To pierwszy taki koncert po renowacji organów

Zabytkowe – blisko stuletnie organy znajdujące się w kościele pw. Świętej Rodziny zostały ocalone przed zniszczeniem i doczekały się zasłużonej renowacji, która zakończyła się sukcesem pod koniec zeszłego roku. W sobotę, 9 marca odbył się pierwszy koncert organowy w ramach „wielkopostnego zamyślenia”, podczas którego prawdziwą ucztę muzyczną zapewnił pilanom organista Tomasz Głuchowski.

W programie znalazły się takie utwory jak: Jan Sebastian Bach – Toccaca i Fuga D-mol „dorycka” BMV 538 czy Preludium chorałowe „Schmucke dich, o liebie Seele” BMV 654. Koncert był okazją do promocji płyty nagranej właśnie na naszych pilskich starych-nowych organach.

– Bardzo piękny instrument, który urzekł mnie swoją barwą i możliwościami rejestrowymi. Jest to unikat, jeden z ostatnich instrumentów bydgoskiego organmistrza Paula Völknera i jakby on zamyka pewną epokę budownictwa romantycznego organowego, ponieważ kilka lat później w latach 20., a ten instrument jest z 1920 roku, rozpoczął się taki ruch w budownictwie organowym, gdzie próbowano przywrócić barokowe brzmienie romantycznym organom i to nie był do końca szczęśliwy zbieg okoliczności. A ten instrument jest jeszcze w całości zbudowany w jak najlepszym stylu romantycznym. Bardzo przyjemnie się na nim gra, możliwości barwowe sprawiają, że człowiek potrafi się zasłuchać w tym instrumencie i też zainspirował mnie do tego, żeby nagrać płytę – zachwalał instrument muzyk Tomasz Głuchowski.

Organy wymagały poważnej renowacji, ponieważ zniszczeniu uległy zarówno elementy drewniane, skórzane, jak i metalowe organów. Przyczyną były niewielkie owady – kołatki domowe. Remont był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony Gminy Piła.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart