Connect with us

Kultura

Netflix ogłosił nowości na maj. Wśród nich serial ze Schwarzeneggerem, prequel „Bridgertonów” i dwa polskie filmy

Published

on

fot. PAP

Sporo kina akcji i mocne pozycje dla fanów rodzimego kina zaproponuje w maju swoim użytkownikom platforma Netflix.


Na małym ekranie zadebiutuje długo wyczekiwany prequel serialu „Bridgertonowie”, czyli „Królowa Charlotta: Opowieść ze świata Bridgertonów”, serial „Fubar” z Arnoldem Schwarzeneggerem oraz film „Matka” z Jennifer Lopez w roli głównej. Lista polskich produkcji wzbogaci się o filmy „Fanfik” na podstawie bestsellerowej książki Natalii Osińskiej i „Dzień Matki” z Agnieszką Grochowską w roli głównej.

Jedną z pierwszych nowości, która trafi w maju do katalogu Netflix jest serial „Królowa Charlotta: Opowieść ze świata Bridgertonów”. Ta długo wyczekiwana produkcja opowiada historię życia królowej Charlotty i jej drodze do władzy oraz o jej małżeństwie z królem Jerzym. Prequel jednej z najchętniej oglądanych produkcji platformy będzie można odlądać już od 4 maja.

 

Kolejnym tytułem, który z pewnością przykuje uwagę widzów, będzie serialowy debiut Arnolda Schwarzeneggera, czyli „Fubar”. Tym razem filmowy Terminator wcieli się w postać emerytowanego agenta CIA. Jego marzenia o spokojnym wypoczynku zakłóca odkrycie rodzinnego sekretu. Bohater dowie się bowiem, że jego córka, która poszła w jego ślady, potrzebuje pomocy doświadczonego tajniaka. „Fubar” trafi do katalogu Netfliksa 25 maja

 

Advertisement

Jeszcze bogatszą ofertę Netflix przygotował dla fanów filmowych nowości, wśród których znalazły się także dwie rodzime produkcje. Od 12 maja widzowie będą mogli podziwiać Jennifer Lopez filmie akcji „Matka”. Wokalistka wciela się w nim w postać świetnie wyszkolonej zabójczyni, która wychodzi z ukrycia, aby chronić córkę, której nigdy nie poznała, przed okrutnymi zbrodniarzami pałającymi żądzą zemsty.

 

17 maja premierę będzie miał film „Fanfik” w reżyserii Marty Karwowskiej. Film, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści Natalii Osińskiej, podejmuje trudną tematykę dorastania i szukania własnej tożsamości. „W tej historii jest dużo nadziei i czułości, bo zależało nam na tym, żeby stworzyć w +Fanfiku+ świat, w którym można poczuć się dobrze i bezpiecznie. Trochę w opozycji do tego, z czym możemy się mierzyć w rzeczywistości” – zapewniła w oficjalnym komunikacie Marta Karwowska, reżyserka i współscenarzystka filmu.

 

Advertisement

Drugą rodzimą produkcją jest film „Dzień Matki” z Agnieszką Grochowską w roli głównej. Aktorka sportretuje w nim postać Niny, żyjącej w ukryciu byłej agentki NATO do zadań specjalnych, która musi wykorzystać cały swoje nadzwyczajne umiejętności, aby uratować syna porwanego przez gangsterów. Film trafi do katalogu platformy 24 maja.

 

W maju na Netfliksie pojawi się też kilka nowych produkcji dokumentalnych. Od 10 maja będzie można oglądać serial „Afrykańskie królowe: Kleopatra”, który jeszcze przed premierą wzbudził spore zamieszanie z powodu powierzenia tytułowej roli Kleopatry czarnoskórej aktorce, Adele James. Niedawno na łamach „Variety” decyzji dotyczącej obsady broniła reżyserka tytułu Tina Gharavi. „Nie wiem na pewno czy Kleopatra była czarna. Wiem, że nie była tak biała jak Elizabeth Taylor” – napisała w felietonie opublikowanym na łamach „Variety”. Fanów dokumentalnych produkcji może zainteresować też film „Anna Nicole Smith: Nie znacie mnie”, który będzie miał premierę 16 maja, a także film o karierze Conora McGregora, którą widzowie będą mogli obejrzeć już 17 maja. (PAP Life)

 

Advertisement

mdn/ gra/

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

III Złotowski Piknik Historyczny już w ten weekend

Published

on

By

W ostatni weekend maja – 25 i 26 maja 2024 roku Półwysep Rybacki w Złotowie ponownie przejmą w posiadanie miłośnicy dawnych dziejów!

Za sprawą III Złotowskiego Pikniku Historycznego będzie można zobaczyć z bliska tuzin husarzy w pełnym rynsztunku na koniach, zajrzeć do wsi ze epoki średniowiecza, czy ulec egzercerunkom rycerzy z toruńskiej Arkony!

Wydarzenia sprzed 360 lat

Kanwą tegorocznej edycji pikniku jest „Jubileusz 360-lecia złotowskiej fary”. Fara to kościół wybudowany z fundacji wojewody poznańskiego Andrzeja Karol Grudzińskiego w 1664 roku. Wojewoda w wojnie ze Szwedami stanął po stronie wroga, ale wkrótce przejrzał na oczy i niczym Kmicic z sienkiewiczowskiego „Potopu” i wrócił na Ojczyzny łono. Ku przebłaganiu gniewu swego ludu zbudował przepiękną świątynię, perłę barokowej architektury, z której słynie miasto Złotów. W niedzielę, drugiego dnia pikniku w farze odbędzie się uroczysta msza poświęcona wydarzeniom sprzed 360 lat, z udziałem rycerstwa przybyłego do Złotowa.

Co będzie na pikniku?

Złotowski Piknik Historyczny będzie świetną okazją do wejścia w świat zamierzchłych czasów gdzie, obok harców skrzydlatych husarzy Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, spokojny żywot wieść będą członkowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, tworząc niezwykle ciekawą wioskę. Gościa pikniku zaskoczy rozmaitość postaci-mieszkańców osady, bogactwo ich zajęć, wyposażenie, broń i narzędzi codziennego użytku.

Advertisement

Zanim Półwysep Rybacki wypełni tętent koni w sobotę 25 maja nastąpi odsłonięcie nowego muralu na posesji przy al. Piasta 59 w Złotów. Mural przedstawia najważniejsze złotowskie zabytki w ujęciu pani Teresy Jakubowskiej, wybitnej graficzki ze Złotowem w życiorysie.

Rycerze z toruńskiej grupy historycznej Arkony ze swadą i humorem wprowadzą uczestników pikniku w atmosferę zwyczajów i tradycji sprzed blisko 400 lat. Wiele przy tym śmiechu i dobrej zabawy, bez względu na wiek widza arkońskich popisów.

Przyswajanie motywów historycznych ułatwią koncerty z muzyką z dawnych epok zespołów Żniwa i KliMagJa, recital Dawida Krzyka, nie zabraknie stoisk z wyrobami na poły rzemieślniczymi, o pogodę ducha zadba także Spółdzielnia Rolnik z ofertą gastronomiczną oraz inne stoiska z szybką przekąską. Ogłosimy wśród widzów konkurs na przebranie z epoki z atrakcyjnymi nagrodami.

Kajko i Kokosz w Złotowie

W sobotę pośród zapewne tłumów widzów poruszać się będą Kajko i Kokosz, bohaterowie słynnego komiksu, dziś dzielnie wspierający akcję promocyjną Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej! Pierwszy dzień pikniku zamkniemy wieczornym pokazem teatru ognia!

Advertisement

Honorowy patronat Marszałka

III Złotowski Piknik Historyczny swoim patronatem objął Marszałek Wielkopolski oraz Wojewoda Wielkopolski co świadczy o dużej randze wydarzenia!
Zapraszamy!

PROGRAM:

Sobota 25 maja 2024

15.00 – odsłonięcie muralu przy al. Piasta 59 i przemarsz przez miasto

Półwysep Rybacki
16.00 – otwarcie pikniku, osady średniowiecznej i animacje historyczne
17.00 – pokaz umiejętności Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
18.30 – animacje historyczne
19.30 – koncert zespołu KliMagJa
20:30 – koncert zespołu Żniwa
ok. 21.30 – pokaz ogniowy po zmierzchu

Advertisement

Niedziela 26 maja 2024

12.30 – msza święta w kościele pw. WNMP z udziałem husarii

Półwysep Rybacki
14.00 – otwarcie II dnia pikniku i animacje historyczne
15.00 – pokaz umiejętności husarskich
16.30 – animacje historyczne
17.30 – występ muzyczny Dawida Krzyka
19.00 – rozstrzygnięcie konkursu na strój historyczny i zakończenie pikniku

Stoiska rzemieślnicze i atrakcje historyczne

Advertisement

Polecamy!

Continue Reading

Kultura

I Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej “Na ludowo zaśpiewajmy” w Starej Łubiance

Published

on

By

17 maja b.r. w Starej Łubiance odbył się I Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej “Na ludowo zaśpiewajmy”. Organizatorem festiwalu było Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie.

Znakomite Jury

Wykonawców oceniało znakomite jury: Elżbieta Skrętkowska, znana z programu “Szansa na Sukces”, Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc oraz Barbara Żarnowiecka, wykładowczyni Akademii Muzycznej, specjalizująca się w muzyce ludowej.

Kategorie Wykonawców

Wykonawców można było usłyszeć w czterech kategoriach:

  • Dzieci i młodzież – soliści do lat 14
  • Młodzież i dorośli – soliści od lat 15
  • Dzieci, młodzież – zespoły do lat 14
  • Młodzież, dorośli – zespoły od lat 15

Sukcesy Wokalistek z Szydłowa

Konkurs zakończył się znakomitym sukcesem dla wokalistek z Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie, których instruktorem jest Andrzej Jopek.

Kategoria Dzieci, Soliści

W kategorii dzieci, solistów, pierwsze trzy miejsca zajęły reprezentantki szydłowskiego domu kultury:

Advertisement
  1. Anastazja Łesyk – pierwsze miejsce
  2. Julia Filipiak – drugie miejsce
  3. Zosia Majewska – trzecie miejsce, najmłodsza uczestniczka konkursu

Kategoria Młodzież i Dorośli, Soliści

W kategorii młodzież i dorośli, solistów, bezkonkurencyjna była Oksana Olszewska, również wokalistka z Szydłowa, która wykonała swoją piosenkę a cappella, grając w partii solowej na trąbce.

Zapowiedź Kolejnego Festiwalu

Kolejny festiwal odbędzie się już za rok. Już teraz serdecznie na niego zapraszamy!

Continue Reading

Advertisement
Advertisement