Connect with us

Edukacja

Ślubowanie kadetów pierwszych klas wojskowych

Published

on

Uczniowie dwóch pierwszych klas o kierunku „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” oraz Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Technicznych w Pile złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

– Ślubowanie to ważny moment w życiu szkoły oraz uczniów. Słowa przyrzeczenia są zawsze dla nich drogowskazem. W murach naszej szkoły uczą się tego, że patriota czasu pokoju to człowiek rozmiłowany w przeszłości, który z tradycji czerpie siłę, zdobywa wiedzę i nabywa umiejętności bycia odpowiedzialnym za siebie i innych. Potrafi działać w grupie, a swoje wysiłki kieruje na rzecz wspólnoty – mówi Daria Szostak, dyrektor ZSE w Pile.

 

Ślubowanie złożyło blisko 50 uczniów dwóch klas o profilu wojskowym, które realizują program Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym roku po raz pierwszy ślubowanie złożyli uczniowie elitarnej klasy „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” utworzonej w ramach programu MON – CYBER MIL, która jest w ofercie szkoły od 2021/2022 roku i jednej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego, drugiego już rocznika.
Uczniowie tych klas, oprócz podstawowych przedmiotów, takich jak język polski, matematyka, historia, języki obce, mają w programie nauczania edukację wojskową. Zajęcia z tego przedmiotu są organizowane przy wsparciu między innymi jednostek wojskowych i centrów szkolenia.

Uroczystość odbyła się w Centrum Powiatowym Iskra w Pile. Uczestniczyli w niej licznie zaproszeni goście, także rodzice. Obecni byli również przedstawiciele Zarządu Powiatu w Pile.

Advertisement

– Niech słowa przysięgi Bóg, Honor, Ojczyzna będą dla Was drogowskazem przez całe życie nie tylko podczas edukacji, ale także w życiu prywatnym i zawodowym – powiedział Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski. 

    
Gratulacje młodzieży złożyli także m.in. Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Emilia Piechocka, radna Rady Miasta Piły.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Ósmoklasiści piszą egzamin z matematyki

Published

on

By

fot. PAP

W środę o godzinie 9.00 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich pisemny egzamin z języka obcego.

Do egzaminu przystąpiło ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w całym kraju, a także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

 

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki, pytany przez PAP, czy do CKE dotarły sygnały o nieprawidłowościach, które mogłyby wpłynąć na przebieg egzaminu, odpowiedział, że nie. “Wszystko jest w porządku” – dodał.

 

Advertisement

Podobnie jak w ubiegłym roku także w tym egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

 

Egzamin z matematyki potrwa 100 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 150 minut.

 

Dla uczniów z Ukrainy wprowadzono pewne dostosowania na egzaminie. Arkusz egzaminacyjny z matematyki dla nich jest arkuszem treściowo tożsamym z arkuszem dla ucznia cudzoziemca, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu. Pełna treść arkusza, tj. instrukcje, polecenia do zadań i treść zadań, została przetłumaczona na język ukraiński. Rozwiązania zadań uczniowie mogą zapisywać w języku ukraińskim. Czas rozwiązywania arkusza z matematyki – w odróżnieniu od czasu, jaki mieli na rozwiązanie arkusza z języka polskiego – nie będzie wydłużony.

Advertisement

 

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 1 lipca br. Tego samego dnia uczniowie będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych). Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają tydzień później – 8 lipca br.

 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i w czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 13-15 czerwca.

 

Advertisement

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.(PAP)

 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

ANS gości stypendystkę prestiżowego programu Fulbright

Published

on

By

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie.

Od ponad 75 lat Program Fulbright wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

Tym bardziej miło nam poinformować, że przez 6 tygodni, Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, gości dr Joyce Maxwell – stypendystkę programu Fulbright Specialist, nadzorowanego w naszym kraju przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.

Jednym z elementów projektu, w ramach którego gości w Pile dr Maxwell tj. Multiculturalism in Medical Professions and Treatment, będzie działanie Training of Trainers. Polega ono na przeszkoleniu wybranych pracowników Uczelni w zakresie kompetencji komunikacyjnych
niezbędnych w pracy w środowisku zróżnicowanym etnicznie i kulturowo tak, aby mogli oni w przystępny sposób przekazać zdobytą wiedzę współpracownikom oraz studentom.
Szczególnie zyska na tym programie kadra kierunków medycznych Uczelni, która podczas licznych spotkań z dr Maxwell, będzie mogła poznać amerykańską metodykę pracy oraz doświadczenie akademickie.

Ze strony Uczelni, program koordynuje Dział Współpracy Międzynarodowej ANS w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement