Connect with us

Kultura

Ciesz się życiem i działaj z pasją

Published

on

„Ciesz się życiem i działaj z pasją” – to już XVIII wystawa, dzięki której członkowie Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO mogą podzielić się z innymi swoją różnorodną twórczością, a zarazem pasją kierującą ich życiem.

25 maja 2023 r. o godz. 18: 00 w galerii „Labirynt” PSM LW w Pile odbył się wernisaż dorocznej wystawy, w której swoje prace wystawiają: Bogusława Różańska, Bogumiła Bumbul, Ewa Jabłońska, Grzegorz Koźmiński, Irena Lenart, Joanna Haracewiat-Łosoś, ks. Mariusz Gubow, Lidia Filipiak, Lidia Wszołek, Regina Ankiewicz, Renata Kopić-Sądel, Sławomira Lewińska i Urszula Fischer.

Wydarzenie to, jak zwykle, przygotowane zostało profesjonalnie i w niekonwencjonalny sposób przez członków JELO, tym razem w kawiarnianej atmosferze. Dotowane jest kolejny raz przez Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego w kwocie 4000 zł, a także przez innych, m.in.: ZNP – Oddział w Pile, Pabich-Renault, Dział Animacji Kulturalno-Rekreacyjnej PSM LW w Pile, a także Studio „Horizon”, o czym wspomniała prezes stowarzyszenia Bogusława Różańska, dziękująca wszystkim darczyńcom za pomoc i wsparcie w szeroko rozumianej artystycznej działalności.

Otwarcie wystawy uświetnione zostało ciekawą mini częścią artystyczną, przygotowaną przez Barbarę Mikołajczak i Grzegorza Koźmińskiego, składającą się z utworów Edwarda Stachury, Wisławy Szymborskiej i Agnieszki Osieckiej, przeplatanych muzyką, do której w pięknym stylu dołączyła, grając na trąbce, uczennica Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Pile, Oksana Olszewska.
Goście przybyli na wernisaż mogli zapoznać się nie tylko z pracami przygotowanymi na obecną wystawę, ale również z ich autorami, porozmawiać o ich radości tworzenia. Mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku i przygotowanych napojów. Mieli okazję odpowiedzieć na zagadkę literacką i wziąć udział w przygotowanym konkursie, „Czym jest pasja?”. Konkurs polegał na dokończeniu zdania rozpoczynającego się od słów: „Pasja to…” lub „Posiadanie pasji to…”. Zwyciężczyni, wybrana przez jury, otrzymała obrazek w technice suchej pasteli, autorstwa Bogusławy Różańskiej.

Advertisement

Spotkanie minęło w miłej, ożywionej atmosferze, choć wydarzenie będzie miało ciąg dalszy. Na 15 czerwca godz. 16: 00 do galerii „Labirynt”, PSM LW w Pile, ul. Sikorskiego 33, Stowarzyszenie JELO zaprasza dzieci i młodzież na FINISAŻ, to znaczy na warsztaty twórcze, plastyczne (kolaż, malarstwo), połączone z happeningiem.
Wystawę można oglądać w dni robocze do 16 czerwca, umawiając się wcześniej przez kontakt telefoniczny (506-081-46).

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Festiwal Teatralny powoli dobiega końca

Published

on

By

24. Festiwal Teatralny – “Teatr – pasja rodzinna” powoli dobiega ku końcowi. W tegorocznej edycji widzowie mogą zobaczyć 8 spektakli teatralnych.

W sobotę na deskach Teatru Miejskiego w Pile publiczność mogła obejrzeć sztukę pt. “Nic się nie stało” z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Zofii Zborowskiej czy Michała Czerneckiego.

Dzisiaj “Kto się boi Virginii Woolf” w wykonaniu artystów sceny kaliskiej.

Następny, jubileuszowy 25. Festiwal Teatralny, już za rok.

Advertisement

Pilanie nie będą musieli czekać jednak na kolejne teatralne emocje cały rok. Już 2 grudnia w Pile komedia “Żona” z Renatą Dancewicz i Piotrem Polkiem. Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Nie żyje Maciej Damięcki

Published

on

By

fot. PAP

W piątek w wieku 79 lat zmarł Maciej Mateusz Damięcki, aktor znany z takich produkcji jak “M jak miłość” czy “Plebania”. O śmierci aktora poinformowały jego dzieci, Matylda i Mateusz Damięccy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 r. w Podszkodziu (świętokrzyskie) w aktorskiej rodzinie Dobiesława Damięckiego i Ireny z domu Górskiej. Jego starszym bratem był Damian Damięcki (ur. 1941).

 

W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1966–1984 i 1985–1996 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Advertisement

 

“Aktorstwo nie tylko wyssał z mlekiem matki Ireny Górskiej, oraz odziedziczył po ojcu Dobiesławie Damięckim i babci Alinie Górskiej, aktorce z Wileńszczyzny, ale też przekazał własnym dzieciom” – czytamy na stronie Teatru Capitol.

 

Był ojcem aktorów Mateusza Damięckiego i Matyldy Damięckiej oraz stryjem aktora Grzegorza Damięckiego. Pierwszą jego żoną była Anita Dymszówna.

Advertisement

 

W filmie debiutował w 1956 r. w “Tajemnicy dzikiego szybu”. Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in. w “Szatanie z siódmej klasy” (1960), “Bokserze” (1966), “Tajemnicy Enigmy” (1979), “Rozmowach kontrolowanych” (1991), “Znachorze” (2023) i “Uwierz w Mikołaja” (2023) oraz telewizyjnych serialach m.in. “Stawka większa niż życie” (1968), “Chłopi” (1972), “Droga” (1975), “Dom” (1996), “Plebania” (2000-11), “Przedwiośnie” (2002), “M jak miłość” (2003-23), “Bulionerzy” (2004-06), “Czas honoru” (2008-13).

 

Teatralny debiut aktor miał miejsce 30 grudnia 1965 r. w “Wujaszku Wani” w reżyserii Jana Świderskiego w teatrze PWST. Grał także w “Wieczorze zbrodniarzy” w reż. Wandy Laskowskiej(1967), “Zemście” (1970) w reżyserii Gustawa Holoubka, „Ślubie” (1974), w reż. Jerzego Jarockiego, “Hamlecie” w reż. G. Holoubka (1979) w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie grał Grabarza.

Advertisement

 

Do 2001 r. Damięcki grał w przedstawieniach Teatru Telewizji m.in. “Antygonie” (1966) w reż. Olgi Lipińskiej i “Żołnierzu Królowej Madagaskaru” w reż. Wandy Laskowskiej, a także w licznych słuchowiskach i spektaklach Polskiego Radia.

Przyczyna śmierci aktora jest jeszcze nieznana. (PAP)

Advertisement
Continue Reading


Advertisement
Advertisement