Connect with us



Biznes

Prawie 300 tysięcy dla Szydłowa

Published

on

Gmina Szydłowo do końca bieżącego roku wyremontuje budynek świetlicy wiejskiej w Róży Wielkiej. Wartość inwestycji to ponad 660 tys. złotych, z czego niespełna trzysta tysięcy to dofinansowanie z marszałkowskiego projektu rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych. Umowę na dofinansowanie podpisali wójt Tobiasz Wiesiołek i Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Inwestycja obejmie m. in. wymianę pokrycia dachu wraz z orynnowaniem, malowanie elewacji i ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okien od strony podwórza, remont rampy, remont istniejących schodów oraz budowę pochylni dla osób niepełnosprawnych, czy modernizację instalacji sanitarnej i elektrycznej.

– Inwestycja obejmie również sporo prac wewnątrz budynku, bo wyremontowany i ocieplony zostanie sufit, wymienimy podłoże i ocieplimy posadzkę, wymienione będą tez drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, wyremontowane będą kuchnia i pomieszczenia socjalne. Zgodnie z założeniem, projekt będzie zrealizowany jednoetapowo, a efektem będzie zrewitalizowana świetlica, w której toczy się kulturalne życie mieszkańców gminy – mówi Tobiasz Wiesiołek, wójt gminy Szydłowo.

Głównym celem projektu jest ograniczenie skali ubóstwa i wykluczenia społecznego, przede wszystkim poprzez wzrost poziomu dostępności do kultury i rekreacji. Dzięki takim inwestycjom niewątpliwie wzrasta poczucie przynależności mieszkańców do miejsca zamieszkania, a także wzmacnia się poczucie tożsamości lokalnej. Inwestycja znacząco wpłynie na poprawę estetyki centrum wsi, co z pewnością zachęci mieszkańców do spędzania wolnego czasu w przestrzeni publicznej.

– Bez wątpienia atutem projektu jest również udostępnienie świetlicy osobom z niepełnosprawnościami, a także podniesienie poziomu dostępności do infrastruktury publicznej organizacjom społecznym zrzeszającym się w Róży Wielkiej, takim jak choćby Koło Gospodyń Wiejskich, czy OSP. Cieszę się z tej inwestycji i gratuluję samorządowi gminy dobrego projektu, który zyskał akceptację – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

To kolejna inwestycja, która będzie realizowana na północy Wielkopolski dzięki programom rewitalizacyjnym prowadzonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Przypomnijmy, że całkiem niedawno zostały również podpisane umowy na rewitalizację z gminą Mieścisko w powiecie wągrowieckim, na łączną kwotę ponad 7,5 miliona złotych oraz z gmina Wieleń, która zamierza zrewitalizować znaczną część przestrzeni publicznej w mieście. Tu kwota dofinansowania przekroczyła 16 mln złotych.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Published

on

By

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Dariusz Marzec, prezes PGE, z wizytą w Kompleksie Turów

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

Na spotkanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zorganizowane z inicjatywy prezesa PGE Dariusza Marca, zaproszeni zostali pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, w tym przedstawiciele Strony Społecznej obu zakładów. Podczas rozmów Prezes podkreślił, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE wraz ze stroną rządową zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy – dodaje Dariusz Marzec.

Prezes Dariusz Marzec odniósł się również do planów transformacji energetycznej.

Advertisement

– Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić – powiedział Dariusz Marzec.

Podczas spotkania z pracownikami Kompleksu Turów, prezes PGE odpowiedział również na pytania i wątpliwości załogi dot. ostatniego wyroku WSA. Wizyta w Kompleksie Turów była także okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w tej lokalizacji od 2016 roku, gdy Dariusz Marzec był wiceprezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji zrealizowanych zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej i umowy polsko-czeskiej.

Wyrok, jaki zapadł 13 marca br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, nie wpływa na bieżące działanie Kopalni Turów. Nie powoduje żadnych ograniczeń w wydobyciu węgla, produkcji energii elektrycznej i nie wpływa na zatrudnienie w turoszowskim kompleksie.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

WINO – Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu

Published

on

By

fot. A. Dęga

WINO – Targi Polskich Win i Winnic to wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skosztować setek win, cydrów, miodów pitnych przywiezionych przez regionalnych producentów z całej Polski.

Bezpłatne degustacje uzupełniały prelekcje i szkolenia z serwisu wina, czytania etykiet, parowania win z jedzeniem i komentowane degustacje w ciemno.

Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty.

SKĄD PRZYBYŁO WINO

Wino przybyło do Polski razem z chrześcijaństwem za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas praktycznie na terenie całego kraju. Pierwsze wzmianki o uprawach znajdują się jeszcze w Bulli Gnieźnieńskiej. Produkowali je przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach. Niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, których geneza związana jest z produkcją wina, na przykład Winogrady, czy Winna Góra.

Advertisement

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne i nie było to wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 “wytwórnię gronowych win musujących George Geiling & Cie”. Szampana produkowano pod nazwą “Champagne Geiling Poznań-Reims” z wina bazowego pochodzącego z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga w latach 20-tych były trzykrotnie wyróżnione trzema medalami na targach w Poznaniu.

Alicja Dęga

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement