od pokoleń, którzy potrafili polskość tutaj zachować”.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Najazd polityków do Piły: Ewa Kopacz i Krzysztof Bosak odwiedzają miasto

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj Piła stała się miejscem intensywnej aktywności politycznej. Miasto odwiedziły dwie znaczące postacie polskiej sceny politycznej: Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Była premier na pilskim Targowisku

Ewa Kopacz w Pile

Pierwsza do Piły przybyła Ewa Kopacz, kandydatka do europarlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej wizyta miała miejsce na Targowisku Miejskim, gdzie miała okazję spotkać się z mieszkańcami miasta. Rozmawiała z nimi na temat lokalnych problemów oraz proponowanych rozwiązań na szczeblu europejskim. Kopacz podkreślała znaczenie aktywności obywatelskiej i zachęcała do udziału w nadchodzących wyborach. Później spotkała się w Regionalnym Centrum Kultury z dziećmi.

Lider Konfederacji na wiecu w Pile

Następnie, kilka godzin później, Piłę odwiedził Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. Jego spotkanie z sympatykami miało formę wiecu wyborczego na pl. Zwycięstwa. Bosak przedstawił program swojej partii, kładąc nacisk na suwerenność Polski oraz konieczność zmian w polityce gospodarczej. Skrytykował też KPO. Zachęcał też do głosowania na Konfederację jako alternatywę dla obecnego układu politycznego.

Te dwie wizyty pokazują, jak ważnym miejscem na mapie wyborczej jest Piła. Politycy różnych ugrupowań starają się dotrzeć do lokalnych społeczności, aby przedstawić swoje programy i przekonać do swoich wizji przyszłości Polski.  Już w najbliższy wtorek w Zakrzewie będzie Prezydent RP  Andrzej Duda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement