Connect with us



Biznes

Polska organizatorem Igrzysk Olimpijskich Zawodów Branżowych EuroSkills 2023

Published

on

Międzynarodowe zawody branż EuroSkills 2023 odbędą się za rok w Gdańsku– poinformował dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). WorldSkills i EuroSkills nazywane są potocznie Igrzyskami Olimpijskimi Zawodów Branżowych – to największe na świecie konkursy umiejętności zawodowych, które odbywają się w kilkudziesięciu dyscyplinach – począwszy od robotyki po gotowanie, florystykę czy budownictwo.

Jak zaznaczył Paweł Poszytek, EuroSkills Gdańsk 2023 to pierwsze tak duże, międzynarodowe wydarzenie przeniesione do Polski w związku z agresją Rosji na Ukrainę. 

Zawody miały się odbyć w Sankt Petersburgu, ale organizacja nimi zarządzająca – WorldSkills Europe – zadecydowała o odebraniu ich Rosji. Po międzynarodowych konsultacjach podjęto decyzję, że organizacja EuroSkills 2023 zostanie powierzona Polsce” – dodał dyrektor generalny FRSE.

Advertisement

EuroSkills2023 w Gdańsku jest czymś, na co w WorldSkills bardzo czekamy. To będzie pierwszy konkurs organizowany po pandemii. Naprawdę nie możemy się doczekać, aby móc zaprosić wszystkie nasze kraje członkowskie do wspólnego celebrowania tego święta umiejętności tutaj, w Gdańsku, już w przyszłym roku. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że będziemy mogli przyjechać do Polski w duchu jedności i współpracy w Europie” – powiedziała Laurence Gates, Chief Executive Officer WorldSkills Europe.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny FRSE, EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który do tej pory odbył się siedem razy, a w przyszłym roku Polska po raz pierwszy będzie jego gospodarzem.

W Gdańsku w ponad czterdziestu konkurencjach, w sześciu obszarach, tj.: technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda rywalizować będzie ponad 600 najlepszych młodych zawodników z 31 państw. Ich prace będzie oceniać 500 ekspertów. Szacujemy, że EuroSkills Gdańsk 2023 zgromadzi ponad 100 000 widzów z Polski i z zagranicy” – zaznaczył Poszytek.

Advertisement

Laurence Gates oceniła, że konkurs EuroSkills jest swoistą olimpiadą umiejętności, ale w konkursie nie chodzi tylko o rywalizacje.

Chcemy promować kształcenie i szkolenie zawodowe jako sposób na dążenie do doskonałości przez młodych ludzi. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w całej Europie brakuje nam wykwalifikowanych rzemieślników czy fachowców i chodzi o to, żebyśmy przyciągnęli młodych do tego rodzaju profesji. Poza tym łączymy młodzież, pedagogów, ludzi biznesu i całe środowisko związane z promocją szeroko pojętego kształcenia zawodowego” – dodała.

Organizatorem i koordynatorem zawodów WorldSkills jest organizacja WorldSkills Europe, część globalnego ruchu WorldSkills – grupy osób i organizacji, które realizują wspólny cel społeczny, jakim jest podnoszenie kompetencji zawodowych i rozwoju umiejętności. W 2020 roku WorldSkills International obchodził rocznicę 70 lat od pierwszego konkursu WorldSkills, a organizacja rozrosła się do 85 krajów i regionów członkowskich. Konkursy WorldSkills i EuroSkills odbywają się w formule naprzemiennej, co 2 lata.

Polska przystąpiła do WorldSkills Europe w 2017 r., a rok później dołączyła do grona państw zrzeszonych w WorldSkills International. Dwa lata temu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która z ramienia MEiN pełni rolę instytucji koordynującej, powołała biuro WorldSkills Poland, która m.in. wyszukuje najzdolniejszych uczniów, studentów oraz absolwentów i przygotowuje ich do udziału w zawodach” – wskazał Paweł Poszytek. Przypomniał, że polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills – cztery lata temu w Budapeszcie i rok temu w Grazu – zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach: gotowanie, florystyka i spawanie.

Advertisement

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowany w partnerstwie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk. Pod koniec listopada w Gdańsku odbędą się również ogólnopolskie zawody SkillsPoland 2022, które są eliminacjami dla polskich uczniów i studentów do EuroSkills Gdańsk 2023.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Published

on

By

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Dariusz Marzec, prezes PGE, z wizytą w Kompleksie Turów

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

Na spotkanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zorganizowane z inicjatywy prezesa PGE Dariusza Marca, zaproszeni zostali pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, w tym przedstawiciele Strony Społecznej obu zakładów. Podczas rozmów Prezes podkreślił, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE wraz ze stroną rządową zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy – dodaje Dariusz Marzec.

Prezes Dariusz Marzec odniósł się również do planów transformacji energetycznej.

Advertisement

– Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić – powiedział Dariusz Marzec.

Podczas spotkania z pracownikami Kompleksu Turów, prezes PGE odpowiedział również na pytania i wątpliwości załogi dot. ostatniego wyroku WSA. Wizyta w Kompleksie Turów była także okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w tej lokalizacji od 2016 roku, gdy Dariusz Marzec był wiceprezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji zrealizowanych zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej i umowy polsko-czeskiej.

Wyrok, jaki zapadł 13 marca br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, nie wpływa na bieżące działanie Kopalni Turów. Nie powoduje żadnych ograniczeń w wydobyciu węgla, produkcji energii elektrycznej i nie wpływa na zatrudnienie w turoszowskim kompleksie.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

WINO – Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu

Published

on

By

fot. A. Dęga

WINO – Targi Polskich Win i Winnic to wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skosztować setek win, cydrów, miodów pitnych przywiezionych przez regionalnych producentów z całej Polski.

Bezpłatne degustacje uzupełniały prelekcje i szkolenia z serwisu wina, czytania etykiet, parowania win z jedzeniem i komentowane degustacje w ciemno.

Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty.

SKĄD PRZYBYŁO WINO

Wino przybyło do Polski razem z chrześcijaństwem za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas praktycznie na terenie całego kraju. Pierwsze wzmianki o uprawach znajdują się jeszcze w Bulli Gnieźnieńskiej. Produkowali je przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach. Niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, których geneza związana jest z produkcją wina, na przykład Winogrady, czy Winna Góra.

Advertisement

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne i nie było to wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 “wytwórnię gronowych win musujących George Geiling & Cie”. Szampana produkowano pod nazwą “Champagne Geiling Poznań-Reims” z wina bazowego pochodzącego z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga w latach 20-tych były trzykrotnie wyróżnione trzema medalami na targach w Poznaniu.

Alicja Dęga

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement