Connect with us

Ludzie

Dożynki Gminne w Starej Łubiance

Published

on

W sobotę 3 września do Starej Łubianki tłumnie zjechali się nie tylko mieszkańcy Gminy Szydłowo, ale też okolicznych miejscowości. Pogoda dopisała, a frekwencja przerosła oczekiwania.

Wszystko zaczęło się mszą dożynkową w kościele w Starej Łubiance. Stąd też, zaraz po liturgii, na boisko sportowe (miejsce dożynek) ruszył dożynkowy korowód. I napisać, że był on wyjątkowo piękny i kolorowy, to napisać niewiele. To po prostu trzeba było zobaczyć na żywo.

Po 15:00 oficjalnie rozpoczęto wydarzenie, powitano gości i mieszkańców. Swoje coroczne przemówienie wygłosił Wójt Gminy Szydłowo Tobiasz Wiesiołek, a po nim na scenie pojawili się z kolei zaproszeni goście, kierując swe słowa do licznie zebranych. Chwilę później do akcji wkroczył Zespół Pieśni i Tańca „Łany”, który odprawił obrzęd dożynkowy.

Warto wspomnieć, że nie lada gratką – szczególnie dla miłośników wieprzowiny – był zaserwowany bezpłatnie prosiak z doła. Pyszne dania pojawiły się też na pięknie udekorowanych stoiskach przygotowanych przez sołectwa rywalizujące w ramach Dożynkowego Konkursu Sołectw. Konkurs ten składał się z czterech kategorii: stoiska dożynkowego, przyczepy dożynkowej, dożynkowego przystrojenia sołectwa i wieńca dożynkowego. Jak ostatecznie przedstawiają się jego wyniki? Tego dowiedzieliśmy się – a jakżeby inaczej – właśnie podczas Dożynek. Pierwsze miejsce zajął gospodarz dożynek – sołectwo Stara Łubianka, na drugim stopniu podium stanęło sołectwo Kotuń, a na trzecim miejscu uplasowało się sołectwo Leżenica. To była fantastyczna rywalizacja, bo każde z sołectw wspięło się na wyżyny swoich możliwości. Rzec można, że cały ubiegły tydzień – a czego kulminacją był miniony weekend – Gmina Szydłowo żyła wyłącznie dożynkami.

Podczas święta plonów swój koncert zagrały też Łany, a supportem dla gwiazdy wieczoru był zespół Atest. O 21:00 nastąpił z kolei moment, na który czekali wszyscy zebrani. Na scenie w Starej Łubiance pojawił się zespół Power Play – autorzy takich hitów jak „Lubisz to lubisz”, „Co ma być to będzie”, „NajPiękne” czy „Kochaj mnie” – i dał prawdziwe show. Power Play doskonale przygotował publikę na zabawę taneczną, która wystartowała około 22:00 i trwała do białego rana.

Advertisement

To było piękne święto plonów. Dokładnie takie, na jakie zasługują rolnicy i mieszańcy wsi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pleceminie odbyły się Manewry grzybowe

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Do Plecemina w gm. Tarnówka przyjechało dziś wielu zapalonych grzybiarzy. Każdy z nich chciał wziąć udział w Manewrach grzybowych.

Choć jeszcze dwa tygodnie temu impreza, ze względu na suszę w lasach, stała pod znakiem zapytania, to ostatecznie na kilka dni przed manewrami, jak na zawołanie spadł ulewny deszcz. W lasach zrobiło się wilgotno i zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby.

Kilka lat temu podczas manewrów zebrano nawet pół tony grzybów! Tym razem nie było tak dużo. Wybierano najładniejszy okaz prawdziwka, no i tradycyjnie odbył się konkurs na najlepsze pierogi z  grzybowym nadzieniem.

Do tego ostatniego konkursu zgłosiło się pięć pań. Zwyciężyła potrawa “Rudy rydz” , którą przygotowała Monika Rutkowska. Wśród najpiękniejszych grzybów zwyciężył borowik szlachetny, którzy przyniosła z lasu Maria Piec.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Nowe korony dla Piety Skrzatuskiej na 50-lecie diecezji

Published

on

By

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w ramach obchodów 50-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.W jej trakcie Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka.

Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystej mszy Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Wdzięczność wiernym diecezji wyraził Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Edward Dajczak. W imieniu Samorządu Powiatu Pilskiego gratulacje oraz ornat biskupowi wręczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Diecezję Koszalińsko-Kołobrzeską tworzą ludzie silnej wiary, oddani służbie Bogu. To wielka Wspólnota, która ma ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie religijnym, ale także historycznym,  kulturotwórczym i patriotycznym. Obchody 50-lecia w Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu, które jest wyjątkowym miejscem kultu i wiary, do którego przybywają pielgrzymi z całego kraju i świata, to ważne wydarzenie dla mieszkańców powiatu pilskiego, koronacja Skrzatuskiej Piety na 50-lecie diecezji jest wspaniałym darem dla wiernych – mówi wicestarosta.

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu zbudowano w XVII wieku jako wotum za odsiecz wiedeńską. XV- wieczna figurka Piety z drewna wierzbowego znajduje się w ołtarzu głównym i słynie z wielu łask, a kościół w Skrzatuszu w jest drugą – po kołobrzeskiej konkatedrze – bazyliką mniejszą w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement