Connect with us

Edukacja

Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Wyrzysku

Published

on

28 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja– pierwszej konstytucji państwa w Europie.

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negują oni wszelkie wartości, nudzą ich uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Dlatego postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru przy wtórze werbli i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie naszej szkoły w krótkiej inscenizacji przybliżyli nam wydarzenia z tamtych czasów. Program rozpoczął fragment poloneza w wykonaniu naszego zespołu tanecznego „Modraki”.

Duch – postać z przedstawienia – przypomniał, czym był maj w naszej historii. Przedstawienie przeplatane było utworami muzycznymi, m.in. pieśnią „Wielkopolska, Ty Ziemio”.

Advertisement

Szczególne wrażenie na widzach wywarł Hymn Konstytucji 3 Maja.

Podczas występu wspomniany został też, obchodzony 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Program zakończył występ zespołu tanecznego „Modraki”.

Dyrektor szkoły pani Danuta Buryta-Arndt w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku są pielęgnowane obchody Świąt Narodowych, upamiętniające najjaśniejsze karty historii polskiego narodu. Zaznaczyła, aby z szacunkiem odnosić się do historii, do narodowych symboli- hymnu, godła, flagi biało- czerwonej.

Spotkanie to miało zachęcić naszych uczniów, dyrekcję i grono pedagogiczne do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomniane zostały jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które wszyscy powinniśmy znać.

Advertisement

Widowisko nagrodzone gromkimi brawami przez widzów- uczniów przygotowali nauczyciele naszej szkoły: pani Małgorzata Jakóbek, pani Edyta Kałużna, pani Barbara Tucholska, zaś wspaniała dekoracja sceny i sali to dzieło pani Elżbiety Kwasek i  pani Katarzyny Chyły. Nauczyciele otrzymali gorące podziękowania od p. Dyrektor za wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu przekazaną słowem, muzyką i tańcem.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile

Published

on

By

15 kwietnia odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile I kadencji. Posiedzenie otworzył Kazimierz  Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.
Rada liczy 11 radnych, a wybory odbyły się na początku tego roku w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pilski. Kadencja Rady trwa 2 lata. Celem powołania Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile jest przede wszystkim popularyzowanie idei samorządności wśród młodych ludzi, aby angażowali się oni w sprawy zwłaszcza dla nich istotne.

Podczas pierwszych obrad nowi radni złożyli ślubowanie i wybrali Prezydium Rady:
Maja Świderska –  przewodnicząca,
Andrzej Rewoliński – wiceprzewodniczący,
Jan Bartoszek – sekretarz.

W obradach uczestniczyli także Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Arkadiusz Kubich, wicestarosta.
Po obradach starosta zaprosił młodych radnych do gabinetu i życzył im powodzenia i entuzjazmu w działaniu dla dobra młodego pokolenia.

Advertisement

Skład Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile I kadencji:
Jan Bartoszek
Bartosz Hermann
Agata Klawiter
Bartosz Makar
Dominik Musiej
Patryk Och
Karol Pawłowski
Andrzej  Rewoliński
Krystian Sarnowski
Maja Świderska
Maria Anna Wójcik.

Do zadań młodzieżowej rady powiatu należy w szczególności:
1) opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
2) udział w opracowaniu działań strategicznych powiatu na rzecz młodzieży;
3) monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych powiatu na rzecz młodzieży;
4) podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez radę powiatu.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W SP 2 w Wągrowcu odkopano kapsułę czasu

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu odkopano kapsułę czasu. Głęboko w ziemi przeleżała ponad 50 lat.

W kapsule czasu umieszczonej słoiku znaleziono relację z Dnia Dziecka w klasie ósmej z 1967 roku, której wychowawcą była Barbara Glapan:

„W dniu tym wybieramy się na wspólną wycieczkę do lasu z akordeonem, na którym prześlicznie gra Heniu Cifer. Kończymy ósmą klasę Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu. Kierownikiem naszej szkoły jest pan Marian Kurczewski, a wychowawczynią od klasy piątej do ósmej pani Barbara Glapan ze Skoków. Żegnamy się wszyscy z wielkim żalem. 17 czerwca otrzymujemy świadectwa ukończenia tej szkoły, a po południu w tym dniu spotykamy się na pożegnalnej kawie wraz z rodzicami i nauczycielami. Niech ten arkusz papieru z naszymi podpisami, odciskami palców (kciuka prawej ręki) oraz zdjęciami zostanie po nas jako pamiątka wspólnie przeżytych ośmiu lat w tej szkole. Rozchodzimy się w różne strony, ale wspomnienia miłych chwil będą nas łączyć ze sobą na zawsze.”

Jeśli rozpoznają Państwo kogokolwiek z tych zdjęć prosimy o kontakt ze Szkołą Podstawową nr 2 w Wągrowcu. Zamieszczony tekst nie jest do końca czytelny, zdjęcia odkleiły się i nie wiemy jakim nazwiskom przypisać dane fotografie.

 

Advertisement

Nazwiska, które dało się odczytać:

  1. Andrzejewska Wiesława
  2. Bałażyk Barbara
  3. Bednarska Krystyna
  4. Brzoskowska Anna
  5. Bobrowska Krystyna
  6. Burdelski Marceli
  7. Chojnacka Grażyna
  8. Cifer Henryk
  9. Czapczyńska Henryka
  10. Fajek Zofia
  11. Frączek Irena
  12. Głomb Halina
  13. Henzel Jadwiga
  14. Jaroszyńska Alicja
  15. Kolasińska Milada
  16. Kozłowski Zbigniew
  17. Ksycka Barbara
  18. Kubicka Ewa
  19. Kular Jan
  20. Maciejewski Jerzy
  21. Maliński Krystian
  22. Marciniak Mieszysław
  23. Musolff Henryk
  24. Nowakowska Grażyna
  25. Nyka Roman
  26. Przybył Wiesław
  27. Rajewicz Teresa
  28. Rajkowska Maria
  29. Skorupińska Teresa
  30. Purczyńska Maria
  31. Talarski Andrzej
  32. Trząsalska Benigna
  33. Urbaniak Grażyna
  34. Wiśniewski Roman
  35. Pilarski Czesław
  36. Ziętowska Grażyna

Continue Reading

Advertisement
Advertisement