Connect with us

Polityka

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk w Pile

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

W Pile odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Rozwoju i Technologii, Krzysztofa Paszyka.

Kluczowe punkty przemówienia Ministra Paszyka

– Mamy świadomość tego, że to są kolejne wybory w krótkim odstępie czasu. Jesteśmy zmęczeni, mamy już dosyć kampanii, dosyć tej atmosfery takiego wzmożenia politycznego, ale to są równie ważne, jak nie najważniejsze wybory, które przed nami. Mamy dzisiaj niezwykle złożoną sytuację, jeśli chodzi o bezpieczeństwo europejskie. Mamy dzisiaj w perspektywie pracę nad ostatnim hojnym budżetem Unii Europejskiej, który może być ostatnim bardzo prorozwojowym, wspierającym te przedsięwzięcia, które realizujemy. Wreszcie mamy dzisiaj wiele wyzwań, które mają fundamentalne znaczenie i pokażą, w którą stronę pójdzie Europa- mówił w Pile minister Krzysztof Paszyk.

Minister zwrócił też uwagę, że dzisiaj nie ma innej alternatywy niż Unia Europejska.

 

 

Advertisement

–  PiS i Konfederacja będzie mówiło Wielkopolanom i Polakom, że oni mają jakąś alternatywę. Nie ma alternatywy. Unia Europejska dała przez 80 lat ostatni, jedyny taki czas w historii Europy, bez wojny, bez większych konfliktów. Tą alternatywą jest jedynie Orbán i kroczenie w stronę Kremla –  dodał Paszyk.

“Taka jest alternatywa dzisiaj. To jest też wybór o tym, gdzie będzie Polska w tej Europie za kolejne lata. My opowiadamy się, żeby ona była w Europie, w rodzinie europejskiej” , zaznaczył minister Rozwoju i Technologii.

Wystąpienie Krzysztofa Hetmana

Krzysztof Hetman, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego, podkreślił znaczenie wsparcia unijnego w realizacji krajowych i regionalnych projektów rozwojowych. “Fundusze unijne są nieocenionym wsparciem dla naszych inicjatyw. Dzięki nim możemy realizować projekty, które bez tego wsparcia byłyby niemożliwe do zrealizowania,” powiedział Hetman.

Hetman zwrócił również uwagę na konieczność aktywnego uczestnictwa Polski w strukturach unijnych, aby skutecznie reprezentować interesy kraju na arenie międzynarodowej. “Musimy być aktywni i obecni w Brukseli, aby nasze potrzeby i priorytety były brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji na szczeblu unijnym,” dodał.

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Zakrzewie

Published

on

By

fot. Marek Borawski / KPRP

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Zakrzewie w pow. złotowskim. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał KRZYŻ WIELKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI pośmiertnie księdzu Bolesławowi Domańskiemu.

 

Prezydent przekazał order na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, podczas dzisiejszej uroczystości przy Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie.

Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Advertisement

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi księdza doktora Bolesława Domańskiego dla polskiej społeczności oraz kultywowania polskiej wiary, kultury i tradycji.

– Nie walczył z bronią w ręku. Był księdzem. Walczył modlitwą, walczył swoim talentem organizatorskim, swoimi głębokimi przekonaniami, wartościami, które w nim były, swoim talentem kaznodziejskim, rozmawiając, przemawiając i organizując polskie życie w Prusach. Pod tym względem był postacią absolutnie wybitną – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przypomniał, że księdzu Domańskiemu udało się zbudować i oddać do użytkowania w ręce polskiej wspólnoty Dom Polski. Doprowadził także do powstania Związku Polaków w Niemczech.

Advertisement

 

-Dziś szacuje się, ze w Niemczech jest 900 tysięcy Polaków i 2 miliony tych, którzy mają polskie korzenie. Jest to druga co do wielkości mniejszość w Niemczech. Problem w tym, że do dzisiaj przez Niemcy nie uznana i nie ciesząca się wszystkimi prawami, które zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym powinny przysługiwać mniejszości – wskazał Andrzej Duda.

Jak podkreślił Prezydent, przekazane dzisiaj odznaczenie to „symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej nie tylko dla księdza patrona, ale dla wszystkich Polaków, którzy tutaj mieszkają od pokoleń, którzy potrafili polskość tutaj zachować”.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Najazd polityków do Piły: Ewa Kopacz i Krzysztof Bosak odwiedzają miasto

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj Piła stała się miejscem intensywnej aktywności politycznej. Miasto odwiedziły dwie znaczące postacie polskiej sceny politycznej: Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Była premier na pilskim Targowisku

Ewa Kopacz w Pile

Pierwsza do Piły przybyła Ewa Kopacz, kandydatka do europarlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej wizyta miała miejsce na Targowisku Miejskim, gdzie miała okazję spotkać się z mieszkańcami miasta. Rozmawiała z nimi na temat lokalnych problemów oraz proponowanych rozwiązań na szczeblu europejskim. Kopacz podkreślała znaczenie aktywności obywatelskiej i zachęcała do udziału w nadchodzących wyborach. Później spotkała się w Regionalnym Centrum Kultury z dziećmi.

Lider Konfederacji na wiecu w Pile

Następnie, kilka godzin później, Piłę odwiedził Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. Jego spotkanie z sympatykami miało formę wiecu wyborczego na pl. Zwycięstwa. Bosak przedstawił program swojej partii, kładąc nacisk na suwerenność Polski oraz konieczność zmian w polityce gospodarczej. Skrytykował też KPO. Zachęcał też do głosowania na Konfederację jako alternatywę dla obecnego układu politycznego.

Te dwie wizyty pokazują, jak ważnym miejscem na mapie wyborczej jest Piła. Politycy różnych ugrupowań starają się dotrzeć do lokalnych społeczności, aby przedstawić swoje programy i przekonać do swoich wizji przyszłości Polski.  Już w najbliższy wtorek w Zakrzewie będzie Prezydent RP  Andrzej Duda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement