Connect with us

Lifestyle

Magda Wójcik: Oszczędzam wodę, segreguję śmieci

Published

on

Uczestniczka popularnych programów telewizyjnych zapewnia, że na co dzień stara się żyć zgodnie z zasadami ekologii. Nie wymaga to od niej wielkiego wysiłku, tylko innego spojrzenia na swoje dotychczasowe nawyki. Oszczędza więc wodę i prąd, segreguje śmieci i co jakiś czas wyklucza ze swojej diety mięso, bo jego produkcja w ogromnej mierze obciąża środowisko naturalne. Magda Wójcik stara się też nadawać drugie życie starym ubraniom i elektrośmieciom.

Magda Wójcik ma świadomość tego, że swoimi codziennymi decyzjami wpływamy na to, ile wody marnujemy, jakim powietrzem oddychamy oraz w jaki sposób segregujemy śmieci, które mogą zostać później powtórnie wykorzystane.

– Na pewno oszczędzam wodę, jak myję zęby, to staram się, żeby nie leciała cały czas. Poza tym segreguję śmieci, baterie wyrzucam w odpowiednie miejsca. Staram się, ale wiadomo, że nie da się wszystkiego zrobić idealnie. Ale myślę, że i tak jest o wiele lepiej niż kilka lat temu, tak że człowiek się dostosowuje do wszystkiego – mówi agencji Newseria Lifestyle Magda Wójcik, uczestniczka programu „Big Brother” i „One Night Squad”.

Jak zapewnia, co jakiś czas wprowadza także zmiany w swojej diecie i na przykład eliminuje z niej produkty mięsne. To bardzo ważny krok, bo produkcja mięsa ma niebagatelny wpływ na środowisko – od ogromnego zużycia wody aż po emisję wielu gazów cieplarnianych.

Advertisement

– Jem mniej mięsa niż kiedyś, czasami mam takie etapy, że np. kilka miesięcy w ogóle nie jem mięsa, więc to też jest na pewno jakaś oszczędność. Akurat z mięsa było mi łatwo zrezygnować. U mnie jest tak, że nie dałabym rady zrezygnować z ryb, ale z mięsa tak. Kilka miesięcy nie jadłam i szczerze mówiąc, czułam się lepiej. Potem zjadłam raz kurczaka i niestety znowu zaczęłam jeść to mięso. Ale myślę, że niedługo znowu będzie ten moment, kiedy utnę je na kilka miesięcy – mówi Magda Wójcik.

Uczestniczka reality show wyznaje także zasadę, że nie powinno się wyrzucać na śmietnik ubrań. Jeśli nie są zniszczone, warto oddać je innym albo też sprzedać. Dobrym pomysłem na wykorzystanie nieużywanych rzeczy jest również recykling.

– Stare ubrania albo sprzedaję, albo daję komuś, mam dużo koleżanek, z którymi się wymieniamy, tak że na pewno się nie marnują, daję im drugie życie. Zresztą ostatnio kupuję dużo mniej nowych rzeczy, ale to chyba bardziej przez pandemię. Staram się też chodzić czasami do second handu – deklaruje.

Magda Wójcik wspiera trzecią edycję akcji „Moda na recykling” i z dużym zainteresowaniem obserwuje stylizacje przygotowywane przez Annę Kubisz z elektrośmieci. Są one bowiem dowodem na to, że niemal wszystko można z powodzeniem wykorzystać ponownie. Ona sama zapewnia jednak, że w trosce o środowisko stara się nie generować elektroodpadów i nie kupuje zbyt dużo elektroniki. Wybiera tylko takie sprzęty, które rzeczywiście są jej w danej chwili potrzebne.

 – Mam swój telefon i wszystko robię na telefonie, tak że raczej nie jestem taka gadżetowa – dodaje Magda Wójcik.

Advertisement

We wrześniu, podczas finału trzeciej edycji akcji „Moda na recykling”, odbędzie się wyjątkowy pokaz mody. Projektantka Anna Kubisz zaprezentuje stylizacje, które powstają z aluminiowych opakowań do telewizorów, płytek komputerowych, zużytych baterii, kart SIM i innych elektroodpadów. Organizatorem projektu jest Europejska Platforma Recyklingu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Lifestyle

„Uczta” sanah najlepiej sprzedającą się płytą w 2022 roku

Published

on

By

fot. PAP

„Uczta” sanah najlepiej sprzedającą się w Polsce płytą w 2022 roku – wynika z podsumowania Związku Producentów Audio-Video. Z kolei najczęściej nadawanym w stacjach radiowych przebojem był dance’owy utwór „Where Did You Go?” brytyjskiego DJ-a i producenta Jaxa Jonesa, z gościnnym udziałem piosenkarza i producenta muzycznego, występującego pod pseudonimem MNEK.

W podsumowaniu polskiego stowarzyszenia producentów fonogramów i wideogramów sanah jest zdecydowaną liderką, jeśli chodzi o ubiegłoroczną sprzedaż płyt na tzw. nośnikach fizycznych (czyli takich, jak CD czy LP). W pierwszej dziesiątce znalazły się bowiem wszystkie cztery albumy artystki, które wydała do tej pory, poczynając od „Uczty”, po „Irenkę” (3. miejsce), „sanah śpiewa Poezyje” (5.) i „Królową dram” (8.).

 

Na drugim miejscu w owym zestawieniu, czyli między „Ucztą” a „Irenką”, znalazł się album „Lata dwudzieste” Dawida Podsiadły. Dopiero na szóstym odnotowano wydawnictwo hip-hopowe, album „Hotel Maffija 2” raperów z kolektywu SB Maffija.

 

Advertisement

W 2022 roku Polacy zdecydowanie preferowali albumy rodzimych artystów, bo w pierwszej setce znalazło się zaledwie 29 krążków zarejestrowanych przez wykonawców zagranicznych. Najlepiej wypadł album Harry’ego Stylesa, zatytułowany: „Harry’s House” (10. miejsce). Dopiero na 20. miejscu uplasowała się produkcja boysbandu BTS, pt. „Proof”. Co ciekawe, trzecim najbardziej chodliwym na naszym rynku albumem zagranicznym okazał się stary, ale jak widać nadal dobry (i pożądany) „Nevermind” Nirvany. Zajął 25. miejsce.

 

Ale choć w sklepach najchętniej sięgaliśmy po rodzime produkcje, to w radioodbiornikach, zdaniem osób odpowiedzialnych za wybór muzyki, chcieliśmy jednak słuchać czegoś innego, zatem tam dominowały utwory zagraniczne. Na szczycie rocznego zestawienia najczęściej nadawanych singli znalazł się „Where Did You Go” Jaxa Jonesa. Drugie miejsce przypadło utworowi „Melody” nagranemu przez Sigalę. Na trzecim uplasował się singiel „Won’t Forget You” australijsko-nowozelandzkiego duetu Shouse. Pierwszy polski utwór na tej liście to piosenka bryskiej: „odbicie (Mark Neve Remix)”. Zajęła ona 6. miejsce. (PAP Life)

Advertisement
Continue Reading

Lifestyle

Co stracił Książę Harry po opuszczeniu rodziny królewskiej?

Published

on

By

Książę Harry, jeden z synów księcia Karola i Lady Diany, podjął decyzję o opuszczeniu rodziny królewskiej w grudniu 2019 roku. Od tego czasu przeszedł przez wiele zmian i poświęceń, aby zbudować nowe życie poza pałacem Buckingham.

Po pierwsze, Książę Harry stracił swoje tytuły książęce. Jako członek rodziny królewskiej, Harry był znany jako Książę Sussex, a także jako Książę Walii. Po opuszczeniu rodziny królewskiej, jego tytuły zostały mu odebrane przez królową Elżbietę II.

Po drugie, Książę Harry stracił swoje finansowe wsparcie. Jako członek rodziny królewskiej, Harry miał dostęp do funduszy państwowych, które pomagały mu utrzymać swoje przywileje i styl życia. Teraz jednak, jako osoba prywatna, musi utrzymać się z własnych środków finansowych lub przychodów z działalności zawodowej.

Po trzecie, Książę Harry stracił swoje zobowiązania królewskie. Jako członek rodziny królewskiej, Harry miał obowiązek reprezentowania królowej Elżbiety II na różnych wydarzeniach i uroczystościach, a także miał ważną rolę w działaniach charytatywnych i organizacjach. Teraz jednak, jako osoba prywatna, nie jest już zobowiązany do pełnienia tych zadań.

Po czwarte, Książę Harry stracił swoją ochronę. Jako członek rodziny królewskiej, Harry miał dostęp do ochrony państwowej, która zapewniała mu bezpieczeństwo podczas różnych wyjazdów i wydarzeń. Teraz jednak, jako osoba prywatna, musi sam zapewnić sobie ochronę.

Advertisement

Książę Harry stracił także swoją pozycję w rodzinie królewskiej i ich tradycjach. Jako członek rodziny królewskiej, Harry miał ważną rolę do spełnienia, taką jak udział w ważnych ceremoniach i uroczystościach, jak również w reprezentowaniu rodziny w oficjalnych okolicznościach. Opuszczenie rodziny oznaczało, że Harry traci możliwość uczestniczenia w tych ważnych momentach rodzinnych i tradycjach.

Ponadto, Książę Harry stracił także swoją pozycję w królewskiej armii. Jako oficer w Królewskiej Armii Brytyjskiej, Harry miał wyjątkową pozycję i był członkiem elitarnej jednostki, SAS. Opuszczenie rodziny królewskiej oznaczało, że Harry tracił tę pozycję i przestał być członkiem armii.

Na koniec, Książę Harry stracił także swoją pozycję w królewskim dziedzictwie. Jako członek rodziny królewskiej, Harry miał ważną rolę do spełnienia w konserwacji i promowaniu królewskiego dziedzictwa. Opuszczenie rodziny oznaczało, że Harry traci możliwość uczestniczenia w tych działaniach i jego rola w królewskim dziedzictwie zostaje ograniczona.

Podsumowując, Książę Harry dokonał trudnej decyzji o opuszczeniu rodziny królewskiej, co oznaczało, że musiał poświęcić wiele rzeczy, takich jak tytuły książęce, finansowe wsparcie, zobowiązania królewskie, ochronę, pozycję w rodzinie i tradycjach, pozycję w armii i pozycję w królewskim dziedzictwie. Mimo tych poświęceń, Książę Harry i jego rodzina nadal pozostają ważnymi członkami społeczeństwa i działają na rzecz wielu ważnych spraw, takich jak zdrowie psychiczne i dobrostan zwierząt.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement