Connect with us

Na sygnale

Bezpiecznie nad wodą- policjanci i strażacy dla dzieci

Published

on

Policjanci i strażacy z Wałcza zorganizowali i przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpiecznie nad wodą” dla dzieci i przedszkolaków. Celem akcji jest uświadomienie młodych osób o niebezpieczeństwach wynikających z niewłaściwych zachowań nad wodą, lekceważenie ostrzeżeń, a tym samym zminimalizowanie liczby utonięć. Uczestnicy spotkania obejrzeli pokaz akcji ratowniczej wydobycia osoby tonącej z wody oraz wysłuchali prelekcji na temat bezpieczeństwa na kąpielisku. Najmłodsi otrzymali od policjantów rękawki do nauki pływania.

Wspólne działania policjantów z jednostki w Wałczu i strażaków z PPSP pod kątem bezpieczeństwa nad wodą na stałe wpisane są w kalendarz działań profilaktycznych. Akcje wyprzedzające, przed wakacjami mają uświadomić dzieci i młodzież o zagrożeniach wynikających z niewłaściwych zachowań podczas korzystania z wody, a także zmniejszyć liczbę utonięć w sezonie letnim. Każdego roku policjanci zapraszają do udziału w działaniach inne palcówki oświatowe z terenu powiatu aby jak największa liczba dzieci została wyedukowana w tym zakresie. Tym razem w spotkaniu wzięła udział blisko 100 dzieci z pięciu szkół, w tym przedszkolaki. Dzieci przyglądały się akcji ratunkowej wydobycia z wody osoby tonącej, wzięły udział w ćwiczeniach z pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantoma. Udział w ćwiczeniach jako pierwsze wzięły udział przedszkolaki. W części teoretycznej spotkania mundurowi udzielali wskazówek na temat właściwych zachowań w wodzie, na wodzie i przy wodzie. Apelowali o rozsądek i nie korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, skokach na główkę do nieznanej wody, pływaniu blisko falochronów, mostów, przestrzeganiu regulaminów kąpieliska i obserwowanie tego co dzieje się wokół nas. Dla przedszkolaków policjanci przygotowali niespodziankę, w postaci rękawków do nauki pływania.
Kolejne wspólne działania funkcjonariuszy zaplanowane są podczas wakacji dla tych dzieci, które spędzą wypoczynek w miejscu zamieszkania.

Zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
4. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
5. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
6. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
7. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
10. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm;
11. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje;
12. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach;
13. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
14. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
15. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
16. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
17. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków;
18. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody;
19. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

asp. Beata Budzyń

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Poważny wypadek w Wyrzysku. Motocyklista zabrany do szpitala

Published

on

By

fot. Czytelnik "Twoje7dni"

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj w samym centrum Wyrzyska. Ranny motocyklista został zabrany do szpitala w Pile.

– Dziś o godz.9.00 w Wyrzysku na skrzyżowaniu ulic: Podgórnej i 22 stycznia doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego marki Peugeot oraz motoroweru Router – informuje st. sierż Wojciech Zeszot z KPP w Pile.

Kierująca samochodem osobowym 65-letnia mieszkanka gminy Wyrzysk nie ustąpiła pierwszeństwo przejazdu 54-letniemu  motorowerzyście.

W wyniku zdarzenia motorowerzysta uderzył w bok samochodu osobowego.

Mężczyzna z urazem głowy oraz klatki piersiowej został przetransportowany do szpitala w Pile. Mundurowi zbadali także trzeźwość obu kierujących. Byli trzeźwi.

Advertisement

Kobiecie policjanci zatrzymali  prawo jazdy. Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin.

Continue Reading

Na sygnale

Amatorzy pięknego zapachu… posiedzą za kratami

Published

on

By

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy od pewnego czasu okradali drogerię samoobsługową w Chodzieży. Teraz o ich losie zadecyduje sąd.

W minionym tygodniu chodzieska Policja otrzymała zgłoszenie o ujęciu mężczyzny, który chwilę wcześniej dopuścił się kradzieży perfum. Okazało się, że zdarzenie zauważył ochroniarz, który próbował zatrzymać złodzieja, jednak ten wyszarpnął się i uciekł ze sklepu. Miał pecha, bowiem trafił na przechodzącego obok sklepu, będącego na urlopie policjanta, który pomógł obezwładnić złodzieja i wezwał patrol. 19-latek został zatrzymany. Usłyszał kilka zarzutów związanych z kradzieżami. Przy popełnieniu niektórych przestępstw działał sam, innym razem wspólnie i w porozumieniu z 21-letnim kolegą, który także usłyszał zarzuty kradzieży.

Obaj są mieszkańcami powiatu chodzieskiego. Drogeria oszacowała straty na blisko 5 tysięcy złotych. Złodzieje przyznali się do winy, tłumacząc swoje zachowanie chęcią szybkiego zarobienia pieniędzy za sprzedaż flakonów.

Za przestępstwo kradzieży grozi kara do pięciu lat więzienia, jednakże przy kradzieży zuchwałej mamy już do czynienia z wyższym wymiarem kary, bo 8 lat pozbawienia wolności.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement