Connect with us

Edukacja

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej

Published

on

fot. PAP

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał ją 14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy.

 

Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie.

 

Advertisement

Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich, a także tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego i stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

 

Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, przemianowany na Szkołę Główną Koronną, stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył uniwersytet wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Komisja zamierzała też powołać Królewski Uniwersytet w Warszawie – jego zalążkiem była utworzona w 1789 r. Szkoła Anatomii i Chirurgii.

 

Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele wprowadzonych przez nią rozwiązań miało kontynuację.

Advertisement

 

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

 

W artykule 74 ustawy Karta nauczyciela zapisano: “W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”.

 

Advertisement

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym dniu lub w dniach blisko tej daty tradycyjnie wręczane są nauczycielom krzyże zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej) i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczyście nadawane są też honorowe tytuły profesora oświaty.

 

W tym roku centralna uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się w przeddzień święta w czwartek.

 

Idea obchodzenia w Polsce specjalnego święta nauczycieli sięga 1957 r. Wówczas, podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie, zaproponowano, aby 20 listopada stał się Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela. Ostatecznie zwyciężyła propozycja uczczenia rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Uchwalona w 1972 r. ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony właśnie 14 października.

Advertisement

 

Nauczyciele obchodzą swoje święto w różnych dniach. Przykładowo na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji – 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komeńskiego – XVII-wiecznego pedagoga, filozofa, reformatora i myśliciela protestanckiego, twórcy i propagatora jednolitego systemu powszechnego nauczania, który zalecał objęcie nauczaniem wszystkich, niezależnie od płci i stanu.

 

Niezależnie od tego 5 października obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela (World Teacher’s Day). Międzynarodowe święto zostało proklamowane przez UNESCO w 1994 r. Dzień obchodzony jest dla upamiętnienia rocznicy podpisania 5 października w 1966 r. przez UNESCO i Światową Organizację Pracy “Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli”. Rekomendacja jest podstawowym dokumentem określającym zakres praw i obowiązków nauczycieli w skali globalnej.

 

Advertisement

W Polsce Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest głównie przez nauczycieli akademickich, którzy uważają go za swoje święto. (PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Ruszyła trzecia edycja akcji „Łączą nas Drzewa”

Published

on

By

Co roku leśnicy sadzą 500 milionów drzew! Każdy z nas może wziąć w tym udział – czerpiemy siłę
z potęgi natury, dlatego ekologia i dbałość o środowisko łączą wszystkich Polaków.

Ruszyła wielka wiosenna akcja sadzenia „Łączą nas Drzewa”, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. W całej Polsce, na terenie każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, będziecie mogli spotkać się z leśnikami i razem zasadzić drzewka.

– Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu. Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję „Łączą nas Drzewa” organizujemy po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować – powiedział wiceminister Edward Siarka.

W tym roku akcję zainaugurowali wolontariusze, sadząc las w Nadleśnictwie Kaczory. Poprzednie dwie odsłony tego przedsięwzięcia spotkały się z szerokim zainteresowaniem społeczeństwa. Uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, strażacy, członkinie kół gospodyń wiejskich i miłośnicy przyrody zasadzili w całej Polsce dziesiątki tysięcy młodych drzew. Dzięki tej akcji każda osoba może przyczynić się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego kraju, aby zapewnić bezpieczną przyszłość przyszłym pokoleniom.

Lasy Państwowe harmonijnie równoważą potrzeby przyrody, człowieka i gospodarki. Jak zaznaczyła Magdalena Kapuścińska, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, sadzenie drzew to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także wielka korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody naszych lasów, to wspaniała forma wypoczynku i regeneracji.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Remont biblioteki pochłonął 4 mln złotych

Published

on

By

Prawie 4 miliony złotych kosztował remont biblioteki głównej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Dziś w południe odbyło się jej oficjalne otwarcie. 

Punktualnie w południe wybrzmiał także kurant z uczelnianej wieży. Z głośnika popłynął “Gaudeamus igitur”. Utwór wykonał i specjalnie nagrał dla ANS Marcin Wawrzyniak.

Nowa biblioteka główna w niczym nie przypomina poprzedniej. Ta dzisiaj otwarta to nowoczesna placówka, w której zebrano ponad 45.000 woluminów. Otwierając gmach biblioteki rektor uczelni przytoczył słowa noblistki Wisławy Szymborskiej, że “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W głównym pomieszczeniu już na wejście widoczna jest szara ściana z dużymi wizerunkami polskich noblistów. Są też nowoczesne stoły i fotele oraz regały z książkami.Nowością jest też stojący przed biblioteką “książkomat”.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement