Connect with us

Kultura

Rockowe brzmienia na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

Już w najbliższą sobotę, 30 lipca, na Stadionie Powiatowym w Pile, odbędzie się koncert pn. Rock Scena Powiatu Pilskiego. Jego organizatorami są: Powiat Pilski i Stowarzyszenie Muzyki Alternatywnej “Piła Elektryczna”.

– Stadion Powiatowy jest dziś wyjątkowym miejscem na mapie Piły, stolicy naszego powiatu. To właśnie tu odbywa się wiele wydarzeń sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych. Życie na tym obiekcie toczy się od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Co ważne, dla mieszkańców występują tu nie tylko artyści znani i lubiani, jak będzie to miało miejsce w długi sierpniowy weekend, kiedy na scenie zaśpiewają między innymi Andrzej Piaseczny, Mezo, Liber czy Grubson, ale jest to przede wszystkim przestrzeń, gdzie swoje talenty może zaprezentować każdy. Tym razem, w sobotę, Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile udostępniamy naszym zespołom rockowym i będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, na które już dziś serdecznie zapraszam – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Program
17.00 Kil Folins
18:15 The G[h]ost
19:45 Ribs in Coke
21:00 Alter Ego
22:30 Rock Dyskoteka z Krzysztofem Belakiem

O zespołach
Kil Folins – Przewrotne i sarkastyczne teksty, wpadające w ucho gitarowe riffy, nieustający groove i eksplozja scenicznej energii, to recepta na piosenki spod znaku Kil Folins. Grunge Rock bezkompromisowy jak uśmiech Phila Collinsa. Zespół występuje w składzie:
Bartosz Wodarkiewicz – wokal + gitara,
Sławomir  Kotarski – gitara,
Robert Kania – bas,
Przemek Zdunek – perkusja.

Alter Ego – Zespół reaktywowany po 30 latach ponownie wystąpi z własnym repertuarem. Gra utwory z pogranicza Rocka Alternatywnego. Skład:
Ryszard Zawadzki – klawisze,
Zbigniew Kruk – perkusja,
Remigiusz Michelus – gitara,
Jacek Nowakowski – gitara ,
Paweł Holeksa – bas.

Ribs in Coke – Emocjonalnie szczery zespół rockowy, o mocnym brzmieniu i niepretensjonalnie świeżym podejściu do gatunku. Grupa pięciu muzyków wywodzących się z różnych innych projektów, mająca na koncie koncerty na małych i dużych scenach z wielkimi polskiej branży muzycznej. Komponując własną muzykę opierają się na wyszukanych brzmieniach gitar czy mocnej i zgranej sekcji. Niebanalne teksty pisane w naszym polskim, ojczystym języku oddają w pełni odbiór świata widzianego oczami wokalisty. Ribs in Coke to kombinacja pięciu charakterów, które choć tak różne, łączy jedno….. muzyka. W mocno stabilnym składzie od kilku lat:
Bartosz Kułaczewski – wokal,
Andrzej Kossewski – bas,
Darek Powchowicz – gitara,
Daniel Olesiński – gitara,
Wiesław Olszewski – perkusja.

Advertisement

The G[H]OST   – Zespół the G[H]OST powstał w 2006 roku w Gostyniu (woj. wielkopolskie) z inicjatywy obecnego wokalisty Mariana Szulczyńskiego. Nazwa grupy powiązana jest ze słowem ghost (ang. duch) i miastem, w którym została powołana do życia (stąd opcjonalne H w nawiasach). “Gostyńskie duchy” są znakomitym przykładem powiedzenia „muzyka łączy pokolenia” m.in. z uwagi na fakt, że grają w nich ojciec ze synem, jednak zróżnicowanie wieku pomiędzy członkami nie ma wpływu na muzycznego ducha grupy 🙂 Na scenie the G[H]OST prezentuje wyłącznie autorską muzykę. Swoje brzmienie określają jako szeroko pojęty ROCK, jednak można w nim odnaleźć również inne style muzyczne jak elementy bluesa, czy metalu. W dorobku posiadają 20 kawałków, których autorami muzyki/tekstu są wspomniani Marian (ojciec) i Mateusz (syn) Szulczyńscy. W 2011 roku 10 kompozycji zarejestrowanych zostało na pierwszym albumie pt. „Szuflada wspomnień” wydanym przez wydawnictwo SFeRa (portal MegaTotal). W skład zespołu wchodzą:
Marian Szulczyński – wokal,
Mateusz Szulczyński – gitara,
Bartosz Baldys – gitara,
Łukasz Łoza – bas,
Marek Żeromski – perkusja.

Z A P R A S Z A M Y !

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Bukowińskie Spotkania znów zawitają do Piły i Jastrowia

Published

on

By

22 czerwca 2023 roku w rozpocznie się 34. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”.

Pierwszy etap tego jednego z największych europejskich festiwali folklorystycznych w Europie realizowany będzie w Jastrowiu i Pile (22-25.06.), z Polski przeniesie się do ukraińskich Czerniowiec (8-9.07.), stamtąd do Rumunii (Câmpulung Moldovenesc 21-23.07.), kolejnym etapem będzie węgierski Bonyhád (4-6.08.), a jego wędrówkę po Europie zakończą „Spotkania” w dolnośląskiego Lubaniu i Dzierżoniowie (12-15.08).

Festiwal nie jest konkursem.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, corocznie – od 1990 roku – jest Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, realizujące edycję polską i sprawujące nadzór merytoryczny nad całym projektem, koordynując i wspierając działania zagranicznych partnerów, odpowiadających za realizację festiwalu w swoich krajach.


„Bukowińskie Spotkania” to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal folklorystyczny prezentujący kulturę ludową regionu leżącego poza granicami kraju. Nawiązują nazwą do Bukowiny, regionu karpackiego znajdującego sie na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim.

Bukowina – niewielki, wielonarodowościowy region karpacki, miejsce bliskie wielu Rumunom i Ukraińcom, przez pokolenia życzliwe dla szukających lepszego jutra Żydów, Niemców, Polaków, Węgrów, Ormian, Rosjan, Słowaków, Czechów, Romów… Jej bogata mozaika etniczna, kulturowa i religijna to nie tylko różne języki i świątynie, to także, a może przede wszystkim wspólne wsie, miasta, ulice i podwórka. W swej niepowtarzalnej różnorodności ofiarowująca szansę zachowania własnej tożsamości narodowej, wymagająca i ucząca poszanowania dla wartości ważnych dla sąsiadów, wzajemnego zrozumienia.

Festiwal adresowany jest do obecnych (Ukraińcy, Rumuni, Polacy, Żydzi, Niemcy, Lipowanie, Ormianie i Romowie) i byłych mieszkańców Bukowiny, zmuszonych do opuszczenia swojej „małej ojczyzny” w wyniku powojennych zmian w Europie (Polska, Węgry, Niemcy, Słowacja, Serbia i Bośnia).

Advertisement

Projekt oparty jest na trzech równoważnych założeniach (cele projektu od 1990 r.):
* popularyzacji, ochronie i dokumentowaniu bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie,
* promocji bukowińskiej szkoły współżycia różnych narodów jako modelu porozumienia i współpracy zwiększającej poszanowanie dla odmienności, utrwalającej różne tożsamości narodowe i przekonania kulturowe, budującej społeczeństwo obywatelskie,
* wspieraniu działalności kulturalnej Polonii, promocji kultury polskiej w regionie i bukowińskiej Polonii w Polsce oraz pomocy merytorycznej i organizacyjnej umożliwiającej zachowanie polskich tradycji na Bukowinie, utrzymaniu systematycznych więzi bukowińskiej Polonii z Polską.

Na Bukowinie folklor był i w znacznym stopnie pozostał zjawiskiem międzykulturowym, zawierającym niepowtarzalne i specyficzne cechy różnych kultur: ukraińskiej, rumuńskiej, polskiej, żydowskiej, węgierskiej, niemieckiej, ormiańskiej i innych. Poprzez folklor i język broniono tu i zachowywano tu własną etniczną odrębność, tożsamość, prawo do istnienia, a jednocześnie, poprzez wielorakie kontakty, dochodziło do wzajemnych wpływów i penetracji, krystalizowała się spójność bukowińska. „Bukowińskie Spotkania” wartości te chronią i popularyzują.
„Bukowińskie Spotkania” stały się corocznym, pełnym tradycji, historii i twórczej inspiracji, prestiżowym wydarzeniem kulturowym, bogatą mozaiką folkloru i postaw pełnych szacunku wobec innych, płaszczyzną integracji. Zaakceptowały go wszystkie bukowińskie nacje, przyjmując jako doroczne święto regionu, zaświadczając, że grupy narodowościowe splecione wspólnymi losami i historią mogą ze sobą harmonijnie współżyć na określonym terytorium, a rozdzielone pragną to dawne współżycie ocalić od zapomnienia. W powojennym okresie konfrontacji tradycji i tożsamości w nowych realiach Europy Wschodniej, mieszkańcy Bukowiny i jej wychodźcy nie poddawali się polityce wynarodowienia, społecznego i politycznego wykluczenia i kształtowania „Homo Sovieticus”. Czynnikiem mobilizującym była zwartość grupy i poczucie wielkiej siły tradycji i wartości wypracowywanych przez przodków. Ważną rolę w podtrzymywaniu świadomości współczesnego „Homo Bucovinensis” odegrały i nadal odgrywają „Bukowińskie Spotkania”.

„Bukowińskie Spotkania” to doroczne święto bukowińskich tradycji. Czas świąteczny, wyłączony z codzienności, okres przepełniony nie tylko muzyką, śpiewem i tańcem, ale i niepowtarzalną aurą… czas spotkań. Bo też bogata mozaika spotkań jest sensem festiwalu. Spotkania, w których uczestniczymy na zasadach gospodarza, bardzo szybko przekształcają się i po krótkim czasie stajemy się ich gośćmi. Spotykamy się z kilkuletnimi znajomymi oraz życzliwie zapraszamy i przyjmujemy nowych, łatwo pokonujemy granicę: swój obcy. Festiwal zbliża i jednoczy, pokazuje, że przy różnorodności można stanowić wspólnotę.

Cykliczność imprezy w określonych ośrodkach, systematyczna promocja festiwalowych idei tolerancji i dobrosąsiedztwa, wartości artystyczne i atmosfera, zapewnia mu nowych zwolenników i sympatyków. Przełożyło się to na szerokie współdziałanie innych kręgów w wielu państwach europejskich: samorządowych, gospodarczych, sportowych, oświatowych i innych. Z poziomów lokalnych poprzez uczestników, widzów, sympatyków, mieszkańców oraz media nie tylko wrażenia, ale i festiwalowe idee przenoszone są na ponadregionalne obszary.

„Bukowińskie Spotkania” cieszą się dużym zainteresowaniem mediów: prasy, radia, telewizji. Co roku festiwal obsługuje, w każdym z państw, liczna grupa dziennikarzy. Ich materiały: relacje, informacje, reportaże, wywiady, recenzje – ukazują się w najpoczytniejszych gazetach, nadawane w najpopularniejszych programach radiowych i telewizyjnych, eksponując nie tylko walory folklorystyczne Bukowiny lecz także jej złożoność kulturową i mechanizmy unifikacji.

Advertisement

Corocznie w festiwalu uczestniczy około 130 zespołów z bukowińskim rodowodem, prawie drugie tyle stanowi „zaplecze” dla kolejnych jego edycji. Na tegorocznych arenach „Bukowińskich Spotkań” wystąpią zespoły: z Polski, Ukrainy, Rumunii, Węgier, Serbii i ze Słowacji – prawie 3500 wykonawców.

Continue Reading

Kultura

Konkurs tańca po raz pierwszy w hali przy Pola

Published

on

By

To było niezwykłe widowisko. Po raz pierwszy w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile odbył się Turniej Tańca Towarzyskiego ISKRA 2023, podczas którego zaprezentowały się pary taneczne w wieku od 4 do 15 lat. Hala była wypełniona po brzegi, a brawom nie było końca.

Turniej zorganizowała Szkoła Tańca Iskra i Uczniowski Klub Sportowy Iskra Piła. Wzięły w nim udział dzieci, które na co dzień trenują tu taniec towarzyski, od najmłodszych lat. Występy były wspaniałe. Tancerze w różnym wieku oczarowali publiczność swoimi występami. Wdzięk, wyczucie rytmu, układ tańca, to wszystko budziło podziw, podobnie jak piękna sceneria hali.

Na widowni licznie zasiedli rodzice, dziadkowie, przyjaciele, koledzy i koleżanki. Wszyscy dopingowali swoje ulubione pary.
– Niech te wspaniałe wspomnienia z turnieju towarzyszą Wam długo i będą motywacją do dalszego rozwoju tanecznych umiejętności. Mam nadzieję, że już niedługo ponownie spotkamy się w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile. Gratuluję organizatorom, Wasza pasja i miłość do tańca stanowi inspirację dla Waszych podopiecznych – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Turniej odbył się przy wsparciu Powiat Pilski-Starostwo Powiatowe w Pile.

Advertisement
Continue Reading