Connect with us

Ludzie

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Aleksandry Błażejewskiej

Published

on

Na nowej sali sportowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile 6 czerwca odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą śp. Aleksandrze Błażejewskiej, która była wyjątkowym pedagogiem, niezwykle zasłużonym dla szkolnictwa specjalnego. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piły. Sponsorem pamiątkowej tablicy jest Powiat Pilski. 

Aleksandra Błażejewska zmarła 21 listopada 2021 roku w wieku 87 lat. Całe swoje życie poświęciła edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Walczyła o ich prawa i integrację ze społeczeństwem. Uważała, że najlepszą dla nich rehabilitacją jest sport. Stworzyła i przez lata organizowała dla dzieci i młodzieży Igrzyska Lekkoatletyczne NIKE Sprawni Razem, które  integrowały ich z rówieśnikami. Organizowała spływy kajakowe, zawody kręglarskie. Była aktywnym społecznikiem.

Jako wieloletni pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile wniosła ogromny wkład w rozwój tej placówki. Dzięki jej staraniom Powiat Pilski w 2018 r. wybudował tu nowoczesną salę gimnastyczną z pomieszczeniami do rehabilitacji, boiskami i ogrodem polisensorycznym. To był kamień milowy w rozwoju placówki.

Advertisement

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy było ważnym i wzruszającym wydarzeniem w życiu Ośrodka. Przybyli na nią przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, obecni byli wychowankowie, pedagodzy, przybyła rodzina pani Aleksandry: córka Ewa i syn Piotr. Nie zabrakło także emerytowanych pedagogów Ośrodka, przyjaciół pani Aleksandry, którzy razem z nią pracowali.

Podczas uroczystości najpierw wybrzmiały ważne słowa:
– Są tacy ludzie, którzy nigdy nie przestają być dla nas ważni. Do takich ludzi należy pani Aleksandra Błażejewska.
Gości powitała dyrektor SOSW w Pile Małgorzata Bazelak, która przypomniała również życiorys pani Aleksandry, która prace w Pile w szkolnictwie specjalnym rozpoczęła już w 1956 r.
– Pani Aleksandra Błażejewska w historii szkoły pozostawiła pięknie zachowana kartę jako niezłomny przyjaciel osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przyszliśmy tu dzisiaj z potrzeby serca, aby uhonorować panią Aleksandrę za jej dobro i piękno. Zawód nauczyciela traktowała jak misję i nigdy nie była obojętna wobec problemów swoich wychowanków. Swoim życiem pokazała ile jest wart dla człowieka drugi człowiek. (….) Pamiętajmy o jej dewizie: „… bo nie żył, po kim piękna pamięć nie została”. Dzisiejsza uroczystość pozostawi ślad w naszej pamięci, a tablica ta będzie opowiadać historię pani Oli przyszłym pokoleniom.

Głos zajęła także córka pani Aleksandry Ewa Godycka:
– Moja mama na pewno jest tu dzisiaj razem z nami. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej to dla mojej rodziny niezwykle wzruszająca chwila. Dziękuję Panu Staroście za podjęcie tej inicjatywy, za to, że Powiat Pilski tak pięknie docenił jej wieloletnią działalność. Jesteśmy także zaszczyceni tym, że ta tablica zawisła właśnie na tym pięknym obiekcie, który był dla niej tak ważny – powiedziała.
Ewa Godycka podarowała Ośrodkowi medale i wyróżnienia, które otrzymała Aleksandra Błażejewska nadane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, odznaczenie „Za zasługi dla sportu” oraz statuetkę NIKE od Powiatu Pilskiego.

Aleksandrę Błażejewską wspominał także starosta Eligiusz Komarowski.
– Pani Ola miała wiele zasług, ale była przede wszystkim niezwykle dobrym i ciepłym człowiekiem, pełnym energii i konsekwentnym w działaniu. Kiedy w 2016 r. powierzono mi stanowisko Starosty Pilskiego pierwsze kroki skierowałem właśnie do Ośrodka i z gronem pedagogicznym rozmawiałem o jego potrzebach. Kilka dni późnej spotkałem panią Aleksandrę i obiecałem jej, że zrobię wszystko, aby przy szkole powstała nowoczesna sala sportowa i boiska. Każda nasza kolejna rozmowa zaczynała się właśnie od tej hali, można powiedzieć, że jest ambasadorem tych obiektów sportowych i była niezwykle szczęśliwa, kiedy już je wybudowaliśmy – mówił.

Starosta wspomniał również wspólny spływ kajakowy z panią Aleksandrą.
– Nieustająco zapraszała mnie na te spływy kajakowe. W końcu powiedziałem, trochę dla żartu: Pani Olu, będę, ale pod warunkiem, że razem popłyniemy. Miała wtedy chyba już 84 lata. Ku mojemu zaskoczeniu pojawiła się z plecakiem, kanapkami i przepłynęliśmy razem chyba z 10 kilometrów. Taka właśnie była pani Ola. Osobiście jestem bardzo dumny, że mogłem ją poznać – dodał starosta.

Podczas uroczystości miała miejsce także promocja książki o pani Aleksandrze Błażejewskiej, autorstwa córki Ewy Godyckiej pt. „Ktoś tu był i był…”. To opowieść faktograficzna o jej życiu, z elementami osobistych wspomnień, opatrzona dokumentami i zdjęciami, także rodzinnymi.
Inicjatorem napisania książki był starosta Eligiusz Komarowski, a Powiat Pilski wsparł jej wydanie.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement