Connect with us



<

Ludzie

Dożynki Gminne w Starej Łubiance

Published

on

W sobotę 3 września do Starej Łubianki tłumnie zjechali się nie tylko mieszkańcy Gminy Szydłowo, ale też okolicznych miejscowości. Pogoda dopisała, a frekwencja przerosła oczekiwania.

Wszystko zaczęło się mszą dożynkową w kościele w Starej Łubiance. Stąd też, zaraz po liturgii, na boisko sportowe (miejsce dożynek) ruszył dożynkowy korowód. I napisać, że był on wyjątkowo piękny i kolorowy, to napisać niewiele. To po prostu trzeba było zobaczyć na żywo.

Po 15:00 oficjalnie rozpoczęto wydarzenie, powitano gości i mieszkańców. Swoje coroczne przemówienie wygłosił Wójt Gminy Szydłowo Tobiasz Wiesiołek, a po nim na scenie pojawili się z kolei zaproszeni goście, kierując swe słowa do licznie zebranych. Chwilę później do akcji wkroczył Zespół Pieśni i Tańca „Łany”, który odprawił obrzęd dożynkowy.

Warto wspomnieć, że nie lada gratką – szczególnie dla miłośników wieprzowiny – był zaserwowany bezpłatnie prosiak z doła. Pyszne dania pojawiły się też na pięknie udekorowanych stoiskach przygotowanych przez sołectwa rywalizujące w ramach Dożynkowego Konkursu Sołectw. Konkurs ten składał się z czterech kategorii: stoiska dożynkowego, przyczepy dożynkowej, dożynkowego przystrojenia sołectwa i wieńca dożynkowego. Jak ostatecznie przedstawiają się jego wyniki? Tego dowiedzieliśmy się – a jakżeby inaczej – właśnie podczas Dożynek. Pierwsze miejsce zajął gospodarz dożynek – sołectwo Stara Łubianka, na drugim stopniu podium stanęło sołectwo Kotuń, a na trzecim miejscu uplasowało się sołectwo Leżenica. To była fantastyczna rywalizacja, bo każde z sołectw wspięło się na wyżyny swoich możliwości. Rzec można, że cały ubiegły tydzień – a czego kulminacją był miniony weekend – Gmina Szydłowo żyła wyłącznie dożynkami.

Advertisement

Podczas święta plonów swój koncert zagrały też Łany, a supportem dla gwiazdy wieczoru był zespół Atest. O 21:00 nastąpił z kolei moment, na który czekali wszyscy zebrani. Na scenie w Starej Łubiance pojawił się zespół Power Play – autorzy takich hitów jak „Lubisz to lubisz”, „Co ma być to będzie”, „NajPiękne” czy „Kochaj mnie” – i dał prawdziwe show. Power Play doskonale przygotował publikę na zabawę taneczną, która wystartowała około 22:00 i trwała do białego rana.

To było piękne święto plonów. Dokładnie takie, na jakie zasługują rolnicy i mieszańcy wsi.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement