Connect with us

Edukacja

Rusza wypłata wyprawki szkolnej z programu “Dobry start”, złożono już ponad 1,3 mln wniosków

Published

on

fot. PAP

Wypłata wyprawki szkolnej w ramach programu “Dobry start” rusza w poniedziałek. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem ich przybywa” – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu “Dobry start”. Według rządowych szacunków z wyprawki szkolnej skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln dzieci.

 

“Trzystuzłotowa wyprawka należy się dzieciom do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Mówimy o dzieciach, które oczywiście się uczą. Rodzice mogą składać wnioski od 1 lipca do końca listopada” – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik ZUS.

 

Advertisement

Jak dodał, “rodzice już myślą o nowym roku szkolnym”. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem wniosków przybywa” – powiedział Żebrowski.

 

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

 

Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Pierwsze środki zostaną wypłacone 18 lipca 2022 r. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

Advertisement

 

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

 

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie “Dobry start”, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Ruszyła trzecia edycja akcji „Łączą nas Drzewa”

Published

on

By

Co roku leśnicy sadzą 500 milionów drzew! Każdy z nas może wziąć w tym udział – czerpiemy siłę
z potęgi natury, dlatego ekologia i dbałość o środowisko łączą wszystkich Polaków.

Ruszyła wielka wiosenna akcja sadzenia „Łączą nas Drzewa”, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. W całej Polsce, na terenie każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, będziecie mogli spotkać się z leśnikami i razem zasadzić drzewka.

– Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu. Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję „Łączą nas Drzewa” organizujemy po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować – powiedział wiceminister Edward Siarka.

W tym roku akcję zainaugurowali wolontariusze, sadząc las w Nadleśnictwie Kaczory. Poprzednie dwie odsłony tego przedsięwzięcia spotkały się z szerokim zainteresowaniem społeczeństwa. Uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, strażacy, członkinie kół gospodyń wiejskich i miłośnicy przyrody zasadzili w całej Polsce dziesiątki tysięcy młodych drzew. Dzięki tej akcji każda osoba może przyczynić się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego kraju, aby zapewnić bezpieczną przyszłość przyszłym pokoleniom.

Lasy Państwowe harmonijnie równoważą potrzeby przyrody, człowieka i gospodarki. Jak zaznaczyła Magdalena Kapuścińska, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, sadzenie drzew to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także wielka korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody naszych lasów, to wspaniała forma wypoczynku i regeneracji.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Remont biblioteki pochłonął 4 mln złotych

Published

on

By

Prawie 4 miliony złotych kosztował remont biblioteki głównej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Dziś w południe odbyło się jej oficjalne otwarcie. 

Punktualnie w południe wybrzmiał także kurant z uczelnianej wieży. Z głośnika popłynął “Gaudeamus igitur”. Utwór wykonał i specjalnie nagrał dla ANS Marcin Wawrzyniak.

Nowa biblioteka główna w niczym nie przypomina poprzedniej. Ta dzisiaj otwarta to nowoczesna placówka, w której zebrano ponad 45.000 woluminów. Otwierając gmach biblioteki rektor uczelni przytoczył słowa noblistki Wisławy Szymborskiej, że “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W głównym pomieszczeniu już na wejście widoczna jest szara ściana z dużymi wizerunkami polskich noblistów. Są też nowoczesne stoły i fotele oraz regały z książkami.Nowością jest też stojący przed biblioteką “książkomat”.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement