Będzie program leczenia niepłodności

Ostatniego dnia sierpnia odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu w Pile. W trakcie obrad, z inicjatywy Starosty Pilskiego oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu w Pile, od początku popieranej przez radnych Porozumienia Samorządowego i Polskiego Stronnictwa Ludowego, radni dali zielone światło do opracowania programu polityki zdrowotnej, mającego na celu wsparcie leczenia niepłodności mieszkańców powiatu pilskiego.

– Podjęcie tej jakże ważnej uchwały daje nam realną możliwość współfinansowania w stosunkowo niedalekiej przyszłości zarówno zabiegów in vitro, jak i naprotechnologii, które pomagają osobom pragnącym mieć dzieci spełnić swoje marzenie. Powiat Pilski może być w tym przypadku prekursorem, ponieważ do tej pory takie programy wprowadzały w życie tylko nieliczne gminy, na przykład Chojnice. Wolą Rady Powiatu jest zapewnienie wszechstronnej pomocy mieszkańcom powiatu, którzy zmagają się z problemem bezpłodności – informuje Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski. Program będzie skierowany również do osób, które nie są związane węzłem małżeńskim. Jeżeli opracowany w Powiecie program zostanie zaakceptowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która będzie miała dwa miesiące na ocenę projektu, Zarząd wyasygnuje pierwszą transzę na realizację programu. – Na początek będzie to kilkadziesiąt tysięcy złotych, później tę kwotę będziemy zwiększać – dodaje Starosta.

Podczas sesji podjęto również uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Pilskiego na lata 2017-2027, a także w sprawie uchwały budżetowej na rok 2017. Ponadto Rada zmieniła uchwałę w sprawie przyznawania nagród i wyróżnień Starosty Pilskiego za wybitne osiągnięcia sportowe. Odtąd nagrody mogą być przyznawane sportowcom we wszystkich kategoriach wiekowych.

Rada Powiatu w Pile wystosowała też dwa apele: pierwszy, adresowany do Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu RP, w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i drugi, dotyczący utrzymania połączenia komunikacyjnego do Dolaszewa linii autobusowych nr 1 i 9. Adresatami tego apelu są: Rada Miasta i Prezydent Piły, Rada i Wójt Gminy Szydłowo oraz Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Pile.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart