Connect with us

Biznes

Zatrudnianie obywateli Ukrainy

Published

on

Co do zasady, cudzoziemiec z kraju trzeciego, aby mógł pracować w Polsce, potrzebuje dokumentu pobytowego, który go uprawnia do pracy oraz zezwolenia na pracę. W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie polski rząd przygotował ustawę, która ułatwia zatrudnienie obywateli Ukrainy. Jak w świetle tych przepisów wygląda zatrudnienie naszych wschodnich sąsiadów?

Pracodawca, który chce legalnie zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze, jeżeli cudzoziemiec przebywa w RP, należy sprawdzić na jakim dokumencie pobytowym (wiza, karta pobytu, ruch bezwizowy). Jeżeli jest to dokument, który uprawnia cudzoziemca do pracy, np. nie jest to wiza wydana w celu turystycznym, pracodawca może uzyskać dla niego zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (dotyczy tylko 6 krajów) i go zatrudnić. Są też cudzoziemcy, którzy są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (np. absolwenci polskich uczelni, którzy ukończyli studia stacjonarne). Wówczas, jeżeli mają ważny dokument pobytowy uprawniający ich do pracy, mogą być zatrudnieni tak jak obywatele polscy.

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie i masowym napływem obywateli Ukrainy do RP, uchwalono ustawę specjalną, na mocy której polscy pracodawcy, po spełnieniu minimum formalności, mogą zatrudniać obywateli Ukrainy. Co zatem powinni zrobić pracodawcy?

Advertisement

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy

W art. 22 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa czytamy, że każdy obywatel Ukrainy, nie tylko ten, który przybył do Polski po 23 lutego 2022 r., jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy Powiatowy Urząd Pracy. Jest to opcja bezpłatna. Powiadomienia dokonuje się wyłącznie przez system praca.gov.pl.

O tym, na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy, którzy chcą w ten sposób zatrudnić obywatela Ukrainy mówi ekspert Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia, Edyta Jaremko-Kuśmirak.

Przede wszystkim pracodawcy powinni zwrócić uwagę na nieprzekraczalny termin 14 dni od zatrudnienia. Formularz nie przewiduje również korekty, tak więc bardzo ważne, by wypełnić go poprawnie. Ponadto, zgodnie z ustawą praca powinna być powierzana w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy. Dlatego warto również przemyśleć warunki zatrudnienia lub mieć świadomość, że obniżenie wynagrodzenia lub wymiaru czasu pracy wiąże się z wysłaniem nowego powiadomienia”.

Advertisement

Co ważne, nowy pracodawca, to nowe powiadomienie. Ponadto, pracodawcy, którzy mają do czynienia z obywatelami Ukrainy, korzystającymi w Polsce z ochrony czasowej (przybyli w związku z wojną na Ukrainie) mogą ich zatrudnić wyłącznie na podstawie powiadomienia. Powierzenie pracy na podstawie zezwolenia na pracę lub oświadczenia wymaga od cudzoziemca posiadania innego tytułu pobytowego (ruchu bezwizowego, wizy, karty pobytu).

Szczegółowych informacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce udzielają konsultanci Zielonej Linii. Numer infolinii: 19524. Na stronie internetowej www.zielonalinia.gov.pl można również pobrać darmowy poradnik pt. Zatrudnianie cudzoziemców, a także skonsultować swoje pytania na czacie.

Więcej na: www.zielonalinia.gov.pl

Źródło informacji: Zielona Linia

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Gospodarstwa domowe w PGE zapłacą około 120 zł mniej za energię elektryczną

Published

on

By

Gospodarstwa domowe, będące klientami PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowane rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:

  • zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
  • sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
  • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
  • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
  • jest prosumentem energii odnawialnej,
  • złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).

To kolejna po rządowej tarczy solidarnościowej, która zamraża ceny energii na poziomie z 2022 r., inicjatywa chroniąca odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

Dzięki podejmowanym przez polski rząd działaniom energia elektryczna dla klientów indywidualnych jest jedną z najniższych w Europie. Polskie gospodarstwa domowe w większości płacą za energię średnio 110,17 Euro/MWh to preferencyjna stawka za energię zużywaną do limitu 3000 – 4000 kWh (w ramach tarczy solidarnościowej). W Czechach jest o 37 proc. drożej (255 EUR/MWh) w Niemczech o 116 proc. (400 EUR/MWh) a we Włoszech nawet o 165 proc. (491,37 euro/MWh) (dane: Agencja Rynku Energii).

Advertisement

Continue Reading

Biznes

Nest Bank gwarantuje niższą marżę kredytu firmowego.

Published

on

By

art. sponsorowany

Nest! nieustannie rozwija swoją ofertę kredytową dla firm. Od 11 września wystartował z nową promocją, w której gwarantuje, że obniży marżę kredytu przedsiębiorcy, jeśli ten przedstawi niższą ofertę z innego banku lub zawartą już umowę kredytową, którą bank będzie mógł skonsolidować. „Naszym priorytetem jest wspieranie przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności, zapewniając, że mogą w pełni zaufać naszej ofercie i uzyskać najlepsze dostępne na rynku warunki finansowania” – mówi Janusz Mieloszyk, pierwszy wiceprezes zarządu Nest Banku.

 

Gwarancja niższej marży – na czym polega akcja?

Advertisement

 

Promocja „Gwarancja niższej marży” ma potrwać od 11 września do 31 października 2023 r. Jej głównym celem jest wspieranie przedsiębiorców w poszukiwaniu najatrakcyjniejszych warunków kredytu.

 

Nest Bank deklaruje, że marża kredytowa w ramach ofert „BIZnest Kredytu w Ratach – Przedsiębiorca” oraz „BIZnest Kredytu w Ratach – Profesjonalista” zostanie obniżona, jeśli klient przedstawi korzystniejszą ofertę lub umowę kredytu gotówkowego czy gotówkowo-konsolidacyjnego z innego banku.

Advertisement

 

Naszym priorytetem jest wspieranie przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności, zapewniając, że mogą w pełni zaufać naszej ofercie i uzyskać najlepsze dostępne na rynku warunki finansowania. Od początku swojej działalności skoncentrowaliśmy się na finansowaniu polskich mikro i małych firm, dopasowując oferty do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dzięki temu tysiące polskich firm mogło rozwijać swoje biznesy, korzystając z najtańszej na rynku bankowości transakcyjnej. Teraz przedsiębiorcy mają jeszcze więcej powodów, by wybrać Nest Bank – wprowadzamy gwarancję najniższej marży, co pozwoli na obniżenie kosztów ich aktualnych lub nowych zobowiązań i przyczyni się do znaczących oszczędności” – mówi Janusz Mieloszyk, pierwszy wiceprezes zarządu Nest Banku.

 

Dla kogo jest ta oferta?

Advertisement

 

Promocja skierowana jest do jednoosobowych przedsiębiorców zarejestrowanych i opodatkowanych w Polsce.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy regulamin promocji „Gwarancja Niższej Marży” dostępny jest na stronie internetowej Nest Banku (BIZnest Kredyt w Ratach Przedsiębiorca dla firm | Nest Bank oraz BIZnest Kredyt w Ratach – Profesjonalista | Nest Bank) oraz w placówkach Nest Banku.

Advertisement

Źródło informacji: Nest Bank

 

Advertisement
Continue Reading