Connect with us

Ludzie

Szkoła leśna z klimatem

Published

on

Program „Leśna szkoła z klimatem” zapoczątkowany został w czerwcu 2021 r. przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Ma on służyć inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. Głównym celem programu jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci i młodzieży przez prowadzenie zajęć dydaktycznych na łonie natury.

W Centrum Promocji Lasów Państwowych gościł ostatnio Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa – Edward Siarka.

-Zależy nam, aby w atrakcyjny i przystępy sposób umożliwić dzieciom i młodzieży poznawanie otaczającej ich przyrody poprzez obcowanie z nią, np. wspólne poznawanie gatunków drzew i roślin, rozpoznawanie tropów zwierząt czy obserwacje ornitologiczne. W trakcie ekolekcji leśnicy będą też przypominać jak zachować się w lesie – powiedział wiceminister Edward Siarka.

-Bardzo ważne jest to, aby kształtować w dzieciach poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę i środowisko, w którym żyjemy – podkreślał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dr inż. Andrzej Brusło.

Do udziału w leśnej lekcji zaprosił obecne dzieci i ich opiekunów nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz Stanisław Zalewski. W zajęciach brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. generała dywizji Tadeusza Kutrzeby w Drawsku, Publicznej Szkoły Podstawowej im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu oraz przedszkolaki z Przedszkola „Bajka” w Lubaszu, które razem z edukatorami z nadleśnictw RDLP w Pile wyruszyły na malowniczą ścieżkę przyrodniczo-leśną „Morena Czarnkowska”.

Advertisement

W Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj–Zamek prowadzone są „Leśne lekcje” które tworzą uczestnikom zajęć możliwość poznania otaczającej przyrody. Działalność Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek to przede wszystkim upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy o  środowisku  leśnym oraz  o wielofunkcyjnej  i  zrównoważonej gospodarce leśnej. RDLP w Pile posiada blisko 300 miejsc, w których można prowadzić edukację leśną.

Zajęcia edukacyjne na terenie pilskiej dyrekcji LP są prowadzone we wszystkich nadleśnictwach. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież szkolna, a także zorganizowane grupy dorosłych. W ubiegłym roku na lekcjach leśnych gościliśmy 34 000 osób. Najpowszechniejszą formą edukacji leśnej były lekcje terenowe. W większości odbywały się one na ścieżkach edukacyjnych. W 2021 roku odbyło się 390 takich zajęć, w których uczestniczyło ponad 10 000 osób. Organizowano także lekcje w salach ośrodków edukacyjnych, gdzie na 290 zajęciach spotkało się ponad 6 500 uczniów. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się wielu ciekawych rzeczy o pracy leśnika i o otaczającej nas przyrodzie m.in.: jak mądrze korzystać z lasu, jak w nim się nie zgubić, po co leśnicy wyznaczają szlaki, czy można w lesie nocować, czy jak należy się zachować, gdy spotkamy dzikie zwierzęta.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement