Connect with us

Na sygnale

W Pile przybyło wypadków i kolizji na przejściach dla pieszych

Published

on

Od czerwca do grudnia 2021 roku liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w Pile wzrosła o 150% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. Statystycznie na każdych 10 tys. mieszkańców przypadło 1,4 takiego zdarzenia. Na tle innych miast w Polsce oznacza to wyraźny spadek bezpieczeństwa pieszych. W Pile miejscem najbardziej niebezpiecznym pod tym względem okazała się al. Piastów.

W czerwcu 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pasach w całej Polsce zmniejszyła się o 9% w porównaniu do roku 2020. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach także uległ poprawie. Obraz jest jednak nieco inny, gdy przyjrzeć się poszczególnym województwom i miastom.

W okresie od czerwca do grudnia 2021 roku w Pile doszło do 10 kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych. To o 6 zdarzeń więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Nie każda niebezpieczna sytuacja wynikała z nieudzielenia pierwszeństwa pieszym, ale wszystkie skutkowały najechaniem na nich. Statystycznie na 10 tys. mieszkańców Piły przypadło 1,4 takiego zdarzenia. Najczęściej piesi byli potrącani na al. Piastów. Wzrost na poziomie 150% to jeden z najgorszych wyników w województwie wielkopolskim – jedynie w Ostrowie Wielkopolskim wynosił on 175%. Najbardziej statystyki poprawiły się w Gnieźnie (-55,6%).

– Sytuacja na polskich drogach w poszczególnych regionach naszego kraju jest cały czas analizowana nie tylko przez instytucje odpowiedzialne za poprawę bezpieczeństwa. Niekorzystne statystyki wypadkowe mogą przekładać się także na wyższą cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu należącego do mieszkańca danego miasta czy województwa. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik brany pod uwagę podczas wyceny składki. Obok danych kierowcy i parametrów pojazdu ubezpieczyciele uwzględniają zazwyczaj natężenie ruchu drogowego, gęstość zaludnienia czy nawet ukształtowanie terenu, aby jak najdokładniej oszacować ryzyko wystąpienia kolizji drogowej. Pamiętajmy też, że wkrótce cena składki OC zostanie uzależniona od historii popełnionych wykroczeń i przestępstw drogowych – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Poważny wypadek w Wyrzysku. Motocyklista zabrany do szpitala

Published

on

By

fot. Czytelnik "Twoje7dni"

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj w samym centrum Wyrzyska. Ranny motocyklista został zabrany do szpitala w Pile.

– Dziś o godz.9.00 w Wyrzysku na skrzyżowaniu ulic: Podgórnej i 22 stycznia doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego marki Peugeot oraz motoroweru Router – informuje st. sierż Wojciech Zeszot z KPP w Pile.

Kierująca samochodem osobowym 65-letnia mieszkanka gminy Wyrzysk nie ustąpiła pierwszeństwo przejazdu 54-letniemu  motorowerzyście.

W wyniku zdarzenia motorowerzysta uderzył w bok samochodu osobowego.

Mężczyzna z urazem głowy oraz klatki piersiowej został przetransportowany do szpitala w Pile. Mundurowi zbadali także trzeźwość obu kierujących. Byli trzeźwi.

Advertisement

Kobiecie policjanci zatrzymali  prawo jazdy. Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin.

Continue Reading

Na sygnale

Amatorzy pięknego zapachu… posiedzą za kratami

Published

on

By

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy od pewnego czasu okradali drogerię samoobsługową w Chodzieży. Teraz o ich losie zadecyduje sąd.

W minionym tygodniu chodzieska Policja otrzymała zgłoszenie o ujęciu mężczyzny, który chwilę wcześniej dopuścił się kradzieży perfum. Okazało się, że zdarzenie zauważył ochroniarz, który próbował zatrzymać złodzieja, jednak ten wyszarpnął się i uciekł ze sklepu. Miał pecha, bowiem trafił na przechodzącego obok sklepu, będącego na urlopie policjanta, który pomógł obezwładnić złodzieja i wezwał patrol. 19-latek został zatrzymany. Usłyszał kilka zarzutów związanych z kradzieżami. Przy popełnieniu niektórych przestępstw działał sam, innym razem wspólnie i w porozumieniu z 21-letnim kolegą, który także usłyszał zarzuty kradzieży.

Obaj są mieszkańcami powiatu chodzieskiego. Drogeria oszacowała straty na blisko 5 tysięcy złotych. Złodzieje przyznali się do winy, tłumacząc swoje zachowanie chęcią szybkiego zarobienia pieniędzy za sprzedaż flakonów.

Za przestępstwo kradzieży grozi kara do pięciu lat więzienia, jednakże przy kradzieży zuchwałej mamy już do czynienia z wyższym wymiarem kary, bo 8 lat pozbawienia wolności.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement