W Pile działa pierwsze aktywne przejście dla pieszych

54 tysiące złotych kosztowała budowa pierwszego, aktywnego przejścia dla pieszych w Pile. Dzięki niemu w znaczący sposób poprawi się bezpieczeństwo pieszych.

System aktywnego przejścia dla pieszych został zainstalowany przy ul. Śniadeckich w Pile, tuż przy Szkole Podstawowej nr 11 w  Pile.

Na czym polega ten system?

Gdy w pobliżu przejścia pojawi się pieszy, zwiększa się natężenie światła zamontowanego nad przejściem, a dodatkowo w tym samym momencie uruchomione zostają sygnały świetlne umieszczone przed znakiem, a także zamontowane w jezdni. Kierowca widząc pulsujące biało-czerwone światło w jezdni odruchowo zwalnia i zatrzymuje pojazd.

– To pierwsze takie przejście, ale nie ostatnie. Kosztowało nas ono 54.000 złotych i zostało wykonane w ramach tzw. „funduszu obywatelskiego” – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

To jednak nie wszystko. Piła jest jednym z nielicznych miast, w których system ten jest kompleksowy. Przy przejściu zostały bowiem zamontowane dwie kamery miejskiego monitoringu.

-Mam nadzieję, że ten system przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście – dodaje Jacek Bogusławski, były radny miasta Piły, a obecnie członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, jeden z pomysłodawców aktywnego przejścia dla pieszych.

Miasto planuje, zamontowane podobnych urządzeń w innych miejscach Piły.

Comments: 3

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

  1. Hm… czamu nie … 54k pln za jedno przejście dla pieszych, tym bardziej, że w okolicach szkoły… jeśli uratuje życie jednego dziecka (mam nadzieję, że więcej) to inwestycja jak najbardziej trafiona – do takiej „chłodnej kalkulacji” ogólnie przyjąłem: potrącenie dziecka – tragedię rodziców – tragedię sprawcy – ewentualne odszkodowania – etc… Oby więcej takich przejść i niech znajdzie się budżet.

  2. NARESZCIE!
    Mam nadzieję, że zostanie zrobiony przegląd wszystkich przejść dla pieszych w Pile. Na wielu z nich piesi są po zmroku po prostu niewidoczni!
    Przez brak lub złe ustawienie lamp ulicznych. Jako przykład podaję przejście na ulicy Poznańskiej przy markecie Stogrosz – kierowcy jadący od strony miasta zupełnie nie widzą pieszych. Cud, że jeszcze…

0

Your Cart