Connect with us

Na sygnale

Warsztaty w zakresie prowadzenia prac podwodnych

Published

on

fot. KP PSP w Pile

W dniach 8-12 kwietnia 2024 r., w siedzibie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku odbyły się pierwsze warsztaty pt. „Bezpieczeństwo i współpraca jednostek MSWiA w zakresie prowadzenia prac podwodnych”. Brali w nim udział także strażacy z Piły.

Warsztaty te miały na celu przygotowanie kadry instruktorskiej i kierowniczej jednostek MSWiA w zakresie:

  • konfiguracji sprzętu nurkowego,
  • planowania nurkowania,
  • wypracowania metod zapobiegania zagrożeniom podczas wykonywania prac podwodnych.

W trakcie warsztatów, poza zajęciami teoretycznymi, zadbano o ćwiczenia praktyczne na obiektach hydrotechnicznych oraz wrakach zlokalizowanych w Zatoce Gdańskiej, a także na obiekcie nieczynnej elektrowni jądrowej w Żarnowcu, w których uczestnicy doskonalili:

  • techniki pływalności,
  • techniki poszukiwań,
  • nawigację podwodną,
  • zarządzanie zespołem nurków,
  • koordynację i zabezpieczenie działań ratowniczych na obszarach wodnych.

Na uczestników warsztatów czekała niespodzianka przygotowana przez gospodarzy. Było nią zwiedzanie okrętu podwodnego ORP Orzeł stacjonującego w 3 Flotylii Okrętów im. kmdr. B. Romanowskiego w Gdyni oraz patrolowca SG-301 im. gen. Józef Haller stacjonującego w Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte.

W warsztatach wzięło udział :

25 przedstawicieli kadry dowódczej każdej z 6 grup odpowiedzialnych w swoich strukturach za ratownictwo wodno-nurkowe tj. :

Advertisement

WZD MOSG w Gdańsku, KM PSP w Gdańsku; SPKP w Gdańsku; CPKP Boa w Warszawie; DGRSZ w Warszawie; KP PSP w Kościanie; KP PSP w Pile – w tym 5 instruktorów nurkowania MSWiA.

Zrealizowane w pełnym, planowanym zakresie warsztaty, były okazją do doskonalenia umiejętności oraz wspólnej wymiany doświadczeń między służbami.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na sygnale

TIR z naczepą wpadł do Gwdy

Published

on

By

Niebezpieczny wypadek między Jastrowiem a Górzną. TIR z naczepą wpadł do rzeki.

Do zdarzenia doszło w czwartkowe przedpołudnie. Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, w pewnym momencie na moście zjechał z drogi i wjechał do rzeki. Pojazd osiadł na boku. Na szczęście kierującemu nic się nie stało.

Aktualnie ruch odbywa się wahadłowo. Później droga zostanie całkowicie zamknięta na czas podnoszenia TIR-a z rzeki.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Policjanci ze Złotowa zatrzymali ciężarówkę z narkotykami

Published

on

By

fot. KPP Złotów

W ubiegłym tygodniu, 14 maja, w godzinach wieczorowo-nocnych, dyżurny złotowskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o kradzieży pojazdu należącego do firmy z województwa zachodniopomorskiego.

Z informacji wynikało, że pojazd marki Iveco, który nie powinien być użytkowany od kilku godzin, przemieszcza się drogą wojewódzką 188 w kierunku Złotowa.

Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Krajence, którzy zatrzymali wskazany pojazd. W kabinie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Szybka reakcja funkcjonariuszy

Advertisement

Za kierownicą siedział 42-letni mieszkaniec Złotowa, który był zdziwiony powodem kontroli drogowej. Jego tłumaczenia były niezrozumiałe i niespójne. Zachowywał się nerwowo, co wzbudziło podejrzenia policjantów. Podczas legitymowania, funkcjonariusze zauważyli na obrzeżu jego dowodu osobistego białą substancję, która mogła być środkiem psychotropowym.

Podejrzane zachowanie pasażera

Drugi mężczyzna, 45-letni mieszkaniec gminy Złotów, na widok policjantów próbował coś ukryć w swojej torbie podróżnej.

Taka sytuacja i zachowanie obu podróżujących, dało podstawę do przeszukania kabiny i sprawdzenia ładunku.

Advertisement

Znalezisko w kabinie

W jego trakcie, w przewożonych rzeczach osobistych, policjanci znaleźli ponad 100 gramów białego proszku, który po przebadaniu okazał się amfetaminą oraz blisko 40 gramów zielonego suszu, który okazał się marihuaną. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do złotowskiej jednostki.

W trakcie wykonywania czynności okazało się, że kierowca dostawczaka kierował pod wpływem narkotyków, które jak się przyznał zażył dzień wcześniej. Ponad to użytkował pojazd bezprawnie i niezgodny z przepisami.

Konsekwencje prawne dla zatrzymanych

Advertisement

Mieszkaniec Złotowa stracił uprawnienia do kierowania. Odpowie przed Sądem za popełnione przestępstwa. Pasażer, usłyszał zarzut posiadania środków psychotropowych i psychoaktywnych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement