Connect with us

Biznes

13 emerytura. Wiemy, kiedy ZUS wypłaci pieniądze emerytom i rencistom

Published

on

Jeszcze przed Wielkanocą czy już po świętach? To pytania zadaje sobie teraz wielu emerytów i rencistów. Znamy terminy wypłat.

Rząd i Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu zapewniali, że 13 emerytura, czyli dodatkowe świadczenie wprowadzone w Polsce ustawą, zostanie wypłacona razem z kwietniowymi emeryturami. Na razie jednak nie każdy otrzymał pieniądze.

Dodajmy, że czekają na nie nie tylko emeryci. Świadczenie należy się wszystkim, którzy 31 marca 2022 roku pobierali:
emerytury,
renty,
nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
świadczenie Mama 4 plus,
świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny.

„Trzynastki nie otrzymają natomiast osoby, które 31 marca będą miały zawieszoną wypłatę emerytury czy renty, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków” – poinformował w niedawno wydanym komunikacie ZUS. Podał także, że  w tym roku trzynastka wyniesie tyle, ile minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Trzynastka nie będzie opodatkowana, ale zostanie od niej pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że emeryci otrzymają na rękę 1217,98 zł.

Advertisement

Kiedy należy spodziewać się pieniędzy?
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej właśnie podała datę. Zaznaczyła, że wypłaty rozpoczęły się 1 kwietnia i do tej pory wydano ponad 1,2 mld zł. Pieniądze otrzymało już blisko 910 tys. osób.
Druga tura rozpoczyna się dziś – we wtorek 5 kwietnia. W tej transzy są niemal 2 mld zł dla 1,47 mln osób.
– Z kolei jeszcze przed przypadającym w niedzielę 10 kwietnia, kiedy wypada kolejna transza, trzynastka trafi do kolejnego przeszło miliona emerytów i rencistów na kwotę 1,44 mld zł – dodała minister.

Oznacza to, że do 10 kwietnia blisko 3,5 mln osób powinno otrzymać w sumie 4,6 mld zł. W tym roku 13 emeryturę dostanie łącznie 9,7 mln osób na łączna kwotę 13,1 mld zł.

14 emerytura
Mimo że nie jest zapisana w ustawie, to w tym roku ma być wypłacona także czternastka. Jak zapewniają rząd i ZUS – stanie się to jesienią. Do tego świadczenia uprawnione są te same osoby, które otrzymują 13 emeryturę.
W przypadku czternastki obowiązuje jednak próg finansowy. W 2021 r. kryterium dochodowe wynosiło 2900 zł brutto. Jeżeli ten próg został przekroczony, to wysokość świadczenia była obniżana według zasady: złotówka za złotówkę. Pełna kwota czternastki wynosiła 1250,88 zł brutto.

News4Media/fot. iStock

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

25-lecie Chodzieskiego Klubu Gospodarczego

Published

on

By

Chodzieski Klub Gospodarczy świętuje w tym roku 25-lecie działalności. Dziś zrzesza 60 przedsiębiorstw działających na terenie ziemi chodzieskiej. Tegoroczna edycja Targów PROMOCJE odbywa się ze wsparciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Stosowną umowę podpisali Prezes Zarządu Klubu – Roman Pietruszka i Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w towarzystwie Burmistrza Chodzieży – Jacka Gursza i Mirosława Juraszka, Starosty Powiatu Chodzieskiego.

Odbywające się 4 czerwca w Chodzieży Targi będą doskonałą okazja do zaprezentowania działalności poszczególnych wystawców, ciekawego spędzenia czasu i to co najważniejsze integracji chodzieskich przedsiębiorców.

– Zainteresowanie jakim cieszyły się poprzednie edycje Chodzieskich targów Gospodarczych pokazuje, że jest zapotrzebowanie na podobne imprezy w tak zwanym terenie, poza największymi ośrodkami gospodarczymi, takimi jak Poznań. Cieszę się, że to właśnie na północy naszego regionu spotkają się przedsiębiorcy z różnych branż, będą mogli nawiązać nowe kontakty i pozyskać nowych klientów – mówi Jacek Bogusławski.

Continue Reading

Biznes

PGE: będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Published

on

By

PGE Polska Grupa Energetyczna

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.

Serdeczne dziękuję za wsparcie dla Ukraińców w czasie ciężkiej próby, jaką jest wojna, za pomoc w dostawach energii na obszary, które ucierpiały wskutek działań okupantów oraz za gotowość do współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy po naszym zwycięstwie” – powiedział Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

Grupa PGE, od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, realizuje działania mające na celu pomoc uchodźcom, wspiera organizacje i instytucje dające im schronienie oraz pomaga w skompletowaniu transportów humanitarnych wysyłanych do ukraińskich miast.

Jesteśmy całym sercem z walczącą Ukrainą. Od początku wojny wspieramy naszych sąsiadów w tym trudnym dla nich czasie, organizujemy pomoc dla przybywających do Polski uchodźców i na pewno nie zostawimy Ukrainy bez pomocy po zakończeniu wojny – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas spotkania z ambasadorem Ukrainy. – PGE posiada doświadczenie oraz kompetencje niezbędne w budowie i obsłudze sieci energetycznych. Po zakończeniu wojny na Ukrainie pracownicy PGE Dystrybucja stanowiliby cenne wsparcie przy odbudowie infrastruktury dystrybucyjnej. Deklarujemy pełną współpracę w przywracaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej do ukraińskich gospodarstw domowych i odbudowującej się ukraińskiej gospodarki”.

Advertisement

Pomoc dla uchodźców

Od początku wojny na Ukrainie, PGE przekazała za pośrednictwem Fundacji PGE darowizny w wysokości blisko 800 tys. zł, które zostały przeznaczone na bieżącą pomoc uchodźcom przybywającym do Polski oraz na pomoc humanitarną wysyłaną na tereny objęte największymi działaniami wojennymi.

PGE wsparła również zakup trzech w pełni wyposażonych namiotów pneumatycznych, które powiększyły bazę noclegową dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy przybywających do Lwowa i Truskawca, blisko granicy z Polską.

PGE udostępniła również miejsca noclegowe w swoim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Energetyk” w Nałęczowie, w którym schronienie znalazło 120 członków rodzin ukraińskich energetyków uciekających przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Wsparcie w utrzymaniu ciągłości dostaw energii

Advertisement

PGE skierowała wsparcie do ukraińskiego sektora energetycznego, który stoi przed problemem utrzymania ciągłości dostaw energii na terenach najbardziej dotkniętych działaniami wojennymi. Na wschodzie Ukrainy bez prądu wciąż pozostają nie tylko urzędy czy domy prywatne, ale także szpitale, przepompownie wody i instytucje, w których schronienia szukają obywatele Ukrainy. Dlatego PGE przekazała na teren Ukrainy agregat prądotwórczy oraz materiały niezbędne do zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej, odtworzenia zniszczonej infrastruktury i zachowania ciągłości dostaw energii (m.in. przewody oraz transformatory). Agregat o mocy 410 kVA pozwoli na ciągłe zasilanie szpitala, miejskiego ujęcia wody bądź 600 osobowego osiedla mieszkalnego. Sprzęt został przekazany energetykom z Ukrainy za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dodatkowo na specjalny wniosek gminy Ustrzyki Dolne w województwie podkarpackim, PGE wybudowała tymczasową linię niskiego napięcia, zasilającą w energię elektryczną namioty na przejściu granicznym w Krościenku, w których znajdują się punkty z pomocą medyczną, posiłkami i pomieszczenia do odpoczynku dla uchodźców.

KONTAKT:

Małgorzata Babska

Rzecznik prasowy Grupy PGE

Advertisement

tel. +48 (22) 340 13 36

tel. kom. +48 661 778 955

e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Advertisement

Continue Reading
Advertisement