Connect with us

Zdrowie

Pilski szpital uruchomił nowoczesną metodę leczenia chorób serca

Published

on

Pierwszych w historii Szpitala Specjalistycznego w Pile 8 pacjentów przeszło z sukcesem zabieg ablacji serca w nowo otwartej Pracowni Elektrofizjologii. Do tej pory tego rodzaju zabiegi były wykonywane w dużych szpitalach, w takich miejscowościach jak Poznań, Bydgoszcz, Łódź.

Docelowo na Oddziale Kardiologii tą metodą przeprowadzanych będzie rocznie 200-300 zabiegów usuwania zaburzeń rytmu serca. To duży sukces, ponieważ jak przekonują lekarze, tego typu leczenie jest dziś najskuteczniejsze. Może ono całkowicie wyleczyć pacjenta i wyeliminować konieczność przyjmowania leków. Niestety, w kraju nadal brakuje placówek, które wykonują te procedury medyczne. W stolicy powiatu pilskiego zabiegi ablacji są darmowe, bo realizowane w ramach kontraktów z NFZ.

Koszt pracowni, którą otworzono w tym roku, opiewał na kwotę blisko 2,5 miliona złotych. Sporą część pokryła dotacja z budżetu państwa, o którą wnioskowały władze powiatu. Jednak to zaledwie część inwestycji, które na przestrzeni ostatnich miesięcy poczyniono w pilskiej placówce.

– Każdy pacjent, któremu dzisiaj ratuje się zdrowie i życie to ogromna satysfakcja. Mamy już kardiologię na bardzo wysokim poziomie, której nie mają okoliczne publiczne placówki. Powiedzmy to jasno, są to skomplikowane i drogie procedury. Choroby układu krążenia są coraz bardziej powszechne. To choroby cywilizacyjne. Jesteśmy zdeterminowani w realizacji celów, które założyliśmy w Zarządzie Powiatu. W pilskim szpitalu jest wiele do zrobienia. Chcemy, żeby po latach długiego zastoju inwestycyjnego, obiekt stawał się nowoczesny. Przebudowujemy i unowcześniamy Szpitalny Oddział Ratunkowy, urządzamy Oddział Nefrologii, stację dializ, ale i wciąż zabiegamy o kolejne środki finansowe, by naszym pacjentom stwarzać coraz lepsze warunki do leczenia – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Pierwsze zabiegi ablacji przeprowadzili lekarze z Akademii Medycznej w Łodzi. Jednak szpital prowadzi rozmowy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Na oddziale wytypowano już lekarzy, którzy będą szkolić się w tych niełatwych zabiegach, by w przyszłości samodzielnie mogli je przeprowadzać.

Advertisement

– W sumie zabiegom ablacji poddaliśmy ośmiu pacjentów, pierwsze wykonaliśmy około miesiąc temu. Przyznam, że pacjenci byli w różnym stanie, a u niektórych zabiegi nie były łatwe. Najmłodszy pacjent miał dwadzieścia kilka lat. Dzisiaj już wiemy, że wszyscy czują się dobrze – tłumaczy dr Krzysztof Karpiński, szef Oddziału Kardiologicznego Szpitala Specjalistycznego w Pile.

 

Warto pamiętać, że pilski szpital to obiekt o bardzo dużym znaczeniu dla regionu. Obsługuje blisko 500 tysięcy pacjentów nie tylko z powiatu pilskiego, ale i okolicznych. Co więcej, co roku w Pracowni Hemodynamiki, która pełni całodobowy dyżur przyjmowani i leczeni są pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym, w tym zawałami serca – rocznie jest ich średnio 600.

– Wykonywanie zabiegów ablacji w naszym szpitalu przede wszystkim spowoduje, że pacjenci z arytmią serca nie będą już musieli jeździć do oddalonych od Piły ośrodków, tylko na miejscu będą leczeni tą metodą. Potwierdza się również teza, że to placówka specjalistyczna o wyższym stopniu referencji – dodaje Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

W ciągu kilkunastu miesięcy zainwestowano w sprzęt i unowocześnienie pilskiego szpitala rekordową w historii kwotę przeszło 20 milionów złotych. Choć, jak zapewnia Starosta Pilski, Zarząd Powiatu nie spoczywa na laurach i pracuje dalej.
– W maju wnioskowaliśmy o kolejne pieniądze, a dokładnie o kwotę 1 mln 500 tysięcy złotych na kolejny sprzęt i urządzenia medyczne. Mam nadzieję, że w ciągu kilku, czy kilkunastu miesięcy uda nam się poczynić kolejne inwestycje w naszym szpitalu. Jesteśmy w tym zakresie bardzo zdeterminowani. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w rozwoju pilskiej placówki – dodaje Eligiusz Komarowski.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

Sen pozwala poczuć się młodziej

Published

on

By

fort. PAP

Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza – wykazały badania.

„Biorąc pod uwagę, że sen jest kluczowy dla funkcjonowania mózgu i ogólnego samopoczucia, zdecydowaliśmy się sprawdzić, czy pomaga także poczuć się młodszym” – opowiada Leonie Balter z Uniwersytetu Sztokholmskiego, autorka pracy opublikowanej w magazynie „Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences” (https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2024.0171).

 

Naukowcy zaprosili ponad 400 ochotników w wieku od 18 do 70 lat.

Advertisement

 

Najpierw zapytali ich o to, jak bardzo starzy się czują, ile nocy w ciągu ostatniego miesiąca nie przespali dobrze oraz jak bardzo czują się senni.

 

Ten test pokazał, że każda źle przespana noc powodowała poczucie bycia starszym o 0,23 roku.

 

Advertisement

Wpływ snu jeszcze wyraźniej pokazał kolejny eksperyment.

 

Tym razem 186 uczestników w wieku od 18 do 46 lat, w jednym okresie miało przez dwie noce ograniczony sen do 4 godzin, a w innym czasie mogli się wyspać nawet przez 9 godzin.

 

Advertisement

Po ograniczeniu długości snu ochotnicy czuli się średnio prawie o 4,5 roku starsi. Zmiana zależała od tego, jak bardzo senna dana osoba się czuła.

 

Osoby najbardziej wyspane czuły się nawet o 4 lata młodsze niż wskazywał ich biologiczny wiek.

 

Advertisement

Z kolei najbardziej zmęczonym wydawało się, jakby były o 6 lat starsze.

 

„Oznacza to, że różnica w subiektywnym poczuciu wieku w stanie największego czuwania i stanie silnego niewyspania wynosi aż 10 lat” – zauważa ekspertka.

 

Advertisement

„Zadbanie o sen jest podstawowe dla młodzieńczego samopoczucia. To z kolei może wspierać bardziej aktywny tryb życia i zachęcać do zachowań promujących zdrowie, bo czucie się młodym, rześkim jest ważne dla naszej motywacji do aktywności” – podkreśla. (PAP)

Continue Reading

Polska i Świat

Od 1 czerwca rusza finansowanie in vitro

Published

on

By

fot. PAP

Od 1 czerwca wracamy do finansowania metody in vitro; obecnie zespół ekspertów w ministerstwie opracowuje zasady konkursowe dla placówek medycznych – przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia warszawskiej poradni leczenia niepłodności.

Szefowa MZ na konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim podkreśliła, że nowo powstałe centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym, będzie oferowało m.in. zastosowanie metody in vitro. Podziękowała prezydentowi stolicy za tę inwestycję.

 

– To bardzo ważne, że od 1 czerwca rząd premiera Donalda Tuska wraca do dobrej decyzji, do finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. 1 czerwca ruszamy. W tej chwili zespół ekspertów w Ministerstwie Zdrowia opracowuje zasady konkursowe. Cieszę się bardzo, że to centrum leczenia niepłodności stanie, jak rozumiem, do konkursu i będzie walczyło o to, aby takie świadczenie móc tutaj przeprowadzać – poinformowała Leszczyna.

 

Advertisement

Prezydent Warszawy podkreślił, że na program in vitro w Warszawie przeznaczono ponad 50 mln zł.

 

– W momencie, kiedy zapadała decyzja, podjęta przez rząd PiS-u, żeby się wycofywać ze wsparcia in vitro, samorządy postanowiły to przejąć na siebie. Bardzo jestem dumny, że w Warszawie urodziło się 2300 dzieci przez ten czas – powiedział Trzaskowski.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement