Connect with us

Lifestyle

Muniek Staszczyk: mógłbym już nie grać, ale co bym wtedy robił?

Published

on

fot. PAP

Od ponad czterech lat ma nowe życie. Nowe, bo wylew, którego Muniek Staszczyk doznał w 2019 roku, mocno go zmienił. W nowym życiu ludzie często robią to, czego wcześniej nie robili albo wracają do tego, co wcześniej porzucili. On zdecydował się na jedno i drugie – najpierw reaktywował działalność zespołu T.Love, a teraz nagrał pierwszą w swojej karierze piosenkę świąteczną.

Nam Muniek Staszczyk mówi, jak na ten utwór zareagowali jego fani, jak przygotowuje się na Boże Narodzenie, czy bardzo przeżył swoje niedawne 60. urodziny i jak długo zamierza jeszcze śpiewać na scenie.

PAP Life: Jesteś na scenie 40 lat, w tym czasie nagrałeś kilkanaście płyt i wiele piosenek, które dziś są w kanonie polskiej muzyki rockowej. I gdy wydawało się, że już niczym nie zaskoczysz, ty nagrałeś pierwszą w karierze piosenkę świąteczną. Co cię do tego skłoniło?

 

Advertisement

Muniek Staszczyk: Wiele rzeczy zrobiłem, ale piosenki świątecznej nie miałem w swoim dorobku. A przecież bardzo wielu znanych artystów i grup takie ma. Można wymienić choćby Johna Lennona, Franka Sinatrę, Elvisa Presleya, The Slade, Wham i jeszcze wiele innych. Natomiast moim zdaniem nie ma za dużo polskich piosenek świątecznych, które nie byłyby jakieś bardzo banalne, bez tych wszystkich „jingle bells” i tak dalej. Prawda jest taka, że o piosence świątecznej myślałem już od dawna. Od dzieciaka lubię ten świąteczny czas, dla mnie Boże Narodzenie to po prostu magia. Śnieg, mróz, choinki itd. Wiadomo, różnie bywało z pogodą w ostatnich latach, ale ja jestem człowiekiem urodzonym w latach 60., mi święta kojarzą z zimową, bajkową aurą. Jakiś czas temu porozmawiałem z Jankiem Benedkiem, moim muzycznym partnerem, z którym od lat tworzymy piosenki i powiedziałem mu, że chciałbym nagrać świąteczny utwór. Zaczęliśmy pracować i przyznam, że wcale nie szło tak bezproblemowo. Wcale nie jest łatwo napisać piosenkę bożonarodzeniową. A że mi bardzo zależało na tym, żeby uniknąć takiej tandety, więc wszystko trochę mi to zajęło czasu. W końcu Janek nagrał melodię, która mi pasowała i to było to. A potem przyszła propozycja od twórców komedii romantycznej „Uwierz w Mikołaja”, którzy zainteresowali się tym kawałkiem, wtedy jeszcze w wersji roboczej i chcieli go użyć do filmu. Powiem szczerze, że mnie ta piosenka bardzo się podoba. Jest lekka, pozytywna, właściwie miłosna, a nie typowo świąteczna. Dawno się tak nie cieszyłem ze swojej nowej piosenki.

 

 

PAP Life: A jak zareagowali twoi fani? Nie byli zawiedzeni, że ty stary rockman, śpiewasz taki kawałek?

Advertisement

 

M. S.: W sumie reakcje były takie jak zwykle, czyli pół na pół. Połowa fanów zawsze jest na tak, a druga połowa na nie. Czytałem komentarze, jakie pojawiały się w Internecie. Jedni pisali: „Muniek, co ty robisz, świąteczna piosenka, no co ty?”, a drudzy: „Jaka fajna piosenka”. Część naszych fanów postrzega T. Love jako zespół zaangażowany, który wyszedł z muzyki punkowej, raczej grający surowego rock’n’rolla, chociaż przecież graliśmy bardzo różne rzeczy, właściwie surfowaliśmy po każdym stylu. Wiadomo, że jesteśmy zespołem gitarowym, ale nagraliśmy też piosenki disco, piosenki reggae, piosenki bluesowe, country. Ludzie rozpoznają T. Love po moim głosie i tekstach. Ja sam lubię też lekkie piosenki. Lubię Rolling Stonesów, ale lubiłem też ABBĘ. Ja dzielę muzykę na dobrą i złą. W naszym repertuarze są piosenki o miłości, piosenki o seksie, piosenki o Bogu, piosenki o namiętnościach, o smutku, o Polsce – T .Love tych wszystkich tematów zawsze dotykał. Myślę, że nie mamy się czego obawiać. Możemy grać to, co chcemy. Piosenkę świąteczną też.

 

 

Advertisement

PAP Life: Jak spędzasz Boże Narodzenie? W domu czy gdzieś wyjeżdżasz?

 

M. S.: Nigdy w życiu nie byłem w święta w żadnym ciepłym kraju, zawsze zostawałem w Polsce – albo w Warszawie, albo gdzieś w górach. Nie krytykuję tego, że ludzie gdzieś wyjeżdżają, każdy ma swój punkt widzenia, ale ja nie miałem potrzeby, żeby wyjeżdżać na jakieś Bahamy. Święta zawsze spędzamy rodzinnie. Mój tata odszedł dwa lata temu, ale jest mama, jest rodzina żony, są nasze dzieci, a że mąż mojej córki jest Włochem, to często jeszcze przyjeżdża do nas włoska rodzina. Trochę ludzi się zbiera. Przez lata Wigilia zawsze była u nas w domu, ale teraz pałeczkę przejął syn. Poczuł ten klimat, lubi być gospodarzem i nawet dobrze, że tak się stało, bo odciąża trochę moją żonę.

 

Advertisement

 

PAP Life: Śpiewasz kolędy?

 

M. S.: U mnie śpiewa zawsze Staszek Sojka z płyty „Kolędy polskie”. To są najprostsze wykonania – tylko głos Staszka i pianino – świetne wersje bez żadnego upiększenia. Ja nie muszę śpiewać, bo Staszek śpiewa.

Advertisement

 

 

PAP Life: Jak święta to też prezenty. Wolisz je dawać czy dostawać?

 

Advertisement

M. S.: Jestem hojny, uwielbiam robić prezenty. Oczywiście trochę mnie ta komercjalizacja świąt irytuje, ale tak jest wszędzie na świecie, wszyscy chcą sprzedać jak najwięcej towarów. Nie dostaję jakiegoś szaleństwa przedświątecznego, lubię sobie przemyśleć, co i komu podaruję. Mam trochę osób do obdarowania, kupowanie prezentów to cały rytuał. Janek Nowicki, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, który co roku bawił się w swoim rodzinnym Kowalu w Mikołaja, jeździł po wsi i rozdawał dzieciom prezenty. Janek zawsze mówił: „Munio, grałem Dostojewskiego, Szekspira grałem, wszystkie najważniejsze role świata, a ten Mikołaj to mnie chyba najbardziej kręci”.

 

 

PAP Life: Z Janem Nowickim byłeś bardzo zaprzyjaźniony. 7 listopada minęła pierwsza rocznica jego śmierci. Brakuje ci go?

Advertisement

 

M. S.: Poznaliśmy się ponad 15 lat temu, najpierw to była znajomość, potem przyjaźń, naprawdę duża. Janek był dla mnie kimś bardzo ważnym, jak drugi tata, starszy brat. Bardzo mi go brakuje. Niedawno uświadomiłem sobie, że minął właśnie rok. Zwykle odejście kogoś bliskiego odczuwa się z opóźnieniem i teraz do mnie dociera z całą siłą. Bardzo dużo nas łączyło z Jankiem – podobne charaktery, podobne spojrzenie na wiele spraw, nawet ten sam znak zodiaku, bo tak się składa, że urodziliśmy się tego samego dnia – 5 listopada – tylko on 24 lata wcześniej.

 

 

Advertisement

PAP Life: Skoro już wspominasz datę urodzin… Miesiąc temu skończyłeś 60 lat. Te urodziny były dla ciebie jakąś cezurą?

 

M. S.: Myślę, że sześćdziesiątka to jest na pewno taki pierwszy moment, kiedy coraz bardziej zastanawiasz się nad swoją przemijalnością. Chociaż w zasadzie śmierć interesowała mnie od zawsze. W tekstach piosenek T.Love były podejmowane to tematy spraw ostatecznych, mimo że jesteśmy zespołem rock’n’rollowym i generalnie łobuzerskim. To się zresztą Jankowi podobało, za to mnie cenił. Nie można powiedzieć, że sześćdziesięcioletni facet to jest starszy człowiek, skoro Stonesi mając 80 lat nagrali świetną płytę „Hackney Diamons”. Ale na pewno perspektywa przy sześćdziesiątce jest inna niż przy pięćdziesiątce. No, bo ile mi jeszcze zostało? Jak kończyłem pięćdziesiątkę, to kiedy kumple pytali mnie, czy mam jakiś dół, mówiłem: „Stary, co ty, świetna impreza była”. Teraz nie robiłem żadnej imprezy. Zagrałem po prostu koncert w Krakowie, a po koncercie wynajęliśmy małą salkę, przyjechało trochę znajomych z Warszawy, z Częstochowy, Krakowa. Kameralne spotkanie. Nie da się ukryć, że 60 lat to jednak jest konkret. Na początku tego roku dopadły mnie jakieś myśli na ten temat, pojechałem do mamy, mówię: „Mamo, jakoś tak mi smutno”. A mama: „Synu, co ty żartujesz, nie rób sobie jaj, po pierwsze żyjesz, a mogłoby cię już nie być grasz koncerty, jesteś w pełni sprawny, ludzie cię lubią, co ty gadasz. Ja mam 84 lata, nogi chore, a jeżdżę samochodem. Poza tym ludzie mają nie takie problemy, nie ma o czym mówić, na pewno refleksja musi być, bo nie uciekniesz od tego. Ale do przodu, trzeba się teraz cieszyć każdą chwilą”.

 

Advertisement

 

PAP Life: Mama miała sporo racji, o czym świadczy choćby przykład wspomnianych Stonesów. A czy zespół T.Love będzie grał tak długo jak Jagger i spółka? Był moment, kiedy wydawało się, że chcesz skończyć z graniem, grupa była zawieszona. Ale w ubiegłym roku wznowiliście działalność i wydaliście świetną płytę.

 

M. S.: Często o tym gadam z przyjaciółmi, z żoną. Wiadomo, że niejednokrotnie chciałem skończyć z T.Love, z rock’n’rollem, ale nigdy mi się to nie udało. Miałem przerwę, pięć lat zespół nie grał. Ale w pewnym momencie pomyślałem: „Kurde, przecież ja to najlepiej umiem robić, całe życie to robiłem”. Oczywiście można robić coś innego. Ale tak naprawdę to co ja bym robił, gdybym nie grał? Mógłbym na przykład podróżować po świecie. Ale chyba aż tak mnie to nie kręci.

Advertisement

 

 

PAP Life: Trzeba mieć po co rano wstać z łóżka.

 

Advertisement

M. S.: Dlatego chyba tak jak starzy bluesmani trzeba grać do końca. Kiedyś rozmawiałem o tym z Kazikiem Staszewskim. Powiedziałem wtedy: „Wiesz co, Kazik, ja to często mam doła, nie chce mi się już na tą scenę wychodzić”. A wtedy on odparł: „Stary, mówiąc tak, grzeszysz. My nie wstajemy do pracy na szóstą czy na ósmą, mamy uprzywilejowany zawód, robimy co kochamy i jeszcze nam płacą”. I jeszcze wymienił, ile procent ludzi na świecie ma taki uprzywilejowany zawód. Miał rację.

 

 

PAP Life: Kim są dziś fani T. Love? Dla kogo gracie?

Advertisement

 

M. S.: To jest bardzo szerokie spektrum – ludzie w wieku 30, 40 50 lat i starsi. Często przychodzą na koncerty ze swoimi dziećmi. Młodzi są w mniejszości, ale cieszy mnie to, że w ogóle są. T.Love jest zespołem wielopokoleniowym, co jest dużą zasługą starego składu. W przypadku takiego zespołu, który długo gra, to fani starzeją się z zespołem. Trzeba patrzeć na to realnie. Wiadomo, że małolaci mają swoje gwiazdy i to jest absolutnie naturalne. Ja z pokorą podchodzę do tego, że rynek się zmienia, fajnie, że polscy artyści sprzedają stadiony, co za moich czasów było niemożliwe. Cieszę się z sukcesów kolegów i koleżanek, ale – jak śpiewał Wojciech Młynarski – muszę robić swoje. Trzeba być sobą, nie będę udawał rapera czy jakiegoś wytatuowanego chłopaka, który ma 20 lat. Zresztą za to ludzie cenią mnie i zespół. T. Love ma długą historię, ma swój dorobek, doświadczenie, więc to wszystko pracuje. Chyba na tym polega nasza siła, że ludzie się na nas nigdy się nie zawiedli.

 

 

Advertisement

PAP Life: Będzie nowa płyta?

 

M. S.: Od stycznia zaczynamy pracę nad nowym albumem studyjnym. Jeszcze niewiele o nim wiemy, ale powstają powoli pierwsze piosenki. Plan jest taki, żeby wydać tę płytę na początku 2025, bo rok to nam zajmie na luzie. A potem chcemy znowu pojechać w trasę. Skoro ten powrót nam się udał, to dlaczego nie mamy kontynuować. (PAP Life)

 

Advertisement

Rozmawiała Izabela Komendołowicz-Lemańska

 

ikl/ gra/

 

Advertisement

Muniek Staszczyk (właśc. Zygmunt Staszczyk) – współzałożyciel, wokalista i autor tekstów zespołu T.Love, z wykształcenia polonista. Razem z macierzystą formacją nagrał 13 płyt studyjnych i kilka koncertowych, oprócz tego ma w także trzy albumy solowe, wielokrotnie udzielał się też w projektach innych artystów. W lipcu 2019 roku w trakcie trasy koncertowej w Londynie dostał wylewu.. W 2021 wydał płytę „Na żywo i akustycznie 2018–2019”, którą nagrał z wraz z formacją Muniek i Przyjaciele. W ubiegłym roku wraz z reaktywowanym po pięciu latach zespołem T.Love wydał płytę „Hau! Hau!”. Ma żonę Martę oraz dwoje dorosłych dzieci – syna Jana i córkę Marię.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Lifestyle

Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik – sekrety aktorskiego duetu z trylogii „Rojst”

Published

on

By

fot. PAP

Między nimi jest 40 lat różnicy wieku, ale obaj są zaliczani do najlepszych polskich aktorów. W trylogii „Rojsta” wcielili w role dwóch dziennikarzy: starszego, już trochę wypalonego i młodego, ambitnego, próbującego robić karierę w gazecie. Stworzyli postaci, które pokochali widzowie „Rojsta”. Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik w rozmowie dla PAP Life opowiadają, dlaczego przyjęli propozycje Jana Holoubka, żeby zagrać w jego serialu, czego się o sobie nawzajem nauczyli i dlaczego żałują się, że “Rojst” się skończył.

 

Trzecią i ostatnią cześć „Rojsta” – „Rojst Millenium” można oglądać od 28 lutego na Netfliksie.

PAP Life: Co takiego zaciekawiło was w scenariuszu „Rojsta”, że kilka lat temu zdecydowaliście się zagrać w serialu, który reżyserował debiutant?

Advertisement

 

 

Andrzej Seweryn: Mnie uwiodła rola Witolda Wanycza. W pierwszej serii postać Wanycza jest młodsza niż ja i to też mi sprawiło przyjemność. Widziałem w tym szansę na pokazanie innej mojej aktorskiej twarzy niż dotąd znana. I byłem oczarowany osobą reżysera, Jana Holoubka, którego znałem z filmu, który nakręcił – rozmowy Tadeusza Konwickiego z Gustawem Holoubkiem („Słońce i cień”, 2007 – red.). Te dwie osoby były bardzo ważne w moim życiu – aktorskim, obywatelskim, moralnym i ten film bardzo mi się podobał.

 

Advertisement

 

Dawid Ogrodnik: Bardzo dobrze pamiętam moje pierwsze spotkanie z Jankiem przy pizzy na Mokotowie, kiedy przyniósł mi scenariusz i prosił, żebym go chociaż przeczytał. Oczywiście teraz żartuję. Wszystko, co potem się wydarzyło, przerosło moje najśmielsze oczekiwania, więc dziś trudno mi powiedzieć, czy na początku urzekł mnie scenariusz, ponieważ tak naprawdę był to etap pracy nad nim. Janek był bardzo otwarty na różne pomysły. Chciał, żeby zwracać mu uwagę na to, co jest do poprawienia, czy widzę jakieś luki, co bym chciał wprowadzić. Natomiast nie ukrywam, że podczas tego pierwszego spotkania byłem zachwycony jego osobowością, inteligencją, sposobem opowiadania, w jaki sposób chciałby otworzyć tę historię, montować struktury filmu, napięcia. W „Rojście” bardzo mi się podobał swoisty rodzaj niepisanego paktu między starszym, już trochę wypalonym zawodowo dziennikarzem, a młodym, ambitnym, próbującym robić karierę w gazecie. Ta relacja wydawała mi się szalenie intrygująca, sam mam bardzo duży szacunek do starszych osób i lubię z nimi przebywać, korzystać z ich mądrości. Kiedy potem dowiedziałem się, że tego starszego będzie grał Andrzej Seweryn, bardzo się ucieszyłem. Pamiętam, jak oszalałem z radości, gdy Andrzej pierwszy raz w serialu założył adidasy. Powiedziałem wtedy do Janka: „Zostawcie te adidasy! Zobacz, jak Andrzej kombinuje, szuka jak my wszyscy – może tak, może inaczej”.

 

 

Advertisement

PAP Life: Redaktor Wanycz, który planuje wyjazd na Zachód, chodzi ubrany w charakterystycznej, militarnej kurtce. W prowincjalnym miasteczku sprawia wrażenie outsidera.

 

 

A.S.: To amerykańska kurtka wojskowa, z naszywkami US Army, którą nosiłem w latach 60., 70., nawet 80. w Paryżu. W Polsce, w środowisku artystycznym była bardzo modna, ale w Paryżu nosić kurtkę amerykańskiego żołnierza w kręgach teatralnych czy filmowych, które były trochę antyamerykańskie, pacyfistyczne, to był skandal. Nie pamiętam, czyj to był pomysł z tą kurtką, ale naprawdę to tworzyło rolę. Albo fryzura Dawida Ogrodnika w „Rojście”. To jest rozkoszne, jak to buduje postać Zarzyckiego.

Advertisement

 

 

PAP Life: To niesamowite, że ubranie, buty, fryzura sprawiają, że aktor zaczyna inaczej się poruszać, inaczej mówić.

 

Advertisement

 

D.O.: Nawet teraz, jak o tym opowiadam, wszystkie włosy na rękach mi stoją. Kiedy Andrzej założył te adidasy, to było coś niezwykłego – spojrzałem na niego, jak on się zaczął poruszać, jak zaczął szybciej w tych butach chodzić. Pomyślałem wtedy, że wygląda tak, jakby był moim 40-letnim kumplem. Po prostu Andrzej był fascynujący, magnetyczny, jakiś taki bardzo precyzyjny, chociaż jest aktorem bardzo precyzyjnym. Ale przez te adidasy zyskał coś więcej. Chciałem z nim przebywać, chciałem z nim dialogować, chciałem improwizować.

 

 

Advertisement

A.S.: To jest bardzo ciekawe, co teraz mówi Dawid. Dlatego że oczywiście widziałem wcześniejsze jego prace na ekranie. Zawsze podkreślam mój podziw i adorację dla niego, ale nie wiedziałem, jakim jest kolegą na planie. I być może taki szczegół, o którym wspomina Dawid, spowodował, że między nami naprawdę nie było relacji, której podstawą była różnica wieku. Myśmy po prostu byli partnerami dla siebie, żartowali, kpili, proponowali, wykonywali – jak trzeba było, nawet 10 razy, szanowali wzajemnie swoją wrażliwość.

 

 

PAP Life: Witold Wanycz jest mentorem dla Piotra Zarzyckiego, ale też się od niego uczy. Jeden dla drugiego jest inspiracją. W relacji między wami jest podobnie?

Advertisement

 

 

D.O.: Kiedyś Andrzej powiedział, że uczymy się od siebie i byłbym hipokrytą, gdybym temu zaprzeczył. Myślę, że wspólnie dawaliśmy z siebie więcej niż mogliśmy dać z osobna. To zabawne, ale wiem, że ludzie za nami tęsknią. To znaczy tęsknią za Piotrem Zarzyckim i Wanyczem, bo przecież nie znają nas prywatnie. Ale w zbiorowej świadomości widza przez ten serial staliśmy się duetem nierozdzielnym. Nie postrzegam siebie w tym serialu przez pryzmat mojej roli, tylko poprzez naszą współpracę. To też jest dla mnie coś nowego, co mi się pierwszy raz w życiu wydarzyło.

 

Advertisement

 

PAP Life: Czy w duecie weszliście na wyższy poziom aktorstwa?

 

 

Advertisement

A.S.: Kto wie, czy nie jest coś takiego? Pamiętam, że przy „Ostatniej rodzinie” szanowano rolę Dawida, szanowano rolę Oli Koniecznej, szanowano moją, ale Onet przyznał również nagrodę całej trójce. Moim zdaniem był to dowód zrozumienia naszej pracy, ponieważ każdy z nas wpływa na partnera. I to w tamtym przypadku było oczywiste, więc jestem przekonany, że w „Rojście” jest tak samo.

 

 

PAP Life: Dawidzie, przed wejściem na plan „Rojsta” odbyłeś staż w redakcji dziennika „Rzeczpospolita”. To był twój pomysł?

Advertisement

 

 

D.O.: Powiedziałem Jankowi (Holoubkowi), że po prostu muszę dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądała praca dziennikarza. Miałem świadomość, że czasy się zmieniły i współczesne dziennikarstwo wygląda zupełnie inaczej, a ja chciałem oddać ducha tamtych czasów. W „Rzeczpospolitej” wtedy jeszcze pracowali dziennikarze, którzy pamiętali realia z lat 80. Była m.in. 80-letnia dziennikarka, która pracowała jeszcze w starym stylu. Kiedyś inni dziennikarze zawołali mnie: „Zobacz, ona wycina, przekłada i nakleja na kartkę i robi okładkę, która dziś powstaje komputerowo. Ale ona robi to tak, jak dawniej”. To odkrywanie przeszłości krok po kroku miało niesłychany urok, zakochałem się w tym. Natomiast w drugiej serii „Rojsta”, kiedy przewodziłem redakcji, zobaczyłem, jak ciężko jest wpływać na innych, wymagać od nich, motywować. To w ogóle jest temat dzisiejszych czasów: jak to robić, żeby z jednej strony było to skuteczne, a z drugiej nie było opresyjne. Przyznam, że tego nie wiem, bo na przykład mnie od małego motywowała twarda ręka. Nie mówię, że ona była mobbingująca, absolutnie nie o to chodzi. Tylko jednak, jak ktoś twardo stawiał mi wymagania, mówił: „Będzie tak albo tak. Jeżeli nadal będziesz to źle robił, to żegnamy się z pracą”. To wtedy rozumiałem słowo „odpowiedzialność”, które dzisiaj moim zdaniem bardzo straciło na wartości. Czyli wiedziałem, że jak nie będę ćwiczył, to nie osiągnę sukcesu, jak się nie przygotuję, to nie dostanę się do szkoły. Rozumiałem, że to zależy ode mnie.

 

Advertisement

 

PAP Life: Czy zawód dziennikarza ma coś wspólnego z zawodem aktora?

 

 

Advertisement

D.O.: Trochę tak. Jeżeli chce się te zawody rzetelnie wykonywać, ważny jest proces researchu, dowiadywania się, poszukiwania, podchodzenie z pokorą do tematu, którego się nie zna. Myślę, że gdybym nie był aktorem, to spokojnie mógłbym rozważyć zawód dziennikarza. Szperanie sprawia mi chyba największą satysfakcję, chociaż ostatnio też pisanie. Myślę, że dziennikarz i aktor mają ten element rozwoju, który mnie interesuje.

 

 

A.S.: Kiedy tak słucham Dawida i obserwuję świat, to chyba rzeczywiście bardzo bym chciał być dziennikarzem. Musiałbym tylko pracować nad wykształceniem, ale to fantastyczna praca. Przecież wy jesteście władzą. Po 15 października umieściłem na swoim Instagramie podziękowanie dla wszystkich polskich dziennikarzy, którzy walczyli, nie poddawali się. Niektórzy w imię prawdy naprawdę cierpieli. Proszę pomyśleć o dziennikarzach z tych prowincjonalnych gazet, którym przez ostatnie osiem lat naprawdę nie było łatwo.

Advertisement

 

 

D.O.: Jest jeszcze takie dziennikarstwo, jakie na przykład robi Wojtek Bojanowski (autor reportaży i filmów dokumentalnych, zajmuje się tematyką zagraniczną i dziennikarstwem śledczym – red.), którego szalenie podziwiam za odwagę. Chciałem to wspomnieć, żeby oddać takim dziennikarzom szacunek.

 

Advertisement

 

PAP Life: Trylogia „Rojst” to podróż w czasie przez lata 60., 80., 90., kończąc na millenium. Czym dla was była ta podróż?

 

 

Advertisement

A.S.: Oczywiście wiązała się z różnymi osobistymi wspomnieniami. Ale przychodzi mi jeszcze jedna refleksja. Wszyscy młodzi zawsze myślą, że czas się nie liczy, życie do nich należy, że trzeba tu i teraz. Czas się bardzo liczy. Myślę, że im wcześniej młodzi będą wiedzieli o tym, że przemijają, tym lepiej dla nich. Wszystko przemija i czas płynie równo dla wszystkich. To jest sprawiedliwe. Tak jak i śmierć jest sprawiedliwa. Po prostu nie da się jej uniknąć.

 

 

D.O.: My, jako aktorzy jesteśmy zapraszani do różnych podróży: do czasu wojny, PRL -u i tak dalej. Bardzo mocno uzmysłowił mi to film „Na Zachodzie bez zmian”. Mogą się zmieniać okoliczności, kolory, barwy, przedmioty i tak dalej. Ale my to odbieramy przez człowieka. Ten dialog z drugą osobą jest tym, co jest najistotniejsze w naszym zawodzie.

Advertisement

 

 

A.S.: To, co mówisz, jest mi bardzo bliskie. Teraz nie chcę nowego tematu wywoływać, ale jednak staje przed nami sprawa sztucznej inteligencji. Uczestniczyłem kiedyś w takiej debacie na ten temat i profesor, która się tym zajmuje, mówi: „Spotkałam się ostatnio z moim awatarem w Amsterdamie”. Rozumiecie?

 

Advertisement

 

D.O.: Ale z drugiej strony są takie wystąpienia, jak Helen Mirren przy odbieraniu nagrody za całokształt, że żadna sztuczna inteligencja ci takiej przemowy nie napisze. Nawet jakby to było najwspanialej napisane. Sztuczna inteligencja nie przeżyje życia. Ale nie wiem, czy ci tego życia kiedyś nie zabierze.

 

 

Advertisement

PAP Life: Wracając do „Rojsta”. Jaką wartością była dla was ta przygoda filmowa?

 

 

D.O.: Była życiem. Byłbym ignorantem, gdybym wymienił tak naprawdę kogokolwiek czy cokolwiek. Dlatego jest mi ciężko to zostawiać, bo uzmysłowiłem sobie, że to jest koniec. Zamknął się ten etap we mnie i już bardzo za nim tęsknię, szanuję i doceniam. Ta praca połączyła nas na wiele lat. Kiedy kończyła się pierwsza czy druga seria, myślałem: „Dobra, ale już Bajon (Kasper Bajon, współscenarzysta – red.) pisze z Jankiem kolejną część, miną dwa, trzy lata i znowu będziemy na tej samej fali. A teraz jadę samochodem i myślę: „Nie ma tej fali, to już jest brzeg”.

Advertisement

 

 

A.S.: To jest mi bardzo bliskie. Wiem, że to koniec, ale chciałbym, żeby jeszcze trwało. Druga sprawa: ten serial wprowadził mnie intensywniej w świat seriali. „Rojst” był ważny w mojej drodze artystycznej. A trzecia rzecz, uzmysłowił mi, w jakim sam jestem wieku sam i że o tym wszystkim już myślę jak o dalekiej przeszłości. A czwarta – najważniejsza – już tęsknię za Dawidem. I teraz właśnie deklaruję, że chciałbym się z nim ponownie spotkać na planie, i szukać, kombinować, znów coś wymyślać. (PAP Life)

 

Advertisement

 

Rozmawiała Iza Komendołowicz

 

 

Advertisement

ikl/ag/

 

 

Andrzej Seweryn uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych, reżyser teatralny, od 2011 dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie. Debiutował w 1968 roku w teatrze, wystąpił w wielu filmach Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana”, „Dyrygent”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”), grał także m.in. u Agnieszki Holland, Stevena Spielberga, Jerzego Hoffmana i Jacka Bromskiego. W 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie pozostał w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, zaangażowany jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comedie-Francaise, gdzie stworzył wiele wybitnych kreacji. Na stałe do Polski powrócił w 2010 roku. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Advertisement

 

 

Dawid Ogrodnik – urodził się w 1986 roku w Wągrowcu, ukończył krakowską PWST w 2012 roku. Dwukrotny laureat nagrody za główną rolę męską na Festiwalu w Gdyni („Cicha noc”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”) i dwukrotny laureat za drugoplanową rolę męską („Jesteś Bogiem”, „Obietnica”), oraz dwukrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” i Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Niezapomniane kreacje stworzył w filmach „Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” i „Johnny”.

Advertisement
Continue Reading

Lifestyle

Wiosenna ramówka TVN startuje już dziś, szykujcie się na nowości i gorące hity!

Published

on

By

Wiosna w TVN to czas niespodzianek i wielkich emocji. Jedną z najbardziej oczekiwanych premier jest program „The Traitors. Zdrajcy”, który już w środę 28 lutego zapewni elektryzującą rozgrywkę inspirowaną popularną grą Mafia. Drugim nowym formatem wartym uwagi jest „Czas na Show. Drag Me Out”, który zapowiada kolorową i pełną blasku zabawę. Oprócz tego emocjonujący reality show „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz” z udziałem Małgorzaty Rozenek-Majdan, pełen ekstremalnych wyzwań i intensywnych treningów. Wśród nowych twarzy stacji znajdą się: Julia Wieniawa, Michał “Rozkoszny” Korkosz, Malwina Wędzikowska i Jan Pirowski. Emocjonujące programy, znane i lubiane kontynuacje – to wszystko czeka tej wiosny na widzów TVN!

Nadchodząca nowość TVN jest tego dowodem. Format „The Traitors. Zdrajcy” szturmem podbija rynek światowej widowni. Jest doceniany za świeżość, trzymającą w napięciu akcję oraz ciekawą i zróżnicowaną obsadę. Polska wersja trafi na antenę TVN już 28 lutego, odcinki emitowane będą w każdą środę o godz. 21:35. „The Traitors. Zdrajcy” to format, który zelektryzował świat. Jego formuła inspirowana jest popularną grą Mafia, w której uczestnicy potajemnie dzielą się na „lojalnych” i „zdrajców”. Ich misją jest ukończenie serii wyzwań, a tym samym zdobycie nagrody pieniężnej. Wszyscy przebywają w zamku, stanowiącym mroczną scenerię i tło dla wydarzeń podczas trwania programu. Zadaniem tytułowych zdrajców będzie wyeliminowanie „lojalnych”. Natomiast Ci zrobią wszystko, żeby jako pierwsi zdemaskować swoich przeciwników, a przede wszystkim – ochronić siebie. Od tej pory, każdy zawodnik obiera własną strategię gry. W rolę prowadzącej wcieli się Malwina Wędzikowska.

 

Advertisement

„Wiosenna ramówka telewizyjna to zawsze czas pełen oczekiwań i emocji. Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu. TVN zawsze była odważną stacją i dlatego nadal szukamy nowych programów, eksperymentujemy i nie osiadamy na laurach. W tym sezonie postawiliśmy na nowości, które spełniają powyższe kryteria: “The Traitors. Zdrajcy”, który wywołuje niezwykłe emocje, “Czas na show. Drag me out”, z kolei pokazuje autentyczność i prowokuje do refleksji, a “Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”, zainspiruje i zaskoczy” – mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen.

Czas na Show, jakiego w Polsce jeszcze nie było! Wiosną scenę przejmą najlepsze performerki sztuki Drag nad Wisłą, które podejmą się nie lada wyzwania. Himera, Gąsiu, Shady Lady, Ciotka Offka, Adelon i Twoja Stara – sześć Drag Mentorek będzie starało się wydobyć wewnętrzną Królową ze znanych podopiecznych. Która z nich stworzy najlepszy duet ze swoim uczniem i zgarnie królewski diadem? O tym zadecyduje wymagające jury – Anna Mucha, Andrzej Seweryn oraz Michał Szpak. W zmaganiach uczestników wesprze prowadząca program, prawdziwy wulkan energii – Mery Spolsky. Będzie kolorowo, cekinowo, brokatowo, po prostu, wystrzałowo! Zjawiskowy „Czas na Show. Drag Me Out”, już 5 marca, o godz. 21.35.

 

W kwietniu, w emocjonującym reality show “Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”, Małgorzata Rozenek-Majdan podejmie ekstremalne wyzwania, rzucone jej przez sześciu mężczyzn. Od momentu startu przygotowań do pojedynków, jej grafik wypełniają katorżnicze treningi, wielogodzinne sesje ćwiczeń czy sprawdzające granice wytrzymałości, obozy sportowe. Codziennym niezbędnikiem staje się natomiast hart ducha, skupienie, motywacja, a momentami nawet brawura! Czy Małgorzacie uda się zmierzyć z własnymi słabościami, lękami i podjąć walkę o zwycięstwo? W programie „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz” Małgorzata Rozenek-Majdan wychodzi poza własną strefę komfortu i ściąga płaszcz idealnego wizerunku. Przyjmując wyzwania, rzucane jej przez mężczyzn, pokazuje swoje prawdziwe ja, „bez filtra”!

 

Advertisement

Wiosna to również ulubione programy widzów! W niedzielę, 3 marca, o godz. 20.00 rusza nowa odsłona najbardziej popularnego kulinarnego show na świecie – „MasterChef Nastolatki”! Tym razem zobaczymy uczestników w wieku od 13 do 17 lat. Pretendentów do najlepszego MasterChefa wśród nastolatków oceniać będą Michel Moran, Tomasz Jakubiak i Dorota Szelągowska, zaś Michał „Rozkoszny” Korkosz zadebiutuje jako Influencer kulinarny, będąc jednocześnie wsparciem dla zawodników. Wśród gości „MasterChef Nastolatki” pojawią się także Ewa Chodakowska, Martyna Wojciechowska, Przemysław Klima oraz Sofia Konecka-Menescal!

„Mam Talent!” powróci na antenę 2 marca, o godz. 20.00 w nowym wydaniu! Za stołem jurorskim 15. edycji show zasiądą Agnieszka Chylińska, Marcin Prokop oraz Julia Wieniawa. Odmieniony skład jury to jednak nie koniec niespodzianek – program poprowadzi zupełnie nowy duet – Agnieszka Woźniak-Starak oraz Jan Pirowski.

 

W nowym sezonie „Niezwykłych Stanów Prokopa”, który po raz pierwszy będzie miał swoją premierę na głównej antenie, prowadzący wybierze się w kolejną podróż po Stanach Zjednoczonych, by odkryć przed widzami niezwykłe historie bohaterów poszukujących własnej recepty na szczęście. Każdy odcinek to nowe historie i wyprawy do zakamarków Ameryki, które prowadzący będzie odkrywać razem z widzami od 3 marca, o godz. 11.40.

Advertisement

Nie może oczywiście zabraknąć najlepszych seriali. Najpopularniejsza “Skazana” w Polsce – Alicja Mazur – powraca na antenę 29 kwietnia, o godz. 21.35. Tym razem, żeby zawalczyć nie tylko o siebie, ale też o najważniejszą osobę w jej życiu – córkę Hanię. A to nie jest łatwe, kiedy wokół więcej wrogów niż przyjaciół. W trzecim sezonie do obsady hitowej produkcji Playera dołączają Gabriela Muskała i Leszek Lichota.

Na antenie TVN wiosną znajdzie się też pierwszy sezon serialu „Odwilż” pod marką HBO EUROPE, który będzie emitowany od 4 marca, w poniedziałki o 21.35. Produkcja śledzi losy policjantki, która nie jest w stanie pogodzić się z okolicznościami śmierci męża i obsesyjnie angażuje się w pracę. W roli głównej Katarzyna Wajda.

W nowej ramówce widzowie obejrzą ponadto codzienne produkcje emitowane od pn.-pt.  „Detektywi” o godz. 18.00 i „Ukryta prawda” o godz. 16.55 oraz serial „Na Wspólnej” pn.-czw. o 20.15. Kolejne sezony „Co za tydzień”, „Milionerów”, „Kuchennych rewolucji” czy „Kuby Wojewódzkiego” pokazują, że to, co nigdy się nie starzeje – to jakość! Najchętniej oglądany program informacyjny “Fakty” dostarczy rzetelnych informacji codziennie o 19.00. Natomiast zaangażowani dziennikarze “Uwagi!” przedstawią zaskakujące historie codziennie o 19.55. Najlepsze dziennikarstwo śledcze w wydaniu “Superwizjera” dostępne na antenie od 20 lutego o godz. 23.40. „Dzień Dobry TVN” niezmiennie będzie witał swoich widzów o 7:45. Tu znajdą wszystko czego potrzebują o poranku, by dobrze rozpocząć dzień. Informacje, rozrywka, porady, spotkania z niezwykłymi bohaterami. Dzięki ulubionym prowadzącym poranki wypełnione będą pozytywną energią.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement