Connect with us

Zdrowie

Światowy Dzień Ochrony Słuchu – doceńmy, jak ważne jest móc słyszeć

Published

on

Około 6 milionów osób w Polsce żyje z wadami słuchu. Podstawowym problemem, oprócz powszechnego lekceważenia konieczności ochrony słuchu jest to, że zaledwie 18% pacjentów cierpiących na niedosłuch korzysta z jednej z metod poprawiających jakość ich życia. To zdecydowanie za mało. Obchodzony 3 marca Światowy Dzień Ochrony Słuchu jest okazją do mówienia o skali zjawiska niedosłuchu oraz o jego leczeniu.

Nie potrafimy dbać o słuch. Co prawda w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie powstrzymać pojawienia się niedosłuchu (przyczyny genetyczne, poważne choroby), ale prawdziwa epidemia wad słuchu wynika z naszej niefrasobliwości.

Jak mówi prof. dr hab. Wiesław Konopka – kierownik kliniki otolaryngologii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi: Ciągle zapominamy o tym, że hałas jest dla naszego słuchu zabójczy. W przypadku młodych ludzi to najczęściej zbyt głośna muzyka, a u dorosłych – praca w hałasie, w warunkach nieodpowiadających przepisom, bez odpowiedniej ochrony. Profesor Konopka podkreśla również, jak ważne jest przeprowadzenie dokładnych badań – zwłaszcza u dzieci cierpiących na choroby laryngologiczne.

Wady słuchu najczęściej są lekceważone i traktowane przez osoby dorosłe jako „coś naturalnego”, co po prostu przychodzi z wiekiem. Chorzy godzą się z pogarszającym się słuchem, a jednocześnie często ukrywają te problemy, rezygnując – na skutek kłopotów komunikacyjnych – z normalnej aktywności towarzyskiej i rodzinnej. Obniża się też ich efektywność zawodowa. Wszystko to wpływa destrukcyjnie na ich kondycję psychiczną. O pomoc do specjalisty zwracają się dopiero w momencie, gdy przestają radzić sobie w życiu codziennym.

Advertisement

Istnieją dwie metody leczenia niedosłuchu dostępne dla pacjentów. W pierwszej kolejności sięga się po aparat słuchowy. Jeżeli ubytek słuchu jest większy, a aparat już nie pomaga, rozwiązaniem jest implant słuchowy. Umożliwia on słyszenie dzięki bezpośredniemu przekazywaniu dźwięków do nerwów słuchowych poprzez wszczepioną do wnętrza ucha elektrodę.

Pani Magdalena Młynarczyk pracuje jako główna księgowa. Problemy ze słuchem miała od dzieciństwa. Do pewnego momentu wystarczały aparaty słuchowe, ale jak mówi: Kiedy aparaty słuchowe już nie pomagały i słyszałam coraz mniej, zaczęłam zamykać się w sobie. Uciekałam od ludzi, unikałam spotkań z rodziną czy znajomymi. Teraz znów mogę żyć w pełni. Dziś pani Magdalena od 5 lat korzysta z implantu słuchowego.

Dużym postępem w leczeniu osób z niedosłuchem jest Program Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, zainicjowany i prowadzony przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Badane są wszystkie dzieci rodzące się w Polsce. Wczesne wykrywanie wad słuchu pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie leczenia, a co za tym idzie – zapewnienie warunków do normalnego rozwoju dziecka.

Niestety, w Polsce noworodki są jedyną grupą wiekową, w której systemowo i skutecznie wykrywane są i leczone wady słuchu.

Advertisement

O tym, jak cenne są nowoczesne metody diagnostyki i leczenia wad słuchu, mówią również bliscy chorych. U córki pana Marcina Pietrasa głęboki niedosłuch wykryto w okresie niemowlęcym. Od tego czasu minęło prawie 17 lat, a dzięki implantowi nastoletnia już córka może się normalnie uczyć i w pełni korzystać z życia.

Miałem okazję poznać osoby niesłyszące, które nie korzystają z implantów i przekonałem się, że żyją w zupełnie innym świecie. Nie potrafimy sobie nawet tego wyobrazić. Dlatego cieszę się, że córka może – dzięki implantowi – żyć w świecie dźwięków – mówi Marcin Pietras.

Lepsza organizacja systemu opieki zdrowotnej, częstsze badania słuchu u dorosłych, osób w średnim wieku i seniorów pozwoliłyby na lepszą diagnozę i skuteczniejsze leczenie, a co za tym idzie – uniknięcie fatalnych skutków społecznych epidemii głuchoty.

Dokładnie rok temu, 3 marca 2016 r., rozpoczęła się kampania „Razem dla Słuchu” zainicjowana przez portal www.razemdlasłuchu.pl.

Advertisement

Już 2 lata wcześniej uruchomiona została ogólnopolska infolinia dla osób poszukujących informacji na temat leczenia głębokiego niedosłuchu. Skorzystały z niej już tysiące osób.

Jej numer to 22 333 30 00.


Każda osoba dzwoniąca na infolinię „Razem dla Słuchu” oprócz wszelkich potrzebnych informacji otrzymuje kompleksową pomoc: począwszy od wstępnej oceny, czy opisywany przez nią stopień niedosłuchu jest wskazaniem do zastosowania implantu słuchowego, poprzez skierowanie na odpowiednie badania, po pomoc w zarejestrowaniu w klinice wszczepiającej implanty.

Do dziś z pomocy za pośrednictwem infolinii skorzystały tysiące osób.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

Sen pozwala poczuć się młodziej

Published

on

By

fort. PAP

Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza – wykazały badania.

„Biorąc pod uwagę, że sen jest kluczowy dla funkcjonowania mózgu i ogólnego samopoczucia, zdecydowaliśmy się sprawdzić, czy pomaga także poczuć się młodszym” – opowiada Leonie Balter z Uniwersytetu Sztokholmskiego, autorka pracy opublikowanej w magazynie „Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences” (https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2024.0171).

 

Naukowcy zaprosili ponad 400 ochotników w wieku od 18 do 70 lat.

Advertisement

 

Najpierw zapytali ich o to, jak bardzo starzy się czują, ile nocy w ciągu ostatniego miesiąca nie przespali dobrze oraz jak bardzo czują się senni.

 

Ten test pokazał, że każda źle przespana noc powodowała poczucie bycia starszym o 0,23 roku.

 

Advertisement

Wpływ snu jeszcze wyraźniej pokazał kolejny eksperyment.

 

Tym razem 186 uczestników w wieku od 18 do 46 lat, w jednym okresie miało przez dwie noce ograniczony sen do 4 godzin, a w innym czasie mogli się wyspać nawet przez 9 godzin.

 

Advertisement

Po ograniczeniu długości snu ochotnicy czuli się średnio prawie o 4,5 roku starsi. Zmiana zależała od tego, jak bardzo senna dana osoba się czuła.

 

Osoby najbardziej wyspane czuły się nawet o 4 lata młodsze niż wskazywał ich biologiczny wiek.

 

Advertisement

Z kolei najbardziej zmęczonym wydawało się, jakby były o 6 lat starsze.

 

„Oznacza to, że różnica w subiektywnym poczuciu wieku w stanie największego czuwania i stanie silnego niewyspania wynosi aż 10 lat” – zauważa ekspertka.

 

Advertisement

„Zadbanie o sen jest podstawowe dla młodzieńczego samopoczucia. To z kolei może wspierać bardziej aktywny tryb życia i zachęcać do zachowań promujących zdrowie, bo czucie się młodym, rześkim jest ważne dla naszej motywacji do aktywności” – podkreśla. (PAP)

Continue Reading

Polska i Świat

Od 1 czerwca rusza finansowanie in vitro

Published

on

By

fot. PAP

Od 1 czerwca wracamy do finansowania metody in vitro; obecnie zespół ekspertów w ministerstwie opracowuje zasady konkursowe dla placówek medycznych – przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia warszawskiej poradni leczenia niepłodności.

Szefowa MZ na konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim podkreśliła, że nowo powstałe centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym, będzie oferowało m.in. zastosowanie metody in vitro. Podziękowała prezydentowi stolicy za tę inwestycję.

 

– To bardzo ważne, że od 1 czerwca rząd premiera Donalda Tuska wraca do dobrej decyzji, do finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. 1 czerwca ruszamy. W tej chwili zespół ekspertów w Ministerstwie Zdrowia opracowuje zasady konkursowe. Cieszę się bardzo, że to centrum leczenia niepłodności stanie, jak rozumiem, do konkursu i będzie walczyło o to, aby takie świadczenie móc tutaj przeprowadzać – poinformowała Leszczyna.

 

Advertisement

Prezydent Warszawy podkreślił, że na program in vitro w Warszawie przeznaczono ponad 50 mln zł.

 

– W momencie, kiedy zapadała decyzja, podjęta przez rząd PiS-u, żeby się wycofywać ze wsparcia in vitro, samorządy postanowiły to przejąć na siebie. Bardzo jestem dumny, że w Warszawie urodziło się 2300 dzieci przez ten czas – powiedział Trzaskowski.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement