Connect with us

Ludzie

Kombatanci Misji Pokojowych ONZ z Piły mają swój sztandar

Published

on

fot. UM Piła

Dzień 29. maja został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku jako Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Tego samego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ – ustanowiony w dniu 11 grudnia 2002 roku, po oficjalnym wniosku Ukraińskiego Stowarzyszenia Uczestników Misji Pokojowych i rządu Ukrainy.

Celem obchodów tego Międzynarodowego Dnia jest oddanie hołdu wszystkich kobietom i mężczyznom, którzy służyli i nadal służą w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych, za ich wysoki poziom profesjonalizmu, zaangażowanie i odwagę. To  również okazja, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w imię pokoju.

W przeddzień tych świąt, odbyła się uroczystość nadania sztandaru Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile.

-Sztandar, który dzisiaj otrzymują weterani skupieni w Kole nr 24 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego i policjantów z naszego regionu, za ich ponad 70-letnią służbę, podczas której okazali męstwo, odwagę i gotowość do poświęcenia własnego życia podczas misji prowadzonych w imieniu Polski na całym świecie – powiedział Piotr Głowski , prezydent Piły.

Warto dodać, że pilanie zapisali piękną kartę podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych, w których uczestniczyli już od 1953 roku. Byli w Indochinach, Egipcie, Kambodży, Libanie, Bośni i Hercegowinie, Saharze, Kuwejcie, Iraku i w Afganistanie. Niektórzy z nich, jak chorąży sztabowy Aleksander Safon, za pełnienie swych powinności i służby, zapłacili własnym życiem.

Pilscy weterani misji pokojowych ONZ zaangażowani w wojskowe operacje pokojowe poza granicami kraju, są także aktywni tutaj, na miejscu – w Pile. Szerzą ideę wolności, pokoju, organizują akcje pomocy humanitarnej i edukują kolejne pokolenia dzieci i młodzieży w duchu humanizmu i szacunku dla innych. Odgrywali i odgrywają także istotną i aktywną rolę w rozwoju naszego miasta i jego mieszkańców.

Advertisement

PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO STOWARZYSZENIA KOMBATANTÓW MISJI POKOJOWYCH ONZ, za popularyzację wkładu Polski w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, oraz za szczególną pracę na rzecz środowiska weteranów działań poza granicami państwa, niżej wymienionym przyznało:

 • Złoty Medal – ,,Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ’’ panu Tadeuszowi Daukszewiczowi – Prezesowi Koła nr 24 w Pile

Medalem brązowym ,,Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ’’ zostali odznaczeni:

 • Henryk Twardosch
 • Tadeusz Zarywka

 

Medalem Pamiątkowym Stowarzyszenia odznaczeni zostali:

 • Jacek BOGUSŁAWSKI CzłonekZarządu Województwa Wielkopolskiego
 • Przewodnicząca Rady MiastaPiły – Maria KUBICA
 • Prezydent Miasta Piły – dr Piotr GŁOWSKI
 • Prezes Zarządu Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP– płk Jan FICERMAN
 • Prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP mjr Zygmunt JELIŃSKI
 • kpt. Maciej SARNOWSKI
 • Komendant Powiatowy Policji w Pile podinsp. Marcin KOWALSKI
 • Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata RÓŻNIAK- KRZESZEWSKA
 • Ks. Kazimierz CHUDZICKI sdb
 • Ks. mjr Tomasz WOLA

 

Medalem Pamiątkowym Stowarzyszenia odznaczono Członków Koła nr 24

 • Jerzego KOBZDEJ
 • Stanisława ŚLIWAKA
 • Jana BAŁONA
 • Ryszarda SZYMANOWSKIEGO
 • Mariusza KLEJMENTA
 • Wojciecha ŚMIECHOWSKIEGO

 

Odznaczenia wręczył Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ppłk(s) mgr inż. Jerzy Kurowski.

Advertisement

Opr. na podstawie UM Piła

fot. UM Pila

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Noc Świętojańska w Nowej Wsi

Published

on

By

24 czerwca, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” zorganizowało dla mieszkańców Noc Świętojańską. Mieliśmy przyjemność gościć Burmistrza Trzcianki Pana Krzysztofa Jaworskiego, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance Panią Dominikę Jeske, Kierownik Biblioteki i Centrum Kultury Panią Ewę Szczepańską oraz radną Panią Janinę Kamińską. Imprezę rozpoczął debiut Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, które zaśpiewały piosenkę „W moim ogródecku”.

W organizację włączyła się również nasza bibliotekarka Pani Renata z Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance – filia w Nowej Wsi, która wcieliła się w postać Kupały – słowiańskie bóstwo płodności, urodzaju oraz miłości i przygotowała opowieść o tradycjach Nocy Świętojańskiej. Mieszkańcy i zaproszeni goście spalili w ognisku ziele bylicy – odpędzając w ten sposób złe moce.

Po emocjonującym turnieju w którym brali udział zaproszeni goście i mieszkańcy, nie mogło zabraknąć przejścia nad staw i puszczania wianków. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” ugotowały dla mieszkańców pyszną grochówkę i upiekły słodkości: rogaliki, drożdżówki i ciasta. Można było również upiec kiełbaskę na ognisku. Zabawa trwała do białego rana. Noc Świętojańska odbyła się na terenie „Ogródka społecznego” gdzie sadziliśmy w maju wspólnie drzewa, krzewy i kwiaty zakupione w ramach projektu Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w konkursie „Aktywni Mieszkańcy”. Cieszymy się że powstało piękne miejsce do wspólnej integracji wszystkich mieszkańców.

Dziękujemy sponsorom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy oraz strażakom z OSP Nowa Wieś za czuwanie nad bezpieczeństwem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi
„Gosposie znad stawu”

Advertisement

Continue Reading

Ludzie

Pilski Okrąglak zmieni swoje przeznaczenie

Published

on

By

Budynek przy ulicy Okólnej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Kiedyś mieściło się tu przedszkole, później budynek służył osobom bezdomnych, a teraz w tzw. Okrąglaku powstanie Pilski Instytut Integracji i Edukacji. Będzie to miejsce przyjazne seniorom, osobom z niepełnosprawnościami oraz całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Koszt przebudowy, wyposażenia i prowadzenia działalności to ponad 3 miliony złotych.

Pilski Instytut Integracji i Edukacji stworzy doskonałą przestrzeń, która służyć będzie wzmocnieniu integracji społeczności miejskiej oraz rozwijaniu i aktywizowaniu grup zagrożonych wykluczeniem. Organizowane w instytucie wydarzenia integracyjne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne będą budować relacje międzypokoleniowe,
świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.

Koszt projektu to około 2 701 000 złotych na przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych celów, zmiany terenów wokół budynku oraz wyposażenie obiektu. Kolejne ponad 670 tys. zostanie przeznaczona na działalność, która będzie tu prowadzona.

W obszarze społecznym w ramach działalności Centrum Aktywizacji Seniorów zaplanowano m.in. innowacyjne zajęcia poprawiające funkcje terapeutyczne, edukacyjne i pomagające osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej, zawodowej oraz życiu codziennym.

W ramach aktywizacji gospodarczej przewidziano m.in. organizację wydarzeń w zakresie edukacji zawodowej, co pozwoli dostosować młodzież do wyzwań zawodowych związanych z Nową Ścieżką Rozwoju (m.in. pod nazwą Piła na Start, Pilska Akademia Umiejętności), zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju
zawodowego, co ma tym samym poprawić relatywnie złą sytuację finansową mieszkańców i niedobory na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych). Partnerami Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji są uczelnie wyższe i samorządy gospodarcze.

Advertisement

Projekt jest realizowany w ramach projektu “Miasto Piła z nową energią!” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Continue Reading
Advertisement