Connect with us

Edukacja

Matura z języka polskiego: “Pan Tadeusz”, “Noce i dnie” lub wiersz Józefa Barana

Published

on

Rozprawki na temat: czym dla człowieka może być tradycja, na podstawie “Pana Tadeusza”, lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, na podstawie “Nocy i dni”, albo analiza wiersza Józefa Barana – takie tematy do wyboru były na maturze z języka polskiego.

Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany w środę przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swej stronie internetowej.

 

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny (praca ma liczyć co najmniej 250 słów). Mieli wybór między: napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

 

Advertisement

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

 

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: “Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu +Pana Tadeusza+, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury”. W arkuszu egzaminacyjnym zacytowano fragment z początku XII księgi “Pana Tadeusza” z opisem uczty.

 

Drugi z tematów rozprawki brzmiał: “Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu +Nocy i dni+ Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury”. W arkuszu zacytowano fragment mówiący o początkach małżeństwa Barbary i Bogumiła, o ich wspólnym życiu i pracy w majątku Krępa.

Advertisement

 

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. W tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Józefa Barana “Najkrótsza definicja życia”.

 

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać zadania dotyczące zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym fragmentów tekstów: Krzysztofa A. Wieczorka “Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji” i Grzegorza Jakowicza “Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata”.

 

Advertisement

Maturzyści musieli m.in. streścić tekst Wieczorka i na podstawie tekstu Wieczorka wyjaśnić znaczenie słów “serca” i “głowa”, sformułować wniosek dotyczący wpływu emocji na człowieka, wynikający z eksperymentu opisanego przez Wieczorka w tekście.

 

W zadaniach odnoszących się do tekstu Jankowicza maturzyści mieli podać dwie cechy “życia na poczekaniu” oraz podać dwa argumenty, potwierdzające przekonanie autora o wartości czytania literatury.

 

W jednym z zadań przytoczony został fragment prozy literackiej. Abiturienci musieli podać tytuł utworu i autora (była to “Lalka” Bolesława Prusa, fragment z rozdziału, w którym przebywający w Paryżu Stanisław Wokulski zastanawia się czy przyjąć propozycję prof. Geista i poświęcić się pracy naukowej, czy wrócić do Warszawy ze względu na Izabelę Łęcką). Polecenie w tym zadaniu brzmiało: “Czy Wokulski prowadził +życie na poczytaniu+? W uzasadnieniu odwołaj się do podanego fragmentu, całej lektury, z której pochodzi fragment, oraz do artykułu Grzegorza Jankowicza”.

Advertisement

 

Z egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym maturzyści mogą otrzymać maksymalnie 70 punktów (w tym maksymalnie 50 za tekst własny). Aby zdać ten egzamin, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Egzamin trwał 170 minut.

 

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany jest obowiązkowo przez wszystkich maturzystów. Chętni mogą pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zostanie on przeprowadzony w przyszłym tygodniu w poniedziałek.

 

Advertisement

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

 

Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc. w zależności od przedmiotu) określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

 

Maturzysta – tak jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Advertisement

 

Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

 

Podobnie, jak w zeszłym roku i dwa lata temu, abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. (PAP)

 

Advertisement

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Ruszyła trzecia edycja akcji „Łączą nas Drzewa”

Published

on

By

Co roku leśnicy sadzą 500 milionów drzew! Każdy z nas może wziąć w tym udział – czerpiemy siłę
z potęgi natury, dlatego ekologia i dbałość o środowisko łączą wszystkich Polaków.

Ruszyła wielka wiosenna akcja sadzenia „Łączą nas Drzewa”, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. W całej Polsce, na terenie każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, będziecie mogli spotkać się z leśnikami i razem zasadzić drzewka.

– Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu. Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję „Łączą nas Drzewa” organizujemy po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować – powiedział wiceminister Edward Siarka.

W tym roku akcję zainaugurowali wolontariusze, sadząc las w Nadleśnictwie Kaczory. Poprzednie dwie odsłony tego przedsięwzięcia spotkały się z szerokim zainteresowaniem społeczeństwa. Uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, strażacy, członkinie kół gospodyń wiejskich i miłośnicy przyrody zasadzili w całej Polsce dziesiątki tysięcy młodych drzew. Dzięki tej akcji każda osoba może przyczynić się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego kraju, aby zapewnić bezpieczną przyszłość przyszłym pokoleniom.

Lasy Państwowe harmonijnie równoważą potrzeby przyrody, człowieka i gospodarki. Jak zaznaczyła Magdalena Kapuścińska, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, sadzenie drzew to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także wielka korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody naszych lasów, to wspaniała forma wypoczynku i regeneracji.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Remont biblioteki pochłonął 4 mln złotych

Published

on

By

Prawie 4 miliony złotych kosztował remont biblioteki głównej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Dziś w południe odbyło się jej oficjalne otwarcie. 

Punktualnie w południe wybrzmiał także kurant z uczelnianej wieży. Z głośnika popłynął “Gaudeamus igitur”. Utwór wykonał i specjalnie nagrał dla ANS Marcin Wawrzyniak.

Nowa biblioteka główna w niczym nie przypomina poprzedniej. Ta dzisiaj otwarta to nowoczesna placówka, w której zebrano ponad 45.000 woluminów. Otwierając gmach biblioteki rektor uczelni przytoczył słowa noblistki Wisławy Szymborskiej, że “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W głównym pomieszczeniu już na wejście widoczna jest szara ściana z dużymi wizerunkami polskich noblistów. Są też nowoczesne stoły i fotele oraz regały z książkami.Nowością jest też stojący przed biblioteką “książkomat”.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement