Connect with us

Kultura

Roman Polański wraca do gry. Pracuje nad nowym filmem

Published

on

Jeśli ktoś myślał, że kariera Romana Polańskiego dobiegła końca, z pewnością rozczaruje go wieść o nowej produkcji reżysera. W filmie „The palace” zagra m.in. Mickey Rourke.

Wizerunek Romana Polańskiego ucierpiał, kiedy przedstawiono mu zarzut gwałtu na nastolatce. O podobny czyn oskarżało go również kilka dorosłych kobiet. Te wydarzenia mogły skutecznie pokrzyżować jego plany zawodowe, jednak polski reżyser nie zamierza się usunąć.
Pomimo trudności w obsadzeniu nowej produkcji, rozpoczęły się zdjęcia do filmu „The palace”. Będzie to opowieść o ostatnich chwilach ubiegłego tysiąclecia. Jej akcja rozegra się hotelu położonym w Alpach. Współautorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski.

Trudności z obsadą

Ciążący na Polańskim wyrok za gwałt na nastolatce nie ułatwiał reżyserowi rozpoczęcia pracy. Nieoficjalnie mówi się, że zaproszone przez niego gwiazdy odmawiały udziału w produkcji. Wśród nich miała się znaleźć m.in. Catherine Deneuve.
Ostatecznie w filmie zobaczymy m.in. takich aktorów, jak Mickey Rourke znany z filmów „9 i pół tygodnia” czy „Zapaśnik”, John Cleese z grupy „Monty Python”, Oliver Masucci, którego talent można było podziwiać w serialu „Dark”, Fanny Ardant znana z filmu „Pedał” oraz Joaquim de Almeida, który grał m.in. w „Desperado” czy „Szybcy i wściekli 5”.

Kim jest Roman Polański?

Advertisement

Rajmund Roman Thierry Polański urodził się w 1933 roku w Paryżu. W wieku trzech lat przyjechał z rodzicami do Krakowa. Szczęśliwie udało mu się przeżyć niemiecką okupacje i Zagładę Żydów.
W 1959 roku ukończył Łódzką Szkołę Filmową. Swoją intensywną karierę reżysera rozpoczął w 1962 roku – to wtedy powstał jego pierwszy poważny film „Nóż w wodzie”. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców na świecie znany jest również z takich produkcji, jak „Wstręt”, „Chinatown”, „Dziecko Rosemary” czy „Pianista”.
Za stosunek płciowy z 13-latką (sprawa z 1977 roku) został skazany. Po 42 dniach pobytu w więzieniu został z niego zwolniony za dobre sprawowanie  i uciekł do Paryża, gdzie nie musiał obawiać się ekstradycji.

News4Media/fot. Georges Biard, commons.wikimedia.org

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Rysunki Wiktora Zina w pilskim BWA

Published

on

By

Jego program “Piórkiem i Węglem”, emitowany co dwa tygodnie, gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonuje na wizji blisko 30 tysięcy rysunków.

W telewizji polskiej prowadzi między innymi takie cykle jak: “Klub pod smokiem”, “Spotkania z zabytkami”, “Być tutaj”, “Nad Niemnem, Piną i Prypecią” i “Sztuka Patrzenia”.
Wiktor Zin (ur. w Hrubieszowie w 1925 roku, zm. w 2007 roku w Rzeszowie). Polski architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, generalny konserwator zabytków (1977–1981), prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonista.
Był synem Piotra i Stefanii Zinów. „Jego pierwszymi nauczycielami byli dziadek i ojciec Piotr, a następnie profesor rysunku i malarstwa J. Aleksandrow, który zamieszkawszy niedaleko domu rodzinnego Zinów po emigracji z Rosji, wtajemniczał Wiktora w zasady geometrii, perspektywy i rysunku”.
Zapraszamy do małej Galerii Debiutów BWA PP: wernisaż w czwartek, 1 czerwca, o godz. 19.00.

Continue Reading

Kultura

Zapraszamy do konkursu fotograficznego

Published

on

By

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią organizuje konkurs fotograficzny: “Kapliczki i krzyże przydrożne”. Konkurs, skierowany jest do mieszkańców powiatów: pilskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, wągrowieckiego i żnińskiego, rozpatrywany będzie w 3 kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie od 1 do 5 zdjęć własnego autorstwa wraz z wymaganymi załącznikami. Prace w formacie JPG nadsyłać można pocztą tradycyjną na nośnikach elektrycznych (adres: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, ul. Dworcowa 12, 89-333 Osiek n. Notecią), bądź mailowo na adres: konkurs@muzeum.pila.pl. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się na imprezie plenerowej “Pożegnanie lata” we wrześniu 2023 r. Prace wyróżnione i nagrodzone oglądać będzie można na wystawie pokonkursowej. Szczegóły konkursu pod linkiem http://www.muzeum.pila.pl/edukacja.php?lang=pl&id_strony=34.

Termin nadsyłania prac do 14 sierpnia. Zapraszamy!

Continue Reading