Connect with us

Kultura

Wernisaż debiutantek w pilskim BWA

Published

on

Artystki Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny to już tak naprawdę nie debiutantki, a artystki w pełni ukształtowane i samodzielne, które związały swoje życie ze sztuką i doskonale sobie w tej dziedzinie radzą. Piszemy o nich „debiutantki” ponieważ na przestrzeni ostatnich lat debiutowały ze swoją sztuką w Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Przyszedł czas na wspólną wystawę – Galeria BWA zaprasza na wernisaż w piątek, 9 września, o godz. 19.00.

Debiutujące od 2020 roku w Galerii Debiutów BWA PP artystki – absolwentki studiów artystycznych – zaprezentują teraz swoje prace na wspólnej wystawie zatytułowanej „Potrzeba uważności”. Towarzyszyć im będzie ze swoją sztuką pilska artystka Lucyna Pach, pod skrzydłami której Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny, jeszcze jako nastolatki, szlifowały swój artystyczny talent. Galeria zaprasza w piątek, 9 września, o godz. 19.00.

Galeria Debiutów Biura Wystaw Artystycznych w Pile zainaugurowała swoją działalność w marcu 2020 r. Pierwszą wystawą zorganizowaną w na nowo zaaranżowanej przestrzeni w obiekcie przy ul. Okrzei 9 były „Znaki obecności” pochodzącej z Piły Marty Zatylny.

– To był ważny moment w historii BWA – instytucji finansowanej i wspieranej przez Powiat Pilski. W jednym budynku obok dużej Galerii BWA istnieje odtąd druga Galeria, ukierunkowana na młodych artystów, którzy po zdobyciu dyplomu często wpadają w niebyt, gdyż nie mają możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności w profesjonalnej galerii. Galeria Debiutów uchyla im furtkę do świata sztuki – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.

Miejsce tętni życiem. Galeria Debiutów to niewątpliwy sukces Galerii BWA.

– Stworzyliśmy miejsce, w którym absolwenci uczelni artystycznych z naszego regionu mogą pokazać się ze swoją sztuką szerszej publiczności, indywidualnie, w profesjonalnej galerii. Poza ekspozycjami prac absolwentów w galerii miały szansę zadebiutować i inne osoby utalentowane artystycznie, ale bez zawodowego wykształcenia w kierunku sztuki, za to z pewnym dorobkiem, a także zorganizowaliśmy tu wystawę w ramach międzynarodowego projektu typograficznego „LemPress 2020/2021” we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie.
W wernisażach młodych artystek (dotąd swoje prace prezentowały tu wyłącznie panie absolwentki) zawsze tłumnie uczestniczy publiczność, a co więcej – prezentacje młodej sztuki ściągnęły automatycznie do Galerii BWA młodych odbiorców, także młodzież szkolną i studentów.
Mówiąc kolokwialnie, miejsce „się przyjęło”. Jest duże zainteresowanie wśród młodych artystów prezentacją w Galerii Debiutów BWA PP swoich prac.
Wystawa „Potrzeba uważności” to pierwsza wspólna ekspozycja debiutantek Galerii Debiutów BWA PP. Prace pokażą:
Ori Gawrońska, pilanka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi zajęcia z warsztatów komputerowych dla studentów pierwszego roku Grafiki Artystycznej.
– Moje prace zahaczają o temat eskapizmu. Są swego rodzaju fantazjami, odejściem od rzeczywistości. Ucieczką od codzienności. Jest to moja forma radzenia sobie z „tu i teraz”.

Advertisement

Olimpia Kogut, urodzona w Pile, która ukończyła grafikę warsztatową i projektową Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W roku 2020 obroniła dyplom artystyczny z oceną celującą uzyskując tytuł magistra sztuki. Jest laureatką honorowego wyróżnienia Najlepszy Dyplom ASP 2020.
– Najpierw zaczęłam interesować się fotografią. Była to głównie makrofotografia, zdjęcia czarno- białe. Śledzenie faktur. To był punkt wyjścia. Do tego doszła grafika warsztatowa, połączenie rysunku i grafiki.

Karolina Smorawska, urodzona w Szamocinie ilustratorka książek i projektantka graficzna. Tworzy plakaty, ilustracje, okładki do albumów muzycznych. Wyróżniona przez magazyn „Hiro” na ogólnopolskich Targach Plakatu organizowanych przez Andrzeja Pągowskiego. Jest absolwentką Komunikacji Wizualnej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Koszalińskiej. Dyplom z grafiki projektowej zdobyła w Collegium Da Vinci w Poznaniu.
– Do sztuki, do rysowania powróciłam po wielu poszukiwaniach. Dzisiaj wiem, że jestem w dobrym miejscu. I mam wrażenie, że gdy nie mam możliwości wypowiedzieć się w sztuce, nie ma mnie, że jestem niewidoczna…

Natalia Wysocka, która mieszka w Sztokholmie, ale pochodzi z Piły i studiowała na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zainspirowana twórczością André Kertesza, wykorzystuje medium fotografii do eksperymentów z przedstawieniem ludzkiego ciała. W oparciu o poddane licznym modyfikacjom zdjęcia, tworzy grafiki, których głównym tematem jest człowiek.

– Lubię wszystko, co jest żmudne przy pracy. Bardzo pociąga mnie eksperymentowanie, szukanie drogi, by osiągnąć zamierzony, konkretny efekt.

Marta Zatylny, pilanka, absolwentka kierunku grafika warsztatowa Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2020 roku obroniła dyplom artystyczny z oceną bardzo dobrą uzyskując tytuł magistra sztuki.

– Główną część dyplomu artystycznego zrealizowałam w Pracowni Serigrafii pod opieką dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK, natomiast część uzupełniającą pod opieką dr hab. Zdzisława Mackiewicza prof. UMK.
Młodym artystkom towarzyszyć będzie ze swoją sztuką Lucyna Pach – pilska artystka, malarka, graficzka, pedagog, która w MDK „Iskra” prowadzi warsztaty plastyczne dla młodzieży, m.in. przygotowującej się do startu na wyższe uczelnie artystyczne.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Rysunki Wiktora Zina w pilskim BWA

Published

on

By

Jego program “Piórkiem i Węglem”, emitowany co dwa tygodnie, gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonuje na wizji blisko 30 tysięcy rysunków.

W telewizji polskiej prowadzi między innymi takie cykle jak: “Klub pod smokiem”, “Spotkania z zabytkami”, “Być tutaj”, “Nad Niemnem, Piną i Prypecią” i “Sztuka Patrzenia”.
Wiktor Zin (ur. w Hrubieszowie w 1925 roku, zm. w 2007 roku w Rzeszowie). Polski architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, generalny konserwator zabytków (1977–1981), prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonista.
Był synem Piotra i Stefanii Zinów. „Jego pierwszymi nauczycielami byli dziadek i ojciec Piotr, a następnie profesor rysunku i malarstwa J. Aleksandrow, który zamieszkawszy niedaleko domu rodzinnego Zinów po emigracji z Rosji, wtajemniczał Wiktora w zasady geometrii, perspektywy i rysunku”.
Zapraszamy do małej Galerii Debiutów BWA PP: wernisaż w czwartek, 1 czerwca, o godz. 19.00.

Continue Reading

Kultura

Zapraszamy do konkursu fotograficznego

Published

on

By

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią organizuje konkurs fotograficzny: “Kapliczki i krzyże przydrożne”. Konkurs, skierowany jest do mieszkańców powiatów: pilskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, wągrowieckiego i żnińskiego, rozpatrywany będzie w 3 kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie od 1 do 5 zdjęć własnego autorstwa wraz z wymaganymi załącznikami. Prace w formacie JPG nadsyłać można pocztą tradycyjną na nośnikach elektrycznych (adres: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, ul. Dworcowa 12, 89-333 Osiek n. Notecią), bądź mailowo na adres: konkurs@muzeum.pila.pl. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się na imprezie plenerowej “Pożegnanie lata” we wrześniu 2023 r. Prace wyróżnione i nagrodzone oglądać będzie można na wystawie pokonkursowej. Szczegóły konkursu pod linkiem http://www.muzeum.pila.pl/edukacja.php?lang=pl&id_strony=34.

Termin nadsyłania prac do 14 sierpnia. Zapraszamy!

Continue Reading