Connect with us

Biznes

Przygotuj swój dom do wyjazdu na Wszystkich Świętych i zmniejsz wysokość rachunków za energię elektryczną

Published

on

fot. PKEE

Najbliższe dni to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. W tym celu niejednokrotnie podróżujemy na drugi koniec Polski, pokonując setki kilometrów. Często skutkuje to kilkudniową nieobecnością w domu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkania nie tylko unikniemy awarii, ale także zmniejszymy wysokość rachunku za energię elektryczną.

Planując podróż, skupiamy się na wszelkich detalach dotyczących wyjazdu. Pakujemy walizki, sprawdzamy stan techniczny auta czy organizujemy czas w miejscu docelowym. Rzadko natomiast zastanawiamy się nad tym, żeby przygotować się do wyjazdu w… samym domu. Zapominamy, że prawidłowo przygotowany dom zapewni nam nie tylko spokojny wyjazd, ale też przyniesienie wymierne korzyści w postaci oszczędności.

Przygotuj listę rzeczy do zrobienia

Przygotowanie domu do dłuższej nieobecności właścicieli nie ogranicza się jedynie do wyłączenia światła. Dlatego poniższe porady pomogą uporządkować myśli każdemu, kto odpowiednio chce zabezpieczyć swoje sprzęty i jednocześnie obniżyć rachunek za prąd. Warto przed wyjazdem sporządzić „to-do list”, czyli listę rzeczy do zrobienia. Dzięki powieszeniu takiej listy na przykład na drzwiach wejściowych nie zapomnimy o żadnej z tych czynności.

Advertisement

Wyłączaj wiele sprzętów jednocześnie

Przez lata przyzwyczailiśmy się do czerwonej diody, która świeci na naszych telewizorach, sprzęcie audio czy konsoli do gier. Dzięki trybowi stand-by aby włączyć lub wyłączyć dane urządzenie, wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie. Jednak każde urządzenie pozostawione w trybie czuwania nadal zużywa energię elektryczną, co ma wpływ na wysokość naszych rachunków.

Dobrym rozwiązaniem problemu cichych pożeraczy prądu są listwy z wyłącznikiem – tzw. antyprzepięciowe. Kiedy zgrupujemy na nich kilka urządzeń, np. telewizor, dekoder czy tuner, to dzięki jednemu ruchowi ręką wszystkie te urządzenia włączymy lub wyłączymy. To rozwiązanie zabezpieczy nasz sprzęt przed skokami napięcia w sieci energetycznej czy wyładowaniami atmosferycznymi. Dodatkowo rezygnacja z trybu czuwania przełoży się na dłuższą żywotność urządzeń. Warto pamiętać także o wyłączeniu na czas naszej nieobecności sprzętów odpowiedzialnych za ogrzewanie wody.

Nie ogrzewaj pustego mieszkania

Sezon grzewczy zaczyna się pełną parą. Dlatego kiedy opuszczamy dom na dłuższy czas, warto przykręcić termostaty w kaloryferach albo zmniejszyć temperaturę, jeśli nasz piec jest wyposażony w regulatory lub sterownik. Jeśli jednak na dworze panują już mrozy, powinniśmy pamiętać o tym, że zbyt duże obniżanie temperatury w trakcie nieobecności spowoduje, że po powrocie trudno będzie nam zagrzać pomieszczenia.

Advertisement

Opróżnij lodówkę

Przed wyjazdem zajrzyj do instrukcji obsługi swojego sprzętu. Niektóre modele mają tryb wakacyjny, stworzony z myślą o wyjazdach. Funkcja ta zapobiega również powstawaniu we wnętrzu urządzenia pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu. Jeśli nie zostawiamy w niej jedzenia, warto po prostu wyłączyć lodówkę na te kilka dni, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że urządzenie nie pobiera niepotrzebnie prądu. Pamiętajmy jednak o tym, że zamrażalnik powinien pozostać włączony, jeśli nie zamierzamy go opróżnić. Jeśli o tym zapomnimy, po kilku dniach nieobecności może czekać na nas przykra niespodzianka w postaci zepsutego jedzenia.

Jeśli jednak podczas naszej nieobecności lodówka będzie włączona, pamiętajmy, żeby ilość pozostawionego jedzenia ograniczyć do niezbędnego minimum i zweryfikować, czy produkty te nie mają krótkiego terminu przydatności do spożycia – a co za tym idzie, czy nie zepsują się w trakcie naszej nieobecności.

„W listopadzie mamy aż dwa długie weekendy. Co oznacza, że wykorzystując tylko jeden dzień urlopu, możemy wyjechać aż na 7 dni. To niemal 1/4 miesiąca. Dlatego odpowiednie przygotowanie domu i wyłączenie w tym czasie zbędnych urządzeń może się przełożyć na realny spadek wysokości rachunku za energię elektryczną. Chcąc ułatwić nie tylko przygotowanie się do wyjazdów, ale również obniżenie codziennych rachunków, rozbudowaliśmy stronę poradnikową Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej liczysieenergia.pl. Obecnie można na niej znaleźć informacje na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną” – mówi Magda Smokowska – doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

KONTAKT:

Advertisement

e-mail: biuroprasowe@pkee.pl

Źródło informacji: PKEE

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Jak ubezpieczają się polscy rolnicy?

Published

on

By

Nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę, że obowiązkowe polisy nie obejmują ochroną wszystkich składników ich majątku. Według Rocznika Statystycznego Rolnictwa GUS w 2020 r. w Polsce było ponad 1,3 mln gospodarstw rolnych. Duża część rolników wpada w lukę ubezpieczeniową – wykupują polisy dla budynków czy maszyn, wyceniając ich wartość „na oko” lub nie biorą pod uwagę rekomendacji ubezpieczyciela, które uwzględniają czynnik inflacyjny. Eksperci Wiener ostrzegają przed ryzykiem niedoszacowania rolniczego majątku w kolejnej odsłonie kampanii „Docenisz, gdy wycenisz”.

Co najczęściej ubezpieczają rolnicy?

Wiener zapytał w badaniu osoby posiadające ubezpieczenie dla rolników o to, jakie elementy gospodarstwa ubezpieczają. Zdecydowana większość, bo 75% wykupuje polisę na budynki gospodarcze. Co drugi rolnik ubezpiecza swoje maszyny, a co czwarty – zwierzęta gospodarskie. Mniejszą grupę zwolenników spośród tej grupy znalazło ubezpieczenie ruchomości domowych, takich jak sprzęt RTV/AGD, meble, pieniądze czy biżuteria (23%). Ziemiopłody ubezpiecza 22% rolników, urządzenia i narzędzia 18%, a materiały i zapasy 17% badanych.

Sugestie agenta lepsze niż wycena „na oko”

Advertisement

Firma Wiener zapytała również, czym kierują się rolnicy, wybierając sumy ubezpieczenia. W przypadku budynków gospodarczych, rolnicy najczęściej kierowali się sugestiami agenta (36%). Co czwarty ubezpieczył je na taką samą wartość, jak rok wcześniej. Co piąty zna dokładną wartość swoich budynków gospodarczych, a taki sam odsetek wycenia wartość budynków „na oko”.

Ubezpieczając maszyny rolnicze (Agrocasco), badani odpowiadali podobnie, najczęściej wskazując za cenne sugestie agenta (42%). 23% ubezpieczyło maszyny na sumę, za jaką je kupiło. Co piąty rolnik zna dokładnie wartość swoich maszyn lub regularnie ją sprawdza. Natomiast 17% ubezpieczyło je na taką samą wartość jak rok wcześniej, a 15% wycenia je na oko, podając sumy orientacyjne.

Niepokojące są dane dotyczące 15% rolników ubezpieczających maszyny i 21% wyceniających wartość swoich budynków gospodarczych, którzy sumy ubezpieczenia określają >>na oko<<. Podobnie martwi wysoki odsetek osób, które decydują się na tę samą sumę, co rok wcześniej. To bardzo ryzykowne sposoby decydowania o wysokości ubezpieczenia. Wartość nieruchomości z roku na rok rośnie, podobnie w przypadku maszyn, które w wyniku przerwanych łańcuchów dostaw, nawet używane, zyskują na wartości, zamiast tracić. Różnica między realną wartością ubezpieczonych elementów, a sumą, jaką ubezpieczyciel wypłaci za nie w ramach odszkodowania, nazywamy luką ubezpieczeniową. Jak widać, nie dotyczy ona wyłącznie właścicieli mieszkań, ale również rolników, którzy często nie doszacowują swojego majątku” – zauważa Beata Raszkiewicz, ekspertka Wiener.

Podstawowe ubezpieczenia dla rolnika w ramach Pakietu AGRO

Decydując się na ubezpieczenie rolnicze, warto zwrócić uwagę na Pakiet AGRO od Wiener. To kompleksowe ubezpieczenia dla rolnika, zawierające obowiązkowe OC i ubezpieczenie budynków rolnych oraz wiele ubezpieczeń uzupełniających, m.in. ubezpieczenie dobytku rolniczego, Agrocasco czy OC w życiu prywatnym. Można je dopasować do codziennych potrzeb rodziny i prowadzonego gospodarstwa.

Advertisement

O badaniu:

Badanie zostało zrealizowane w dniach 19.05.2022 – 22.07.2022 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 2044 ankiety z reprezentatywną próbą Polaków w wieku 18-65 lat, w tym 100 osobami, posiadającymi ubezpieczenie rolnicze.

Źródło informacji: Wiener

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Domowa „solidarność energetyczna” – dlaczego jest tak ważna?

Published

on

By

Zużycie energii elektrycznej w naszych domach to niezwykle ważny temat – obecny zarówno w mediach, jak i w codziennych dyskusjach wielu polskich rodzin. Podejmując rozmaite inicjatywy mające na celu obniżenie domowego zużycia energii elektrycznej, powinniśmy pamiętać, że równie ważna jest edukacja pozostałych domowników w tym zakresie, ponieważ ich zachowania wpłyną na finalną wysokość wspólnych rachunków. Oto kilka elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Najlepsze inicjatywy związane z oszczędzaniem energii elektrycznej nie sprawdzą się, jeśli nie zastosujemy się do nich wraz z innymi domownikami. Wyłączanie oświetlenia w momencie, kiedy inne osoby pozostawiają wszędzie zapalone światła, szybciej spowoduje konflikt pomiędzy domownikami, niż realne oszczędności. Dlatego warto przedyskutować w domowym gronie kilka najważniejszych kwestii, które pozwolą na optymalizację zużycia prądu.

Oświetlenie

Jednym z pierwszych kroków, które warto podjąć w całym domu, jest wymiana starych lamp na oświetlenie LED, co spowoduje znaczne obniżenie zużycia prądu. Jak pokazują wyniki analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej dla PKEE, wymieniając 10 lamp halogenowych o mocy 30 W na LED o mocy 4 W możemy zaoszczędzić około 227 zł rocznie.

Advertisement

Kolejnym krokiem będzie wyłączanie oświetlenia wtedy, kiedy nie przebywamy w danym pomieszczeniu. Włączone światło w pustej kuchni albo na korytarzu to zupełnie zbędny „pożeracz” prądu. Jeśli część domowników ma z tym bardzo duży problem, dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie czujnika ruchu np. w korytarzach albo pomieszczeniach technicznych, który automatycznie włączy światło, jeśli wejdziemy do danego pomieszczenia i wyłączy je po upływie ustalonego czasu bez naszej ingerencji.

Telewizja

Wiele osób ma nawyk oglądania telewizji do późna, a następnie zasypiania przy włączonym telewizorze. Pomijając już kwestię wygody i tego, czy spanie na kanapie jest zdrowe dla kręgosłupa, takie zachowania powodują, że telewizor zużywa duże ilości prądu w momencie, kiedy nie ma z niego realnego benefitu – „oglądająca go” osoba śpi. Dlatego warto uczulić domowników, by przeanalizowali swoje wieczorne nawyki, jak również pamiętali o opcji automatycznego wyłączania telewizorów po upływie określonego czasu.

Zakup nowych sprzętów

Nie zawsze najtańsza w zakupie opcja to najlepsze rozwiązanie. Tak jest w przypadku sprzętów gospodarstwa domowego. Często te najtańsze sprzęty mają niską klasę energetyczną i w efekcie zużywają bardzo dużo prądu. A to z kolei przekłada się na zwiększenie domowych rachunków za energię elektryczną. Jeśli dodatkowo mówimy o urządzeniach, które działają non stop albo przez wiele godzin, takich jak np. lodówka, ma to istotne znaczenie dla naszego portfela. Przykładowo – wybierając lodówkę klasy A zamiast D, możemy zaoszczędzić około 84 zł rocznie.

Advertisement

Warto również dobrać sprzęt do swoich realnych potrzeb i nie kupować zbyt dużego urządzenia. Jeśli nie potrzebujemy dużej zmywarki, powinniśmy wybrać mniejszą, ponieważ używając jej, zużyjemy mniej energii, a także wody. Używając zmywarki 45 cm zamiast 60 cm, możemy zaoszczędzić około 18 zł rocznie.

Racjonalne podejście wszystkich domowników do kwestii oszczędzania energii elektrycznej to klucz do mniejszych rachunków. Aby zobrazować, w jaki sposób możemy skutecznie obniżyć zużycie prądu, na nowej stronie internetowej kampanii edukacyjnej PKEE www.LiczySieEnergia.pl możemy znaleźć m.in. interaktywny „domek”, który pokaże nam, które pomieszczenia i sprzęty zużywają go najwięcej. A jeśli chcemy dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę, strona oferuje mnóstwo praktycznych porad dotyczących racjonalnego wykorzystywania energii elektrycznej – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Continue Reading
Advertisement