Connect with us

Ludzie

Zmarł najstarszy mieszkaniec Łobżenicy. Miał 107 lat

Published

on

fot. UG Łobżenica

Zmarł najstarszy mieszkaniec Gminy Łobżenica, ostatni żołnierz 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, 15 z kolei najstarszy Polak –  Jan Główczewski.

Jan Główczewski urodził się 7 września 1915 r. w Łobżenicy. W 1929 roku ukończył w rodzinnym mieście szkołę podstawową, następnie rozpoczął naukę zawodu. W 1933 roku został czeladnikiem i rozpoczął pracę w Solcu Kujawskim. W 1938 roku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Tak właśnie trafił do „pułku dzieci bydgoskich”. W 1939 roku przeszedł niemal cały szlak bojowy kampanii wrześniowej. Wyruszył z Bydgoszczy pod Koronowo, następnie do Smukały, skąd dotarł aż do Puszczy Kampinowskiej. Tam 22 września 1939 r. trafił do niemieckiej niewoli. Jako jeniec wojenny został doprowadzony do Pruszkowa, następnie do Żyrardowa, ostatecznie trafił do Stalag nr 6 w Kolonii nad Renem. Został wyzwolony przez wojsko amerykańskie i 1 listopada 1945 roku przekroczył granicę w Szczecinie i wrócił do Łobżenicy. Po wojnie pracował w swoim zawodzie w Spółdzielni Inwalidów. W 1975 roku przeszedł na emeryturę.
W 1999 roku pan Jan Główczewski został odznaczony Medalem za Udział w Kampanii Wrześniowej. Dwa lata później, w 2001 roku decyzją Prezydenta RP został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego.
 O swoich przeżyciach niejednokrotnie opowiadał innym, był skarbnicą wiedzy nie tylko na temat prowadzonych działań w czasie wojny, ale także we wszelkich innych aspektach swojego życia.
Jan Główczewski całe swoje życie związany był z Łobżenicą. Był osobą niezwykle uduchowioną, pogodną, skromną i uśmiechniętą.

Jego pogrzeb odbędzie się w Kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Łobżenicy we wtorek 21 lutego 2023 r. o godzinie 10.30.

O bohaterze pisaliśmy TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ludzie

Rajd Niezapominajki już za nami

Published

on

By

Gdy zbliża się 15 maja, imieniny Zofii i Dzień Polskiej Niezapominajki wszyscy słuchacze pilskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiedzą, że to czas by odkurzyć swoje dwa kółka i ruszyć na szlak rajdu rowerowego.

Tak było i w tym roku, już po raz jedenasty odbyła się wspólna impreza UTW, Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, Nadnoteckiego Instytutu UAM oraz cyklistów zgromadzonych wokół SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH.

Wycieczka nie była może zbyt długa, bo liczyła tylko około 13 kilometrów ulicami Piły ale doliczyć jeszcze trzeba odległość jaką kilkudziesięciu uczestników wycieczki musieli pokonać by wrócić do domów z pikniku przygotowanego w ogrodzie przy nadleśnictwie. Przedtem jednak w holu UAM obejrzeliśmy piękną wystawę malarską z wizerunkami kwiatów – jakże wiosenny to temat…

A na mecie czekały na uczestników kiełbaski znad ognia, ogórki kiszone, kawa i herbata oraz tradycyjny tort, którego smak czuję do tej pory… A Pan Nadleśniczy

Advertisement

Adam Standio skorzystał z okazji i obdarował wszystkich uczestników pikniku (uczciwie, nie tylko rowerzystów ale i tych co dojechali autobusem) pamiątkowymi torbami. A okazja była ku temu godna – Lasy Państwowe obchodzą w tym roku jubileusz 100-lecia!

Od kilku lat Rajd Niezapominajkowy nosi imię Krystyny Szymańskiej, słuchaczki UTW, wrażliwej poetki, która niestety odeszła na „drugą stronę tęczy”. Nim jednak zabrakło Jej wśród żywych napisała wierszyk o tym uroczym niebieskookim kwiatku, który pozwalam sobie przytoczyć –

„Jestem skromnym, małym kwiatkiem

niebieściutkie płatki mam,

Advertisement

w mojej nazwie siła drzemie,

co pamiętać każe Wam.

O tych latach co minęły,

ludziach kiedyś bliskich Wam

Advertisement

o miłości i przyjaźni,

o przyrodzie, w której trwam.

Niech mój wygląd Was nie zmyli

i nie myślcie, że to bajka,

Advertisement

ja pamiętam dziś o wszystkim

    • jestem Niezapominajka.”

Następny Rajd Niezapominajkowy już za rok, niezmiennie 15 maja i znów rowery ruszą na trasę ozdobione niebieskimi balonikami…

J. Balcerzak

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement