Connect with us

Edukacja

Rusza wypłata wyprawki szkolnej z programu “Dobry start”, złożono już ponad 1,3 mln wniosków

Published

on

fot. PAP

Wypłata wyprawki szkolnej w ramach programu “Dobry start” rusza w poniedziałek. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem ich przybywa” – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu “Dobry start”. Według rządowych szacunków z wyprawki szkolnej skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln dzieci.

 

“Trzystuzłotowa wyprawka należy się dzieciom do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Mówimy o dzieciach, które oczywiście się uczą. Rodzice mogą składać wnioski od 1 lipca do końca listopada” – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik ZUS.

Advertisement

 

Jak dodał, “rodzice już myślą o nowym roku szkolnym”. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem wniosków przybywa” – powiedział Żebrowski.

 

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

Advertisement

 

Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Pierwsze środki zostaną wypłacone 18 lipca 2022 r. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

 

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

Advertisement

 

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie “Dobry start”, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Dzień Jeża z przedszkolakami z Wysokiej

Published

on

By

10 listopada przypada Dzień Jeża, który ma rozpowszechniać wiedzę o tych pożytecznych ssakach. Dla grup przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej to okazja, by przed zimą wesprzeć jeże zamieszkujące gminę. Kilkadziesiąt domków dla kolczastych pogromców szkodników oraz zajęcia edukacji przyrodniczej są możliwe dzięki firmie OX2, która buduje w gminie farmę wiatrową.

Jeże żywią się szkodnikami, dlatego uważane są za pożyteczne szczególnie w kontekście utrzymywania przydomowych ogrodów. Mimo, że oba występujące w Polsce gatunki (jeż wschodni, Erinaceus concolor oraz europejski, Erinaceus europaeus) znajdują się pod ochroną, jeże zagrożone są wyginięciem. Dlatego, z okazji święta tych pożytecznych ssaków, przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej przygotowują kolorowe drewniane domki, w których jeże będą mogły bezpiecznie przezimować. Zajęcia edukacyjne pod okiem eksperta pozwolą dzieciom dowiedzieć się więcej o życiu i potrzebach tych zwierząt, a także przyczynić się do ich ochrony. Domki malowane w piątek 10 listopada zapewniła firma OX2.

– Razem z OX2 edukujemy i zachęcamy, by zadbać o dobre warunki dla jeży. Ich obecność w naszym ekosystemie jest ważna – jeże regulują liczebność owadów i różnych bezkręgowców, które mogą szkodzić roślinom, jeżeli będzie ich zbyt wiele w naszym ogrodzie. Podczas zajęć przekazujemy dzieciom taką wiedzę w przystępnej i ciekawej formie. Zadajemy angażujące pytania i wspólne poznajemy te interesujące i pożyteczne zwierzęta, a malowanie domków to nie tylko zabawa, ale także praktyczna pomoc w tworzeniu odpowiednich schronień dla tych dzikich mieszkańców lasów i parków – mówi Łukasz Zieliński z firmy Kokon.

OX2 buduje w Wysokiej farmę wiatrową, dlatego zgodnie z polityką firmy, działa również na rzecz wspierania bioróżnorodności.

– Ustanowienie Dnia Jeża miało na celu rozpowszechnianie wiedzy i promocję ochrony tego zagrożonego gatunku. Proponując działanie, które ma na celu ochronę lokalnej bioróżnorodności, rekompensujemy nasz wpływ na środowisko, nieodłącznie związany z inwestycją. Budowa domków dla jeży, ale także budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy oraz hoteli dla owadów, to nasz sposób na wykorzystanie drewna z realizowanego w gminie Wysoka remontu dróg – mówi Joanna Jakubicka, Environmental and Biodiversity Manager w OX2.

Eskperci z OX2 są przekonani, że edukacja od najmłodszych lat i działania proekologiczne są kluczowe dla ochrony przyrody. Dlatego też nawiązali współpracę z doświadczonymi miłośnikami przyrody, którzy swoją pasją skutecznie dzielą się z najmłodszymi. Oprócz produkcji domków i budek dla ptaków i zwierząt, promują także sianie łąk kwietnych, pożytecznych dla owadów zapylających.

Advertisement

– Warsztaty w Szkole Podstawowej w Wysokiej stanowią część naszego szerszego zaangażowania w rozwijanie świadomości ekologicznej wśród całej społeczności. Jako OX2 chcemy zawsze być dobrym sąsiadem, dlatego proponujemy działania, dzięki którym wspólnie z mieszkańcami dbamy o różnorodność biologiczną – sadzimy drzewa i krzewy, zbieramy śmieci, edukujemy i pomagamy. Przyspieszając dostęp do energii odnawialnej, ograniczamy także skutki zmian klimatycznych – mówi Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 w Polsce.

Wszystkie domki pomalowane podczas warsztatów 10 listopada zostaną zabrane przez dzieci, które już wkrótce mogą wypatrywać małych kolczastych lokatorów.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

“Lokomotywa” Tuwima po kaszubsku, góralsku, śląsku i poznańsku

Published

on

By

Gwara na pilskim Targowisku. Tak było dzisiaj na Targowisku Miejskim nr 1 w Pile. Wszystko za sprawą dorocznej akcji “Poezja na Targowisku”. Dzisiaj czytano tu wiersze w różnych gwarach i różnych językach. Jednym z utworów była “Lokomotywa” J. Tuwima.

Między straganami z wędlinami a warzywami słychać było wiersze. Pierwszym był utwór „Na straganie” Jana Brzechwy w gwarze poznańskiej. Bardzo ciekawie deklamowany był też wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Pilanie mogli zapoznać się z wersją  w gwarze góralskiej, kaszubskiej, poznańskiej i śląskiej.

Poezję prezentowali uczniowie z SP nr 1, Centrum Kształcenia NAUKA oraz grupa poetycka SPRĘŻYNA działającej przy Pilskiem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji video.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement