Na grzyby!

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzyby musimy zachować szczególną ostrożność.

Wybierając się na grzyby warto pamiętać o kilku zasadach. Najczęściej narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka wskazówek, które pomogą bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

Pamiętajmy!

– przed wycieczką do lasu poinformujmy swoich bliskich w jakich okolicach będziemy zbierać grzyby oraz określmy przybliżony czas powrotu. Musimy mieć świadomość, iż podczas zbierania grzybów można łatwo stracić orientację i zgubić się w lesie,

– nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie, pamiętajmy, aby mieć przy sobie elementy odblaskowe.

– jeżeli jest to możliwe, zabierzmy ze sobą telefon komórkowy, dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli wezwać pomoc,

– unikajmy samotnych wypraw do lasu, najlepiej wybrać się większą grupą,

– regularnie sprawdzajmy czy ktoś z naszej grupy za daleko się nie oddalił. Dobrze jest mieć ubrania z elementami odblaskowymi, ponieważ w sytuacji, kiedy będziemy potrzebować pomocy, łatwiej będzie nas znaleźć.

– wybierając się do lasu samochodem nie zostawiajmy w nim żadnych wartościowych przedmiotów, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Nie zapomnijmy zamknąć pojazdu. Pamiętajmy, gdzie zaparkowaliśmy.

– w lesie nie możemy pozostawiać śmieci, rozpalać ognisk czy wyrzucać niedopałków papierosów,

– zbierajmy tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne.

Na zdjęciu: borowik szatański
Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart