Connect with us

Elektronika

Rusza mObywatel 2.0

Published

on

fot. PAP

Od dzisiaj we wszystkich miejscach, z drobnymi tylko wyjątkami, będzie można posługiwać się aplikacją mObywatel. Zachęcam wszystkich do korzystania z nowych usług – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

W piątek, 14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. “Od piątku we wszystkich miejscach, z drobnymi tylko wyjątkami będzie się można posługiwać aplikacją mObywatel. Będzie też nowa wersja aplikacji, bardziej ergonomiczna, dostosowana do współczesnych standardów” – zapowiedział szef resortu cyfryzacji.

 

“To jest tylko początek dużej zmiany polegającej na tym, że mObywatel oprócz bycia dowodem tożsamości stanie się pośrednikiem (…). Każda usługa, każda sprawa będzie docelowo do załatwienia za pośrednictwem mObywatela” – podkreślił.

 

Advertisement

Wyjaśnił, że nowa aplikacja wprowadza możliwość posługiwania się nią na równi z dowodem plastikowym. “Możliwość skorzystania z aplikacji w bardziej przyjaznej wersji, ale też możliwość wykorzystania aplikacji, jako sposobu logowania do serwisów państwowych, czyli do węzła krajowego, profilu zaufanego, tam gdzie dzisiaj logujemy się hasłem albo danymi bankowymi. Wystarczy zeskanować kod QR, wpisać dane i wtedy za pośrednictwem aplikacji mObywatel bez dodatkowych haseł będzie można się zalogować” – wyjaśnił.

 

“Zachęcam wszystkich do korzystania z nowych usług” – zachęcił Janusz Cieszyński.

 

Advertisement

Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

 

W nowym mObywatelu 2.0 będą nowe funkcje i usługi. “Będzie dostępny nowy dokument tożsamości – mDowód i nowa funkcja: weryfikacji kryptograficznej mDowodu, dostępna także bez konieczności logowania się do aplikacji. W Polsce pojawi się więc nowy dokument tożsamości, którym będziemy mogli posługiwać się na terenie całego kraju, z wyjątkiem wyjazdu za granicę i wnioskowania o tradycyjny dowód osobisty oraz – do 31 sierpnia – potwierdzenia swojej tożsamość w instytucjach objętych ustawą o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy (m.in. w banku)” – powiedział wcześniej PAP pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski.

 

Advertisement

“Od 1 września te instytucje też będą już miały obowiązek uznawania mDowodu” – dodał Michał Kalinowski.

 

Od 14 lipca będzie nowy rodzaj dowodu tożsamości – mDowód w aplikacji mObywatel, obok paszportu i dowodu osobistego. “mDowód będzie miał inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego” – powiedział Kalinowski.

 

Advertisement

“Wdrażamy funkcję Bezpieczny autobus, trwa też pilotaż e-płatności, który będzie sukcesywnie rozszerzany. Są też karty lokalne – już weszliśmy we współpracę m. in. ze Zduńską Wolą” – przekazał.

 

Wyjaśnił, że samorządy będą mogły bezpłatnie z tego rozwiązania korzystać i ich karty/dokumenty lokalne będą pojawiały się w aplikacji. “Wtedy samorząd nie musi wydawać plastikowej karty czy tworzyć swojej aplikacji, tylko ma możliwość udostepnienia dokumentu lokalnego dla swoich mieszkańców w aplikacji mObywatel” – podkreślił.

 

Zaznaczył, że jeśli chodzi o e-płatności, będą one dotyczyły relacji obywatel-administracja państwowa. “Nie ma znaczenia, w jakim banku obywatel ma konto, bo podpięty jest BLIK i w zależności od tego, czy banki posiadają jego funkcjonalność, będzie można uregulować swoje płatności” – przekazał.

Advertisement

 

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Poznań Motor Show 2024

Published

on

By

fot. MTP

To były cztery wyjątkowe dni! Poznań Motor Show przyciągnęło nie tylko czołowe marki motoryzacyjne, ale również 94 089 gości, którzy wzięli udział w bloku wydarzeń, zorganizowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kolejna edycja Poznań Motor Show została zaplanowana na 24-27 kwietnia 2025 roku.

16 prezentacji podczas Media Day

Poznań Motor Show rozpoczęło się tradycyjnie od Media Day. To przestrzeń adresowana dla przedstawicieli branży oraz mediów, ale przede wszystkim czas, kiedy czołowi producenci prezentują swoje najlepsze modele z gamy produktowej. Pierwszego dnia Poznań Motor Show odsłonięto i zaprezentowano przed szeroką publicznością wiele wyjątkowych modeli. Hyundai IONIQ 5 N, najnowsza Dacia Duster, Car of the Year, czyli Renault Scenic, nowy, w pełni elektryczny Torres EVX, czy Beijing 7 to tylko niektóre z nich.

Advertisement

W tym roku czwartek wypełniło łącznie aż 16 pokazów. Oprócz dobrze znanych producentów nie zabrakło również ciekawych debiutów. Na Poznań Motor Show swoje modele zaprezentował Forthing, Arcfox oraz Beijing, czyli marki, które dopiero niedawno zadebiutowały na polskim rynku. Listę wystawców biorących udział w czwartkowych pokazach uzupełniły firmy, powracające na Poznań Motor Show po kilku latach przerwy. Mowa tu przede wszystkim o Tesli, Dodge’u, czy RAM-ie.

Strefy tematyczne z wyjątkowymi modelami 

Ekspozycja Poznań Motor Show została podzielona na kilka stref tematycznych. Największym zainteresowaniem cieszył się jak zwykle salon samochodowy. Oprócz wspomnianych już marek zwiedzający mogli oglądać modele Suzuki, Toyoty, Hondy, a także Kii.

Nie mniej interesująco prezentowała się ekspozycja w sąsiednim pawilonie, gdzie na uczestników Poznań Motor Show czekały zjawiskowe super-samochody. Pojazdy luksusowych marek z pewnością przyprawiły o szybsze bicie serca niejednego miłośnika motoryzacji. O tę część ekspozycję zadbali m. in. tacy wystawcy jak poznańska Autoklinika, Grupa Auto Fus, Karlik Luxury Cars oraz Mercedes-Benz MB Motors Poznań.

Advertisement

Na nudę nie mogli narzekać również fani jednośladów. Strefy z motocyklami Hondy, Kawasaki, MV Agusty, Harley-Davidsona, Royal Enfield, Junaka, czy Triumpha były bez wątpienia największymi gwiazdami tegorocznego salonu motocyklowego.

Urozmaicony program wydarzeń i dłuuuga lista gwiazd 

Bogata ekspozycja Poznań Motor Show została stworzona przez ponad 100 marek i wystawców. To jednak nie wszystko, co organizatorzy przygotowali dla zwiedzających. Uzupełnieniem prezentowanych modeli był program wydarzeń, który przez cztery dni dostarczył wielu niezapomnianych przeżyć. Scena Główna, Scena Motocyklowa, Strefa TVN Turbo oraz strefy przygotowane przez wystawców, takich jak Kamena Rally Team, czy Autoplac.pl – w tych wszystkich miejscach odbywały się ciekawe spotkania ze znanymi osobistościami oraz prezentacje przygotowane przez marki.

Przez cztery dni podczas wydarzenia swoją obecność zaznaczyło wiele gwiazd motoryzacyjnego świata. Kickster, Karolina Pilarczyk, Gosia Rdest, Poczciwy Krzychu, Kuba Przygoński, Kajetan Kajetanowicz, Miko Marczyk oraz czołowi dziennikarze stacji TVN Turbo, tacy jak Grzegorz Duda, Dawid Andres, czy Przemek Szafrański. Lista zaproszonych gości była jak zwykle bardzo długa.

Advertisement

Spory zastrzyk adrenaliny na Poznań Motor Show zagwarantowały z kolei pokazy motocyklowego stuntu oraz przejazdy drift taxi, organizowane przez Stunt Wars Poland.

Tegoroczny blok wydarzeń motoryzacyjnych uzupełniły w tym roku Targi Techniki Motoryzacyjnej oraz Konges MOVE. Sponsorem głównym Poznań Motor Show była w tym roku mara OTOMOTO.

Kolejne wydarzenia motoryzacyjne już niebawem  

Tegoroczny blok wydarzeń przyciągnął na Międzynarodowe Targi Poznańskie 94 089 gości, ciesząc się jak zwykle ogromnym zainteresowaniem ze strony miłośników motoryzacji.

Advertisement

Na kolejną odsłonę wydarzenia musimy poczekać do 2025 roku. Organizatorzy zaplanowali, że przyszłoroczne Poznań Motor Show odbędzie się w dniach od 24 do 27 kwietnia.

To jednak nie koniec imprez motoryzacyjnych, organizowanych przez Grupę MTP. Już za dwa tygodnie na Expo XXI w Warszawie miłośnicy zabytkowych pojazdów mogą wziąć udział w targach Auto Nostalgia. W maju stolica Polski będzie z kolei miejscem, gdzie odbędzie się kolejna edycja Warsaw Caravaning Festival, czyli wydarzenia dla miłośników turystyki caravaningowej. Dokładna data WCF to 11-12 maja.

Kolejne ciekawe wydarzenia, zaplanowane w kalendarzu Grupy MTP zostaną organizowane jesienią. Na pierwszy ogień czeka nas kolejne spotkanie z zabytkową motoryzacją, czyli Retro Motor Show. Tegoroczna edycja odbędzie się od 20 do 22 września (nowa data!). Niedługo później, czy 3 października wystartują z kolei największe targi caravaningowe w Polsce, czyli Caravans Salon Poland. 

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Rozpoczęły się targi Poznań Game Arena 2023

Published

on

By

fot. A. Dęga

W Poznaniu rozpoczęły się największe w tej części Europy targi gier komputerowych i multimediów. Do dyspozycji jest aż 6 pawilonów wystawienniczych.

Ponad stu wystawców i jeszcze więcej gier czeka na uczestników tegorocznej edycji Poznań Game Arena.

Poznań Game Arena to największe targi rozrywki i multimediów w Europie Środkowo-Wschodniej. W pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich obecni są liderzy branży gamingowej. Uczestnicy PGA mogą odwiedzać stoiska takich marek jak Xbox, Bethesda, Ubisoft, CD PROJEKT RED, 11 bit studios i wielu innych. Łącznie na poznańskich targach rozrywki i multimediów obecnych jest ponad stu wystawców z najróżniejszych obszarów gamingu. Miłośnicy gier mogą sprawdzić najróżniejsze produkcje od AAA do tytułów w strefie indie.

W bogatym programie wydarzeń znalazło się wiele interesujących konkursów i turniejów na stoiskach poszczególnych wystawców. Zwiedzający mogli również przysłuchać się interesującym prezentacjom i dyskusjom, które odbywały się na aż trzech scenach tematycznych. O swoich najnowszych produkcjach opowiedziała Bethesda, dowiedzieliśmy się dlaczego najlepszy Gothic jest z Polski oraz w jaki sposób uczyć się tworzenia gier. To tylko wybrane tematy, jakie przewinęły w programie scen pierwszego dnia.

Advertisement

Najlepsze stoiska na PGA

Tradycyjnym punktem pierwszego dnia targów jest uroczyste otwarcie, w trakcie którego wręczane są nagrody dla wystawców, którzy przygotowali najlepsze stoiska. W tym roku statuetki Acanthus Aureus powędrowały w ręce takich firm jak:

• Xbox
• BANDAI NAMCO
• Rockstar Energy Drink
• UBISOFT
• DORITOS
• KITKAT
• LEGO
• 11 BIT STUDIOS
• KOMPUTRONIK / LENOVO
• GENESIS
• COUGAR

Na stoisku Cyberpunk 2077 można pograć w specjalny dodatek “Widmo Wolności”. Tu gracze powracają do Night City, gdzie odkrywają niebezpieczną dzielnicę tego miasta – Dogtown.

Advertisement

 

 

Targi potrwają do niedzieli.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement