Connect with us

Polityka

Pielęgniarki protestują, senator Szejnfeld interweniuje

Published

on

Pielęgniarek i położnych w Polsce jest coraz mniej, ich średni wiek jest coraz wyższy, a zarobki proporcjonalnie do innych grup zawodowych coraz niższe. Tymczasem, kiedy wcześniej rok 2020r. został ogłoszony Światowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych, a teraz, w trwa szczyt walki ze skutkami pandemii koronawirusa, to środowisko pielęgniarek i położnych zostało zaskoczone decyzjami rządu, z którymi się nie zgadza! Pielęgniarski i położne zwróciły się w tej sprawie do senatora Adama Szejnfeld.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Pile, zwróciła się do senatora Adama Szejnfelda z niepokojącym protestem dotyczącym niekorzystnych zmian uderzających w polskie pielęgniarstwo i położnictwo. Sprawa dotyczy między innymi decyzji o likwidacji Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia oraz likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Według środowiska wywoła to negatywne skutki w zakresie kształcenia oraz podnoszenia wiedzy pielęgniarek i położnych, których w Polsce jest coraz mniej, ich średni wiek jest coraz wyższy, a zarobki proporcjonalnie do innych grup zawodowych coraz niższe.

Zgodnie z treścią swojego przyrzeczenia, pielęgniarki i położne są zobowiązane nieść pomoc każdemu człowiekowi w zagrożeniu jego zdrowia lub życia. Trzeba przyznać, że w obecnych warunkach rzetelnie i z godnością sprawują to posłannictwo. Ryzykując swoim zdrowiem każdego dnia są na posterunku i nie tylko dlatego, że jest to wpisane w specyfikę wykonywanego przez nie zawodu. Jest to bowiem ich misja – podkreśla senator Wielkopolski Północnej. Pielęgniarki protestują przeciwko likwidacji Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, który został utworzony specjalnie dla tej grupy zawodowej, co miało swoje historyczne i merytoryczne uzasadnienie. Teraz przestaje istnieć. Odczytywane to jest przez zainteresowanych, jako symbol marginalizacji spraw pielęgniarek i położnych, ale nie tylko jako symbol, lecz też i jako działanie faktyczne oraz merytoryczne, skutkujące negatywnym rozproszeniem tej problematyki po różnych innych departamentach Ministerstwa Zdrowia, co środowisko zawodowe krytykuje – dodaje senator Szejnfeld.

Kolejnym problemem, jaki jest podnoszony, to obawa przed negatywnymi skutkami likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, które z powodzeniem funkcjonuje już od 1998r. W swojej konsekwencji może to spowodować ograniczenie na rynku pracy liczby pielęgniarek i położnych z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. A to byłoby w swoich konsekwencjach katastrofalne – uważa Senator Ziemi Pilskiej.

Samorząd Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Pile, który w powyższych sprawach zwrócił się do senatora Adama Szejnfelda, obchodzi w tym roku jubileusz 30–lecia. Niestety, w tym szczególnym, jubileuszowym czasie, jego członkinie i członkowie czują się marginalizowani, lekceważeni i jednocześnie obawiają się, że zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia spowodują zmarnowanie dotychczasowego ich dorobku społecznego i zawodowego. To bardzo przykre.

Advertisement

Mając na uwadze powyższe oraz rozumiejąc obawy pielęgniarek i położnych, senator Adam Szejnfeld zwrócił się z interwencją do Ministra Zdrowia. Zapytał jakie były przyczyny podjęcia opisanych działań negatywnie ocenianych przez środowisko pielęgniarek i położnych, a zarazem zaapelował o wysłuchanie głosu tego ważnego środowiska zawodowego oraz wycofanie się z już realizowanych, a także planowanych zmian lub dokonanie w nich odpowiednich korekt, lecz w konsultacji społecznej z zainteresowanymi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Za dwa tygodnie II tura wyborów na prezydenta Piły

Published

on

By

Niedzielne wybory samorządowe na prezydenta Piły nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dlatego za 2 tygodnie odbędzie się II tura wyborów.

W niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów zebrała Beata Dudzińska z KO ( 12124  głosy). Drugi był Marcin Porzucek z PiS (  5020 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się kandydat Trzeciej Drogi Adam Luboński (  3392 głosy).

Ostatecznie w II turze mierzą się Beata Dudzińska oraz Marcin Porzucek.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Wyniki wyborów do Rady Powiatu w Pile

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Znamy już nową Radę Powiatu Pilskiego. PKW podliczyła już wszystkie głosy. Zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska, która do nowej rady wprowadzi 11 radnych. 

Będą to:
Rafał Zdzierela (2160 głosów),
Stanisław Dąbek (1021 głosów),
Paweł Jarczak (1618 głosów),
Małgorzata Karwacka (967 głosów)
Marcin Borowicz (947 głosów)
Grzegorz Wądołowski (601 głosów)
Maria Augustyn (528 głosów),
Grażyna Sobieraj (520 głosów),
Maciej Kazek (514 głosów),
Katarzyna Papieska (478 głosów)
Michał Śron (434 głosy),.

Porozumienie Samorządowe, które do tej pory rządziło w powiecie będzie miało teraz 7 radnych. Będą to:
Eligiusz Komarowski (1538 głosów),
Marek Kamiński (1205 głosów)
Iwona Schulz (877 głosów),
Kazimierz Wasiak (740 głosów),
Dariusz Chrobak (681 głosów),
Krzysztof Stepnowski (659 głosów),
Włodzimierz Bystrzycki (568 głosów).

Advertisement

 

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi 4 radnych. Będą to:
Magdalena Porzucek (1501 głosów),
Arkadiusz Kubich (1015 głosów),
Zdzisława Bosak-Kawa (955 głosów),
Piotr Holc (482 głosy).

Połączone siły Polska 2050 i PSL czyli Trzecia Droga będzie miała 3 reprezentantów w nowej radzie. Nowymi radnymi zostali:
Daria Lubońska (711 głosów),
Paweł Kądziela (948 głosów),
Stefan Kowal  (825 głosów).

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement