Connect with us

Na sygnale

Nowy wóz bojowy pilskich strażaków

Published

on

W sobotę 15-go stycznia o godz 0:30 do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 w Pile przyjechał długo oczekiwany samochód GBART 3/2,4.

Nowy pojazd zastąpi eksploatowany od roku 2002 samochód ratowniczo-gaśniczy GLBARt 1,3/16 na podwoziu Star. GBART Renault to pojazd nowej generacji, o wysokich parametrach technicznych, który będzie wykorzystywany w główniej mierze do gaszenia pożarów jak również do likwidacji miejscowych zagrożeń.

Samochód ten posiada zbiornik wody o pojemności 3 tys. litrów wody, autopompę o wydajności 2400 l/min, napęd 4×4. Wyposażony jest w sprzęt łączności radiowej, agregat prądotwórczy, specjalistyczny maszt oświetleniowy LED, wyciągarkę elektryczną, linię szybkiego natarcia o dł. 60m, działko wodno-pianowe, a dzięki parametrom techniczno użytkowym pojazdu istnieje możliwość transportowania specjalistycznego sprzętu ratowniczego niezbędnego podczas działań gaśniczych i ratowniczych.

Nowo pozyskany samochód zapewni profesjonalną obsługę zdarzeń wymagających interwencji ratowniczych oraz w sposób wymierny zwiększy poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu pilskiego. Zakup pojazdu za kwotę 831 480 zł został sfinansowany w całości ze środków budżetu państwa, w tym z dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Opracowanie: mł. bryg. Michał Warykasz

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Policjanci na rowerach

Published

on

By

Policjanci z Chodzieży na rowerach patrolują tereny wokół jezior, ale nie tylko. Sprawdzają także inne miejsca, gdzie dojazd radiowozem byłby utrudniony. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo i porządek w mieście.

 

Podczas czwartkowej służby na rowerach dzielnicowi odwiedzili kąpielisko przy jeziorze Karczewnik oraz plażę w Ratajach. Kontrole takie podyktowane są zadaniami, jakie stoją przed Policją w związku z zabezpieczeniem sezonu letniego. Stamtąd udali się promenadą w kierunku centrum miasta. Służba na jednośladzie pozwoliła także policjantom na sprawdzenie takich miejsc jak parki, skwery, place zabaw, boiska, a więc wszędzie tam, gdzie dojazd radiowozem byłby utrudniony.

Do zadań policjantów poruszających się rowerami należy przede wszystkim zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom, zapobieganie naruszeniu porządku publicznego oraz zatrzymywanie sprawców na gorącym uczynku. Mundurowi największą wagę przywiązywali do wykroczeń porządkowych, które są najbardziej uciążliwe i szkodliwe społecznie tj. spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, zaśmiecanie czy nieobyczajne wybryki.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Samoloty gasiły pożar w powiecie chodzieskim

Published

on

By

16 sierpnia 2022 roku po godzinie 16.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację od wracającego z innej akcji zastępu z jednostki OSP Szamocin o pożarze lasu w okolicy miejscowości Lipiniec (pomiędzy miejscowościami Szamocin, a Lipiniec).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z straży pożarnej stwierdzono, że pożarem objęte jest prawie pół hektara młodnika – Nadleśnictwo Podanin, Leśnictwo Lipiny. W wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany.

Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się las. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych, które dokonały dwa zrzuty wody. Dalsze działania polegały na dogaszaniu pogorzeliska.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających prawie trzy godziny brały udział udział 10 zastępów gaśniczych straży pożarnej PSP i OSP w sile 33 strażaków oraz służby leśne.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement