Connect with us

Ludzie

Kombatanci Misji Pokojowych ONZ z Piły mają swój sztandar

Published

on

fot. UM Piła

Dzień 29. maja został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku jako Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Tego samego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ – ustanowiony w dniu 11 grudnia 2002 roku, po oficjalnym wniosku Ukraińskiego Stowarzyszenia Uczestników Misji Pokojowych i rządu Ukrainy.

Celem obchodów tego Międzynarodowego Dnia jest oddanie hołdu wszystkich kobietom i mężczyznom, którzy służyli i nadal służą w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych, za ich wysoki poziom profesjonalizmu, zaangażowanie i odwagę. To  również okazja, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w imię pokoju.

W przeddzień tych świąt, odbyła się uroczystość nadania sztandaru Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile.

-Sztandar, który dzisiaj otrzymują weterani skupieni w Kole nr 24 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego i policjantów z naszego regionu, za ich ponad 70-letnią służbę, podczas której okazali męstwo, odwagę i gotowość do poświęcenia własnego życia podczas misji prowadzonych w imieniu Polski na całym świecie – powiedział Piotr Głowski , prezydent Piły.

Warto dodać, że pilanie zapisali piękną kartę podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych, w których uczestniczyli już od 1953 roku. Byli w Indochinach, Egipcie, Kambodży, Libanie, Bośni i Hercegowinie, Saharze, Kuwejcie, Iraku i w Afganistanie. Niektórzy z nich, jak chorąży sztabowy Aleksander Safon, za pełnienie swych powinności i służby, zapłacili własnym życiem.

Advertisement

Pilscy weterani misji pokojowych ONZ zaangażowani w wojskowe operacje pokojowe poza granicami kraju, są także aktywni tutaj, na miejscu – w Pile. Szerzą ideę wolności, pokoju, organizują akcje pomocy humanitarnej i edukują kolejne pokolenia dzieci i młodzieży w duchu humanizmu i szacunku dla innych. Odgrywali i odgrywają także istotną i aktywną rolę w rozwoju naszego miasta i jego mieszkańców.

PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO STOWARZYSZENIA KOMBATANTÓW MISJI POKOJOWYCH ONZ, za popularyzację wkładu Polski w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, oraz za szczególną pracę na rzecz środowiska weteranów działań poza granicami państwa, niżej wymienionym przyznało:

  • Złoty Medal – ,,Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ’’ panu Tadeuszowi Daukszewiczowi – Prezesowi Koła nr 24 w Pile

Medalem brązowym ,,Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ’’ zostali odznaczeni:

  • Henryk Twardosch
  • Tadeusz Zarywka

 

Medalem Pamiątkowym Stowarzyszenia odznaczeni zostali:

Advertisement
  • Jacek BOGUSŁAWSKI CzłonekZarządu Województwa Wielkopolskiego
  • Przewodnicząca Rady MiastaPiły – Maria KUBICA
  • Prezydent Miasta Piły – dr Piotr GŁOWSKI
  • Prezes Zarządu Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP– płk Jan FICERMAN
  • Prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP mjr Zygmunt JELIŃSKI
  • kpt. Maciej SARNOWSKI
  • Komendant Powiatowy Policji w Pile podinsp. Marcin KOWALSKI
  • Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata RÓŻNIAK- KRZESZEWSKA
  • Ks. Kazimierz CHUDZICKI sdb
  • Ks. mjr Tomasz WOLA

 

Medalem Pamiątkowym Stowarzyszenia odznaczono Członków Koła nr 24

  • Jerzego KOBZDEJ
  • Stanisława ŚLIWAKA
  • Jana BAŁONA
  • Ryszarda SZYMANOWSKIEGO
  • Mariusza KLEJMENTA
  • Wojciecha ŚMIECHOWSKIEGO

 

Odznaczenia wręczył Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ppłk(s) mgr inż. Jerzy Kurowski.

Opr. na podstawie UM Piła

fot. UM Pila

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement