Connect with us

Biznes

170 lat historii – Medal Senatu RP dla „Drawski S.A”

Published

on

Drawski S.A. to 170 lat odlewniczej tradycji i wielkiej przemysłowej historii. Z okazji tak wspaniałego jubileuszu senator Adam Szejnfeld przyznał Odlewni Żeliwa „Drawski” S.A. Wielki Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie z rąk senatora odebrał pan Ryszard Kielczyk, prezes Odlewni Żeliwa z Drawskiego Młyna. Uroczystość miała miejsce w Trzciance podczas spotkania noworocznego przedsiębiorców Forum Gospodarczego – Związek Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan oraz samorządowców Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

Jestem pod wielkim wrażeniem bogatej historii Odlewni Żeliwa w Drawskim Młynie. Minione 170 lat to nie tylko kultywowanie wielkiej tradycji, ale też i pokonywanie wielu przeciwności losu, korzystania z koniunktur, ale i walki ze skutkami okresów wielu w tym czasie dekoniunktur. Przetrwanie, także w ostatnich dekadach, to zasługa wspaniałej załogi, ale przede wszystkim oddanemu firmie Zarządu, z panem Ryszardem Kielczykiem na czele. Za państwa pracę i działalność należą się Wam nie tylko gratulacje, ale i podziękowania – powiedział senator Adam Szejnfeld wręczając prezesowi Kielczykowi Wielki Medal Senatu RP.

Dzisiejsza Odlewnia Żeliwa „DRAWSKI” S.A., przekształcona z funkcjonującego w PRL Przedsiębiorstwa Państwowego Odlewnia Żeliwa Ciągliwego w Drawskim Młynie, kontynuuje wspaniałą tradycję odlewniczą swoich poprzedniczek sięgającą roku aż 1854. Odlewnia „DRAWSKI” S.A. po przekształceniu zaczęła rozwijać się zwiększając produkcję i zmieniając asortyment. Zrezygnowała prawie całkowicie z odlewów z żeliwa ciągliwego i rozwinęła produkcję żeliwa sferoidalnego oraz szarego. Zarówno poprawa sytuacji firmy, jak i możliwość uzyskania pomocy z funduszy Unii Europejskiej, przyczyniły się do rozpoczęcia szerokiego programu inwestycji, które ostatecznie ustabilizowały sytuację przedsiębiorstwa.  Dziś Drawski S.A. specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju odlewów, głównie do maszyn rolniczych i przemysłu maszynowego. 

Advertisement

Podczas wręczenia nagrody senator Ziemi Pilskiej podkreślił dużą rolę, którą odegrała spółka w procesie tworzenia nowych miejsc pracy na lokalnym rynku. Senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności podziękował za wkład, jaki Zarząd spółki i jej pracownicy włożyli nie tylko w budowanie swojej firmy, ale też i za zaangażowanie na płaszczyźnie rozwoju gospodarczego całego subregionu. 

Uroczystość wręczenia medalu Senatu RP miała miejsce w Trzciance podczas spotkania noworocznego przedsiębiorców Forum Gospodarczego – Związek Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan oraz samorządowców Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, które jest nie tylko noworocznym świętowaniem, ale przede wszystkim podsumowaniem minionego roku i prezentacją planów przedsiębiorców oraz samorządowców na następne tygodnie, miesiące i cały rok.

Jak niemal każdego roku z przyjemnością wziąłem udział w tej uroczystości. Jako były bowiem samorządowiec i przedsiębiorca, wcześniej także działacz organizacji samorządowych oraz gospodarczych, a teraz parlamentarzysta zajmujący się gospodarką i samorządnością wiem, jak ważna jest współpraca biznesu oraz gmin i powiatów na rzecz lokalnego rozwoju – mówił podczas imprezy senator Adam Szejnfeld dodając, kierując swoje słowa do starosty Feliksa Łaszcza oraz prezesa Jana Polcyna – Gratuluję Państwu pracy i współpracy, a wszystkim dzisiaj nagrodzonym słusznie otrzymanych wyróżnień.

Poza uhonorowaniem przez senatora Adama Szejnfeld Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, za 170-letnią tradycję i ustawiczny rozwój Odlewni Żeliwa Drawski S.A. podczas uroczystości wręczono także wiele innych odznaczeń i wyróżnień.

Advertisement

Odznaką Honorową „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” nadawanej przez Ministra Rozwoju i Technologii, wyróżnieni zostali:

– Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

– Copal Sp. z o.o.

– Meblomor S.A.

Advertisement

– Asta-Net S.A.

– Plastmet Sp. z o.o. Sp. k.

– Dora Metal Sp. z o.o.

– Metrolog Sp. z o.o.

Advertisement

– Drukarnia Interak Sp. z o.o.

– Meble VOX S.A.

Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” uhonorowano następujące firmy:

– Drukarnia Interak Sp. z o.o

Advertisement

– Meble VOX S.A

– Plastmet Sp. z o.o. Sp. k

– Asta-net S.A. Spółka z Piły.

Podziękowania „Za wieloletnią działalność i wpływ na rozwój gospodarki regionu” otrzymali:

Advertisement

– Biuro Usług Rachunkowych „OPTIMUM” Janina Kłos

– „PAEL – PROJEKT” Jarosław Pałasz

– Przedsiębiorstwo Handlowe „JARPEX” Jadwiga Bytyń

– MB MERCBED Przemysław Bednarek

Advertisement

– Usługi Transportowe Wojciech Ławiński

– Hurtownia Owoców i Warzyw Cytrusowych Wojciech Kasztelan Wiesław Wróblewski.

– Piekarnia „BOCHENEK” LESZEK STOLARSKI.

– Odlewnia Żeliwa DRAWSKI S.A.

Advertisement

– Steico Sp. Z o.o

Źródło: Informacja własna oraz Forum Gospodarczego – Związek Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan

Foto: Leszek Malicki

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

ERGO Hestia z wysokim ratingiem AA i stabilną perspektywą

Published

on

By

art. sponsorowany

Agencja Fitch określiła rating siły finansowej (IFS) ERGO Hestii na wysokim poziomie AA z perspektywą stabilną.

Jak podkreślają eksperci agencji Fitch, rating odzwierciedla siłę, jaką daje bycie częścią, a równocześnie spółką, o strategicznym znaczeniu dla wiodącego na świecie reasekuratora – Munich Re. Decydujące znaczenie mają także bardzo wysokie poziomy rentowności i wypłacalności, wiodąca pozycja rynkowa oraz niski poziom ryzyka inwestycyjnego ERGO Hestii.

Gwarancja bezpieczeństwa finansowego to nasze zobowiązanie wobec klientów oraz partnerów biznesowych. Potwierdza to tak wysoka ocena ratingowa – mówi Artur Borowiński, prezes ERGO Hestii. – Na przestrzeni ostatnich lat osiągnęliśmy bardzo dużo w zakresie zabezpieczenia finansowego. Wystarczy przypomnieć, że jako pierwsi w polskich ubezpieczeniach wdrożyliśmy niezwykle zaawansowany model wewnętrzny. Jesteśmy na najwyższych poziomach wypłacalności i bezpieczeństwa finansowego. Nasi klienci, zwłaszcza korporacyjni, to doceniają”.

Advertisement

ERGO Hestia znajduje się na podium ubezpieczycieli w Polsce. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw. Wysoki rating otwiera nowe możliwości w ubezpieczeniach korporacyjnych – w dotychczasowym spektrum aktywności, ale także w obszarach rozwojowych, na przykład w istotnych dla polskiej gospodarki energetyce odnawialnej i strategicznych projektach infrastrukturalnych.

Źródło informacji: ERGO Hestia

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Skuteczna realizacja decyzji środowiskowej przez Kopalnię Turów

Published

on

By

art. sponsorowany

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację szeregu inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.

Decyzja środowiskowa jest decyzją administracyjną, której zadanie polega na takim ukształtowaniu danej działalności, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu wpłynęła na stan środowiska naturalnego. W trakcie starań Kopalni Turów o decyzję środowiskową do 2044 r., zgodnie z polskim i europejskim prawem kopalnia intensywnie współpracowała ze stroną czeską i niemiecką w zakresie raportu o oddziaływaniu kopalni na środowisko. W ramach uzgodnień treści raportu środowiskowego odbyły się liczne spotkania ze stroną czeską i niemiecką, w tym z udziałem mieszkańców rejonów przygranicznych. Kopalnia odpowiedziała również na kilka tysięcy pytań – głównie od organizacji ekologicznych. Zarówno Czechy jak i Niemcy zgodziły się na określone środki i inwestycje minimalizujące oddziaływanie Kopalni Turów na pobliskie tereny, podpisując w 2019 r. protokoły z uzgodnień transgranicznych. Warunki zawarte w protokołach transgranicznych zostały na wprost przeniesione do decyzji środowiskowej.

Advertisement

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zapisy decyzji środowiskowej poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na sąsiadujące z nią tereny przygraniczne. Można wśród nich wskazać działania z obszaru ochrony wód, powietrza, ochrony przed hałasem, rekultywacji oraz nowoczesnych technologii dla ochrony środowiska. Do tej pory Kopalnia Turów na realizację decyzji środowiskowej przeznaczyła ok. 56,6 mln zł. Jedną z zakończonych już inwestycji jest podziemny ekran przeciwfiltracyjny wybudowany w celu ograniczenia potencjalnego wpływu turoszowskiej odkrywki na czeskie zasoby wodne. Testy skuteczności podziemnej bariery potwierdzają, że jest w pełni funkcjonalna i skuteczna. W otworach kontrolnych zlokalizowanych na południe od kopalni, czyli od strony polsko-czeskiej granicy, odnotowywane są wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych nawet o 4,64 metra.

Kopalnia Turów nie jest jedynym obiektem, który może mieć wpływ na poziom wód w górotworze na czeskich terenach przygranicznych. Wrażliwość ujęcia wody w czeskiej wsi Uhelna zależy m.in. od zasilania atmosferycznego, utrzymania reżimu eksploatacji, czyli ilości wypompowywanej wody w stosunku do zasobności ujęcia, a także drenażu jego zasobów przez czeską żwirownię Grabstejn, sąsiadującą z ujęciem. Dane z tego obiektu, tak ważne do aktualizacji modelu hydrogeologicznego tego rejonu, mimo licznych próśb nie zostały w pełni przekazane stronie polskiej. Wspomniane zasilanie atmosferyczne, a mówiąc ściślej jego brak spowodowany suszą, jest kluczową kwestią w niezależnym opracowaniu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 2020 r., przygotowanym na podstawie trzydziestoletniego okresu obserwacji obszaru granicznego z Republiką Czeską, w tym Kopalni Turów.

Ponadto budowane są ekrany akustyczne i przeciwpyłowe, instalowane są nowoczesne systemy monitoringu środowiskowego, krążniki na taśmach wymieniane są na cichobieżne i na bieżąco prowadzone są nowe nasadzenia dzięki czemu wskaźnik lesistości w Gminie Bogatynia wzrósł z 27 do 30 proc.

Więcej o inwestycjach i działaniach realizowanych przez Kopalnię Turów w poszczególnych komponentach środowiska w ramach decyzji środowiskowej można przeczytać na stronie internetowej: https://kwbturow.pgegiek.pl/decyzja-srodowiskowa.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement