Connect with us

Kultura

Nagrody Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury i sportu

Published

on

W Centrum Powiatowym ISKRA w Pile odbyła się uroczystość wręczenia nagród Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury i sportu za sukcesy odniesione w 2021 r.  

Nagrody otrzymali artyści, animatorzy kultury oraz sportowcy, trenerzy i działacze sportowi.
– W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się w takim gronie, ale wszystkich łączy, to co najważniejsze – sukces, na który składa się talent, pasja i ciężka praca. Gratuluję Wam osiągnięć i życzę kolejnych – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Podkreślił również, jak ważne jest wsparcie kultury i sportu.
– Potrzebne są obiekty, instytucje i osoby kreujące wydarzenia. Powiat Pilski wspierał i wspierać będzie Wasze działania.

Warto przypomnieć, że Powiat Pilski docenia znaczenie kultury i wspiera ją w miarę swoich możliwości i utrzymuje ważne instytucje; jedną z nich jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Schumana w Pile. Od kiedy Eligiusz Komarowski pełni stanowisko starosty pilskiego, a 31 marca minęło dokładnie 6 lat, na utrzymanie biblioteki Powiat Pilski przekazał z budżetu 6 mln zł. Współfinansuje zatem liczne wydarzenia, doceniając wagę działań tej instytucji w upowszechnianiu czytelnictwa, edukacji dzieci i młodzieży.

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile to kolejna instytucja kultury, którą finansuje Powiat Pilski. W latach 2016-2022 przekazane dotacje wyniosły ok. 3 mln zł. Galeria BWA w Pile to ważne miejsce spotkań i prezentacji twórczości artystów z naszego regionu i całego kraju.
W 2021 roku za kwotę ok. 5 mln zł Powiat Pilski zakończył modernizację zabytkowego budynku dawnego kina Iskra dziś Centrum Powiatowego ISKRA, które dzisiaj jest miejscem spotkań również z dziedziny również jest placówką kultury, w której również odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne.

Podobnie Powiat Pilski wspiera rozwój kultury fizycznej w gminach powiatu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Wspiera kluby sportowe i stowarzyszenia. Wsparcie to od 2016 roku wyniosło prawie 3,5 mln zł.  Powiat Pilski modernizuje i buduje również nowe obiekty sportowe. W ubiegłym roku zakończono budowę Powiatowej Hali Sportowej przy ul. W. Pola w Pile, wartości 16 mln zł, która stała się areną ciekawych wydarzeń różnych dyscyplin sportu rangi regionalnej i krajowej. Kolejny obiekt, który przyczynił się do odrodzenia sportu w Pile to odbudowany Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile, który jest miejscem codziennej aktywności fizycznej i rekreacji dzieci, młodzieży i dorosłych.

Advertisement

Nagrody starosta Eligiusz Komarowski wręczał razem ze swoimi współpracownikami: Arkadiuszem Kubichem, wicestarostą  pilskim, Krzysztofem Sadowskim, etatowym członkiem Zarządu Powiatu w Pile oraz radnymi Rady Powiatu w Pile: Iwoną Schulz, Teresą Strzelecką, Moniką Kubiak – Majewską, Krzysztofem Pabichem. Gratulacje nagrodzonym złożył również radny Almuetaz Bellah Nasrullah.   

NAGRODY W KULTURZE:  
Piotr Serówka – za opracowanie książki  “Nasza historia ZNTK w Pile 1908 – 2008” oraz wkład w upowszechnianie historii Piły i powiatu pilskiego oraz współautorzy książki: Gerhard Kowalski, Romuald Wiza,  Ryszard Smulkowski, Władysław Podrazik, Wojciech Leszko i Zbigniew Smagliński,
Katarzyna Staniak – Stelcer – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile – za upowszechnianie czytelnictwa, szczególnie wśród osób niewidomych i słabowidzących,
Maciej Trojniar – pianista i kompozytor, współpracujący z BWAiUP w Pile,
Stanisław Pręgowski – artysta fotografik z Piły, tworzy od ponad 50 lat,
Kinga Mikołajewska – nauczycielka w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile – za upowszechnianie kultury i sztuk wśród młodzieży szkolnej i angażowanie jej w wydarzenia artystyczne,
Chór Kameralny Polskiej Agencji Muzycznej z Wyrzyska – za upowszechnianie muzyki chóralnej, w tym polskiej oraz promocję powiatu pilskiego w kraju i za granicą,
Janina Łastowska – Semrau – długoletnia nauczycielka plastyki i metodyk – Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych „Jelo” w Pile,
Bogusława Różańska – Związek Plastyków Artystów RP – za edukację i pracę twórczą w dziedzinie plastyki, edukację i upowszechnianie kultury i sztuki.

NAGRODY W SPORCIE:
Statuetki dla najlepszych klubów we współzawodnictwie sportu młodzieżowego w powiecie pilskim w 2021 roku otrzymały: PLKS Gwda Piła i KS Gwardia Piła, które ex aequo zajęły pierwsze miejsce oraz KS Sporty Walki Piła za zajęcie 3 miejsca.
Nagrodzeni zostali trenerzy, działacze oraz zawodnicy. Wśród nagrodzonych zawodników byli medaliści Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Trenerzy i działacze:
Stanisława Zielińska – Pilskie TKKF
Eliza Sabik – UKS Iskra Piła
Artur Dąbrowski – UKS Iskra Piła
Krystyna Sadowska – SKS Inter Continental Piła
Józef Jopek- UKS „6” Piła
Tomasz Jopek – UKS „6” Piła
Marek Ciechanowski – Klub Sportowy GŁD Team Piła
Marcin Wójcik – Klub Sportowy GŁD Team Piła
Dariusz Adamski – WKS Sokół Piła
Sławomir Nowicki – WKS Sokół Piła
Przemysław Maryńczak – KS Sporty Walki Piła
Przemysław Drajer – KS Sporty Walki Piła
Przemysław Leniec – KS Sporty Walki Piła
Zbigniew Łapacz – PLKS Gwda Piła
Ignacy Krzewiński – PLKS Gwda Piła
Jarosław Chwałek – KS Gwardia Piła
Roman Marciniak – KS Gwardia Piła

Zawodnicy:
Zbigniew Makowski – podnoszenie ciężarów
Patryk Erdmann – KS GŁD Team Piła – MMA
Marcin Kopcza – KS GŁD Team Piła – MMA
Adrian Gorący – KS GŁD Team Piła – jiu jitsu
Maja Woś – UKS Iskra Piła – sportowy taniec
Mateusz Pawłowski – UKS Iskra Piła – sportowy taniec
Miłosz Kłos – UKS „6” Piła – judo
Mikołaj Łapaczyński – SKS Inter – Continental Piła – strzelectwo
Kacper Pazdej – WKS Sokół Piła – boks
Adam Stodolski – UKS Leśnik Kaczory  – judo
Oliwia Stolarczyk – KS Sporty Walki Piła – boks
Julianna Rutkowska – KS Sporty Walki Piła – boks
Maciej Różyło – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Miłosz Bogucki – KS Sporty Walki Piła – kickboxing/boks
Alicja Bartosińska – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Dawid Siek – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Piotr Woźniak- KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Klaudia Mikołajewska – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Xawier Rzeszut  – KS Sporty Walki Piła – kickboxing/boks
Oliwier Kamiński – PLKS Gwda Piła – lekkoatletyka
Weronika Bogdańska – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka
Julia Witkowska – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka
Klaudia Adamek – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka
Justyna Franieczek – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Narodowe Czytanie 2022

Published

on

By

fot. K. Dęga

Już po raz 11. z inicjatywy Prezydenta Polski odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku były to “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

 

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent.

W Pile Narodowe Czytanie odbyło się w ogrodzie Muzeum Stanisława Staszica. W malowniczo położonym ogrodzie pilanie wysłuchali fragmentów dzieł naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Także w ogrodach muzealnych została zaprezentowana wystawa plakatów “Za/świat ballad Adama Mickiewicza”.

Narodowe czytanie zwieńczył koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Katarzyny Jackowskiej – Euemuo.

Tak wyglądało Narodowe Czytanie rok temu.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

33. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”

Published

on

By

22 stycznia 2022 roku sygnowano w rumuńskim Câmpulung Moldovenesc porozumienie o realizacji 33. edycji „Bukowińskich Spotkań”. Po dwuletnich ograniczeniach spowodowanych pandemią Covid-19, z optymizmem spoglądając na plan przeprowadzenia festiwalu w br., Niestety. Rozpoczęta miesiąc później rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do weryfikacji przyjętych w porozumieniu uzgodnień.

• Corocznie „Bukowińskie Spotkania” rozpoczynała ich polska edycja w Jastrowiu i w Pile. Wojna w Ukrainie spowodowała przesunięcie terminu realizacji projektu z czerwca na wrzesień br.

• 22 lipca 2022 roku w rumuńskim Câmpulung Moldovenesc rozpoczął się 33. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”. Ten jeden z największych europejskich festiwali folklorystycznych, w dniach 5-7.08 przeniósł się do węgierskiego Bonyhád, stamtąd do Polski – do dolnośląskiego Lubania (18-19.08), a jego wędrówkę po Europie zakończą „Spotkania” w Jastrowiu i Pile (15-18.09.).
• Dzięki wielkiej determinacji – mimo toczącej się wojny – ukraińskie zespoły zaprezentowały się w rumuńskiej edycji festiwalu w Câmpulung Moldovenesc i w polskiej – w Lubaniu. Zespół „Junist” z Czerniowiec zaśpiewa i zatańczy w Jastrowiu i Pile.

• Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, corocznie – od 1990 roku – jest Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, realizujące edycję polską i sprawujące nadzór merytoryczny nad całym projektem, koordynując i wspierając działania zagranicznych partnerów, odpowiadających za realizację festiwalu w swoich krajach.

• Projekt oparty jest na dwóch równoważnych założeniach: ukazaniu i ochronie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz wpisaniu bukowińskiej szkoły współżycia różnych narodów w europejski system wartości zwiększających poszanowanie dla odmienności kulturowej i kompetencji w zakresie komunikacji międzykulturowej, w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Advertisement

„Bukowińskie Spotkania”, to dzisiaj jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie, to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. W ciągu 33. lat istnienia imprezy Regionalne Centrum Kultury w Pile stało się centrum organizacyjnym festiwalu. Stało się też jednym z najważniejszych ośrodków promujących wielokulturowość Europy Wschodniej, różnorodność i równość kultur, dialog międzykulturowy jako sposób poznawania się, rozwoju i zapobiegania konfliktom, zwłaszcza wśród mniejszości narodowych.

• Corocznie w festiwalu uczestniczyło około 150 zespołów z bukowińskim rodowodem, prawie drugie tyle stanowi „zaplecze” dla kolejnych jego edycji. Na tegorocznych arenach „Bukowińskich Spotkań” wystąpiło 75 zespołów: z Polski, Ukrainy, Rumunii i Węgier – prawie 2500 wykonawców. Na festiwalowych scenach w Jastrowiu i Pile zaprezentuje się 12 zespołów z Polski, Ukrainy i Rumunii.

• Na Bukowinie folklor był – i w znacznym stopnie pozostał – zjawiskiem międzykulturowym, zawierającym niepowtarzalne i specyficzne cechy różnych kultur: ukraińskiej, rumuńskiej, polskiej, żydowskiej, węgierskiej, niemieckiej, ormiańskiej i innych. Poprzez folklor i język broniono i zachowywano własną etniczną odrębność i tożsamość, prawo do istnienia, a jednocześnie, poprzez wielorakie kontakty, dochodziło do wzajemnych wpływów i penetracji, krystalizowała się spójność bukowińska.

• Celem festiwalu jest popularyzacja i ochrona tych wartości, które mają wpływ na utrwalanie tożsamości narodowych, umacnianie tradycji i więzi międzyludzkich. Festiwal ma wymiar edukacyjny i promocyjny, jest świętem folkloru i ludzi manifestujących szacunek do odmienności kultur i ich tradycji.

• We współczesnym obrazie kultury przeważa pogląd, że folklor, a tym samym festiwale folklorystyczne to wartości w skali regionalnej. „Bukowińskie Spotkania” dobra te oraz ich obieg przenoszą z lokalnego kręgu w nową, szerszą przestrzeń. Ideą jest maksymalna dostępność, w wymiarze lokalnym – liczne prezentacje plenerowe w centrach miast, umożliwiające otwartość na inne kultury, w wymiarze krajowym i europejskim – promocja kultur narodowych.

• W dobie szybko postępującej globalizacji, kultura ludowa ulega marginalizacji, stając się barwnym dodatkiem do skansenów. Jej żywotność zależy bardzo często od przeglądów i festiwali folklorystycznych, które stają się jedną z nielicznych form manifestacji kultury regionu.

Advertisement

• Liczny udział w festiwalu zespołów wielopokoleniowych, grup młodzieżowych i dziecięcych, buduje gwarancję zachowania tradycji regionalnej. Aktywny udział w projekcie dużej grupy ludzi młodych to dowód, że bukowińska kultura nie ma charakteru „skansenowskiego” lecz jest żywa, zaświadcza o pokoleniowym przekazie tradycji i perspektywie „Bukowińskich Spotkań”.

Continue Reading
Advertisement