Connect with us

Kultura

Nagrody Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury i sportu

Published

on

W Centrum Powiatowym ISKRA w Pile odbyła się uroczystość wręczenia nagród Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury i sportu za sukcesy odniesione w 2021 r.  

Nagrody otrzymali artyści, animatorzy kultury oraz sportowcy, trenerzy i działacze sportowi.
– W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się w takim gronie, ale wszystkich łączy, to co najważniejsze – sukces, na który składa się talent, pasja i ciężka praca. Gratuluję Wam osiągnięć i życzę kolejnych – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Podkreślił również, jak ważne jest wsparcie kultury i sportu.
– Potrzebne są obiekty, instytucje i osoby kreujące wydarzenia. Powiat Pilski wspierał i wspierać będzie Wasze działania.

Warto przypomnieć, że Powiat Pilski docenia znaczenie kultury i wspiera ją w miarę swoich możliwości i utrzymuje ważne instytucje; jedną z nich jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Schumana w Pile. Od kiedy Eligiusz Komarowski pełni stanowisko starosty pilskiego, a 31 marca minęło dokładnie 6 lat, na utrzymanie biblioteki Powiat Pilski przekazał z budżetu 6 mln zł. Współfinansuje zatem liczne wydarzenia, doceniając wagę działań tej instytucji w upowszechnianiu czytelnictwa, edukacji dzieci i młodzieży.

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile to kolejna instytucja kultury, którą finansuje Powiat Pilski. W latach 2016-2022 przekazane dotacje wyniosły ok. 3 mln zł. Galeria BWA w Pile to ważne miejsce spotkań i prezentacji twórczości artystów z naszego regionu i całego kraju.
W 2021 roku za kwotę ok. 5 mln zł Powiat Pilski zakończył modernizację zabytkowego budynku dawnego kina Iskra dziś Centrum Powiatowego ISKRA, które dzisiaj jest miejscem spotkań również z dziedziny również jest placówką kultury, w której również odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne.

Podobnie Powiat Pilski wspiera rozwój kultury fizycznej w gminach powiatu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Wspiera kluby sportowe i stowarzyszenia. Wsparcie to od 2016 roku wyniosło prawie 3,5 mln zł.  Powiat Pilski modernizuje i buduje również nowe obiekty sportowe. W ubiegłym roku zakończono budowę Powiatowej Hali Sportowej przy ul. W. Pola w Pile, wartości 16 mln zł, która stała się areną ciekawych wydarzeń różnych dyscyplin sportu rangi regionalnej i krajowej. Kolejny obiekt, który przyczynił się do odrodzenia sportu w Pile to odbudowany Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile, który jest miejscem codziennej aktywności fizycznej i rekreacji dzieci, młodzieży i dorosłych.

Advertisement

Nagrody starosta Eligiusz Komarowski wręczał razem ze swoimi współpracownikami: Arkadiuszem Kubichem, wicestarostą  pilskim, Krzysztofem Sadowskim, etatowym członkiem Zarządu Powiatu w Pile oraz radnymi Rady Powiatu w Pile: Iwoną Schulz, Teresą Strzelecką, Moniką Kubiak – Majewską, Krzysztofem Pabichem. Gratulacje nagrodzonym złożył również radny Almuetaz Bellah Nasrullah.   

NAGRODY W KULTURZE:  
Piotr Serówka – za opracowanie książki  “Nasza historia ZNTK w Pile 1908 – 2008” oraz wkład w upowszechnianie historii Piły i powiatu pilskiego oraz współautorzy książki: Gerhard Kowalski, Romuald Wiza,  Ryszard Smulkowski, Władysław Podrazik, Wojciech Leszko i Zbigniew Smagliński,
Katarzyna Staniak – Stelcer – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile – za upowszechnianie czytelnictwa, szczególnie wśród osób niewidomych i słabowidzących,
Maciej Trojniar – pianista i kompozytor, współpracujący z BWAiUP w Pile,
Stanisław Pręgowski – artysta fotografik z Piły, tworzy od ponad 50 lat,
Kinga Mikołajewska – nauczycielka w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile – za upowszechnianie kultury i sztuk wśród młodzieży szkolnej i angażowanie jej w wydarzenia artystyczne,
Chór Kameralny Polskiej Agencji Muzycznej z Wyrzyska – za upowszechnianie muzyki chóralnej, w tym polskiej oraz promocję powiatu pilskiego w kraju i za granicą,
Janina Łastowska – Semrau – długoletnia nauczycielka plastyki i metodyk – Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych „Jelo” w Pile,
Bogusława Różańska – Związek Plastyków Artystów RP – za edukację i pracę twórczą w dziedzinie plastyki, edukację i upowszechnianie kultury i sztuki.

NAGRODY W SPORCIE:
Statuetki dla najlepszych klubów we współzawodnictwie sportu młodzieżowego w powiecie pilskim w 2021 roku otrzymały: PLKS Gwda Piła i KS Gwardia Piła, które ex aequo zajęły pierwsze miejsce oraz KS Sporty Walki Piła za zajęcie 3 miejsca.
Nagrodzeni zostali trenerzy, działacze oraz zawodnicy. Wśród nagrodzonych zawodników byli medaliści Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Trenerzy i działacze:
Stanisława Zielińska – Pilskie TKKF
Eliza Sabik – UKS Iskra Piła
Artur Dąbrowski – UKS Iskra Piła
Krystyna Sadowska – SKS Inter Continental Piła
Józef Jopek- UKS „6” Piła
Tomasz Jopek – UKS „6” Piła
Marek Ciechanowski – Klub Sportowy GŁD Team Piła
Marcin Wójcik – Klub Sportowy GŁD Team Piła
Dariusz Adamski – WKS Sokół Piła
Sławomir Nowicki – WKS Sokół Piła
Przemysław Maryńczak – KS Sporty Walki Piła
Przemysław Drajer – KS Sporty Walki Piła
Przemysław Leniec – KS Sporty Walki Piła
Zbigniew Łapacz – PLKS Gwda Piła
Ignacy Krzewiński – PLKS Gwda Piła
Jarosław Chwałek – KS Gwardia Piła
Roman Marciniak – KS Gwardia Piła

Zawodnicy:
Zbigniew Makowski – podnoszenie ciężarów
Patryk Erdmann – KS GŁD Team Piła – MMA
Marcin Kopcza – KS GŁD Team Piła – MMA
Adrian Gorący – KS GŁD Team Piła – jiu jitsu
Maja Woś – UKS Iskra Piła – sportowy taniec
Mateusz Pawłowski – UKS Iskra Piła – sportowy taniec
Miłosz Kłos – UKS „6” Piła – judo
Mikołaj Łapaczyński – SKS Inter – Continental Piła – strzelectwo
Kacper Pazdej – WKS Sokół Piła – boks
Adam Stodolski – UKS Leśnik Kaczory  – judo
Oliwia Stolarczyk – KS Sporty Walki Piła – boks
Julianna Rutkowska – KS Sporty Walki Piła – boks
Maciej Różyło – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Miłosz Bogucki – KS Sporty Walki Piła – kickboxing/boks
Alicja Bartosińska – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Dawid Siek – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Piotr Woźniak- KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Klaudia Mikołajewska – KS Sporty Walki Piła – kickboxing
Xawier Rzeszut  – KS Sporty Walki Piła – kickboxing/boks
Oliwier Kamiński – PLKS Gwda Piła – lekkoatletyka
Weronika Bogdańska – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka
Julia Witkowska – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka
Klaudia Adamek – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka
Justyna Franieczek – KS Gwardia Piła – lekkoatletyka.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

5 lat temu zmarł Zbigniew Wodecki

Published

on

By

fot. PAP

Jak ktoś nie ma tremy, to uważam, że jest słabym artystą, bo nie ma wyobraźni – mówił w rozmowie z PAP w 2015 r. Pięć lat temu, 22 maja 2017 r., zmarł Zbigniew Wodecki, jeden z najpopularniejszych i najbardziej zasłużonych muzyków polskiej sceny. Potrafił śpiewać dla prawie każdej publiczności z równym sukcesem – powiedział o nim dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

“Mimo niezwykłej woli życia i starań lekarzy udar dokonał nieodwracalnych obrażeń. Odszedł od nas w dniu 22 maja w jednym z warszawskich szpitali. Żona i dzieci byli przy nim. Zostanie pochowany w ukochanym Krakowie” – napisano 22 maja w 2017 r. na oficjalnej stronie artysty.

 

Głęboki smutek poczuli wszyscy. I ci, którzy znali go z popularnych piosenek jak “Opowiadaj mi tak”, “Zacznij od Bacha”, “Lubię wracać tam, gdzie byłem”, “Chałupy” lub “Izolda”; i dzisiejsi dorośli, którzy w dzieciństwie spędzonym w latach 80. śpiewali z nim piosenkę znaną z kreskówki o Pszczółce Mai; i widzowie popularnego programu “Taniec z gwiazdami”, w którym był jurorem; a także ci, którzy znali jego wszechstronność i dostrzegali muzyczny geniusz. Jeden z najpopularniejszych artystów polskiej sceny, Zbigniew Wodecki, odszedł pięć lat temu w wieku 67 lat.

 

Advertisement

“Mój zawód i pasja, która mnie dotknęła – mogę powiedzieć – genetycznie to jest nieustanny pęd do osiągnięcia sukcesu – żeby się popisać, zdać dyplom, egzaminy, żeby się podobało, żeby były brawa. Potem człowiek osiąga sukces i jest to początek nowej orki. (…) Ponieważ życie to wielki egzamin” – opowiadał w rozmowie z PAP Zbigniew Wodecki w 2015 r. Wszyscy jego bliscy, przyjaciele i koledzy po fachu twierdzili, że był pracoholikiem o niespożytych siłach twórczych. Nigdy nie zapominał, że osiągnięcie sukcesu jest tak samo trudne jak jego utrzymanie. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę, jak wiele kosztowała go pozorna swoboda, z jaką występował na scenie.

 

“Jak ktoś nie ma tremy, to uważam, że jest słabym artystą, bo nie ma wyobraźni” – przekonywał.

 

Zmarły pięć lat temu artysta wypowiedział te słowa przy okazji płyty “1976: A Space Odyssey”, wydanej we współpracy z Mitch&Mitch Ochestra and Choir. Nagrany wspólnie z muzykami młodszego pokolenia album, którego bazą były zapomniane przez lata młodzieńcze utwory Zbigniewa Wodeckiego, sam twórca nazwał swoim “debiutem po czterdziestu latach”.

Advertisement

 

“To dzięki młodym ludziom, którzy odkryli moją pierwszą płytę. Była zupełnie nieznana – w ogóle nie zaistniała. Ta nasza płyta sprzed czterdziestu lat, którą, jakby nie było, teraz zadebiutowałem ponownie, bardzo dobrze się ma” – mówił z optymizmem.

 

A przecież płyt w swoim dorobku miał wiele. Nagrywał je w różnych stylach i konwencjach, nie obawiał się eksperymentów, poddawania samego siebie artystycznym próbom, nie uciekał od wydeptanych ścieżek, które mogły być niewątpliwym gwarantem kolejnego sukcesu. Nie tolerował komercyjnego podejścia do muzyki, nie znosił słów “hit”, “przebój”.

 

Advertisement

„Teraz wszyscy nagrywają hity i przeboje, a mnie szlag trafia” – przyznawał.

 

Dziennikarze muzyczni, przyjaciele i koledzy z branży artystycznej wspominali jego barwną osobowość, umiejętność błyskotliwego opowiadania dowcipów i prowadzenia głębokich rozmów, twórczą energię – która czasem kazała rezygnować ze snu i odpoczynku na rzecz wytężonej pracy.

 

Piotr Metz tłumaczył w rozmowie z PAP, że ktoś, kto kojarzy Zbigniewa Wodeckiego z dwóch, trzech największych przebojów, to ktoś, “kto nie ma pojęcia, jak wielka była jego klasa”. “Ale tak to już jest. Być może to dowód na jego szaloną uniwersalność. Potrafił śpiewać dla prawie każdej publiczności z równym sukcesem. A to domena nielicznych” – podsumował dziennikarz.

Advertisement

 

Magda Umer nazwała Wodeckiego “królem życia”, by jednocześnie zaznaczyć, iż był “jednym z najpoważniejszych artystów, jakich poznała”.

 

Andrzej Grabowski dostrzegł, że Zbigniew Wodecki na swoich koncertach nie potrzebował konferansjerów. Sam najlepiej potrafił zapowiedzieć własne piosenki i poprowadzić występ z ogromnym sukcesem. “Był niezwykle dowcipny, ludzie się śmiali podczas jego koncertów, słuchali tych jego fantastycznych wykonań piosenek, jego genialnej gry na skrzypcach. Słuchali, jak grał na trąbce, słuchali jego opowieści o sobie i życiu, o dzieciństwie” – wspominał aktor.

 

Advertisement

Zbigniew Wodecki był jedną z najważniejszych postaci polskiego świata muzycznego. Wielu słuchaczy, myśląc o nim, widzi długowłosego wirtuoza, grającego na skrzypcach, słyszy jego melodie i popularne piosenki. Był nie tylko wokalistą i instrumentalistą. Dał się poznać również jako kompozytor i aranżer. Samego siebie określał mianem “śpiewającego muzyka”.

 

Jego umuzykalniona rodzina pochodziła z Łazisk na Śląsku. Ojciec zakładał orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, a potem Symfoniczną Orkiestrę Polskiego Radia w Krakowie, gdzie był pierwszym trębaczem. Mama Wodeckiego była śpiewaczką, której głos charakteryzowano jako sopran koloraturowy.

 

Przez całe życie był związany z Krakowem, choć często pomieszkiwał w stolicy. Chętnie angażował się w akcje społeczne pod Wawelem, m.in. kwestował na cmentarzu Rakowickim na rzecz odnowy zniszczonych grobów, uczestniczył w kampanii antysmogowej, sprzeciwiał się zamknięciu liceum artystycznego.

Advertisement

 

Jako pięciolatek zaczynał przygodę ze skrzypcami. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Uczył się w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Pod koniec lat 60. związał się z Piwnicą pod Baranami. Występował też z zespołami Anawa (grając na skrzypcach), Czarna Perła (na trąbce). Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Korda.

 

W jednej z rozmów z PAP wspominał, że śpiewać zaczął przez przypadek. Jako wokalista zadebiutował w 1972 r. na X festiwalu piosenki polskiej w Opolu utworem “Tak, to ty”. W tym samym roku zrealizował swój pierwszy recital telewizyjny “Wieczór bez gwiazd”. Wkrótce potem jego kompozycje i piosenki zaczęli doceniać jurorzy festiwali w całej Polsce. Łącznie nagrał siedem albumów (w tym jedną EP-kę), m.in. “Dusze kobiet”, “Obok siebie”. Ostatni z nich – “1976: A Space Odyssey” – ukazał się siedem lat temu i zyskał status złotej płyty, dzięki współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch&Mitch.

 

Advertisement

Wodeckiego dobrze kojarzy również młoda widownia – artysta chętnie angażował się w produkcje adresowane do dzieci. To on był odtwórcą piosenki przewodniej polskiej wersji słynnej wieczorynki “Pszczółka Maja”. “+Pszczółka Maja+ niesie na tych skrzydełkach już tyle lat i chyba już czwarte pokolenie ją zna” – żartował. Wykonywał piosenki m.in. do serialu “Plecak pełen przygód” i do bajki “Rudolf, czerwononosy renifer”. Użyczył głosu do filmu “Disco robaczki”.

 

Nie unikał telewizji. Na swoim koncie ma epizodyczne role w takich tytułach jak m.in. “Jan z drzewa”, “Klan”, „Miodowe lata”, “Świat według Kiepskich”. Zasłynął jako juror popularnego telewizyjnego programu “Taniec z gwiazdami”. Był też gospodarzem telewizyjnych programów muzycznych “Droga do gwiazd”, “Twoja droga do gwiazd”. Jak mówił PAP, mimo że technologia, show-biznes i rozrywka zmieniają się na przestrzeni lat, to “meritum estrady pozostaje jedno i to samo: trzeba coś umieć i ciężko nad sobą pracować”.

 

“To, że udało mi się przez tyle lat utrzymać na powierzchni mętnej wody naszego show-biznesu, to na pewno pochodna tego, że łaziłem po kuchni, po pokojach, po salach szkolnych i ćwiczyłem gamy, tercje, oktawy, utwory Bacha czy Beethovena. Otarłem się o różne estrady i zespoły. Cały czas przebywałem w środowisku świetnych ludzi, prawdziwych autorytetów. Jak się żyło w takim tyglu, to była większa szansa, że się trafi na swój czas i odpowiedni moment. Dlatego życzę wszystkim młodym, żeby pracowali nad sobą, ćwiczyli i nie załamywali się” – podkreślił Wodecki, który sam marzył, by promować młodych zdolnych i kreować ich na prawdziwe gwiazdy.

Advertisement

 

Artysta chętnie występował w Polsce i za granicą, jednak nie zawsze czuł się pewnie na scenie, przed kamerami. Wspominał, że dawniej bał się widowni. Po 30 latach pracy artystycznej uświadomił sobie, że już “nie jest Zbysiem, który musi odnieść sukces”. “30 lat na scenie to już jest sukces. Widzę sympatię ludzi – autentyczną i niekłamaną. Ciężko nam się rozstać podczas spotkań z publicznością i to jest coś, o czym marzyłem i co się spełniło” – wyznał. Jak zapewniał, miał w życiu “dużo szczęścia, bo stykał się z prawdziwymi autorytetami”.

 

“Zaczynałem wśród muzyków, którzy grali w krakowskiej Operze i Operetce, potem w +Symfonii+ Polskiego Radia. Stykałem się ze wspaniałymi ludźmi z tej branży. Grałem pod batutą Stanisława Wisłockiego, Jerzego Maksymiuka czy Kazimierza Korda. Miałem przyjemność zetknąć się w swoim młodym życiu ze środowiskiem studenckim. Pierwszą płytę nagrałem z Markiem Grechutą i zespołem Anawa. Potem była Piwnica pod Baranami, Ewa Demarczyk i Piotr Skrzynecki oraz całe to środowisko. Świetni kompozytorzy: Stanisław Radwan, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki” – wspominał w wywiadzie dla PAP.

 

Advertisement

Jego twórczość została doceniona licznymi nagrodami, m.in. medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis” i odznaką Honoris Gratia. Był również laureatem Fryderyków.

 

Nie zdążył wystąpić na koncertach “Mój jubileusz”, które planował jesienią 2017. (PAP)

 

ndn/ jbr/ pj/ itm/ bko/ mwp/

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Promocja nowej książki Zbigniewa Noski

Published

on

By

Kolejna książkę związaną z historią Piły wydał Zbigniew Noska – były redaktor naczelny “Tygodnika Nowego”. Spotkanie autorskie odbyło w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Autorem książki “Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” jest Zbigniew Noska. Zilustrowała ją jego żona Krystyna Noska.

– Książka zawiera 40 zbeletryzowanych epizodów z historii Piły i okolic – od księcia Dzierżykraja po wyrzyskiego żołnierza wyklętego. Jest zbiorem wybranych opowieści z długiej historii blisko 1000 lat – opowiada Zbigniew Noska, autor.

Książka powstała przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement