Connect with us



<

Polityka

Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza

Published

on

W dniach 3-5 października 2021 roku w Sejmie odbyło się Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów. Gośćmi na Forum byli przewodniczący parlamentu Estonii, Riigikogu Juri Ratas oraz szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau. Głównym tematem rozmów były m.in. geopolityka oraz kwestie związanie z energetyką, cyfryzacją, transportem i kulturą.

Forum rozpoczęło się w niedziele wieczorem od uroczystej kolacji marszałek Sejmu Elżbiety Witek z młodymi parlamentarzystami. W poniedziałek odbyły się trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich dotyczył roli parlamentów narodowych w budowaniu i promowaniu Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wystąpiła marszałek Sejmu oraz goście Forum. Drugi z paneli poświęcony był sektorowej współpracy na rzecz rozwoju państw Inicjatywy Trójmorza w takich dziedzinach, jak energia, transport oraz instytucje kultury. Z kolei trzeci odbył się w temacie “geopolitycznego znaczenia Trójmorza dla silniejszej pozycji Europy Środkowej”. We wtorek odbył się ostatni panel pt.: “Rola młodych parlamentarzystów w rozwijaniu Inicjatywy Trójmorza”. W tej części również wystąpiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podkreślając, że Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza na stworzyć młodym politykom dogodne warunki do budowania kontaktów międzynarodowych.

Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 r. i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Trójmorze to projekt proeuropejski, który uzupełnia inne formy kooperacji regionalnej.

-Jestem przekonana, że dzięki takim spotkaniom inicjatywa Trójmorza zostanie wzmocniona. W trakcie spotkań z innymi młodymi parlamentarzystami nie zabrakło wielu kreatywnych pomysłów i wymiany doświadczeń. Forum było także doskonałą okazją do podjęcia dyskusji dotyczącej różnych aspektów naszego życia. Teraz trzeba tylko sukcesywnie przenosić wnioski na lokalny grunt – mówi poseł Marta Kubiak z PiS.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Adrian Zandberg wspierał kandydatów Lewicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W Pile kandydatów Lewicy w zbliżających się wyborach samorządowych wspierał Adrian Zandberg.

W trakcie konferencji prasowej podkreślił, że kampania skupia się na trzech filarach.

– Szkoła, mieszkanie, szpital i traktujemy to hasło niezwykle poważnie. Kiedy to mówimy mamy na myśli więcej pieniędzy na publiczne szkolnictwo, porządne, nowoczesne programy mieszkaniowe, ale też więcej pieniędzy na szpitale i ośrodki zdrowia – mówił w Pile A. Zandberg.

Zandberg poparł też kandydaturę Kamila Bociana na prezydenta miasta Piły.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą ds. Pegasusa

Published

on

By

fot. PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek po godz. 12 stawił się przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa.

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) przed rozpoczęciem posiedzenia podkreśliła, że to prezes PiS “jako pierwszy polityk w Polsce potwierdził, że system Pegasus został zakupiony przez polskie służby, więc powinien posiadać pełną wiedzę”. Przypomniała, że był on także wicepremierem ds. bezpieczeństwa, więc ma “nadzieję, że zgłębił wówczas tę wiedzę”.

 

Sroka przyznała, że z dokumentów, które do tej pory otrzymała komisja wynika, że “system Pegasus wykraczał poza normy prawne i to jest podstawowy zarzut”.

Advertisement

 

Wiceszef komisji śledczej ds. Pegasusa Tomasz Trela (Lewica) powiedział PAP, że prezes PiS jest kluczowym świadkiem, ponieważ tak naprawdę decydował o tym, co się dzieje w Polsce przez ostatnie 8 lat. “Jako wicepremier ds. bezpieczeństwa powinien mieć bardzo dużą wiedzę na temat Pegasusa” – ocenił.

 

Natomiast wiceprzewodniczący komisji śledczej Przemysław Wipler (Konfederacja) w Radiowej Jedynce ocenił, że wzywanie Kaczyńskiego na tym etapie przed komisję śledczą, to wielki błąd, który zaważy na powadze komisji. Jak mówił, “w bardzo niewielkiej ilości dokumentów, które do chwili obecnej otrzymała komisja praktycznie nie ma nic dotyczącego Jarosława Kaczyńskiego, co potwierdzałoby jego udział w podejmowaniu decyzji dotyczących tej kwestii, spraw”.

Advertisement

 

“Więc o co mamy pytać? O rzeczy, które znamy z prasy, z mediów? To jest wtedy teatr polityczny, a nie komisja śledcza” – ocenił.

 

Inny członek komisji Marcin Przydacz (PiS) podkreślił, że komisja śledcza to nie jest sąd, ma na celu zbadanie sprawy, a nie wydawanie wyroków i szerzenie dezinformacji. Zwrócił uwagę, że przesłuchania świadków dopiero się zaczynają i wiele materiałów dowodowych, o które komisja wniosła, jeszcze do niej nie dotarła.

 

Advertisement

Zadeklarował, że członkowie PiS zasiadający w komisji będą się starali weryfikować wszystkie informacje i sprawdzać, czy na każde z działań operacyjnych i podsłuchów było wydawane odpowiednie postanowienie sądu. Dodał, że według wstępnych informacji, które płyną od samych sędziów, takie postanowienia były wydawane.

 

Kaczyński pytany we wtorek, czy pojawi się na posiedzeniu komisji, powiedział, że będzie na posiedzeniu, “bo ma obowiązek być”.

-Obawiam się, że tam będzie wiele pytań, na które ja nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po prostu moja orientacja w tej sprawie (…) obawiam się, niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach – mówił prezes PiS.

 

Advertisement

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. (PAP)

Continue Reading

Advertisement
Advertisement