W Pile startuje misja księżycowa Lunar Expedition 1

15 sierpnia rozpoczyna się pierwsza polska analogowa misja kosmiczna Lunar Expedition 1 w pierwszym polskim habitacie kosmicznym Lunares w Pile.

Lunar Expedition 1 będzie trwać dwa tygodnie, podczas których szóstka analogowych astronautów zasymuluje działanie bazy na Księżycu. Głównym celem misji jest przeprowadzenie eksperymentów nad percepcją czasu. W tym celu astronauci będą zupełnie odizolowani od świata zewnętrznego – nie będą wiedzieć jaka jest godzina i pora dnia na zewnątrz habitatu. Jedyne wyjścia na zewnątrz habitatu będą możliwe do wnętrza hangaru lotniczego, gdzie symulowana jest powierzchnia Księżyca.

Najważniejszym eksperymentem podczas trwania Lunar Expedition 1 będą badania nad subiektywnym postrzeganiem czasu i zegarem biologicznym. Astronauci podczas misji kosmicznych są zupełnie odizolowani od światła słonecznego, powoduje to zaburzenia snu, rytmu dnia i nocy oraz trudności z koncentracją. Analogowi astronauci zamknięci w habitacie Lunares będą zupełnie odcięci od świata zewnętrznego – nie będą wiedzieć jaka jest godzina i pora dnia na zewnątrz. Oświetlenie wewnątrz habitatu będzie sterowane zdalnie z centrum kontroli misji w siedzibie Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii.

Badania te mogą przysłużyć się nie tylko przyszłym astronautom, ale także ludziom żyjącym tutaj na Ziemi, na przykład pracownikom zmianowym czy osobom cierpiącym na tzw. jetlag, czyli trudności z dostosowaniem się do strefy czasowej po przylocie do odległego miejsca na Ziemi.

Centrum Kontroli Misji znajduje się w oddziale Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Research and Technology Center (ESTEC) w Noorwijk w Holandii, gdzie pracuje dr Agata Kołodziejczyk – pomysłodawczyni habitatu Lunares i organizatorka misji.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart