Connect with us

Ludzie

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Aleksandry Błażejewskiej

Published

on

Na nowej sali sportowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile 6 czerwca odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą śp. Aleksandrze Błażejewskiej, która była wyjątkowym pedagogiem, niezwykle zasłużonym dla szkolnictwa specjalnego. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piły. Sponsorem pamiątkowej tablicy jest Powiat Pilski. 

Aleksandra Błażejewska zmarła 21 listopada 2021 roku w wieku 87 lat. Całe swoje życie poświęciła edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Walczyła o ich prawa i integrację ze społeczeństwem. Uważała, że najlepszą dla nich rehabilitacją jest sport. Stworzyła i przez lata organizowała dla dzieci i młodzieży Igrzyska Lekkoatletyczne NIKE Sprawni Razem, które  integrowały ich z rówieśnikami. Organizowała spływy kajakowe, zawody kręglarskie. Była aktywnym społecznikiem.

Jako wieloletni pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile wniosła ogromny wkład w rozwój tej placówki. Dzięki jej staraniom Powiat Pilski w 2018 r. wybudował tu nowoczesną salę gimnastyczną z pomieszczeniami do rehabilitacji, boiskami i ogrodem polisensorycznym. To był kamień milowy w rozwoju placówki.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy było ważnym i wzruszającym wydarzeniem w życiu Ośrodka. Przybyli na nią przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, obecni byli wychowankowie, pedagodzy, przybyła rodzina pani Aleksandry: córka Ewa i syn Piotr. Nie zabrakło także emerytowanych pedagogów Ośrodka, przyjaciół pani Aleksandry, którzy razem z nią pracowali.

Podczas uroczystości najpierw wybrzmiały ważne słowa:
– Są tacy ludzie, którzy nigdy nie przestają być dla nas ważni. Do takich ludzi należy pani Aleksandra Błażejewska.
Gości powitała dyrektor SOSW w Pile Małgorzata Bazelak, która przypomniała również życiorys pani Aleksandry, która prace w Pile w szkolnictwie specjalnym rozpoczęła już w 1956 r.
– Pani Aleksandra Błażejewska w historii szkoły pozostawiła pięknie zachowana kartę jako niezłomny przyjaciel osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przyszliśmy tu dzisiaj z potrzeby serca, aby uhonorować panią Aleksandrę za jej dobro i piękno. Zawód nauczyciela traktowała jak misję i nigdy nie była obojętna wobec problemów swoich wychowanków. Swoim życiem pokazała ile jest wart dla człowieka drugi człowiek. (….) Pamiętajmy o jej dewizie: „… bo nie żył, po kim piękna pamięć nie została”. Dzisiejsza uroczystość pozostawi ślad w naszej pamięci, a tablica ta będzie opowiadać historię pani Oli przyszłym pokoleniom.

Głos zajęła także córka pani Aleksandry Ewa Godycka:
– Moja mama na pewno jest tu dzisiaj razem z nami. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej to dla mojej rodziny niezwykle wzruszająca chwila. Dziękuję Panu Staroście za podjęcie tej inicjatywy, za to, że Powiat Pilski tak pięknie docenił jej wieloletnią działalność. Jesteśmy także zaszczyceni tym, że ta tablica zawisła właśnie na tym pięknym obiekcie, który był dla niej tak ważny – powiedziała.
Ewa Godycka podarowała Ośrodkowi medale i wyróżnienia, które otrzymała Aleksandra Błażejewska nadane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, odznaczenie „Za zasługi dla sportu” oraz statuetkę NIKE od Powiatu Pilskiego.

Advertisement

Aleksandrę Błażejewską wspominał także starosta Eligiusz Komarowski.
– Pani Ola miała wiele zasług, ale była przede wszystkim niezwykle dobrym i ciepłym człowiekiem, pełnym energii i konsekwentnym w działaniu. Kiedy w 2016 r. powierzono mi stanowisko Starosty Pilskiego pierwsze kroki skierowałem właśnie do Ośrodka i z gronem pedagogicznym rozmawiałem o jego potrzebach. Kilka dni późnej spotkałem panią Aleksandrę i obiecałem jej, że zrobię wszystko, aby przy szkole powstała nowoczesna sala sportowa i boiska. Każda nasza kolejna rozmowa zaczynała się właśnie od tej hali, można powiedzieć, że jest ambasadorem tych obiektów sportowych i była niezwykle szczęśliwa, kiedy już je wybudowaliśmy – mówił.

Starosta wspomniał również wspólny spływ kajakowy z panią Aleksandrą.
– Nieustająco zapraszała mnie na te spływy kajakowe. W końcu powiedziałem, trochę dla żartu: Pani Olu, będę, ale pod warunkiem, że razem popłyniemy. Miała wtedy chyba już 84 lata. Ku mojemu zaskoczeniu pojawiła się z plecakiem, kanapkami i przepłynęliśmy razem chyba z 10 kilometrów. Taka właśnie była pani Ola. Osobiście jestem bardzo dumny, że mogłem ją poznać – dodał starosta.

Podczas uroczystości miała miejsce także promocja książki o pani Aleksandrze Błażejewskiej, autorstwa córki Ewy Godyckiej pt. „Ktoś tu był i był…”. To opowieść faktograficzna o jej życiu, z elementami osobistych wspomnień, opatrzona dokumentami i zdjęciami, także rodzinnymi.
Inicjatorem napisania książki był starosta Eligiusz Komarowski, a Powiat Pilski wsparł jej wydanie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Noc Świętojańska w Nowej Wsi

Published

on

By

24 czerwca, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” zorganizowało dla mieszkańców Noc Świętojańską. Mieliśmy przyjemność gościć Burmistrza Trzcianki Pana Krzysztofa Jaworskiego, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance Panią Dominikę Jeske, Kierownik Biblioteki i Centrum Kultury Panią Ewę Szczepańską oraz radną Panią Janinę Kamińską. Imprezę rozpoczął debiut Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, które zaśpiewały piosenkę „W moim ogródecku”.

W organizację włączyła się również nasza bibliotekarka Pani Renata z Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance – filia w Nowej Wsi, która wcieliła się w postać Kupały – słowiańskie bóstwo płodności, urodzaju oraz miłości i przygotowała opowieść o tradycjach Nocy Świętojańskiej. Mieszkańcy i zaproszeni goście spalili w ognisku ziele bylicy – odpędzając w ten sposób złe moce.

Po emocjonującym turnieju w którym brali udział zaproszeni goście i mieszkańcy, nie mogło zabraknąć przejścia nad staw i puszczania wianków. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” ugotowały dla mieszkańców pyszną grochówkę i upiekły słodkości: rogaliki, drożdżówki i ciasta. Można było również upiec kiełbaskę na ognisku. Zabawa trwała do białego rana. Noc Świętojańska odbyła się na terenie „Ogródka społecznego” gdzie sadziliśmy w maju wspólnie drzewa, krzewy i kwiaty zakupione w ramach projektu Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w konkursie „Aktywni Mieszkańcy”. Cieszymy się że powstało piękne miejsce do wspólnej integracji wszystkich mieszkańców.

Dziękujemy sponsorom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy oraz strażakom z OSP Nowa Wieś za czuwanie nad bezpieczeństwem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi
„Gosposie znad stawu”

Advertisement

Continue Reading

Ludzie

Pilski Okrąglak zmieni swoje przeznaczenie

Published

on

By

Budynek przy ulicy Okólnej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Kiedyś mieściło się tu przedszkole, później budynek służył osobom bezdomnych, a teraz w tzw. Okrąglaku powstanie Pilski Instytut Integracji i Edukacji. Będzie to miejsce przyjazne seniorom, osobom z niepełnosprawnościami oraz całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Koszt przebudowy, wyposażenia i prowadzenia działalności to ponad 3 miliony złotych.

Pilski Instytut Integracji i Edukacji stworzy doskonałą przestrzeń, która służyć będzie wzmocnieniu integracji społeczności miejskiej oraz rozwijaniu i aktywizowaniu grup zagrożonych wykluczeniem. Organizowane w instytucie wydarzenia integracyjne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne będą budować relacje międzypokoleniowe,
świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.

Koszt projektu to około 2 701 000 złotych na przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych celów, zmiany terenów wokół budynku oraz wyposażenie obiektu. Kolejne ponad 670 tys. zostanie przeznaczona na działalność, która będzie tu prowadzona.

W obszarze społecznym w ramach działalności Centrum Aktywizacji Seniorów zaplanowano m.in. innowacyjne zajęcia poprawiające funkcje terapeutyczne, edukacyjne i pomagające osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej, zawodowej oraz życiu codziennym.

W ramach aktywizacji gospodarczej przewidziano m.in. organizację wydarzeń w zakresie edukacji zawodowej, co pozwoli dostosować młodzież do wyzwań zawodowych związanych z Nową Ścieżką Rozwoju (m.in. pod nazwą Piła na Start, Pilska Akademia Umiejętności), zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju
zawodowego, co ma tym samym poprawić relatywnie złą sytuację finansową mieszkańców i niedobory na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych). Partnerami Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji są uczelnie wyższe i samorządy gospodarcze.

Advertisement

Projekt jest realizowany w ramach projektu “Miasto Piła z nową energią!” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Continue Reading
Advertisement