Connect with us

Kultura

Wystawa fotografii Tomasza Pierzgalskiego

Published

on

W czwartek, 12 czerwca o godz. 18:00 w Galerii Labirynt Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Sikorskiego 33 w Pile odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Pierzgalskiego.

Wystawie towarzyszyć będą recitale akordeonowe – wystąpią Błażej Ciepłuch i Dawid Szyszko, uczniowie Andrzeja Czai z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile.
Wystawę będzie można oglądać do 3 czerwca (uzgodnienie godzin – tel: 506 081 469).

Tomasz Pierzgalski mówi, że na początku fotografia była dla niego intuicyjną rejestracją rzeczywistości, by w końcu stać się opowieścią, która ważna jest przede wszystkim dla bohaterów kadrów. Odnosi się do ich przeszłości, teraźniejszości i marzeń. Zdecydowanie częściej bohaterkami fotografii są kobiety.

Jest miłośnikiem fotografii konceptualnej, opartej na prostym kadrze i późniejszym procesie tworzenia. Zdecydowanie skoncentrowany na idei, odrzuca współczesną tendencję technicznej jakości. W monochromatycznych kadrach, odrzucając kolor, nadaje swoim pracom charakter reportażowy, choć zdjęcia te nie są relacją, a subiektywną wizją.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Rysunki Wiktora Zina w pilskim BWA

Published

on

By

Jego program “Piórkiem i Węglem”, emitowany co dwa tygodnie, gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonuje na wizji blisko 30 tysięcy rysunków.

W telewizji polskiej prowadzi między innymi takie cykle jak: “Klub pod smokiem”, “Spotkania z zabytkami”, “Być tutaj”, “Nad Niemnem, Piną i Prypecią” i “Sztuka Patrzenia”.
Wiktor Zin (ur. w Hrubieszowie w 1925 roku, zm. w 2007 roku w Rzeszowie). Polski architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, generalny konserwator zabytków (1977–1981), prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonista.
Był synem Piotra i Stefanii Zinów. „Jego pierwszymi nauczycielami byli dziadek i ojciec Piotr, a następnie profesor rysunku i malarstwa J. Aleksandrow, który zamieszkawszy niedaleko domu rodzinnego Zinów po emigracji z Rosji, wtajemniczał Wiktora w zasady geometrii, perspektywy i rysunku”.
Zapraszamy do małej Galerii Debiutów BWA PP: wernisaż w czwartek, 1 czerwca, o godz. 19.00.

Continue Reading

Kultura

Zapraszamy do konkursu fotograficznego

Published

on

By

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią organizuje konkurs fotograficzny: “Kapliczki i krzyże przydrożne”. Konkurs, skierowany jest do mieszkańców powiatów: pilskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, wągrowieckiego i żnińskiego, rozpatrywany będzie w 3 kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie od 1 do 5 zdjęć własnego autorstwa wraz z wymaganymi załącznikami. Prace w formacie JPG nadsyłać można pocztą tradycyjną na nośnikach elektrycznych (adres: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, ul. Dworcowa 12, 89-333 Osiek n. Notecią), bądź mailowo na adres: konkurs@muzeum.pila.pl. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się na imprezie plenerowej “Pożegnanie lata” we wrześniu 2023 r. Prace wyróżnione i nagrodzone oglądać będzie można na wystawie pokonkursowej. Szczegóły konkursu pod linkiem http://www.muzeum.pila.pl/edukacja.php?lang=pl&id_strony=34.

Termin nadsyłania prac do 14 sierpnia. Zapraszamy!

Continue Reading