Connect with us

Ludzie

Zmarł najstarszy mieszkaniec Łobżenicy. Miał 107 lat

Published

on

fot. UG Łobżenica

Zmarł najstarszy mieszkaniec Gminy Łobżenica, ostatni żołnierz 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, 15 z kolei najstarszy Polak –  Jan Główczewski.

Jan Główczewski urodził się 7 września 1915 r. w Łobżenicy. W 1929 roku ukończył w rodzinnym mieście szkołę podstawową, następnie rozpoczął naukę zawodu. W 1933 roku został czeladnikiem i rozpoczął pracę w Solcu Kujawskim. W 1938 roku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Tak właśnie trafił do „pułku dzieci bydgoskich”. W 1939 roku przeszedł niemal cały szlak bojowy kampanii wrześniowej. Wyruszył z Bydgoszczy pod Koronowo, następnie do Smukały, skąd dotarł aż do Puszczy Kampinowskiej. Tam 22 września 1939 r. trafił do niemieckiej niewoli. Jako jeniec wojenny został doprowadzony do Pruszkowa, następnie do Żyrardowa, ostatecznie trafił do Stalag nr 6 w Kolonii nad Renem. Został wyzwolony przez wojsko amerykańskie i 1 listopada 1945 roku przekroczył granicę w Szczecinie i wrócił do Łobżenicy. Po wojnie pracował w swoim zawodzie w Spółdzielni Inwalidów. W 1975 roku przeszedł na emeryturę.
W 1999 roku pan Jan Główczewski został odznaczony Medalem za Udział w Kampanii Wrześniowej. Dwa lata później, w 2001 roku decyzją Prezydenta RP został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego.
 O swoich przeżyciach niejednokrotnie opowiadał innym, był skarbnicą wiedzy nie tylko na temat prowadzonych działań w czasie wojny, ale także we wszelkich innych aspektach swojego życia.
Jan Główczewski całe swoje życie związany był z Łobżenicą. Był osobą niezwykle uduchowioną, pogodną, skromną i uśmiechniętą.

Jego pogrzeb odbędzie się w Kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Łobżenicy we wtorek 21 lutego 2023 r. o godzinie 10.30.

O bohaterze pisaliśmy TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

VI Turystyczny Rajd Samochodowy “Reporter” już za nami

Published

on

By

Już po raz szósty uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego wieku z Piły wzięli udział w Turystycznym Rajdzie Samochodowym “REPORTER”. Rajd został przygotowany przez małżeństwo Krystynę i Marka Plucińskich.

Tym razem uczestnicy wyruszyli do malowniczej Gminy Szydłowo, aby poznać jej walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne.
Zbiórka odbyła się w pilskim BWA, gdzie zaznajomiono uczestników rajdu z zabytkami gminy.Krzysztof Sadowski etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile życzył uczestnikom wspaniałych wrażeń.
Później na malownicze trasy Gminy Szydłowo samochodami ruszyło 15 załóg, wyposażonych w aparaty fotograficzne. Na szlaku czekało wiele niespodzianek i zagadek.
-W trakcie rajdu uczestnicy musieli rozwiązać 10 zagadek – mówi Marek Pluciński – organizator rajdu.
Podsumowanie rajdu odbyło się w Róży Wielkiej, gdzie wręczono nagrody najlepszym drużynom i puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pile.

Continue Reading

Ludzie

35-lecie pracy zawodowej dyrektor biblioteki w Pile

Published

on

By

Joanna Wyrwa-Krzyżańska dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile obchodziła jubileusz 35-lecia pracy zawodowej.
Z te okazji starosta pilski Eligiusz Komarowski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Emilia Załachowska i Marek Kamiński, członkowie Zarządu złożyli jej gratulacje i podziękowania za codzienna sumienną pracę.  której efektem jest nieustanny rozwój Biblioteki.

Joanna Wyrwa Krzyżańska swoją karierę zawodową zaczynała właśnie w pilskiej bibliotece. Jej poświeciła całe zawodowe życie, awansując do stanowiska dyrektora.
Dziękuję za docenienie mojej pracy, to niezwykle miłe i wzruszające – powiedziała pani dyrektor.

Pilska biblioteka to dzisiaj placówka nowoczesna na miarę XXI wieku. Nieustająco pozyskuje nowości wydawnicze. W jej zasobach jest już ponad 25o tysięcy książek i czasopism oraz prawie 38 tysięcy multimediów. Z biblioteki korzysta ponad 12 tysięcy czytelników, którzy w ubiegłym roku wypożyczyli ponad 300 tysięcy książek.
To wszystko dzięki wspaniałym pomysłom, które realizuje placówka. Jednym z nich była ławeczka bookcrossingowa, w której mieszkańcy mogą wymieniać się przeczytanymi książkami. Biblioteka zrealizowała także ciekawy projekt, dzięki któremu zebrano pamiątki Solidarności Regionu Pilskiego, które w formie cyfrowej można oglądać w infokiosku w bibliotece.

Advertisement

Bibliotek, która zarządza Joanna Wyrwa – Krzyżańska skutecznie sięga po środki zewnętrze. Dzięki nim realizuje także ciekawe projekty kulturalne. W ubiegłym roku były to koncerty muzyki poważnej i spektakle popularnych bajek w gminach powitu pilskiego pt. „Kulturalne Weekendy”, w tym roku m.in. recital Stanisława Soyki i pokaz multimedialny na ekranie wodnym w ramach obchodów 100-lecia urodzin poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej.

Continue Reading