Connect with us

Kultura

Gotowanie na Dzikim Polu

Published

on

18 sierpnia duże święto przeżył mały Gródek Krajeński w gminie Łobżenica. Dzięki Stowarzyszeniu „Formacja” Dźwierszno, odbył się tam V Konkurs Gotowania „Dzikie Pola” o Złotą Michę Księdza Kajetana.

– Mieliśmy w Dźwiersznie wspaniałego księdza, który miał w swoim życiowym credo jasny cel: pomagać innym. Nie ma chyba kogokolwiek, komu by ten dzielny człowiek odmówił, a żyliśmy przecież w dziwnych czasach. Rodzice nowo narodzonych dzieci chrzcili swoje pociechy po kryjomu lub tam gdzie znalazł się ktoś, kto odważył się to zrobić. Podobnie z udzielaniem ślubów. To tylko mała cząsteczka, która ks. Kajetan Rybacki dawał ludziom od siebie. Jest tego bardzo wiele i stąd właśnie tytuł konkursu: „O Złotą Michę Ks. Rybackiego”, ponieważ w tej swojej misce dla każdego znalazł jakiś kąsek. Poza tym ks. Kajetan Rybacki tworzył wspaniałe felietony dla naszej „Panoramy Łobżenicy”. Miał rzadko spotykany dar zjednywania sobie ludzi. Jak sam pisał, znał osobiście naszego Papieża, który zapamiętał go i zwracał się do niego po imieniu: „Ja wiem, ty jesteś ksiądz Kajetan, ten, który każdego roku przesyła mi kartki z życzeniami świątecznymi!”. My teraz, jak co roku, chcielibyśmy naszemu księdzu oddać cześć i hołd. I po prostu, tak po ludzku mu podziękować – mówi Włodzimierz Paprocki – prezes Formacji Dźwierszno.

 

Bezpośrednio po zakończeniu kulinarnej części imprezy rozpoczęły się wielogodzinne, bardzo widowiskowe zmagania w ramach 4. Konkursu Skoków przez Przeszkody. Zgromadzona widownia przeżyła wyjątkowe chwile w pięknej scenerii. Dzieciom zapewniono bezpłatne zamki dmuchane, a dorosłym darmowe kajaki. Na wyciągnięcie ręki była również plaża nad Jeziorem Stryjewskim. Każdy znalazł coś dla siebie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement